شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۲۴ فوریه ۲۰۱۸سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

این هفته با حقوق بشر در ایران

نبض ایران

در دو هفته گذشته


فرماندار سابق رزن به جرم فعالیت علیه نظام ۹۱ روز حبس گرفت؛ احمدرضا جلالی، زندانی سیاسی به زندان انفرادی منتقل شد و گروهی از کنشگران مدنی و سیاسی در شهرهای مختلف بازداشت شدند.

محاکمات

۱۱ اسفند، فتحعلی حسینی، فرماندار سابق رزن به ۹۱ رو حبس محکوم شد؛ اتهام او «فعالیت تبلیغی علیه نظام» اعلام شده. حسینی متهم است سال ۹۴ زمانی که فرماندار رزن بود دستور داده بنرهایی که علیه رهبران جنبش سبز طی راه‌پیمایی روز قدس نصب شده بودند، جمع‌آوری شوند. خبر.

حقوق زندانی

۱۵ اسفند، سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای عدم امکان دسترسی آرش صادقی به خدمات درمانی مورد نیاز را مصداق شکنجه اعلام کرد. عفو بین‌الملل در این بیانیه خواستار آزادی بی قید و شرط صادقی و همسرش از زندان شده است. خبر.

۱۶ اسفند، تارنگار حقوق بشر در ایران گزارش داد که احمدرضا جلالی، پژوهشگر زندانی در زندان اوین از حق تماس با خانواده محروم شده است. جلالی از ۲۸ بهمن در اعتراض به وضعیت بازداشت‌اش دست به اعتصاب غذا زده. از آن تاریخ او را به سلول انفرادی در بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل کرده‌اند. خبر.

روز زن

کیانوش رمضانی به مناسبت ۸ مارس، روز زن کاریکاتوری تازه‌ای کشید. او در این کاریکاتور نشان می‌دهد که چطور زنان در ایران از ابراز آزادانه آنچه برای‌اش به پا خواسته‌اند، یعنی زنانگی‌شان محروم هستند.

بازداشت خودسرانه

کماکان از وضعیت نگهداری و دلیل بازداشت مهناز حقیقی، پزشک و کنشگر مدنی خبری در دست نیست. حقیقی روز اول اسفند در خانه‌اش در بندرعباس بازداشت و به مکانی نامعلوم منتقل شد. خبر.

۵ اسفند، مجید اسدی، کنشگر سیاسی در کرج بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. هنوز از دلائل بازداشت و بند نگهداری او در زندان خبری در دست نیست. گزارش.

۸ اسفند، محمدحسن داوودی، از چهره‌های اصلاح‌طلب ساکن میان‌دوآب بازداشت شد. دلیل بازداشت و وضعیت نگهداری او هنوز مشخص نیست. شورای نگهبان داوودی را در انتخابات مجلس دهم ردصلاحیت کرده بود. خبر.

همان روز، سپیده قُلیان، دانشجوی دامپزشکی و کنشگر مدنی در اهواز بازداشت شد. هنوز از دلايل بازداشت و محل نگهداری قلیان خبری در دست نیست. رادیو زمانه.

۹ اسفند، فرزانه جلالی، کنشگر فعال در زمینه حقوق زن، ساکن کرمانشاه تفهیم اتهام شد. اتهام وی «اقدام علیه امنیت ملی» عنوان شده. زیتون.

۱۵ اسفند، مرتضی مرادپور، فعال مدنی مقیم تبریز بازداشت و روانه زندان تبریز شد. وی که با آزادی مشروط چندی پیش از زندان آزاد شده بود از بیماری‌های مختلفی رنج می‌برد. خبر.

جامعه مدنی

۹ اسفند، بیست و هفت فوریه، روز جهانی سازمان‌های مردم‌نهاد بود. بدین منظور کیانوش رمضانی، کاریکاتوری رسم کرد تا با برجسته کردن تلاش‌ها برای تسلط و نفوذ بر نهادهای جامعه مدنی در ایران بر اهمیت استقلال سمن‌ها تأکید کند. لینک.

حقوق بشر

۸ اسفند، مجلس ایران طرحی را تصویب کرد برای مقابله با فرمان دونالد ترامپ، رئيس‌جمهوری آمریکا. برپایه حکم رئیس‌جمهوری آمریکا اتباع ایرانی به مدت ۹۰ روز از ورود به آمریکا منع می‌شوند. طرح مجلس مبلغ ۲،۰۰۰ میلیارد ریال در اختیار دولت قرار می‌دهد تا برای تشویق به بازگشت ایرانیان مقیم خارج از کشور، به خصوص ایرانیان مقیم آمریکا تلاش کند. خبر. با در نظر گرفتن این‌که بسیاری از ایرانیان خارج‌نشین به دلیل محدویت‌ها و فشارهای سیاسی و فرهنگی کشور را ترک کرده‌اند، نبض‌ایران در شبکه‌های اجتماعی بحثی راه انداخت تا نظر کاربران را پیرامون راه‌هایی منعکس کند که حکومت ایران به وسیله آن می‌تواند ایرانیان خارج از کشور را تشویق به بازگشت به وطن‌شان کند. بحث در فیس‌بوک نبض‌ایران. کاربران در فیس‌بوک موارد متعددی از قوانین محدود کننده آزادی زنان، مذهب، بیان و دیگر موارد را متذکر شدند که از نظرشان موانع اصلی برسر بازگشت ایرانیان به کشور به شمار می‌رود.

اعدام

۱۷ اسفند، دو زندانی با اتهام قتل در زندان ساری اعدام شدند. خبر.

۱۹ اسفند، یک زندانی در مراغه با اتهامات مرتبط با قاچاق مواد مخدر اعدام شد. خبر.

منبع: نبض ایران، 20 اسفند 1395
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
نبض ایران:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.