شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۵ مه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

من این داستان را از واقعیت دادگاه های ایران اقتباس کرده ام (پاسخ به آقای سیامک دهقانی)

گلمراد مرادي

هموطنان ارجمند سایت دیدگاه،

 

سپاس فراوان برای یادآوریتان. من مطلب این آقای سیامک دهقانی را امروز ملاحظه نمودم. همین آقای بزرگوار سیامک دهقانی زیر نام سیاه موی اثیری که گویا یکی باشند، زیرا متن انشاء هردو همانند اند، شخصا یک ای میل برای خود بنده هم ارسال فرموده اند و من پاسخ زیر را برایشان قبلا فرستادم و خواهش کردم اگر امکان دارد آن منبع را برایم ارسال دارند. ولی ایشان با نظر لطف بجای پاسخ به بنده و معذرت خواهی که واقعا تهمت به من زده اند، این مطلب را منتشر فرموده اند. خوب اینهم کار برخی از هموطنان عزیز است که جز تهمت زدن و ایراد بی جا گرفتن از دیگران هیچ حرفه دیگری گویا ندارند و یا بلد نیستند. همانطور که در پاسخ به این بزرگوار آورده ام، اولا من این داستان را از واقعیت دادگاه های ایران اقتباس کرده ام، اگر به مذاق بعضی از هموطنان مردسالار نمی خورد دیگر تقصیر بنده نیست و دوما هیچ نیازی برای اثبات ندارم، ولی این حقیقت محض است که من نه هرگز آن مقاله آقای طاهر بن جلون را دیده ام و نه ترجمه آن را و سالها است که دوست من مدیر مسئول آرش، پرویز قلیجخانی عزیز، هم مجله اش را برایم نمی فرستد و منهم به دلیل هزینه زیاد آبونه نشده ام. بقیه داستان را هم در این نامه پائین در پاسخ به آن آقای سیاه موی اثیری و یا آقای سیامک دهقانی آورده ام. بعلاوه شرم هم خوب چیزی است، همانطور که در پاسخ ایشان نوشته ام بنده هیچ نیازی به دزدیدن داستان کسی را ندارم و به اندازه کافی فقط خاطرات در ذهنم هست که اگر همه را روی کاغذ بیاورم، مثنوی هفتاد من خواهد شد. در پایان از اینکه این آقای سیامک دهقانی عزیز یاد آوری کرده اند که دیگران قبلا شبیه چنین داستانی را نوشته اند، سپاس گذارم. پس ما باید از این ببعد مواظب باشیم و چک دهان را باز نکنیم و چیزی ننویسیم، که نکند در یک گوشه ای از جهان کسی نظیر آن را نگاشته باشد! بنده هنوز هم براین موضع پا فشاری می کنم که این آقای اثیری یا آقای سیامک دهقانی اگر پایبند به اصول انسانی هستند باید برای این تهمت کتبا از بنده معذرت خواهی بفرمایند.

با آرزوی عقل سالم برای همه ما ارادتمند دکتر گلمراد مرادی

 

هایدلبرگ آلمان فدرال 15 فوریه 2006

 

---------------------------------------

 

هموطن عزیز آقای سیاه موی اثیری،

 

 اولا شمای بزرگوار، اگر دقیق تر مطلب بنده را خوانده باشید، من نوشته ام را اقتباس از یک موضوع واقعی در دادگاههای جمهوری اسلامی نگاشته ام. که خوشبختانه شاهد عینی و مدرک هم هست که این نوشته من بر مبنای یک داستان واقعی است، نه تخیلی. منتها با تغییراتی در محتوا. بنا بر این کمال بی شرمی است که بنده را به سارق ادبی متهم کردن. اگر شما پای بند به اصول اخلاقی و شرف انسانی باشید، باید برای این تهمتتان کتبا از بنده عذر خواهی بفرمائید. زیرا اولا من چشمم به چنین مطلبی در آرش که در پاریس زیر نظر هم وطن و دوست عزیزم پرویز قلیجخانی منتشر می شود نیافتاده و هرگز مطلبی را  شبیه این داستان ندیده ام و علاوه بر این سالها است که آرش هم به دست من نمی رسد، چون واقعا بودجه آبونه شدن آن را ندارم. دوما این یک واقعه حقیقی در دادگاههای ایران است و هر روز در سایه حکومت اسلامی اتفاق می افتد، پس مراکشی نیست. من حتا نام اشخاص را در این واقعه هم می شناسم ولی آنها را به دلیل امنیتی و حفظ آبروی طرفین عوض کرده ام. پس بهتر است کمی عادلانه و منصفانه تر قضاوت کنید. بعلاوه آقای اثیری محترم و  بزرگوار بنده که در خلال 20 سال گذشته چندین جلد کتاب نوشته و ده ها مقاله منتشر کرده ام، نیازی به سرقت ادبی ندارم و هیچ لزومی هم نمی بینم، چنین سرقتی انجام دهم، زیرا به آنچه که می بایستی برسم، خوشبختانه به دست آورده ام. برای آگاهی حضرتعالی و دیگر هم فکران عزیز نظیر شما، باید عرض کنم: دهها نفر از هموطنان که امروزه استاد دانشگاه هستند، شاگرد بنده بوده اند. این دیگر نیاز به گفتن نبود ولی با تأسف مجبورم فرمودید از این فرهنگ غلط خود نمائی که در جامعه ما عادی است، استفاده کنم. بازهم متأسفم، گویا باید برای بعضیها این را به رخ کشید. با همه این توصیف آرزوی موفقیت و اندکی انصاف برای شما را دارم و لحن تند را هم بحساب پدر فرزندی بگذارید که امکان دارد اگر سنتان از 45 بالا نباشد، من سمت پدری شما را داشته باشم. و بعد هم خواهش می کنم اگر آن شماره آرش یا مقاله را دارید و یا حتا تیتر آن را دارید برایم بنویسید که من از پرویز قلیجخانی بگیرم و مقایسه کنم.  پیروز باشید دکتر گلمراد مرادی

 

هایدلبرگ  10 فوریه 2006

 

-----------------------------------------------------

ساده انگاری!مطلبی را در سایت دیگاه دیدم با عنوان حقیقت  تلخ به قلم دکتر گلمرادمرادی که بیان کننده ی بسیاری حقایق تلخ و ناگوار در رابطه با این آقای گلمرادی بوده و هست. این آقای نویسنده بدون اینکه اشاره‌ای به منبع اصلی داستانش یعنی نشریه‌ی آرش که در خارج کشور چاپ میشود ،نماید ، طوری وانمود مینماید که پنداری خالق و آفریننده این داستان کوتاه شخص ایشان است و نه یک نویسنده‌ی مراکشی تبار مقیم فرانسه! حدود هفت سال پیش که ترجمه این داستان را در نشریه‌ی آرش خواندم اصلا به ذهنم خطور نمیکردکه یک نفر به اسم دکتر گلمرادی دست به چنین سرقت ادبی ذمخت و مخفیانه‌ای بزند. متاسفانه شماره دقیق نشریه را فراموش کرده‌ام ، اما از آقای گلمراد خواهش می‌کنم که حتما به این مساله توجه نمایند و شاره‌ی دقیق نشریه را ذکر فرمایند. سیاه‌موی اثیری

---------------------------------------------------------------

در مورد داستان «چه حقیقت تلخی!» که آقای گلمراد مرادی به اسم خودشان انتشار داده‌اند

طبق معمول همیشگی سری به سایت دیدگاه زدم تا از اخبار و تحولات ایران و جهان با خبر شوم که ناگهان چشمم به مقاله- داستان   چه حقیقت تلخی !!    بقلم آقای دکتر گلمراد مرادی افتاد. از روی کنجکاوی تیتر نوشته را کلیک کردم و بعد از لحظاتی مشغول خواندن آن شدم. هر چه در خواندن نوشته ی دکتر گلمراد پیشروی می کردم بر تعجب و شگفتی ام بیشتر افزوده می شد. زیرا ایشان در کمال زمختی و زرنگی داستان یک نفر دیگر را برداشته و با یکسری  تغییرات جزئی؛ آنرا به اسم خودش در دل اینترنت ثبت کرده است.

 

در حقیقت اسم اصلی داستان مورد تحریف آقای گلمرادی ؛ «نقل حوادث» نام دارد که حدود ده سال پیش در شماره ی 57 نشریه ی آرش اوت- سپتامبر 1996(مرداد- شهریور 1375) چاپ شده بود.

 

نویسنده ی اصلی داستان طاهر بن جلون نام دارد که بنا به نوشته ی شهلا حمزاوی (مترجم داستان):

 

«یکی از چهرهای تابناک عرب تبار معاصر فرانسه، نویسنده  ایست خوش قریحه که با بیش از ربع قرن قلم زنی در شعر و نثر و از جمله در روزنامه لوموند جایگاه در خور خود در عرصه ی مطبوعات و ادبیات یافته است».

 

بس است! بیش از این وقت خوانندگان دیدگاه را نمی گیرم!

 

---------------------------------------------------------------- 

 

توضیح:  دیدگاه تنها نظر آقای سیامک دهقانی را درج نموده و اگر پاسخی از آقای دکتر مرادی دریافت کند، انتشار می دهد 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
گلمراد مرادي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.