شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۱ ژوئن ۲۰۱۸سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

نقش دادگاه‌های انقلاب در اعدام‌های سال گذشته

سازمان حقوق بشر ایران

نقش دادگاه‌های انقلاب در اعدام‌های سال گذشته
 
دستکم ۳۴۰ اعدام از ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ (۶۴%) بر اساس احکام صادره از دادگاه‌های انقلاب اجرا شده است.
نقش دادگاه‌های انقلاب در اعدام‌های سال گذشته
سازمان حقوق بشر ایران در نهمین گزارش سالانه خود آمار اعدام‌ها در سال ۲۰۱۶ را اعلام کرده است. طبق این گزارش در این سال دست‌کم ۵۳۰ نفر اعدام شده‌اند که از این میان ۳۴۰ نفر در دادگاه‌های انقلاب به اعدام محکوم شده بودند.
دادگاه‌های انقلاب در سال ۱۹۷۹ به دستور آیت الله خمینی  تأسیس شدند. این دادگاه‌ها به‌صورت موقت برای محاکمه مقامات رژیم سابق طراحی شده بودند. با این حال بیش از ۳۷ سال است که این دادگاه‌ها به فعالیت خود ادامه داده‌اند.
تمام اتهامات مرتبط با جرائم امنیتی از جمله پرونده‌های فعالان سیاسی و مدنی و مواردی که از آن به عنوان محاربه و فساد نام برده می‌شود و همچنین جرائم مربوط به مواد مخدر در این دادگاه‌ها مورد محاکمه قرار می‌گیرند. دادگاه‌های انقلاب مسئول صدور اکثر احکام اعدام در ۳۷ سال گذشته در ایران بوده‌اند. روند دادرسی در دادگاه‌های انقلاب از شفافیت کمتری نسبت به دادگاه‌های عمومی (کیفری و مدنی) برخوردار است و قضات دادگاه‌های انقلاب اغلب از اختیارات قانونی خود سوء استفاده می‌کنند. قضات این دادگاه‌ها معمولاً به بهانه در مرحله تحقیقات بودن، محرمانه بودن پرونده‌ها یا صلاحیت نداشتن وکیل از دسترسی وکلا به پرونده موکلین جلوگیری می‌کنند. دادگاه‌های انقلاب بیشتر به واسطه اعدام‌های دسته جمعی مخالفان سیاسی دردهه شصت ایران شناخته می‌شوند. در حالیکه بر اساس اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان حقوق بشر ایران دادگاه‌های انقلاب صدها نفر را در هر سال محکوم به اعدام می‌کنند.
دستکم ۶۴٪  از احکام اعدام اجرا شده در سال ۲۰۱۶ توسط دادگاه انقلاب صادر شده است. طبق گزارش‌های سازمان حقوق بشر ایران این دادگاه مسئول بیش از ۳۲۰۰ اعدام از سال ۲۰۱۰  تا کنون بوده است.
نمودار بالا نشان می‌دهد که براساس گزارش سازمان حقوق بشر ایران از سال ۲۰۱۰، احکام ۳۲۱۰ اعدام از ۴۷۴۱ اعدام ثبت شده توسط این سازمان از سوی دادگاه‌های انقلاب صادر شده است.
دستکم ۳۴۰ اعدام از ۵۳۰ اعدام در سال ۲۰۱۶ (۶۴%) بر اساس احکام صادره از دادگاه‌های انقلاب اجرا شده است.  نمودار بالا مربوط به اعدام‌های ۶ سال گذشته بر اساس نوع دادگاه است.
بدین ترتیب دادگاه‌های انقلاب نه تنها در دهه شصت بلکه در سالهای جاری نیز نقش مهمی در صدور احکام اعدام، که اغلب بر اساس استاندارد های بین المللی غیر قانونی تلقی میشوند، ایفا کرده‌اند و  با وجود دادگاه های انقلاب هر گونه تغییر در قانون لزوما منجر به کاهش در آمار اعدام ها نخواهد شد. به این دلیل اصلاحات جدی در سیستم قضایی به ویژه انحلال دادگاه های انقلاب پیش شروط کاهش در استفاده از مجازات اعدام تلقی میشوند.

منبع: سازمان حقوق بشرایران، 25 فروردین 1396

در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

 از این پس این ستون، چند روز در ماه به نشر دیدگاه «احزاب و سازمانها» اختصاص داده می شود. در این روز ها سعی خواهد شد که نقطه نظرات «رسمی» و مشخص یک سازمان/نهاد و یا تشکل سیاسی/حقوق بشری، در دیدگاه هم منتشر شود. شایان توجه اینکه منظور پخش اطلاعیه و یا گزارش کنگره ها نیست. ناگفته روشن است که «هدف» آگاهی رسانی، انتشار باور دگر اندیشان، و دیدگاه «رسمی» نهادهای سیاسی و فعال است. تاکنون چندی از نهادها به دعوتنامه دیدگاه پاسخ مثبت داده اند، و در انتظار پاسخ دیگر نهادها، احزاب و سازمانها خواهیم بود.
دیدگاه 3 مهر 1389با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
دیدگاه احزاب

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.