شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱ مهر ۱۳۹۹ - ۲۲ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حزب الله لبنان فرزند مشروع جمهوری اسلامی

عباس رحمتی

اخیرا سازمان عفو بین الملل حزب الله لبنان را بخاطر تجاوز به مرزهای اسرائیل و ربودن دو سرباز اسرائیلی محکوم  کرده است  ، ولی عفو بین الملل مشخص نکرده است که حزب الله لبنان را چه کشوری تشکیل داده است و چه کسانی  به این گروه تروریستی کمکهای مالی و تسلیحاتی می کنند ، و چرا این حزب  با اینکه در دولت لبنان دو وزیر و14 نماینده را در مجلس لبنان دارد(دولت سایه ) ولی در مقابل اسرائیل هیچ  صف آرایی نکرده و فقط این حزب الله بود که با اسرائیل وارد جنگ شده ، حزب الهی که هیچگونه امکانات جنگی را در اختیار نداشت !  در واقع این آخوندها  هستند که امکانات مالی و نظامی را در اختیار آنها قرار داده اند ، اخیرا اعلام شده که 30 هزار موشک از سری موشک های دور برد در جنگ  اخیر تقدیم حزب الله کرده است تا با اسرائیل  مقابله کند تا فرزند مشروع خود را تنها نگذاشته با شد .

و درحال حاضر هم حزب الله تصمیم گرفته پا را از این هم فراتر بگذارد و کمک های خود را تا کلمبیا بکشاند .

در همین رابطه تصمیم گرفتیم نگاهی کوتاه به چگونگی  تشکیل ( تاریخچه) حزب الله لبنان داشته با شیم تابه عمق فاجعه ای که برای ملت ایران رخ داده است بیشتر پی ببریم  ، در اینجا لازم  است یاد آوری کنم برای  اطلاعات بیشتر در رابطه با این نوشته ها به گفته های خود  محسن سازگارا مراجعه کنید که خود از سردمداران سپاه بوده است که اخیرا در میز گردی با شما  در صدای آمریکا مطرح کرده بود. ایشان که خود را مبرا از هر گناهی می داند تا همین چند وقت پیش در راس امورات سپاه بوده است ولی درحال حاضر منکر جنایات گذشته اش است و کوچکترین اشاره ای به عملکردش در این مصاحبه نداشت .

نگاهی به تاریخچه تشکیل حزب الله لبنان

قبل از پیروزی قیام 57 مصطفی چمران که خارج کشور بود نزد آیت الله  موسی صدر به  لبنان می رود و در همان جا  یک آموزشگاه فنی /حرفه ای هم درست می کنند ، و از همین جا راه را برای تشکیل یک حزب و گروهی باز می کنند .

بعد از قیام که روابط ایران و لبنان  در حد بالایی خوب بود و از آنجایی که تاریخا هم این دو کشور روابط خوبی داشتند چمران که از مقامات رژیم شده بود  می خواست از این روابط کمال سوء استفاده را ببرد به همین خاطر  می خواست از طریق  نبید بری که از طرف حزب عمل به  مجلس لبنان راه پیدا میکند (درحال حاضر  رئیس مجلس لبنان است )وارد عمل شود و تشکیل حزب الله را پیش بکشد ، که نبید بری به او و خمینی می گوید : ما می توانیم  مخلص آقای چمران و خمینی باشیم  ، ولی نمی توانیم   مخلص بچه پاسدارانی که از ایران می آیند باشیم !                                            

بعد از این صحبتها روابط ایران و لبنان کمی به تیرگی گرایید  تا اینکه در تاریخ 1982  انفجار مقر تفنگداران آمریکایی ها رخ می دهد ، و یکی از فرمانده  گروهان سپاه پاسداران بنام احمد متوسلیان  از طریق آخوند محتشمی که خود سالها در لبنان  بود در تشکیل حزب الله قدم جلو می گذارند  و نطفه  حزب الله از همین  جا تشکیل می شود . که بعد ها متوسلیان  به همراه کارمند سفارت رژیم  (رستگار ) و دو خبر نگار مجموعا 4 نفر اسیر میشوند ( احتمالا مفقود شدند).

در همان اوایل در سپاه واحدی بود به نام واحد« آزادیبخش ! »  که بعد ها این واحد به سپاه قدس تبدیل شد ( که همین  آقای سازگارا به اصطلاح مخالف این طرحها بوده )  در واقع سپاه  مرتب دنبال ساختن واحد های بین المللی بوده است !

فلسطین محوری  :
 بعد از این کش و قوس ها محوری دیگر باز کردند که نام آنرا  «فلسطین محوری » گذاشتن  ،  در واقع رژیم نه تنها  محور فلسطین  بلکه قصد داشته و دارد به تمامی نهضت ها و جنبش های مسلمانان  و کلا  به بنیاد گرایی   و تروریست به کشورها ی آمریکای لاتین در فیلیپین و...  کمک کند !                                                                            

در اردیبهشت  58 می خواستند رسما  واحد تروریستی   در وزارت خارجه درست کنند که بعدها  شکل نگرفت ولی بعدها از طریق همین سفارتخانه ها تیم های ترور خود را به خارج از کشور  اعزام می کردند  که    در فرصت های بعد به ان می پردازیم . 
رژیم از همان سالهای اول که قدرت را در دست گرفت  طرح های ترور را همیشه در سر داشته و دارد از همان اوایل آشوب طلبی ر را پیشه کرده که از خصلت  رژیم های توتالیتر است  ،  کمک به هواپیمایی ربایی و بعد ها کمک به حماس،  القاعده و  ... از سری حمایت هایش از گروه  تروریست ها ست .                                                     

وقتی واحد تروریستی  سپاه در وزارت خارجه شکل نگرفت  ، بعدا تصمیم می گیرند سپاه قدس  را تشکیل دهند که در ابتدا با همین نام شکل گرفت  ولی  بعدها به نیروی قدس تبدیل شد که در ست مثل ارتش نیروهای هوایی و زمینی و دریایی و حتی نیروهای چهارم بسیج و نیرو ی پنجم نیروهای قدس بود که در طول عملیات های برون مرزی شرکت می کردند !

پایه های  حزب الله لبنان با همین نیروها ریخته شد در ابتدا توسط لشکر محمدرسول الله شکل گرفت(از نیروهای بسیج)

ولی بعدا به نیروی قدس در سپاه تحویل داده می شود.نیروی قدس قرار گاهی به نام رمضان داشت که قسمت های فنی درآن فعال بودند، محسن  سازگار که خود از دست اندر کاران سپاه بود  می گوید:همین نیروی قدس  آبروی ایران را در دنیا برده است!
بیشتر مسئولین کشور و  سپاه مشخصا  می گفتند ما توسط نیروهای قدس باید سیاست های انقلاب اسلامی را صادر کنیم.

منظور از سیاست های انقلاب  همان ترور های خارج از کشور بود که هر از چندی صورت می گرفت مسئول ترور های خارج از کشور همین نیروهای سپاه بودند که کاظم رجوی  ،حسین نقدی   فریدون فرخزاد ، دکتر بختیار دکتر شرفکندی و یارانش در رستوران میکونوس  برلین و ده ها نفر دیگر از این سری ترور ها بوده است .                     

بیشتر ترور ها دست وزارت اطلاعات بوده و پاره ای از آنها را نیرو های قدس به عهده داشته است از جمله ترور دکتر قاسملو بود  که نام  احمدی نژاد در همین رابطه مطرح است (در روزنامه های اطریش )                                       

در سوریه  سپاه پایگاهی دارد بنام« ز بدانی »  که حزب الله لبنان را در آنجا آموزش می دهد  بعد ها  حزب الله به لبنان رفت و این آموزش ها در آنجا صورت می گرفت و از این تاریخ حزب الله از طریق رژیم به سلاح و مهمات تجهیز شد.

در حال حاضر رژیم غیر از تجهیز و پرورش سرباز حزب الله ، شعبات دیگری را مثل بنیاد شهید / بیمارستان بنیاد

شهید/ و مراکز سرویس دهی به حزب الله و یاران حزب الله  و... تشکیل داده است بطوری که پولهای کلانی هم در آنجا خرج میشود بعنوان مثال برای ورود خاتمی به لبنان 40 میلیون دلار خرج می کند تا استقبال جنجالی  سید خندان تکمیل کننده اصلاحات او شود ! که اتفاقا این استقبال مصنوعی  و ریخت و پاش ها بود که دیدگاه مردم خوب لبنان را نسبت به رژیم عوض کرد .
 در همین جنگ 34 روزه حزب الله با اسرائیل،که  رژیم کمک ها ی شایان  توجه ای   به حزب الله کرد، تحویل دادن بیش از سی هزار موشکهای بزرگ و کوچک  دور برد که اشپیگل هم از آن پرده  برداشت  ولی رژیم مرتب می گوید ما کمکهای معنوی به حزب الله می کنیم و در جایی دیگر می گوید  ما در لبنان ابزاری بنام  حزب الله را بکار می بریم  !
یکی از اهداف تشکیل حزب الله توسط رژیم ، مقابله با اسرائیل است ولی اسرائیل سعی دارد وارد این مقوله  نشود و سعی دارد با سیاست هایش  کاری کند که از جوامع بین المللی بخواهد تا خلع سلاح حزب الله را باعث شود ، به همین خاطر در سال 2000 اسرائیل از جنوب لبنان بیرون می رود و اراضی لبنان را تحویل لبنانی ها می دهد و بعد از آن اسرائیل خواهان اجرای خلع ید حزب الله طبق قرارداد 1959 می شود که اسرائیل در آن تاکید می کند که حزب الله تا 30 -40 کیلومتری مرز اسرائیل عقب نشینی کند . ولی رژیم بوق و کرنا براه انداخت که حزب الله یک پیروزی بدست آورد!
سپاه پاسداران  همیشه از حزب الله مثل برگ برنده ای استفاده کرده است بیشتر کارهای اطلاعاتی و آموزشها ی امنیتی  و... سپاه را در لبنان نزد حزب الله انجام می دهد (کتاب جعفر شفیع زاده را بخوانید)  و همکاری حماس و حزب الله در یک رابطه تنگاتنگ ای انجام می شود چنانچه همین  جنگ اخیر و به گروگان گیری یک سرباز اسرائیلی توسط حماس صورت میگیرد  . ولی بعدا  مبادله اسرای و مسائل آنها رو به حل بود که با تحریک رژیم و دخالت حزب الله و وارد شدن آنها به خاک اسرائیل و  زخمی کردن 8-10 نفر و ربودن دو سرباز اسرائیلی  مجددا زخم کهنه دهان می گشاید و بحران تشدید می شود .
البته بعد از این جنگ بود که شیخ نصرالله اعلام کرد که اگر می دانستیم گروگان گیری دو سرباز این همه ویرانی ببار می آورد هرگز دست به چنین کاری نمی زدیم  ! ولی رژیم با کمک های نجومی و دادن موشک  های دور برد و دادن  12 هزار دلار به هر خانواده لبنانی و... اصلا به روی نا مبارکش هم نمی آورد .
 با این کمکها بود که محافل بین المللی و رسانه های دنیا اکثرا در گزارشات خود رژیم را عامل اصلی این جنگ خانمانسوز دانستند .و بار دیگر برای جهانیان مشخص شد که این کودک ناقص الخلقه که فقط به آشوب و ترور می اندیشد ، و  با قابله گی رژیم( محتشمی و دست یارانش ) چگونه منطقه را به آشوب می کشد تا چند صباحی به عمر  ننگین این رژیم ترور پرور بیافزاید ! ولی مسئله ای که باید به توجه کنیم این که رژیم از همان بدو تولدش بدنبال تشکیل گروه های تروریستی بوده است  و این خصلت رژیم های توتالیتر است که برای بقای خود به هر وسیله ای متوسل می شوند .
تحلیل جنگ  حزب الله /اسرائیل را به فرصتی دیگر موکول می کنیم .        

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.