شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۴ دسامبر ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تیم ملی ایران، بازهم زنگ تفریح بزرگان فوتبال شد !

عباس رحمتی

فوتبال هم ساده است وهم هم پیچیده و تنها  مقوله های استثنایی چنین ویژگی ای دارند . ساده از آن جهت  که برای دیدن و فهم آن تنها به یک جفت چشم و اندکی شعور احتیاج است و پیچیده بدین لحاظ که ریشه های آن در میلیاردها دلار هزینه  اسپانسر ها و تبلیغات داخل و خارج زمین تنیده شده است .

چه بسیار کشورهایی بوده و هستند  که ضعف ساختاری و تشکیلاتی خود را با نیرومندی در چمن سبز جبران کرده و چه کشورهای آفریقایی و توسعه نیافته  بوده اند که بر گرسنگی و قحطی سرزمین خویش با صعود به دور دوم جام جهانی سرپوش گزارده و آلمان  و ایتالیای عصر نازیسم  را هم نمی توانیم فراموش کنیم که پروپاگاند خود را به چمن سبز کشانده بودند .

آری این پدیده هم پیچیده است وهم ساده آیا تا به حال فکر کرده اید اگر روزی موجودی از سیاره دیگر ی به زمین پا گذارد وتصادفا به تماشا ی یک مسابقه فوتبال بنشیند چه فکری از مغزش خواهد گذشت ؟ 22نفر در زمین سبزی بدنبال یک توپ می دوند و هزارها نفر از نزدیک و شاید میلیاردها نفر از طریق تلویزیون و..آن را تماشا می کنند !و شاید این مسئله برای او چقدر مضحک و شاید ترسناک بیایید ! آیا این هم جزء آئین های اولیه بشری است که عده ای در میان گود و جمعیتی هیاهو گر در اطراف اند !

 

بنا بود راجع به  مسائل فنی و روابط  و ضوابط درون و مافیای حاکم بر تیم ملی فوتبال ایران که از پیچیدگی های رژیم در ورزش ایران است را یاد آوری کنیم، اینک گوشه ای از این مافیای  هزار پا را در زیر می خوانیم !

اول باید بگویم رژیم آخوندی عادت کرده ،وقتی در مسابقات شکست می خورد درصدد آن بر می آید که افراد را جابجا کند تا اعلام کند ترتیب اثری در ضعف های خود داده است ولی موضوع باند بازی ها و ضعف ها در فدراسیون ها ی ورزشی خصوصا فوتبال ریشه دار تراز این حرفهاست !

 

تیم های ملی ایران  هم مثل ورودیه دانشگاه ها سهم بندی دارد در بین  اعضای تیم ملی، خودی و غیر خودی وجود دارد  در بین افراد تیم ، مکتبی و غیر مکتبی وجود دارد افراد مکتبی  درتیم ملی بیشتر وجود دارند ویا حداقل نفرات خود ی بیشتر بازی میکنند .به همین خاطر تیم ملی از درون بازیکنان زبده انتخاب نمی  شوند.

به همین دلیل است که همیشه در بازیهای بین المللی بعنوان تیم زنگ تفریح حضور پیدا میکنند و سقف امیتازاتشان از یک یا سه امتیاز بالاتر نمی رود [1] در حالیکه ایران دارای فوتبالیست های خوبی است ومی توان تیم بهتری راهی جام جهانی کرد!

« ویرا » مربی برزیلی 8سال بیش گفته بود که ایران،برزیل کوچکی است که فوتبالیست های بزرگی را می تواند  دراختیار تیم ملی خود داشته باشد .

فوتبالیست های بزرگ بدون سرمایه گذاری  هرگز بدست نخواهند آمد کشورهایی که درسطح جهانی مطرح هستند روی این مسئله سرمایه گذاری های زیادی کرده اند  تیم ملی کشوری درمسابقات بین المللی زنگ تفریح بزرگان قرار نمی گیرند که با برنامه های دراز مدت تیم را آماده مسابقات کرده باشند ،اردو های دراز مدت  و تمرینات مستمر و بازی های تدارکاتی که نیازمند سرمایه  وبرنامه ریزی است از سلسله کارهایی است که باید در دستور کار هر فدراسیونی قرار بگیرد . ولی هیچکدام از اینها برای تیم ملی ایران در نظر گرفته نشد ه بود.

قبل از بازی های جهانی  رژیم قصد داشت اینطور نشان دهد که کارهایی را برای بازی های تدارکارتی انجام داده است  چندین بار اعلام کرد که قصد دارد تیم های ملی فوتبال  هلند  و آرژانتین و ترکیه را دعوت کند  ولی هیچکدام از این کشورها بدلیل نبود امنیت و مسائل سیاسی  حاضر نشدن که به ایران بیایند در حالیکه درگذشته بازیکنان بزرگی مثل « پله» و« اوزوبیوه » وتیم های بزرگی  به ایران آمده بودند !

چند روز به بازی های جهانی  آلمان مانده  رژیم تصمیم می گیرد که یک اردو چند روزه در سوئیس دایر کند که چند بازی ضعیف با تیمهای محلی و دسته چندم سوئیس انجام دهد و در کوتاهترین فاصله زمانی تا برگزاری بازیها دو بازی ضعیف دیگر با هرز گوین و کرواسی که آماده نبودن تیم در همین مسابقات کاملا قابل رویت بود !

در حالیکه تیم مکزیک (حریف ایران)  پیش از ده بازی تدارکاتی با تیمهای بزرگ جهان انجام داده بود. ولی در تیم ایران هیچگونه هماهنگی بین بازیکنان تیم صورت نگرفته بود .حتی از نظر روحی و روانی هم بازیکنان با یکدیگر اختلافات و تضادهای فاحشی داشتند که خود از مهم ترین مسائل در بازیهای تیمی محسوب می شود . به همین خاطر بود که در هر سه بازی ایران تیم ملی  فوتبال کاملا بهم ریخته بود و حریفان شان هم از این فرصت  کمال استفاده را می کنند .

در بین دو نیمه بازی ایران / مکزیک بین بازیکنان اختلاف آنچنان بالا میگیرد که بخاطر حضور دایی کاپیتان تیم در بازی درگیری ایجاد میشود  که بازیکنان این اختلافات را با  با زی بدی که انجام دادند به نمایش داشتند ! و نتیجه بازی همان بود که دیدید .( برای مکزیک 1:3)

اوج پراکنده کاری و تک روی های تیم ملی ایران در بازی با آنگولا بود که اسمش را نمی توان بازی تیمی گذاشت و استفاده از بازیکنانی که تجربه لازم را برای جا م جهانی نداشته اند.

 

ریشه های این نابسامانی ها کجاست ؟

تیم ملی ایران در سال  1978 برای اولین بار به جام جهانی راه یافت  درآن زمان با اسکاتلند و پرو  و هلند همگروه بود مثلا  برای بازی با اسکاتلند ماهها وقت گذاشت تا از بهترین بازیکن اسکاتلند(چمل ) کلی فیلمبرداری  کند تا در روز مسابقه بتوانند وی را مهار کنند .

رژیم کنونی به نقاط ضعف  تیم اصلا توجهی ندارد مسئولین و دست اندرکاران بیشتر به ضعف جیب های خود می اندیشند تا به ضعف های  فنی / تاکتیکی تیم  !

قبل از بازی با آنگولا دیدیم که بلیط های باد کرده را   از ایران به آلمان آورده و در اختیار سفارتخانه  ها و  مسئولین ورزشی ایران قرارداده اند تا آنها به رفع ضعف های جیب خود بپردازند !حتی بعضی از این افراد دستگیر شده اند که روزنامه و رسانه ها ی آلمان خبر آن را درج کردند.

حال شما فکر کنید اگر این انرژی و درصد کوچکی از  پول ها ی  بدست آمده از نفت و گاز  صرف فوتبال ایران میشد  تیم ملی ایران در کجا قرار داشت؟  

رژیم نه تنها توجه ای به نقاط ضعف تیم ندارد بلکه بیشتر نیروی خود را روی مسائل امنیتی تیم قرار داده است  جالب است بدانید در همین مسابقات آلمان، رژیم برای کنترل بازیکنان بیشتر از صد نفر را به  همراه تیم راهی آلمان کرده بود تا بازیکنان را تحت نظر داشته باشند ! تا مبادا کسی از اردو خارج شود (مسابقه با اعمال شاقه) بازیکنان حتی در لباس پوشیدن و آرایش موی سرو... آزاد نیستند !

در اردو های تیم ملی سینه زنی و روضه خوانی و دعا خوانی بیشتر تمرین می شود تا تمرینات  و بررسی نکات فنی بازی در مسابقات جهانی ! از نظر خودش فکر میکند با چنین اعمالی  روحیه بازیکنان را بالا می برد! در واقع این تاکتیک و تکنیک رژیم است که همیشه در تیم های ملی ایران جاری و ساری است به قول معروف با تسبیح خود خط نگهداری می کند که تفکرات بازیکنان در آفساید قرار نگیرد .تاکتیک و تکنیک را رها کرده و سلام و صلوات را چسبیده است این شیوه را پاسدار مایلی کهن و دهداری در تیم ملی فوتبال ایران را سنت کرده اند .

باید گفت کار تیم ملی ایران با یک شب و دو روز و یک ماه درست شدنی نیست، آب از سر چشمه گل است

به نظر نگارنده تا زمانی که آخوندها در راس کار هستند هیچگونه موفقیتی درسطح جهانی  برای ورزشکاران ایران بدست  نخواهد آمد .اگر مدال  و یا رده ای و رتبه ای هم تا کنون بدست آمده و میاید این جوهره خود بازیکنان است و نه رژیم آخوندی ! رژیم کوچکترین سهمی و نقشی  در این مورد نداشته است .

علت شکست ها ؟

 

- رژیمی که در ورزش ایران سرمایه گذاری نکرده درحالی که  با پول های باد آورد نفت می توانست بهترین تیم ملی را راهی جام جهانی کند .

- نداشتن مدرسه فوتبال در کل کشور و نداشتن برنامه های مدون در حل مشکلات ورزشی  یکی از عمده ترین علت شکست تیمهای  ورزشی است .

- روابط و ضوابط در ورزش ایران بیداد می کند که خود نیز نقطه ضعف بزرگی در تشکیل تیم ملی است .

- گماردن جاسوسان و نیروهای امنیتی در تیم ملی خود باعث می شود بازیکنان آزاد نباشند و فکر و اندیشه و ذهن او را به خود مشغول می کند .

- گماردن افراد نا لایق و ناشایست در بالاترین سطح ورزشی (فدراسیون ها) بجای افراد کاردان و کار آمد .

- نداشتند مربیان کارآمد درسطح جهانی 

- گرفتن اختیارات مربیان خارجی و دادن  خط و خطوط  از دفتر ولایت فقیه

- گرفتن آزادی های شخصی  ورزشکاران و عدم رفع مشکلات  آنها  

ورزش یک علم است  

در حالیکه ورزش امروزی از قوانین علمی پیروی میکند و آموزش های لازم خود را می طلبد رژیم بجای آموزش و فراگیری از مربیان خارجی باز هم حرف آخر را خود می زند  یعنی اینکه هم پول ملت را می دهد وهم به  تیم ملی در  « در جا زدن »  کمک مجدد می کند مثلا« برانکو » مربی تیم ملی فوتبال را پول هنگفت می دهد ولی هیچگاه اختیارات کامل را در اختیار او قرار نداده و نمی دهد بعضی ها میگفتند چرا دایی را بیرون نمی آورد ؟ و یا اینکه فلانی را تعویض نمی کند ؟  باید گفت :چون دایی، خود همه کاره تیم است و دارو دسته اش در« ارنج » تیم ، نقش  اصلی را دارند !در واقع ولایت فقیه است و نه برانکو که تیم را هدایت می کند (نماینده ولایت فقیه  روی نیمکت ذخیره است ) به همین خاطر بود که ضعیف ترین نیمکت ذخیره های دنیا را در این جام دیدیم !

   

وقتی بیشتر  بازیکنان دعوت به تیم ملی  از قبل تعیین شده هستند و دایی و سعید امامی های دیگر با کمک ولایت فقیه سعی بر آن دارند حزب اللهی های از قماش خودشان در تیم حضور داشته باشند . آیا باز هم انتظار پیروزی از این تیم را دارید ؟

جالب است بدانید که علی دایی خود را از پله  (ادسون آران تس دونا سیمونتن ) عجوبه ی فوتبال بالاتر می داند وی می گوید : می خواهم در جام جهانی 2010 مجددا شرکت کند ! دنیا را چه دیده اید ؟ درآن سال شاید او یکی از بهترین تماشاگران باشد و جایزه ای  برای  بهترین تماشاگر از« فیفا » دریافت کند ! 

سوال این جاست با وجود چنین رژیمی وبا وجود چنین کاپیتانی ، باز هم  مردم باید منتظر پیروزی های  تیم  ملی باشند ؟

آیا بهتر نیست  مردم بجای اینکه منتظر بمانندکه تیم ملی به پیروزی برسد تا به خیابان ها بریزند و شادی کنند بهتر نیست خود زودتر از آن  به خیابانها بریزند  و ریش و ریشه این رژیم را بر کنند  ؟ چون این تیم با چنین ترکیب و مسائل پشت پرده  همیشه بازنده است !    

___________________________________________________________________

 

[1] 1978- آرژانتین  1-1 با اسکاتلند / 1998- فرانسه 2:1 با آمریکا / 2006 – آلمان 1:1 با آنگولا

    

  

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:[تاریخ ارسال: 06 Jul 2006]  [ارسال‌کننده: سعادت مولایی]  [  ]  
آقای عزیز می‌ شود اسم چند تا بازیکن زبده‌ انقلابی که در تیم ایران نیستند را بیاورید.
نویسنده چنان از حساب و کتاب دوران قبل از انقلاب صحبت می کند که آدم خیال می کند آن موقع چه فیلی هوا می کردیم. آن موقع از پرو ۴ گل خوردیم و از هلند ۳ گل.
آقای عزیز مربی برزیلی برای سرکیسه کردن مردم چنین ادعاهای گزافی کرده بود.
مگر بقیه مرده اند که ایران برزیل دوم شود. ژاپنی که همه‌ی دنیا را گرفته است چرا نمی‌ تواند در فوتبال موفق شود. ده‌ ها فاکتور عمل می کند.
این هم مثل آن حرف های مفت است که ما دارای زیباترین کشور هستیم. ما دارای بهترین مردم هستیم. ما دارای بهترین تماشاگران هستیم و حالا هم ادعای برزیل دوم. آقای عزیز این تیم آینه تمام نمای مردم ایران، اپوزیسیون ایران و... است. مشکلات آن هم به بقیه مشکلات مردم ایران یکسان است. رژیم حاکم بر کشور هم مزید بر علت است. دعوا بین بازیکنان و نساختن آن ها با هم مگر در اپوزیسیون نیست. این جا که دیگر عوامل رژیم نیستند. قدری فکر کنید بعد دست به قلم ببرید.
  

[تاریخ ارسال: 06 Jul 2006]  [ارسال‌کننده: شیرمحمدی]  [  ]  
آقای رحمتی بهتر نیست خود شما به جای نشستن کنار گود و فرمان لنگش کن دادن، به جای نشستن در جای گرم و مقاله‌ی بی سر و ته نوشتن قدمه رنجه کرده به خیابان های تهران رفته و برای برکندن ریش و ریشه رژیم اقدام کنید.
من در کشوری که زندگی می کنم تا به حال با چنین پدیده‌ای روبرو نبوده ام که افراد تا این حد بی مسئولیت حرف بزنند. کاری را از دیگران بخواهند که خود یک صدم آن را نیز انجام نمی دهند.
مطمئناً تا صد سال دیگر اگر ۱۰ تا رژیم دیگر هم که بیایند تا امثال آقای رحمتی خودشان را درست نکنند فوتبال ما که هیچ بقیه کارهایمان نیز بهتر از این که هست نخواهد شد.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.