شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۲۸ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عذرخواهی از مردم و انتظار از مسئولان

ایرنا

عملکرد ایرنا در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی؛

در سه روز گذشته که ایرنا اخبار حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی را پوشش می‌داد، از تمام منابع رسمی که اخبار را در اختیار خبرنگاران ما قرار می‌دادند، با تاکید بسیار می‌شنیدیم که ماجرای اصابت موشک به هواپیما ساخته رسانه‌های غربی و کشورهای بدخواه ایران است. متاسفانه اینک معلوم شده است که برخی از منابع خبری از اصل واقعه بی‌اطلاع بودند و برخی نیز حقیقت را کتمان می‌کردند. ما در تمام خبرها و گزارش‌های ایرنا، براساس شواهد موجود و در دسترس، محتوای خبری تولید می‌کردیم و قصدمان این بود که واقعیت را برای مردم روشن کنیم.خبرگزاری جمهوری اسلامی به‌ اعتبار بیش از هشت دهه کار رسانه‌ای، خود را بیش از هر فرد و نهادی متعلق به مردم ایران می‌داند و تلاش کرده است در قدم اول منافع عموم مردم را در نظر داشته باشد و می‌دانیم که هیچ منفعت عمومی‌ای بالاتر از راستگویی به مردم نیست.

خبرنگاران ایرنا در این سه روز هیچ خبر ناراستی را عامدانه منتشر نکردند. آنچه می‌گفتند، حاصل مصاحبه با کارشناسان و مقامات مسئول بود. ایرنا می‌خواست حلقه واسطی بین مسئولان و مردم باشد اما امروز صبح که حقیقت روشن شد، ما نیز مانند همه مردم ایران در بهت و اندوه فرو رفتیم. خبرنگاران ایرنا نیز در کنار مردم ایران از آنچه اتفاق افتاد غمگینند. ما در خبرگزاری جمهوری اسلامی از اینکه در سه روز اخیر ناخواسته باعث انتقال مطالب نادرست به مخاطبان خود شده‌ایم عذرخواهی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم در آینده در مسیر اطلاع‌یابی و اطلاع‌رسانی خود احتمال چنین اشتباهاتی به کمترین حد خود برسانیم.  اما درد دل و گلایه‌ای نیز داریم؛ مشکل فضای رسانه‌ای ایران در ماه‌های اخیر آن است که خبرنگاران به‌شدت وابسته به منابع خبری‌ای شده‌اند که مانع از استقلال عمل آن‌ها در تایید داده‌ها و اطلاعات می‌شود. بنابراین زمینه و احتمال خطاهای رسانه‌ای در رسانه‌هایی که باید چشم و گوش مردم باشند، بیشتر از گذشته شده است.

 در حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، علاوه بر اینکه مقامات واقعیت قضیه ارائه نشد، امکان راستی‌آزمایی اطلاعاتی که در شبکه‌های اجتماعی به دست خبرنگاران می‌رسید نیز وجود نداشت. اما حالا که واقعیت عیان شده،‌ اعتماد به رسانه‌های رسمی داخلی به‌سختی آسیب دیده و بازگرداندن اعتماد مخاطبان امری بسیار پرزحمت و زمان‌بر خواهد بود. ایرنا نیز از این آسیب در امان نبوده است و با اینکه مسئولیت خود را در قبال خبررسانی خود برعهده می‌گیریم، اما از تمامی مسئولان می‌خواهیم که به‌طور جد به فکر گشایش فضای رسانه‌ای کشور باشند. باید تاکید کنیم که با رسانه‌های محدود نمی‌توان از آنها  عملکرد مطلوب و حرفه‌ای را در مقابل خبرهای جعلی و بحران‌ها انتظار داشت. فاجعه اخیر نه تنها باعث فقدان شمار زیادی از هم وطنان ما شد، بلکه اعتبار رسانه های رسمی در میان مخاطبان را هم بشدت مخدوش کرد و خبرنگاران ایرنا از هر دو جهت غمگسار و آزرده خاطرند . ما ضمن تسلیت مجدد به بازماندگان جانباختگان ، آرزو می­کنیم این رخداد تلخ نقطه عطفی در تغییر رویکرد به رسانه های داخلی و استقلال عمل آنها شود تا بتوانند در تعامل با مردم و افکار عمومی به ویژه در شرایط بحرانی عملکرد بهتری عرضه کنند.

منبع: ایرنا، 21 دی 1398
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
ایرنا:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

با درود به ملت شریف ایران

باید یکی شویم


باید یکی شویم
گزیده خبرها

ادامه فهرست خبرها...

   [www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.