شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مديريت بحران وقتي رژيم، در وقت اضافه تسليم مي شود!
يادداشت روز کورش طاهري

كوروش طاهري

منبع ديدگاه

در آستانه گذر از 27 سال ظلم،ستم، خفقان، بي عدالتي،جنگ وفساد، براي مردم ايران ، تحولات سياسي مربوط به جمهوري اسلامي وارد فاز جديدي شده است. در اين مرحله نيز چون 27 سال گذشته حكومت ايران،از كمبود آگاهي در نزد اكثريت قريب به اتفاق مردم و فقدان يك اپوزيسيون متحد و تشكل   همسو قوي،براي بقاي خود اندك باقي مانده   منابع اقتصادي و ظرفيت هاي معدني و كاني را به حراج گذاشته است. اينك تداوم اين كمبود و فقدان، بر دامنه مصيبت هاي خود خواسته و ناخواسته اقشار زحمتكش ،  كارگران و مردم اضافه مي شود.
پس از تصويب قعطنامه 1337 شوراي امنيت برعليه ايران در دسامبر 2006،افزون بر دو ماه بود كه،جنگ تبليغاتي وسيعي در جهان و در داخل بخشي از قدرت در داخل، بر عليه رژيم جريان داشت،كه طي هفته گذشته و در حالحاضر، از شدت آن كاسته شده است.
عوامل متعددي در اين كاهش موثر بوده اند، كه، مهمترين آن را مي توان در اتخاذ تاكتيك جديد آمريكا در مديريتبحران جستجو كرد. در اين نوع مديريت بخش سياسي و ديپلماسي خزنده مورد توجه قرار گرفته است. تا جائيكه،سهم اروپا در همراهي با آمريكا ،به حوزه شوراي امنيت ملل متحد در شرائط كنوني منتهي مي شود. اما،درمارپيچ اين تاكتيك،عربستان سعودي و كويت نقش مهمي را در عمليات تسليم كردن ايران به عهده گرفته اند.پاسخ پادشاه عربستان به نامه رهبر جمهوري اسلامي، بر ايفاي اين نقش صحه گذاشت. برخلاف شيوه متعارفدرسياست دربارسعودي،در اين نامه از جمهوري ايران خواسته شده كه  , بيش از بيست هزار مروج مذهب شيعه را  كه در كشورهاي عربي مامور و مسئول گرو هاي شيعه هستند به تهران فرا خواند، در اين جهت، التيماتوم دو ماه را تعيين كرده است.شاه عربستان رسما تائيد كرده است، كه،كشورهاي عربي متحد خواستار حضور نظاميبيشتر آمريكا در منطقه هستند.   همزمان نيز، نامه جان راكفلر نماينده سنا و رئيس كميته اطلاعات سناي آمريكا و سپس پيام استفان هدلي مشاور امنيت ملي آمريكا به زلماي خليل زاد منتقل و او اين پيام را تحويل عبدالعزيزحكيم داد ،كه، در تهران به kt1اطلاع مقامات ايران رسيد. براي اولين بار حكيم از ايران خواست كه، در موضع خود درعراق تجديد نظر كند. او از آمريكائي ها خواسته بود كه ،در مورد افشاي مدارك بر عليه ايران خودداري كنند.  زيرامطمئن شده بود كه، مي توان از تهران با دست پر برگردد، كه، در اين مورد تا حدودي موفق بود،   چون او   حاملپيامي از جانب ايران براي نماينده آمريكا درعراق بود. در هفته گذشته در ديدار معاون آسياي شرقي   وزراتخارجهايران با دبير اول سفارت چين در تهران، ايران از سكوت چين در مقطع كنوني انتقاد كرد.جمهوري خلق چين بعد از انعقاد قراردادهاي كلان اقتصادي، به ويژه فروش برخي اقلام نظامي از رده خارج شده به حكومت ايران،توجه خود را به آفريقا معطوف كرده است. در اين بين اين روسيه است كه،در تب و تاب مي سوزد.
اينك روس ها،در مخمصه ايران محبوس شده اند. از طرفي نگران آينده خود در بازار استراتژيكي ايران هستند،   از طرفي نيز دريافته اند كه، با حضور گسترده آمريكا در منطقه، كشورهاي عربي در حال فاصله گرفتن شديد از اينكشور هستند.بدين جهت با فرستادن ايوانف دبير شوراي امنيت ملي خود به تهران،اين وضعيت حساس را  برايرهبري ايران بازگو كردند و از ايران تضمين هاي بيشتري را خواستار شدند ، تا جائي كه، از ايران خواستند كه، بهلحاظ سياست هاي چند گانه ايران در برخورد با مسائل جهاني و تعدد مراكز قدرت در اين زمينه، حكومت ايران دراين جهت سياست واحدي را رسما به روس ها اعلام كند.بدين لحاظ بود كه خامنه اي مشاور، بيت خود را به نزدروس ها فرستاد، امري كه عملا به تضعيف علي لاريجاني كه، آماده بود، در كنفرانس مونيخ شركت كند،  ولي بههمين دليل و اخذ دستور از تهران از سفر به مونيخ باز ماند. در نامه خامنه اي به پوتين چند مورد اساسي مطرحشده است. فشار روسيه به كشورهاي عربي براي كاهش برخوردهاي خصمانه با ايران،تضمين روسيه   از   جانبايران براي اجراي پيشنهاد البرادعي و اضافه كردن مواضع جديد ، در صورت عدم توفيق   در طرح البرادعي و پوتين،روسيه در قبال امتيازاتي كه مورد نظر دارد، همكاري راهبردي با ايران در مراحل بعدي اتخاذ تصميم هاي شديد تردر شوراي امنيت داشته باشد، و از حق وتوي خود استفاده كند.ايران طي چند روز آينده شعار جديدي را به جايتبليغ انرژي هسته اي در سياست ها خود براي اعتماد سازي ترويج و تبليغ كند.بازگو كردن مواضع جديد ايران دركنفرانس مونيخ توسط پوتين براي وزير دفاع آمريكا،صدراعظم آلمان،مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، و  كه پوتين تشخيص طرح آن را مي دهد.پيشنهاد روسيه براي انجام مذاكرات در مسكو با حضور تروئيكاي اروپا   ونماينده آمريكا و ايران در مدت محدود تعليق عني سازي و توقف اجرائي قعطنامه شوراي امنيت. بنظر مي رسدراه مذاكرات را پوتين هموار مي كند. اما، در اين بين آن چه كه اهميت دارد،حراج مملكت است. چون روس ها وآمريكائي ها، مثل عروس هاي زيبا روي،خواهان مهريه سنگين ازجانب داماد هستند،اين رقم1648000 متر مربعمساحت ايران است  كه بين روس يعني فاميل داماد، و اقوام عروس آمريكائي تقسيم وتاراج مي شود.  جهيزيه عروس آمريكائي هم،بخشي از عراق،لبنان و فلسطين خواهد بود، كه عربستان نقش عاقد را به عهده دارد. اين پرداخت ها و تعهدات سنگين در وقت اضافه به ملت ايران تحميل مي شود . در اين حقيقت شك و ترديد نبايد  كرد.   خيال اپوزيسيون طرفدار رفسنجاني و خاتمي هم راحت باشد، كه،روس ها و آمريكائي ها، براي اين دو در آينده ايران نقش زياد   قائل نيستند، مگر آن كه،كت وشلوار با كراوات به نقش پرچم آمريكا بر تن كنند. بعد از   22 بهمن به اوضاع جديد نگاه كنيم.
عكس ها، از رويتر، فاكس نيوز

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.