شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۵ اوت ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بیانیه سازمان چریکهای فدایی خلق ایران به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگران و مزدبگیران

سازمان چریکهای فدایی خلق

اول ماه مه، روز همبستگی جهانی کارگران، روز نمایش سیمای زندگی فرودستان و روز پیکار متحد استثمار شدگان علیه نظام جهانی سرمایه داری را به تمامی کارورزان در سراسر جهان شادباش می گوییم و برای تلاش و رزم نیروهای کار (کسانی که در تولید، توزیع و خدمات نیروی کار یدی و فکری خود را در مقابل دریافت مزد می فروشند) علیه ستمگران و غارت کنندگان منابع و هستی انسانها، علیه نظام جهانی سرمایه داری افسارگسیخته امپریالیستی و علیه مستبدان و مرتجعان تبهکار، پیروزیهای درخشان آرزو می‌ کنیم.

ماهیت صد انسانی نظام اقتصادی جهان و سرمایه داری آزمند که مشخصه آن سود بیشتر و انباشت کلان است و برای آن به تهاجم مداوم به شرایط زندگی و معیشت اکثریت قاطع مردم ادامه می دهد، با فاجعه همه گیری ویروس کرونا (کویید 19) به شکل عریان، بدون رنگ و لعاب و بی پرده در مقابل چشم همگان قرار گرفت. 

ویروس کرونا چهره زُمُخت بربریت نظم جهانی نولیبرال که تعرض به طبیعت و امکانات همگانی از قبیل آموزس و بهداشت است را چنان عریان کرد که بسیاری از مدافعان سرسخت این نظم از ضرورت تغییر در پساکرونا حرف می زنند. برای نظم جدید سرمایه داری چه نَنگی بالاتر از این که در کنار فقر، گرسنگی و بی خانمانی، مردم هفته ها بدون ساده ترین امکانات بهداشتی مثل ماسک، مواد ضد عفونی و ... سرگردان شدند.

هنگامی که سرمایه داری به جای تامین بهداشت عمومی، بازسازی و گسترش مراکز درمانی، تهیه کادر درمانی کافی و رسیدگی به زندگی و معیشت آنان، ایجاد مراکز مجهز برای سالخوردگان و ... برای جنگ، نظامیگری، انباشت سلاحهای مخرب، تروریسم و بنیادگرایی هزینه های سرسام آور اختصاص می دهد و با خصوصی سازی مراکز آموزشی، بهداشتی و منابع طبیعی سودهای سرشار به جیب می زند، پُر واضح است که مردم را در مقابل فجایعی همچون ویروس کرونا بی دفاع می کند. اگر تنها نیمی از بودجه های نظامی و امنیتی در کل جهان به آموزش و بهداشت اختصاص می یافت، ما امروز شاهد این میزان از تلفات انسانی نبودیم. امروز در کشورهایی که کمتر به منابع عمومی تجاوز کرده اند، شاهد وضع به طور نسبی بهتر در مقابله با ویروس کرونا هستیم. بدیهی است که با نصایح خیرخواهانه این نظم تبهکار حاضر به دست برداشتن از غارت و انباشت سرمایه نخواهد شد و تنها مبارزه متحد و مداوم نیروهای کار می تواند قدرتهای حاکم را به عقب نشینی وادار کند. در این رابطه ما بارها گفته و از تکرار آن خسته نمی شویم که: «جبهه کار و زحمت که سازندگان اصلی جهانی انسانی و عاری از تمامی اشکال استبداد، ستم، جهل، تبعیض و استثمارند، در مبارزه مستمر و در ستیز آشتی ناپذیر با نظام مبتنی بر استثمار، در حالی که برای تحقق خواسته های به حق خود تلاش می کنند، سرانجام برای تحقق زندگی انسانی راهی جز مبارزه برای سوسیالیسم در مقابل خود نخواهند داشت. این راه گرچه سخت و طولانی است، اما پیکارهای بی امان کارورزان چشم انداز آن را مشخص و راه را کوتاه می کند.» (بیانیه سچخفا به مناسبت اول ماه مه، شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۹۷)

 

هموطنان؛

کارگران، معلمان، پرستاران، کساورزان، بازنشستگان، بیکاران، غارت شدگان، دستفروشان، کولبران، زنان و جوانان

 

سال گذشته سال درد و رنج تهیدستان و سال جنبش طوفنده و قدرتمند آنان بود. سال 1398 با سیل آغاز و در نیمه دوم آن با قیام سترگ رنگین کمان بی شماران ادامه یافت و سرانجام با همه گیری ویروس کرونا پایان یافت. در سال گذشته زندگی اکثریت قاطع شهروندان ایران و به ویژه نیروهای جبهه کار بیش از پیش به تباهی کشیده شد. تعطیل زنجیره ای واحدهای تولیدی، اخراجهای دسته جمعی، نپرداختن دستمزدهای ناچیز کارورزان برای ماههای طولانی، خصولتی سازیها، بحران کمبود آب برای کشاورزان و ...سُفره کارورزان را تهی تر کرده است.

در سال گذشته تعرض به سطح زندگی و معیشت تهیدستان و فرودستان ابعاد بی سابقه ای یافت. فقر، بی خانمانی، فقدان بهداشت، گرسنگی، بیکاری و بی آیندگی، زندگی میلیونها کارورز و خانواده های شان را به فلاکت کشید. فشار و تبعیض جنسیتی بر کارگران زن و اعمال محرومیت بر فرزندان آنان و کودکان کار به طور تصاعدی افزایش پیدا کرد و حداقل حقوق کارگران برای سال جاری و در مقیاس متوسط کل کشور کمتر از یک چهارم میزان خط فقر تعیین شد.

فساد و رانت خواری، گسترش اقتصاد دلالی و سوداگری، سقوط تولید و رشد اقتصادی، تشدید روزافزون بحران محیط زیست و بحران آب و افزایش سرسام آور نقدینگی، برخی از مشخصات برجسته سال پیش بود. نقدینگی به عنوان یکی از مهم‌ترین شاخصهای اقتصاد کلان که بی واسطه بر افزایش نرخ تورم تاثیر می گذارد، چندین سال است که مرز تولید ناخاص داخلی را درنوردیده و از حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان در سال ۱۳۸۴، به حدود دو میلیون 260 هزار میلیارد تومان در پایان سال 1398 رسید.

انباشت سرمایه و سود سالانه چندین امپراطوری بزرگ اقتصادی که عموماً وابسته به نهاد ولایت فقیه و شرکتهای پیرامون آن هستند، سالانه میلیاردها دلار ارزیابی می شود. قرارگاه بازسازی خاتم الانبیاء و بنیاد تعاون سپاه پاسداران به طور مستقیم و یا از طریق صدها شرکت اقماری در مهمترین پروژه های کشور مشارکت داشته و سودهای نجومی نصیب خود می کنند.

سیاستهای موسوم به «تعدیل اقتصادی» که در حقیقت «خصولتی سازی» است، در جهت نابودی تولید داخلی و قتل عام محیط زیست اجرایی شد و شرکتهای پیمانی و به خصوص سپاه منفور پاسداران بیشترین سود را از آن به جیب زدند. در اجرای این سیاست ویرانگر همه باندهای درون قدرت و ثروت بر محور ولی فقیه به طور یکسان عمل کرده اند.  

کمدی نامگذاریهای سالانه خامنه ای گرچه هیچ گره ای از مشکلات توده های مردم را باز نکرده، اما سبب انباشت هرچه بیشتر سرمایه و ثروت در نهادها و کارتلهای تحت کنترل ولی فقیه شده است. خامنه ای که سال 1398 را سال «رونق تولید» نامید، با پررویی امسال را سال «جهش تولید» اعلام کرده است. واقعیت این است که این «جهش» در عرصه سرکوب،

صدور تروریسم و بنیادگرایی، حمایت بی دریغ از دیکتاتوری بشار اسد، دخالت آشوبگرانه در عراق، لبنان، یمن و... به طور جدی صورت گرفته و این جهش با مسئولیت و هدایت ولی فقیه به وسیله سپاه تروریستی پاسداران اجرایی شده و هزینه آن بر شانه نیروهای کار سنگینی کرده است. ما بارها گفته ایم که؛ ماحصل اقتصاد مقاومتی و نامگذاریهای ولی فقیه، برای فرادستان زندگی اشرافی، چپاول، غارت، استثمار بی محابا و برای فرودستان زندگی در فقر و سیه روزی است.

 

یک سال شورش، خیزش و جنبش رنگین کمان بیشماران

در سال گذشته جنبش اعتراضی نیروهای کار به شکل بی سابقه در دهها شورش، قیام و جنبش خود را نشان داد که برجسته ترین آن قیام قدرتمند هفته آخر آبان بود. علاوه بر این در 16 آذر، روز دانشجو و در برملا شدن جریان شلیک عمدی سپاه پاسداران به هواپیمای اوکراینی و جانباختن 176 تن از سرنشینان آن ما شاهد کنش اعتراضی گسترده بودیم. همچنین در طول سال گذشته کارگران، مزدبگیران، کشاورزان، معلمان، پرستاران، دانشجویان، دستفروشان و غارت شدگان و ... برای رهایی از فقر و بیکاری، بی خانمانی و گرسنگی، استبداد و عقب ماندگی به اشکال گوناگون مبارزه کردند.

قیام پرتوان رنگین کمان بیشماران در هفته آخر آبان 1398 مهمترین و بی سابقه ترین ابراز خشم و نفرت مردم طی چهل و یک سال گذشته بود. در کانون این خیزش پرتوان و شکوهمند که از روز جمعه ۲۴ آبان تا روز پنجشنبه 30 آبان، در اعتراض به افزایش ۳ برابری قیمت بنزین جریان داشت، توده های محروم و فرودست در کنار اقشار دیگر اجتماعی تمامیت نظام جمهوری اسلامی را مورد تهاجم قرار دادند.

حسین نجات، معاون سپاه پاسداران مردم معترض را «بی‌سواد و حاشیه نشین» خواند و گفت: «در مدل جدید براندازی، تکیه بر افراد فرو دست جامعه و کسانی است  که محصول حاشیه ‌نشینی و بی‌ سوادی هستند و در فضای مجازی آلوده شده‌ اند.»

آخوند علیرضا ادیانی رئیس عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی، گفت: «تنها در یک روز در ۱۶۵ شهر در ۲۵ استان کشور ناآرامی به وجود آمد.» و «فتنه اخیر موجب ایجاد برخی ناامنیها در ۹۰۰ نقطه کشور شد.» وی تاکید کرد که «حوادث این چند روز از نظر وسعت و شدت به مراتب رادیکال تر، خشن ‌تر و تا حدی متفاوت ‌تر از فتنه ‌های سالهای گذشته بود.» (سایت رویداد 24، اول آذر 1398)

بر اساس خبرهای منتشر شده در رسانه های جمعی و شبکه های اجتماعی شورش شبانه روزی هفته آخر آبان در بیش از 175 شهر و با تکرار در بسیاری از شهرها در بیش از هزار نفطه جریان داشته که در آن دستکم 1500 تن از زنان و مردان با شلیک مستقیم گلوله جنگی توسط مزدوران مسلح رژیم به شهادت رسیدند.

در این خیزش پرتوان مردم فریاد می زدند: «مرگ بر دیکتاتور»، «مرگ بر خامنه ای»، «روحانی حیا کن مملکتو رها کن»، «سیدعلی ببخشین، دیگه باید بلند شین»، «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران»، «بیزیم دوشمن بوردادی، یالاندی آمریکادی/دشمن ما همینجاست دروغ میگن آمریکاست»، «‌پول نفت گم ‌شده، خرج بسیجی شده»، «توپ تانک فشفشه، آخوند باید گم بشه»، «ما مردمیم نه اوباش، بنزین باید ارزون شه»، «برده داری کافیه، ملت ما عاصیه» و ...

سازمان چریکهای فدایی خلق ایران در جمعبندی این قیام همگانی اعلام کرد: «۱- بحران و شرایط انقلابی وارد مرحله جدیدی شده و رژیم حاکم بر ایران با همه دسته بندیها و باندهای درونی آن در مرکز مُشکلات و دُشواریهای مردُم ایران قرار دارد و منبع تضاد مُنحطی است که کرامت، ارزشها و غُرور آنها را لگدمال می کند. جامعه یک بار دیگر و این بار با توان بیشتر برای تغییر بُنیادی این شرایط به پا خواسته است.

۲- قیامهای چند روز گذشته و صدها حرکت اعتراضی طی یک سال گذشته نشان داد که بر خلاف دیدگاه برخی از گروهها و شخصیتهای سیاسی، تحریم و فشار خارجی نه مردم را گوشه نشین و منفعل می کند و نه آنان را در کنار استبداد مذهبی حاکم قرار می دهد.

۳- قیام با وجود سرکوب بیرحمانه و ارتکاب جنایت جنگی علیه شهروندان غیرمسلح، با قدرت به پیش می رود. رژیم به تله افتاده است، گریبان او را نباید رها کرد و باید درهم کوبیدش. در میدان این مبارزه، نفس هر کس که بلندتر است، پیروزی از آن اوست و ایستادگی جانانه مردم دلیر ایران در برابر ماشین سرکوب، در حال از نفس انداختن رژیم فرتوت ولایت فقیه است ... پس به پیش، به پیش!» (بیانیه سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، چهارشنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸)

دبیرخانه سازمان چریکهای فدایی خلق ایران ترازنامه برخی حرکتهای اعتراضی کارگران و مزدبگیران در سال ۱۳۹8 را منتشر کرده است.(1) بر اساس این ترازنامه، در سال گذشته 

3220 حرکت اعتراضی صورت گرفته که 1500 مورد آن مربوط به قیام آیان و خیزش دی است.

 

ویروس کرونا و جنایت رژیم علیه مردم

روز پنجشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸ (۳۰ ژانویه ۲۰۲۰)، سازمان جهانی بهداشت با توجه با افزایش شمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا به ۱۷۰ نفر در چین، در مورد همه گیری آن در سراسر جهان هشدار داد. کارگزاران نظام که از این مساله اطلاع داشتند و گزارش قبلی دولت چین به سازمان جهانی بهداشت که یک ماه قبل ارسال شده بود را دیده بودند، دست به پنهان کاری زدند و شرکت هواپیمایی ماهان دهها پرواز رفت و برگشت به چین را سامان داد. ورود تعدادی طلبه های چینی به قم، موجب واگیری گسترده در این شهر شد و حکومت به جای قرنطینه قم، تا روز پنجشنبه 30 بهمن به پنهان کاری ادامه داد. پس از آن معلوم شد

طلبه های «جامعه ‌المصطفی العالمیه» که از چین آلوده به ویروس بوده به شهر قم وارد شده و آن را به دیگران منتقل کرده اند.

هدف نظام و در راس آن خامنه ای از پنهانکاری رونق دادن به نمایش فرمایشی 22 بهمن و گرم کردن تنور شعبده بازی انتخابات بود. با وجود اعتراف رژیم به وجود ویروس کرونا در قم، بازهم از قرنطینه کردن قم خوداری کرد و در عمل این ویروس مهلک در سراسر ایران گسترش یافت.

علیرضا رحیمی، عضو هیأت رئیسه مجلس ارتجاع پیرامون پنهانکاری رژیم گفت: «چرا شیوع کرونا در قم تحت الشعاع انتخابات مجلس پنهان شد؟ چرا شهر قم برای پیشگیری از شیوع کرونا در کشور قرنطینه نشد؟». (ایسنا، شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۸)

بهرام پارسایی، مجلس نشین از شیراز روز جمعه ۱۵ فروردین به خبرگزاری ایلنا گفت: «در همان روزها به وزارت کشور پیشنهاد شد انتخابات را کلاً به عقب بیندازد و اصرار شد اگر این کار را انجام نمی ‌دهند حداقل انتخابات قم به تعویق بیفتد که هیچ‌ کدام از این کارها صورت نگرفت. بعدهم بحث قرنطینه قم و شهرهای شمالی و تهران مطرح شد که انجام نشد. که اگر می شد قطعاً ما می ‌توانستیم شیوع بیماری را پیش از اینها مهار کنیم.»

خامنه ای وقیحانه در ابتدا کرونا را بی اهمیت و بعد تر آن را توطئه بیولوژیک آمریکا و کار «اجنه» دانست و سرانجام با تایید سیاست دولت روحانی که راهکار «ایمنی گله ای» را در پیش گرفته، مردم را در مقابل ویروس کرونا، بی دفاع رها کرده است.

کارگزاران حکومت پس اعتراف اجباری به وجود ویروس، دست به دروغگویی بی حد و مرز زدند. حکومت هم در مورد جانباختگان این ویروس به شمول بیش از صد تن از کادر درمانی و هم در مورد تعداد کسانی که آلوده به ویروس شده اند، دروغ گفته و می گوید. مدارک و اسناد زیادی در این مورد وجود دارد که از جمله می توان به گفته ها و نوشته های برخی از کارگزاران نظام مراجعه کرد. آخرین نمونه آن گفته آقازاده هاشمی رفسنجانی در این مورد است.

اما از همه مهمتر این نکته است که حکومت برای مقابله با این ویروس و مهار همه گیری آن حاضر به صرف هزینه نیست و شیادانه موضوع تحریمها را دستاویز قربانی کردن مردم قرار داده است. واقعیت این است که اگر سود خالص سال گذشته کارتلهای تحت کنترل ولی فقیه و بودجه امسال نهادهای مذهبی به موضوع مهار کرونا اختصاص یابد، می توان به نیروهای کار برای انجام قرنطینه مساعدت نمود. اما تبهکاری غیر قابل توصیف حکومت برای مردم رها شده در چنگال ویروس آن چنان آشکار و ضد بشری است که برخی از رسانه های وابسته به حکومت و تعدادی از مقامهای حکومت در این مورد به حرف آمده اند.

روز یکشنبه  ۲۴ فروردین ۱۳۹۹، مسیح مهاجری مدیر مسئول روزنامه جمهوری اسلامی در این روزنامه نوشت: «برای حل قطعی مشکلات باید قدرتهای مالی بزرگی به صحنه بیایند که از تمّـکن بسیار بالائی برخوردارند و اموال آنها متعلق به مردم است. این قدرتها عبارتند از ستاد اجرائی فرمان امام، بنیاد مستضعفان و آستان قدس رضوی. امکانات و منابع مالی گسترده ‌ای که در اختیار این مراکز وجود دارند اگر به عرصه کمک به اقشار آسیب ‌دیده از کرونا آورده شوند، مشکلات این اقشار در کوتاه‌ ترین زمان و به صورت کامل برطرف خواهد شد. آنها اگر پولهائی را که در اختیار دارند برای نجات مردم مستضعف خرج نکنند، فلسفه وجودی شان را چگونه می‌خواهند توجیه کنند؟».

پنهانکاری، دروغگویی و هزینه نکردن جدی برای مقابله با ویروس کرونا، نشان می دهد که حکومت و در راس آن خامنه ای به جنایت علیه مردم ایران و بشریت دست زده اند. این شیوه های رذیلانه قبل از این هم در جنایتی که سپاه پاسداران با شلیک عمدی به هواپیمای اوکراینی مرتکب شد، صورت گرفته است.

 

پیکار در راه تحقق خواسته های فوری

*سازمان چریکهای فدایی خلق ایران در آستانه روز تاریخی اول ماه مه، یکبار دیگر همبستگی خود را با نبرد کارگران، مزدبگیران، تهیدستان شهری، معلمان، پرستاران، کشاورزان، دانشجویان، جوانان جویای کار، کامیونداران، دستفروشان، کسبه و اصناف، مدافعان حفاظت از محیط زیست و غارت شدگان که علیه شرایط فاجعه بار و سقوط سطح زندگی و معیشت خود بپا خاسته اند، اعلام می کند. ما از تمامی اتحادیه ها، سندیکاها و سازمانهای جهانی کارگری و نیروهای سیاسی مترقی جهان می خواهد که به مبارزه برحق نیروهای کار در ایران برای کسب حقوق اولیه شان یاری رسانند.

*سازمان چریکهای فدایی خلق ایران، سرکوبی و دستگیری اعضای سندیکاها، تشکلهای مستقل کارورزان و جوانان شرکت کننده در خیزشهای شهری و صدور احکام جابرانه زندان برای آنان را محکوم می کند و خواستار آزادی بی درنگ تمام زندانیان سندیکایی، سیاسی و اجتماعی است.

*سازمان چریکهای فدایی خلق ایران با خانواده های شهدای قیامها و شورشهای یک سال گذشته، با خانواده های جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی، با مردم سیل زده در نقاط مختلف کشور و با خانواده های جانباختگان ویروس کرونا اظهار همدردی و همبستگی می کند و فقدان عزیزان شان را صمیمانه تسلیت می گوید.

*ما تمامی کارگران، کارکنان و مزدبگیران شاغل در مراکز دولتی و خصوصی و تمامی مدافعان آزادی و توسعه پایدار را فرا می خوانیم که برای سرنگونی نظام ننگین ولایت فقیه متحد و متشکل شوند.

 

زنده باد اول ماه مه روز همبستگی بین المللی کارگران

سازمان چریکهای فدایی خلق ایران

سه شنبه 9 اردیبهشت 1399 - 28 آوریل 2020

 

 (1) ترازنامه جنبش رنگین کمان بیشماران در سال 1398

www.iran-nabard.com/BILLAN-KAREGARI/1398%20bilan%20jonbesh%20kar.pdf

 

 

 

 

 

منبع: سايت ديدگاه

در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

 از این پس این ستون، چند روز در ماه به نشر دیدگاه «احزاب و سازمانها» اختصاص داده می شود. در این روز ها سعی خواهد شد که نقطه نظرات «رسمی» و مشخص یک سازمان/نهاد و یا تشکل سیاسی/حقوق بشری، در دیدگاه هم منتشر شود. شایان توجه اینکه منظور پخش اطلاعیه و یا گزارش کنگره ها نیست. ناگفته روشن است که «هدف» آگاهی رسانی، انتشار باور دگر اندیشان، و دیدگاه «رسمی» نهادهای سیاسی و فعال است. تاکنون چندی از نهادها به دعوتنامه دیدگاه پاسخ مثبت داده اند، و در انتظار پاسخ دیگر نهادها، احزاب و سازمانها خواهیم بود.
دیدگاه 3 مهر 1389با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
دیدگاه احزاب

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.