شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۸ بهمن ۱۳۹۹ - ۲۷ ژانویه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بررسی پرونده ترور دکتر کاظم رجوی درچارچوب نسل کشی و جنایت علیه بشریت

همبستگی ملی

شورای ملی مقاومت ایران: بررسی پرونده ترور دکتر کاظم رجوی درچارچوب نسل کشی و جنایت علیه بشریتترور دكتر كاظم رجوی برای بررسی

در چارچوب نسل کشی و جنایت علیه بشریت به دادستانی كل كنفدراسیون سوییس منتقل شد

دادستانی استان « وو »  در سوییس طی نامه‌ای به جانشین دادستان كل كنفدراسیون در برن پایتخت این كشور اعلام كرد تصمیم قبلی این دادستانی مبنی بر بستن پرونده ترور دكتر كاظم رجوی را از دستور كار خارج نموده و پرونده را به دادستانی كل كنفدراسیون منتقل كرده تا در چارچوب نسل كشی و جنایت علیه بشریت بازبینی شود.
دکتر کاظم رجوی در ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ بدست تروریست های اعزام شده از سوی رژیم ایران ترور شد. دادستان « وو »  در اوایل ژوئن ۲۰۲۰ تصمیم خودش را برای بستن این پرونده بدلیل گذشت ۳۰ سال اعلام کرد كه با شدیدترین اعتراض مقاومت ایران و وكلای پرونده و همچنین موج گسترده‌ای از مخالفت پارلمانترها، شخصیتهای سیاسی و مذهبی در سراسر جهان مواجه شد.
دادستان « وو » در نامه اش به جانشین دادستان كل كنفدراسیون سوییس تصریح كرده است: «بنظر می رسد که موضوع ترور دكتر كاظم رجوی بایستی اساساً بعنوان افشا و محكومیت نسل کشی و جنایت علیه بشریت تلقی گردد و فقط بصورت جانبی در کادر دادرسی  بخاطر یك قتل معمول در نظر گرفته نشود».
جرائم نسل کشی و جنایت علیه بشریت انحصاراً در حوزه صلاحیت قضایی كنفدراسیون قرار دارند و تحقیقات یا محاکمه آنها در مراجع دیگر کاملاً‌ رد شده است. در چنین شرایطی، دادستانی استان وو نمی تواند بررسی وقایع را از زوایای مذکور انجام دهد چرا که در اینصورت در حوزه صلاحیت دادستان كل كنفدراسیون وارد شده است. از این رو دادستانی استان « وو » تا زمانی که تصمیم رسمی دادستانی كنفدرال اتخاذ شود، هر گونه اقدامی در مورد این پرسدور را به حالت تعلیق در می آورد».
در این نامه خاطرنشان شده است «در چنین شرایطی، دادستانی استان « وو » نمی تواند بررسی وقایع را از زوایای مذکور انجام دهد چرا که در اینصورت در حوزه صلاحیت شما قدم گذاشته است. بر اساس و بدنبال توافق با دادستان کل، من این شکواییه را بعنوان موضوعی که در صلاحیت شما قرار دارد برایتان ارسال می کنم».

روز ۲۱ اوت وزیر خارجه آمریكا ۱۳ تن از قاتلان دکتر کاظم رجوی را در لیست تحریم های خود قرار داد. در اطلاعیه وزیرخارجه تصریح شده بود «این ۱۳ قاتل، که به عنوان دیپلمات های ایرانی وارد شدند ، بر اساس بالاترین دستورات دولتشان برای ساكت كردن مخالفان عمل کردند و نشان دادند که هیچ کس، صرفنظر از اینكه در كجا زندگی كند، از گزند رژیم ایران در امان نیست».
در ۲۰ مارس ۲۰۰۶ قاضی تحقیق سوئیسی حكم جلب علی فلاحیان وزیر وقت اطلاعات ایران را بخاطر مشاركت در ترور صادر كرد. در حكم جلب علی فلاحیان آمده است، «اعدام كاظم رجوی با دقت تمام طراحی شده بود. تیم های كماندویی یكبار در اكتبر ۱۹۸۹، سپس در اواخر ژانویه و اوایل فوریه ۱۹۹۰ و نهایتا از ۱۰ تا ۲۴ آوریل ۱۹۹۰ به سویس آمده بودند.... تحقیقات روشن ساختند كه ۱۳ نفر در آماده‌سازی و انجام قتل همكاری داشتند. این سیزده نفر پاسپورتهای دیپلماتیك ایرانی داشتند كه بر روی آنها عبارت «در ماموریت» نقش بسته بود. بعضی از این مدارك  همزمان در یك روز در تهران صادر شده بودند.... همه پاسپورتهای دیپلماتیك ایرانی به دستور وزارتخانه تحت رهبری علی فلاحیان صادر شده بود و در هنگام بازگشت قاتلان به ایران در فرودگاه از آنها پس گرفته شد. همه پاسپورتهای این ۱۳ نفر در كریم خان كه خیابانی در تهران است، صادر شد. دو ساختمان در این خیابان، مقر بخشی از سرویسهای اطلاعات ایران یعنی واواك می باشد».دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۳ شهریور ۱۳۹۹ (۱۳ سپتامبر ۲۰۲۰)

منبع: همبستگی ملی ایران، 24 شهریور 1399
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
همبستگی ملی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

 از این پس این ستون، چند روز در ماه به نشر دیدگاه «احزاب و سازمانها» اختصاص داده می شود. در این روز ها سعی خواهد شد که نقطه نظرات «رسمی» و مشخص یک سازمان/نهاد و یا تشکل سیاسی/حقوق بشری، در دیدگاه هم منتشر شود. شایان توجه اینکه منظور پخش اطلاعیه و یا گزارش کنگره ها نیست. ناگفته روشن است که «هدف» آگاهی رسانی، انتشار باور دگر اندیشان، و دیدگاه «رسمی» نهادهای سیاسی و فعال است. تاکنون چندی از نهادها به دعوتنامه دیدگاه پاسخ مثبت داده اند، و در انتظار پاسخ دیگر نهادها، احزاب و سازمانها خواهیم بود.
دیدگاه 3 مهر 1389با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
دیدگاه احزاب

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.