شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حزب الله فرزند نظامی رژیم در خاورمیانه!

عباس رحمتی

 جنگ جهانی اول به بهانه گروگان گرفتن ولیعهد اطریش آغاز شد تصور می رود گروگان گیری دو سرباز اسرائیلی و آغاز عملیات گسترده بر علیه شبه نظامیان حزب الله  [1]شروع جنگی دیگر باشد ولی در این میان آخوند ها چه می کنند ؟

شش سال پیش با خروج نیروهای اسرائیل از جنوب لبنان که 18 سال به طول انجامیده بود بطور غیر رسمی پایان یافت  .

اخیرا گروه حزب الله  لبنان ( شبه  نظامی )به یک واحد گشتی ارتش اسرائیل در شمال  حمله کرده است  و چند  سرباز را کشته و دو سرباز را به اسارت برده است . در واقع این شکل ظاهر قضیه است که آتش جنگ را در خاورمیانه برانگیخته است و عروس شهرهای خاورمیانه(بیروت )را بار دیگر در جنگی خانمانسوز  فرو برده است !

آتش این جنگ هر روز گسترده تر می شود از دامنه فرودگاه بین المللی بیروت به راههای ارتباطی سوریه/ لبنان و تا مناطق مسکونی و... کشیده شده است حزب الله لبنان که با پشت گرمی و تحریک  آخوند های تهران دست به چنین اقدامی زده اند و هیچ گاه فکر نمی کرد که با گروگان گیری دو سرباز اسرائیلی  در چنین مخمصه ای  فرو رود و این چنین  جنگ  گسترش یابد.

از طرف دیگر دولت لبنان که در جنگ نا خواسته گرفتار آمده است سعی برآن دارد که نیروهای حزب الله را به جنوب لبنان براند تا از خسارات ناشی از  جنگ در امان بماند نخست وزیر لبنان با این جنگ ما پنجاه سال عقب خواهیم رفت .

تحلیل جنگ :

_ اول باید دید چرا درست در چنین موقعیتی که جلسات سران 8 کشور صنعتی در سن پیترز بورگ (روسیه ) تشکیل می شود جنگ بشکل آشکاری  آغاز می شود ؟ روزنامه  شرق اواسط ( 24 تیر 85 ) با اشاره به سخنان  شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله می نویسد :

در کنفرانس مطبوعاتی چهارشنبه گذشته مبنی بر اینکه عملیات ربودن دو سرباز اسرائیلی از 6 ماه قبل برنامه ریزی شده بود ، نتیجه گیری می کند که این عملیات ،لبنان و لبنانی ها و منطقه را در مقابل عمل انجام شده ای که حزب الله در هماهنگی با دمشق و تهران درباره آن تصمیم گرفته ، قرارداده است .

از طرفی رژیم لاریجانی را فرستاده تا متوقف شدن غنی سازی را به عقب بیندازد و وقتی متوجه شد که پرونده به شورای امنیت ارجاع داده خواهد شد  ربودن دو سرباز  اسرائیلی پیش آمد !آقای « ولید جنبلات » هم گفته است که این جنگی است که جمهوری اسلامی براه انداخته است .

خامنه ای که خود را پدرخوانده حزب الله میداند گفته است : حزب الله خلع سلاح نخواهد شد ! در همین رابطه از طریق سوریه کمک های تسلیحاتی خود را به حزب الله لبنان همچنان ادامه میدهند ،  حال آن که فشارهای جهانی علیه سوریه که به تصویب قطعنامه 1559  شورای امنیت سازمان ملل منجر شد خروج نظامیان  سوری از خاک لبنان را درپی داشت این خروج به تضعیف مورد انتظار متحدان  در لبنان نیانجامید . به همین خاطر موشکهای اسرائیل مرتب راههای ارتباطی سوریه / لبنان را مورد حمله قرار میدهد . در واقع میتوان گفت اسرائیل غیر مستقیم با  آخوندها درگیر است ، رژیم هم تا حد امکان کمک های خود را همچنان ادامه می دهد . 

منظور پدر خوانده حزب الله این است که تا جایی که امکان دارد ما به آنها سلاح می دهیم .همانطور که تاکنون موشکها    -c800o2 ایران 130- شاهین – نازعات 300 – فجر 3 – وفجر5  که به حزب الله تقدیم کرده است از طرف سوریه هم موشک رعد دراختیار حزب الله قرار داده شده است(13000 موشک از انواع این موشکها از ایران دریافت کرده اند )  که همگی راهی لبنان برای جنگ مزبور شده است !

سوریه چون هم مرز اسرائیل است خیلی امتیاز ها ار از دست می دهد ولی امتیازهایی را که از ایران می گیرد جبران تمام نارسایی های آنها را می کند . حمید آصفی سخنگوی دولت می گوید : ایران تمام عیار پشت سوریه است و ادعای اسرائیل را که گفته است ایران از طریق سوریه  به لبنان سر باز می فرستد را رد کرده است .

 

کاندولیزا رایز وزیر خارجه آمریکا گفته است : سوریه و ایران در لبنان دست دارند و حتی سعی نمیکنند دخالت های خود را مکتوم نگه دارند . عناصر اصلی را پناه داده اندو ایران تامین کننده اصلی حزب الله  است ، آنها نمی خواهند مسیر صلح  را بروند برخوردها  باید با حزب الله محکمتر و قاطع باشد و اگر برخورد بی اثر با افراطیون شود از ضربات در امان نخواهیم ماند و این گونه خشونت ها ادامه خواهد یافت . 

رژیم تا کجا با حزب الله لبنان می رود؟

حزب الله حکم  یک بچه سیاسی / نظامی  را برای  رژیم دارد پرتاب موشک های به طرف اسرائیل  از طریق ایران است ماشه هایش  توسط رژیم چکانده می شوند.

رژیم می خواهد به دنیا ثابت کند در خاورمیانه حرف اول را می زند ، با این جنگ میخواهد قدرت خود را زیادتر از اردن  و مصر نشان دهد   و تلاش دارد تا از این طریق پرونده اش به شورای امنیت نرود .به همین خاطر حتی در هیئت دولت ش جلسات ویژه تشکیل می دهد .  

علاوه بر این شورای امنیت ملی رژیم به ریاست احمدی نژاد که فرمانده سپاه درآن شرکت داشته اند در جلسات مکرر مستقیم و غیر مستقیم از حزب الله دفاع کرده اندو مربیان سپاه را را حتا راهی  لبنان کرده اند تابه سربازان حزب الله آموزشهای تروریستی لازم  را بیاموزند! تلویزیونهای رژیم بیشتر برنامه های ش  را اختصاص به  موضوع جنگ  داده است .

رژیم در واقع  فکر می کند خشم کشورهای عربی  نسبت  به اسرائیل زیاد است  و از آن کمال استفاده را می کند . بهانه حزب الله هم این است که خود را کما کان با همسایه جنوبی لبنان درحال خصومت می دیده است

1- عدم عقب نشینی اسرائیل از مزارع« شبعا »و2-  تداوم اسارت اعضای حزب الله و گروه های مشابه در زندانهای اسرائیل !

رژیم تا حد کمکهای تسلیحاتی و حتی فرستادن نیروهای نظامی به حزب الله کمک می کند در واقع رژیم طبق گفته خودش تمام عیار جبهه دیگری را فعال کرده است (غیر از عراق )  همیشه از حزب الله پشتیبانی می کرده است  و استراتژی خود را بر این مبنا گذاشته است . و گاهی (مثل این بار) فتیله فعالیت هایش را زیاد می کند . این بار رژیم به خیال  خودش  همان هدفی که دنبال می کرده است رسیده است  ، منحرف کردن افکار جی 8  از مسئله اتمی  و عدم ارجاع پرونده به شورای امنیت اهدافی است که تا اینجای کار رژیم را راضی نگه می دارد ! ولی موضوع به این سادگی نیست که رژیم به آن می اندیشد .

حزب الله در چنین شرایطی بدون دخالت و کمک های رژیم نمی تواند با اسرائیل در گیر شود، اسرائیل دارای

 موشکهای دور برد با کلا هک هسته ای است  و بعید بنظر می رسد بتواند با چنین ارتشی در دراز مدت بتواند دوام بیاورد ! اسرائیل حتی به خواسته های سازمان ملل برای متوقف کردن حملات خود گوش نداده و همچنان درگیری ها روبه افزایش است  .اسرائیل می گوید نیمی از نیروهای حزب الله را در هم کوبیده و تا خلع سلاح کامل آنها حملات ادامه پیدا می کند .

شیخ حسن نصرالله رهبر حزب الله که ید طولانی در بوسیدن دست خامنه ای دارد می گوید ایران در اینجا حضور ندارد (یعنی حضور دارد ) ولی اسرائیل که یکی از اهدا فش درگیری غیر مستقیم با ایران است می گوید تا خلع ید کامل حزب الله این جنگ ادامه دارد . اسرائیل دیوانه وار حتا به نقاط غیر نظامی برای زدن رهبر حزب الله موشک براکنی می کند و این گونه عملیات ها در جنوب لبنان  به اوج خود رسیده است  .

 اسرائیل هم به این شکل می خواهد در مقابل ایران قدرت خود را به نمایش بگذارد

 همان طور که  میدانید حسام ملحم خبرنگار لبنانی می گوید : حزب الله تحت نفوذ جمهوری اسلامی عمل کرده است ، و این یک محاسبات غلط از جانب ایران   است .

اگر بخاطر داشته باشید آخوندها آزادی قدس را از طریق عراق با کمک همین حزب الله می خواست انجام دهد ولی دیدیم که جه ذلیلانه قطعنامه 598 را پذیرفت و خمینی جام زهر ش را چگونه سر کشید .این بار هم رژیم فکر نمی کرد که حزب الله  چینن در این مخمصه گرفتار آید . به همین خاطر متکی وزیر خارجه رژیم عقب نشنی خود را از موضع فبلی اش  اعلام کرد.

با این حال دولت لبنان قصد همکاری با حزب الله را دارد و قصد دارد ارتش ضعیف  خود را وارد جنگ کند. ارتش لبنان هم ارتشی نیست که بتواند در مقابل ارتش اسرائیل حزب الله را از این مخمصه بیرون بیاورد .

در واقع می توان گفت  این جنگ غیر مستقیم  ایران و اسرائیل است  که با فرزند خلف آخوندها درگیر شده است که عاقبت  آن هم با پا در میانی  سازمان ملل و دخالت  آمریکا و متحدین ش  به پایان خواهد رسید .

آمریکا -اروپا و اسرائیل :

 آمریکا با شروع این جنگ در واقع  چراغ سبز را به اسرائیل نشان داده است بوش می گوید : اسرائیل در مقابله با حزب الله لبنان حق دفاع از خود را دارد، حزب الله و پیوند های آن با سوریه و ایران است و علت ریشه ای مسئله است اسرائیل هم می گوید که حزب الله را  ایران وارد خاک اسرائیل کرده است تا سربازان ما را به اسارت بگیرند .

اهود اولمر نخست وزیر اسرائیل گفته تا زمانی که حزب الله  دو سرباز ربوده شده را آزاد نساخته است و نیروهای لبنان  قرارگاه های  حزب الله  را در جنوب لبنان در کنترل خود در نیاورد حملات ادامه دارد ، اولمر ایران و سوریه را حامیان اصلی تحریک حزب الله و مسئول خشونت ها ی منطقه  دانست .  

تونی بلر در جی 8 گفت : افراطیون با حمایت ایران و سوریه می خواهند با  ایجاد  تنش  و خصومت  دموکراسی  لبنان را مختل کنند .  آمریکا و انگلیس متحدان اسرائیل هستند در حالیکه متحدان حزب الله ایران و سوریه هستند.

سرگئی لاورف  وزیر خارجه روسیه می گوید : برای جلوگیری از جنگ تمام عیار باید از تمام طرف های مثل حماس می توان کمک گرفت از آنها بخواهیم که در این امر دخالت کنند تا جنگ تمام عیار رخ ندهد .

این جنگ اختلافات اروپا  و آمریکا را مجددا به نمایش گذاشت ، فرانسه با آمریکا  در رابطه با جنگ در  لبنان  اختلاف موضع دارند در حالیکه در مورد ایران  موضع واحدی داشتند  .

آلمان هم می گوید ما قبلا با حزب الله و حماس  مسائل  لبنان  فلسطین را حل و قضل می کردیم ولی اخیرا روزنامه برلین سایتونگ  چاپ برلین  در رابطه با اطلاعیه  دولتی نوشته است :

« این عاقلانه نیست که همه چیز باز و روشن توصیف شود بهتر است که سازمان امنیت آلمان که پیش از این هم با حزب الله و حماس در ارتباط بود ، این بار هم برای آزادی سربازان اسرائیلی می توان با حماس و حزب الله  تماس گرفت تا برای آزادی سربازان اسرائیل کاری انجام داد»

خلاصه این که اسرائیل این بار هدفش از بین بردن حزب الله نماینده رژیم  است  که مزاحمت های بعدی برایش ایجاد نکند و تا کنون 50 درصد از نیروهای حزب الله را به گفته خودشان از بین برده اند و اگر صحت داشته با شد اسرائیل به استراتژی اش نزدیک شده است .

اسرائیل به خلع سلاح حزب الله به قطعنامه 1559 مجمع عمومی سازمان ملل استناد می کند ولی خود  ، قطعنامه مجمع عمومی در عقب نشینی از لبنان را نیز پس از سالها  پذیرفت !

 در پایان باید گفت با تمام ی این تفاسیر باز هم رژیم نتوانست هدفی را که در سر داشت از پیش ببرد و بر عکس اوضاع بر علیه رژیم  خواهد چرخید  و سران گروه جی 8 در سن پیترزبورگ تصمیم گرفتند پرونده اتمی  آخوندها مجددا به شورای امنیت ملل متحد برود تا این بار چه برنامه ای برای  بقای این رژیم ضد مردمی پیش بکشند رزیمی که برای جهان ثابت شده است که اگر بناست با تروریست مباررزه شود در صدر آنها رژیم آخوندی ایران است و نه کسی دیگر .   

بحث را با یک ظنز زیبا ولی  تلخ به پایان می برم :

در آستابه  فرود فضا پیمای  دیسکا وری  یکی گفت : خدا را شکر ، این بار چیزی که  از هوا به زمین می آید  موشک و خمپاره نیست ! من می گویم اگر رژیم آخوندی بگذارد !

 

 

[1] حزب الله لبنان گروه شبه نظامی و پدیده ا ی است که در سال 1982 بعد از جنگهای اعراب و اسرائیل توسط آخوند محتشمی نماینده خمینی  در لبنان پی ریزی شده که تمامی تشکیلات آن زیر نظر رژیم ایران است. حزب الله از نظر ایدئولوژیکی هم سنخ وهم مسلک آخوندهای ایران است . حزب الله درحال حاضر دو وزیر  در کابینه و14 نماینده درمجلس دارد . ولی تقریبا تمامی کمک های تسلیحاتی آنها از جانب آخوند هاست !سالانه 20 تا30 میلیون دلار کمک مالی و تا کنون با ارسال13000  موشک زمین به زمین و.... از سری کمک های  آخوند ها به حزب الله بوده  است . در شهرهای بزرگ لبنان پوسترهای خمینی – خامنه ای و شیخ نصرالله دیده می شود . 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.