شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ -  ۸ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مذاکرات آمریکایی ها و آخوندها بر سر «عراق»، و سرانجام آن
یادداشت روز علی فیاض

علي فياض

 alifayyaz1@yahoo.se

 

دور دوم مذاکرات ایران و آمریکا در رابطه با "عراق"، قرار است روز سه شنبه دوم مرداد ماه انجام شود. طبق اظهار نظرهای رسمی، محور این مذاکرات، نا امنی و خشونت در عراق می باشد. خشونتی که پس از سرنگونی رژیم دیکتاتوری بعث به گونه ای غیر قابل تصور بر جامعه عراق سایه افکنده است و حاصل آن کشتار کودکان و غیر نظامیان می باشد.  

این دو دولت که اتفاقا هر دو نسبت به افکار عمومی جهانی و مدافعان حقوق بشر بی تفاوت می باشند، یکدیگر را به زمینه سازی برای تداوم خشونت و کشتار متهم می کنند. واقعیت اما این است که هر دوی این دو دولت در عراق نقشی منفی بر عهده دارند. خشونتی که از سوی سربازان آمریکایی اعمال می شود با عملیات کور و جنایتکارانه ای که شهروندان عادی عراق را هدف قرار می دهد و از حمایت ایران نیز برخوردار است، تفاوت چندانی ندارد. تفاوت آنها تنها در این است که یکی به نام ایجاد امنیت انجام می دهد و دیگری به نام واکنش های مردمی در قبال اشغال گری.      

پر واضح است که رژیم سرکوب گر و جنایتکار آخوندی، از آشفته گی، به هم ریخته گی و نا امنی عراق بسیار سود می برد. تداوم خشونت، قتل و کشتار، و ناکامی آمریکایی ها در ایجاد امنیت اجتماعی در عراق، نگاه دولت های غربی را همچنان به عراق مشغول می دارد که نتیجه آن انحراف افکار عمومی از اوضاع و احوال حاکم بر جامعه ایران می باشد. سران رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی، علیرغم شعارهای عوام فریبانه ای از این دست که امنیت عراق، و دیگر کشورهای منطقه به نفع ایران است، هیچ تمایلی به آرامش در این کشور ندارند و منافع خود را در تداوم نا امنی در عراق جستجو می کنند. چرا که مشغول داشتن افکار عمومی جهانی به وضعیت عراق، نقض مداوم حقوق شهروندان ایرانی از سوی آنان را تا حدودی کمرنگ جلوه می دهد.

از سوی دیگر دولت آمریکا تا کنون بارها با ادعای بر در دست داشتن اسناد و مدارک غیر قابل انکار، بر نقش حکومت جمهوری اسلامی و بازوهای نظامی آن در خشونت ها و ترورهای اعمال شده در عراق تاکید نموده است. اما این ادعاها در دور نخست گفتگوها – لا اقل به طور رسمی – نمودی عملی نیافت. تا این مذاکرات به دور بعدی و در روز سه شنبه بیست و چهارم ژولای کشیده شود. مذاکراتی که بدون شک به منازعات "عراق" ختم نخواهد شد.

اسارت چند ماهه پنج "دیپلمات" رژیم در عراق که توسط آمریکایی ها صورت گرفته است، رژیم را وادار نموده است تا در یک مقابله به مثل بزدلانه، چند شهروند ایرانی – آمریکایی سفر کرده را به گروگان بگیرد تا شاید از این طریق برای رهایی مزدوران خود چاره جویی کند. موردی که تا کنون نتیجه عکس داشته است و رسوایی رژیم در افکار عمومی جهان، و نیز فشارهای بین المللی حقوق بشری را به دنبال داشته است. آنچه مسلم است این است که این موارد نیز در دستور کار این گفت و گوها قرار خواهد گرفت. و شاید موارد دیگری از جمله بحران نیروگاه های اتمی، دخالت های ایران در لبنان و فلسطین و ...  

اما آنچه که برای نیروهای رادیکال، آزادی خواه و حقوق بشری آشکار می باشد، این است که تنها با پایان بخشیدن به نفوذ این دو کشور می توان، آینده ای آرام  و رو به آرامش را برای عراق به تصویر کشید.

بدون شک تداوم حضور امپریالیست های آمریکایی در عراق، نا امنی و واکنش های مقابله جویانه جوانان و مردم ناراضی عراق را نیز در پی دارد و برادامه خشونت ها خواهد افزود. از سوی دیگر جنایتکاران و آدمکش های وابسته به القاعده و طرفدارن خشونت طلب ملایان شیعی ایرانی که به درگیری های قومی و فرقه ای – مذهبی در این کشور دامن می زنند، در پناه همین نارضایتی هاست که شهروندان عادی را نیز به قتل می رسانند و نا امنی در عراق را شدت می بخشند تا نگاه های جهانی را بیش از پیش به عراق معطوف دارند.

بدیهی است که در چنین شرایطی این مذاکرات به هیچ نتیجه ی مثبتی راه نخواهد برد. چرا که نه دولت جورج بوش به خروج از سرزمین عراق تن در می دهد و نه تا زمانی که رژیم جمهوری اسلامی بر سر کار است، عراق به حال خود واگذاشته می شود.

برای تولد یک عراق آرام، خروج نیروهای اشغالگر آمریکایی و سرنگونی رژِم جنایتکار و تروریست پرور آخوندها یک ضرورت تاریخی است.

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: dedesertman]  [  ]  
دوست عزیز سهند صادق
من با تک تک کلمات شما موافقم من روی صحبتم با انهائئ
هست که فقط حرفهای قرمز قرمز میزنند ولی هیچ راه حل عملی ارائه نمیدهد.
  

[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده:  سهند صادق]  [  ]  
دوست عزیز> اسم لاتینی: ضمن اینکه بنده یکی از مخالفین سر سخت حملهً آمریکا به عراق بوده ام ولی در شرایط فعلی که عراق و منطقه در دست( تروریستها و آشوبگران) رژیم ایران می باشد، علت ماندگاری آمریکا در منطقهً خاورمیانه را نیز قبل از همه دخالتها و صدور بنیاد گرایی ولی فقیه در عراق و منطقه میدانم، بنابراین اگربخواهیم از دید صلح وآرامش و ثبات منطقه صحبت کنیم ،حتی قبل از اینکه صحبت از خروج آمریکا و اعتلاف شود، سرنگونی رژیم جمهوری اسلامی مهم و الزامی است. در غیر آنصورت بحث خروج آمریکا از عراق قبل از همه خواست و نیاز ولی فقیه و وزارت اطلاعات رزیم بوده و از طرف آنها و لابیان آن تبلیغ وسازماندهی شده و در صورت تحقق آن (در شرایط فعلی) بیش از این منطقه را گرفتار درگیری و برادر کشی و ویرانی و نفوذ ملایان حاکم خواهد کرد.به عبارتی ساده اهداف ارتجاعی وحشی ملایان در عراق و منطقه، صدها بار از حضور آمریکا خطر ناکتر است.
  

[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: dedesertman]  [  ]  
با سلام
باز هم حرف های کلی و بیفایده
زحمت میکشیدید میگفتید ما دز این برهه از تاریخ سیاسیمان چگونه به نفوذ امریکا در
منطقه پایان بدهیم و چه سیاستهائ را اتخاذ
کنیم و در عمل چگونه ان سیاستها را پیش ببریم
من هم هستم.
  

[تاریخ ارسال: 24 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: قاضیجهانی]  [  ]  
به نظر من رژیم دو هدف و عمل را در عراق همزمان دنبال میکند1- نا امن کردن عراق به هر طریق ممکن که به قول محبیان حملهً آمریکا به ایران را به عقب می اندازد! سیاست از این ستون به آن ستون فرجی( نمی گویند دست ازخونریزی و آشوبگری و فتنه برداریم، زیرا آقایان تهدید اصلی را طبق معمول آزادیخواهان وملت ایران می دانند و گرنه میتوانستند حد اقل راه قذافی و کرهً شمالی را در پذیرش تعلیق غنی سازی را انتخاب کنند) یعنی آخوندها پیشاپیش جنگ اعلان نشده ولی رسمی را با اعتلاف و بخصوص با آمریکا را اعمال می کنند. 2- ترس از پا گرفتن دمکراسی و پیام به مردم عراق که عاقبت بازهم ایران محل امن شیعیان و یا مسلمانان است و با یستی به ولی فقیه ایران متکی باشند. که در این میان متاسفانه همین دو سه جین چپیهای توده ائی ایران و منطقه با تحلیلهای صرفاً سرخ و شعارهای انحرافی خود، در دامن ولی فقیه و همسنگر آخوندهای وحشی گشته اند. راحل: با حفظ مواضع مستقل سیاسی خود و با آزادی و دمکراسی خواهی که منافع ملی ما را تامین میکند، ازتحریم و قطعنامه های سازمان امنیت ملل متحد و راحل همگانی جامعهً جهانی پشتیبانی کرده و همچنان مواضع حذف و یا سرنگونی دشمن شماره یک ملت ایران یعنی رژیم وحشی ملایان را دنبال کنیم.
  

[تاریخ ارسال: 23 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: حسین فرهوشی]  [  ]  
من معتقد به این نیستم که آخوندها در جهت ناامنی عراق میباشند چرا که آنها دولت المالکی را دارند وبعلاوه با آرامش عراق هر دولتی که در عراق باشد مجبور است که مجاهدین خلق را بیرون کند تا بتواند با رژیم رابطه بهتری برقرار کند. به نظر من نباید به چاه آمریکائی ها فرورفت که با اتهامات به رژیم درواقع میخواهند زمینه یک جنگ علیه ایران را فراهم کنند. البته این نوشته من شاید برای بسیاری که فکر میکنند که حتما باید به رژیم هر چیزی را نسبت داد بسیار سنگین باشد. ولی یادمان نرود که پاول در سازمان ملل نمایش مولتی مدیا داد که صدام دارای سلاح کشتار جمعی است وبعد دروغ درآمدکه خودآنرا لکه ننگ دوران کاری اش نامید. ولی البته حملات آمریکا به افغانستان و عراق واشغال این دوکشور موقعیت رژیم ایران رانسبت به قبل برتر کرده است. بهرحال به نظر من اگر زمینه آرامش خارجی برای ایران برقرار شود این کمک به جنبش های مردمی است که باعث میشود که رژیم از تضادهای خود با آمریکا برای انحراف افکار استفاده نکند وبرای همین هرگونه توافقی که مساله جنجال هسته ای و دیگر مسائل مانند حمله آمریکا به ایران را نفی کند را به نفع جنبش آزادی خواهی مردم ایران میبینم و وجود این تضادهای جنجالی که تا مرز جنگ میتواند ادامه داشته باشد را بر علیه جنبش های مردمی میدانم که رژیم از آن سود میبرد ودقیقا کسانی را که نیز به این جنجال ها کمک میکنند عملا درخط رژیم قرار میدهد که رژیم بتواند با جنجالها خواسته های مردم برای آزادی را منحرف کند. آتمسفر شبه جنگی وتبلیغاتی بر سرمساله هسته ای را رژیم مورد استفاده قرار داده است وهمینطور عراق را و توافقات بر سر این مسائل بر ضد رژیم عمل میکند چرا که تضادهای خواسته های مردمی ورژیم دیگر مورد انحراف تبلیغاتی قرار نمیگیرد   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.