شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جرج بوش بر سر سفره هفت سين!
يادداشت روز کورش طاهري

كوروش طاهري

روزهاي دور از ديدگاه،نزديك به بحران!

منبع ديدگاه

«كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است و بازتكثيرش بدون قيد منبع اكيدا مجاز نيست» 

 

نفس باد صبا مشك فشان خواهد شد        عالم پير دگر باره جوان خواهد شد

ارغوان جام عقيقي بسمن خواهد داد   چشم نرگس يه شقايق نگران خواهد شد

 

چهار روز ديگر سال 1385 به پايان مي رسد. اينك نوروز از محدوده باستاني و تاريخي در نزد ايرانيان پا را فراتر گذاشته است و به جنبشي اعتراضي بر عليه حكومت و ايده ئولوژي آن از جانب مردم تبديل شده است. مردم با وجود مشكلات و كمبود هاي فراوان مالي و اقتصادي در زندگي و  به نسبت بضاعت شان  اين جشن و مناسبت هاي ان را برگزار مي كنند. فرا رسيدن سال نو مي طلبد كه از نماد باروري سيب، از سمنو سمبل زايش گياهان، از سبزه  نماد شادابي و پيوند انسان و طبيعت، از سكه به نشانه درآمد و شكوفائي معيشتي، از سماق يعني چاشني زندگي، از سير همان عامل محرك،از شكوفه و پرواز بلبلان به نشانه آزادي و بالندگي، از آئينه نماد روشنائي و باز يافتن خود در زندگي  از ماهي سمبل حيات و تجسم رنگ ، كه بر سر سفره هفت سين ايرانيان به فراخور وضع زندگي شان چيده مي شود ياد كرد. هرچند جمهوري اسلامي ايران طي دوران حياتش تاكنون سفره هاي مردم را تهي كرده و شادي و نشاط را از زندگي آنان گرفته است و خانواد هاي زيادي را دغدار  بر سفره عزا نشانده است. از جمله بايد از گلزار دشت خاوران ياد كرد، جائي كه هزاران انسان آزادي خواه و جان باخته راه مردم و آزادي در آن خفته اند و هر ساله هزاران خانواده داغديده و ستمديده با حضور در آوردگاه آرزوهاي شان، ياد عزيزان خود را گرامي مي دارند.اين جا، هر ساله بار ديگر سفره ها و عقده هاي دل گشوده مي شوند تا برگ سياه ديگري از تاريخ نكبت بار رژيم جمهوري اسلامي در اين دشت ورق زده شود.

اينك در سال جديد بر آئينه سفره هفت سين ايرانيان مي توان انعكاسي از خوشه هاي بمب هسته اي را ديد. در اولين ساعات شروع سال جديد در سازمان ملل متحد پيش نويس دومين قطعنامه عليه ايران براي تصويب به راي گذاشته مي شود. با اين كه، در اين پيش نويس موضوع استفاده از زور بر عليه ايران منتفي اعلام شده است، اما نمي توان از آثار و تبعات سياسي در درازمدت آن چشم پوشي كرد.متاسفانه دور جديد تصميم گيري ها در مورد ايران در شرايطي شروع مي شود كه ، حدود بيست روز ايران و جامعه خبري آن در تعطيلي بسر مي برند.! اينك احمدي نژاد عزم جزم كرده است كه در جلسه شوراي امنيت در رابطه با موضوع هسته اي ايران حضور يابد. مي توان دو ديدگاه و دو تاكتيك مهم را براي اصرار بر اين حضور مورد توجه قرار داد. نخست متقاعد كردن مخالفت هاي داخلي همسو و آمادگي ذهني مردم در برخورد با عوافب وحشتناك موضوع هسته اي. دوم، ايجاد شرائط مذاكره مستقيم با آمريكا در قلب نيويورك .تركيب هيئت همراه احمدي نژاد گزينه دوم را تقويت مي كند.منوچهر متكي وزير امور خارجه، علي لاريجاني دبير شوراي امنيت ملي،علي آقا محمدي از اعضاي شورا و عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام،علي سلطانيه نماينده ايران در آژانس،جلال پور چراغي نماينده ايران در كنفرانس بغدادو  از جمله اعضاي هئيت همراه هستند. در هفته پاياني سال 85 ايران در فضاي سياست خارجي با چالش جدي تري مواجه شده است، هر چند در عرصه سياست داخلي هم وضعيت چنين بود، اما، روي گرد روس ها و اتخاذ موضع منفي بر عليه ايران مهمترين موضوع در اين چالش است. در آستانه كنفرانس امنيتي در آلمان در ماه گذشته، ولايتي فرستاده رهبر ايران به كرملين رفت و پيشنهادات و امتيازات متعددي را در حوزه سياسي و اقتصادي از جانب سران حكومت ايران  روي ميز كار پوتين قرار داد. محتواي امتيازات به گونه اي بود كه ولاديمير پوتين در جريان كنفرانس امنيتي آلمان در جهت خواست ايران به سياست هاي جنگ طلبانه و توسعه گرانه آمريكا در جهان از جمله خاورميانه و خليج فارس حمله شديدي كرد.

به فاصله چند روز بعد، روس ها متوجه شدند، امتيازات مطرح شده به جاي مسكو، از كيف پايتخت اكراين، پكن مركز چين، و در رياض روي ميز كار پادشاه عربستان در حال طرح و تقسيم است! از سوئي با حل موضوع هسته اي كره شمالي روس ها جبهه فعالي را در خاور دور به نفع آمريكا از دست دادند.سپس در جريان سفر پوتين به چند كشور عربي، رهبر روسيه به خطاي استراتژيكي كاخ كرملين پي برد و توصيه سران عرب در مورد بي اعتباري قول و قرار هاي سران جمهوري اسلامي را به خوبي پذيرفت. اولين برخورد قاطعانه روسيه زماني آغاز شد كه ، كارمندان و مديران دو كمپاني راش اتم و اتم استروي بدون اطلاع مقامات ايران شبانه بوشهر را به قصد مسكو ترك كردند. اكنون زمان براي حلقه محاصره جمهوري اسلامي بيش از بيش تنگ تر مي شود و تاكتيك سياسي و تبليغاتي آمريكا و متحدين آن در حال به ثمر رسيدن است(من در مطلبي در همين ستون با نام عبور شعله اي جنگ از كانال تبليغات به بخشي از تاكتيك آمريكا  در گزينه محاصره جمهوري اسلامي اشاره كرده بودم). اگر چه در مسكو از سفره هفت سين خبري نيست، اما در عوض در واشنگتن و نيويورك سفره هفت سين برقرار است. هر سال در چنين روزهائي جرج بوش رئيس جمهور آمريكا و همسر او در پيامي مشترك كه، بيشتر بوي عطر و بهار و دوستي در آن به مشام مي رسد، براي ايرانيان مقيم آمريكا و جهان ارسال مي كنند.حال معلوم نيست كه آيا در پيام امسال جرج بوش جنگ و باروت هم چاشني گل عطر ، بهار و شكوفه مي شود يا نه! شايد هم سفره هفت سين دو ملت چيده شود و احمدي نژاد و جرج بوش در دو سوي آن بنشينند!

چه سخت است لحظاتي كه، تيك تيك ساعت شمارش تحويل سال را آغاز مي كند، براي كودكان، نوجوانان و جوانان چشم به راه آينده كه سفره خود و خانواده خود را از بوي بهار ، شادي و رنگين كمان زندگي خالي مي بينند، چه دردناك است، براي خانواده هاي بي شماري كه، عزيز خود را دربند و زندان دارند يا عزيز خود را از دست داده اند، چه دردناك است زماني كه، سران جمهوري اسلامي بر صفحه تلويزيون ظاهرشده و فريب تازه اي را براي سال ديگر به نام پيام نوروزي تحويل ملت مي دهند. چه دشوار است كه، در سال جديد اپوزيسيون پراكنده تر از سال هاي قبل باشد. چه زود بود كه، ديدگاه ابتكار و نوآوري اش را به تاريخ سپرد. اميد است در سال جديد جامعه ايران در داخل و خارج در مبارزه براي آزادفكر كردن، درست فكر كردن را سر منشاء مبارزه خود قرار دهد!  هم ميهنان گرامي ، همكاران سايت ديدگاه ، خوانندگان ارجمند،آقاي علي ناظر  :  بهاران خجسته باد!

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.