شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ -  ۹ اوت ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دست های اسرائيل از فلسطين و لبنان کوتاه!

مازیار رازی

هفته پیش اسرایئل بار دیگر ماجراجویی در منطقه خاور میانه را  آغاز کرده و صدها تن مردم بی گناه فلسطینی و عرب را به خاک و خون کشید و در مقبال سکوت "انسان دوستان" امپریالیست قرار گرفت.

گویا اسرائیل برای مبارزه با "تروریزم" و آزادی سربازان به گروگان گرفته شده خود است که مردم بی دفاع را به خاک و خون کشانده است. اینکه «اهود اولمرت»، نخست وزير اسراييل، درخواست «اسماعيل هنيه» همتای فلسطينی خود را برای اعلام آتش بس دوجانبه و برقراری آرامش به منظور حل بحران جاری در نوار غزه رد کرده است؛  نمایانگر اینست که مسئله آزاد سازی «گلعاد شاليت»، سرجوخه ارتش اسراييل که توسط سه گروه شبه نظامی وابسته به حماس ربوده شده است، بهانه بیش نبوده است.

امروز حتی مطبوعات بورژوایی غرب این موضوع را درک کرده اند و می گویند: "اگر چه آزادی و يا حفظ جان يک فرد نيز کاملا مهم است، اما دستيابی به اين هدف اگر قرار باشد به قيمت از دست رفتن جان ده ها انسان ديگر و تخريب دارايی ‌های هزاران فرد ديگر تمام شود، مانند به آتش کشيدن قيصريه به خاطر يک دستمال است.  با اين همه، به نظر نمی ‌رسد که هدف اسراييل از ادامه تهاجم به نوار غزه، برای حفظ جان سرباز ربوده شده باشد، چرا که گروه های فلسطينی آزادی او را در ازای آزادی تعدادی از نوجوانان و زنان فلسطينی در بند اسراييل تضمين کرده ‌اند". (بی بی سی).

تاریخچه تجاوزات اسرائیل

تهاجم اخیر به خاک فلسطینی ها تازگی ندارد. دو سال پیش محله تل سلطان، از محلات رفح، صحنه درگيری های خشونت آميز بين افراد مسلح فلسطينی و نيروهای اسرائيلی بوده که  اين محله را به محاصره در آورده و به تخريب خانه های فلسطينيان و جستجو برای يافتن کسانی ادامه داده اند که آنان را "تندروهای فلسطينی" می خوانند. طی عمليات رفح، بيش از 40 فلسطينی کشته شدند و نيروهای اسرائيلی به تخريب خانه های فلسطينيان مبادرت کردند. سازمان ملل متحد تخمين می زند که حدود 1600 فلسطينی در جريان عمليات جاری اسرائيل در باريکه غزه خانه های خود را از دست داده اند.

همچنین سه سال پيش؛ حمله نظامی اسرائيل به شهرهای کرانه باختری رود اردن و مقر ياسر عرفات در رام الله، اذهان عمومی جهان را به خود مشغول کرد. در آن زمان تاکتيک ضد انسانی دولت راستگرای شارون و حمله نظامی به شهرهای کرانه باختری رود اردن؛ نه تنها منجر به کشتار صدها نفرمردم بی گناه فلسطينی؛ و مانند حملات اخیر به لبنان، تخريب زير بنای اقتصادی مانند قطع منابع برق و آب آشاميدنی، دوا و غذا رسانی و غيره شد، بلکه نيروی نظامی اسرائيلی از رفت و آمد آمبولانس ها و وسايل غذايی به بيمارستانها نيز جلوگيری کردند. بدين ترتيب تضمين کردند که زخمی شدگان همه به هلاکت برسند! (اين وقايع مورد تاييد سازمان های بين المللی نيز قرار گرفت).

در طول تاريخ، زمانی که منافع امپرياليزم آمريکا به خطر می افتاد (مانند امروز در عراق و افغانستان)، در اسرع وقت اقدامات ضروری انجام می پذيرفت. برای نمونه در سال 1956 زمانی که دولتهای بريتانيا، فرانسه و اسرائيل کانل سوئز را اشغال کرده و قصد سرنگونی دولت ناصر را داشتند، دولت آيزنهاور منافع خود در منطقه را در خطر ديد و  دولتهای بريتانيا و فرانسه را تهديد به تحريم مالی کرد. در نتيجه ارتش اين کشورها بلافاصله کنار کشيدند و نخست وزير بريتانيا آنتونی ايدن استعفا داد.

بديهی است که امروز دولت آمريکا و اسرائيل هيچ تضادی با يکديگر در سياستهای خود ندارند. بدون کمک های مالی و نظامی آمريکا دولت اسرائيل از نظر اقتصادی يک هفهته هم دوام نخواهد آورد. آمريکا سالانه 3000 ميليون دلار کمک «انسان دوستانه» به اسرائيل می کند. کمک های نظامی سر به فلک می کشد! 

در دوره پیش؛ دولت آمريکا و اسرائيل متکی بر يک برنامه حساب شده وارد مذاکره و معامله با ياسر عرفات شدند. هدف مذاکرات يزاک رابين و عرفات با وساطت آمريکا در اين امر نهفته بود که اسرائيل، کار سرکوب و کنترل نا آرامی ها و حرکتهای ضد اسرائيلی و ضد آمريکايی مردم فلسطين را به عهده عرفات، به مثابه يک پليس، بگذارد. سازمان آزاديبخش فلسطين (الفتح) به رهبری ياسر عرفات در  13  نوامبر 1974 مبارزه مسلحانه عليه اسرائيل را در مقابل تشکيل «دولت کوچک فلسيين» کنار گذاشت. اين تغيير موضع در راستای  مبدل شدن يک «سازمان آزاديبخش» به يک «دولت بورژوا»  در مناطق اشغالی بود. دولت اسرائيل (با توافق دولت آمريکا) نهايتاً کرانه باختری رود اردن را در مقابل خريداری ياسر عرفات به مثابه يک «پليس» در به کنترل در آوردن مردم فلسطين به او اعطا کرد.

اما، تحرکات مردم فلسطين ناشی از فقر و فلاکت منجر به تقويت گرايش های خرده بورژوايی مانند حماس /حزب الله شد. گرايش هايی که از جانب ايران و سوريه تغذيه مالی می گردند. فشارهای توده ای موقعيت رهبری جناح عرفات را در سالهای پيش دشوراتر و دشوارتر کرد. آنها  در مقابل يک تضاد واقعی قرا ر گرفت: از يک سو می بايستی به عنوان يک خدمتکار امپرياليزم و اسرائيل نقش خود را در کنترل حرکتهای توده ای به خوبی ايفا کند؛ و از سوی ديگر محبوبيت  توده ای خود را به گرايش های حماس/حزب الله از دست ندهد. اين تناقض عينی منجر به وضعيت بحرانی گشت. انتخابات اخیر در فلسطین و پیروزی حماس و اسماعيل هنيه نمایانگر سیاست های اشتباه پیشین عرفات و عباس بود.

اينبار حمله نظامی اسرائيل تنها به منظور ارعاب مردم فلسطين است. دولت اسرائيل متکی بر تغيير موقت تناسب قوا به نفع دولت آمريکا در منطقه (اشغال افغانستان و عمدتاً عراق) برنامه ريزی کرده که کار جنبش فلسطين را يک سره کند.

بديهی است که اين روش  راه حلی برای بحران منطقه ارائه نمی دهد.  همانطور که تجربه اشغال افغانستان و عراق نشان داد دولت آمريکا تا «خرخره» در بحران عميق تری فرو رفته است. به همين ترتيب اسرائيل نيز گور خود را در مناطق اشغال شده خواهد کند.

همچنين بديل ها گرايش های خرده بورژوايی حماس/حزب الله که از طريق اقدامات انتحاری جوانان بی تجربه به کارهای بی ثمر تروريستی دست می زند، نيز پاسخگو نيستند. آنها در بهترين حالت، در مقام قدرت، کاری بيش از ياسر عرفات انجام نخواهند داد.

تنها از طريق وحدت زحمتکشان اسرائيلی و فلسطينی در مقابل دولتهای اسرائيل و حماس و حزب الله؛ در راستای تشکيل يک فدرال سوسياليستی در منطقه است که  صلح  به اين منطقه بازخواهد گشت. تا زمانی که دولتهای بورژوايی فلسطينی در مصدر قدرت قرار گيرند، و تا زمانی که رهبری توده های فلسطينی در دست حزب الله/حماس باشد، دست های اسرائيل و آمريکا از منطقه کوتاه نخواهد شد. رهبری این جریانات شبه فاشیستی در نهایت با امپریالیزم توافق می کنند و پشت زحمتکشان عرب در فلسطین و لبنان را خالی خواهند کرد.

26 تیر هزار و سيصد و هشتاد و پنج

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مازیار رازی:[تاریخ ارسال: 19 Jul 2006]  [ارسال‌کننده: شهروز اروند]  [  ]  
خوب منظور؟ کی حرفهای تکرای و شعاری شماها تمام می شد. بازی با اصطلاح های بورژوازی وغیره که نشد کار عملی و تئوریک بعنوان راه حل.   

[تاریخ ارسال: 19 Jul 2006]  [ارسال‌کننده: برهان]  [  ]  
دست ملایان جنایتکار و وطن فروش و حمایت از احزابی چون بدر ، حزب الله و المهدی در عراق و خاورمیانه با تحلیلهای ضد امپریالیستی حزب توده و ا کثریتی و ولی فقیه و حامیانش کوتاه.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.