شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۸ ژوئیه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اتحاد آنها و اتحاد ما
یادداشت روز مازیار رازی

مازیار رازی

بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به نقل از اولی هاینونن، معاون مدیركل آژانس بین المللی انرژی اتمی كه بعد از نشست با هیات ایرانی با خبرنگاران صحبت می‌كرد اعلام کرد که این تیم از بازرسان قرار است چند روز دیگر برای بازرسی های دیگر مراکز هسته ای  به اراك سفر كنند. پیش از این جواد وعیدی، معاون امور بین الملل شورای عالی امنیت ملی ایران در وین با معاون مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در تلاش برای رفع نگرانی‌ها نسبت به برنامه هسته‌یی ایران دیدار كردند.  محمد البرادعی، مدیركل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اوایل ماه جاری گفت كه ایران از سرعت انجام غنی سازی اورانیوم خواسته است و افزود كه تمایلات جدیدی از جانب این دولت برای حل مساله هسته‌یی وجود دارد.  سولانا در گفت وگو با العالم ادامه داد: ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند و به احتمال زیاد تا پایان ماه جاری در تهران و وین دیدارهایی انجام خواهد شد. در همین حال وزیران امور خارجه‌ی اروپایی پیشرفت‌های به دست آمده میان تهران و آژانس بین المللی انرژِی اتمی را ستودند.(ایسنا 3 مرداد 1386)

همزمان با این بازرسی ها آژانس بین المللی در دومین دور مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا که با حضور سفیران این دو کشور در بغداد، پایتخت عراق در دفتر کار نوری مالکی برگزار شد. به علت اهمیت این مذاکرات که ظاهراً منحصر به مسائل عراق بود، آقای مالکی  و هوشیار زیباری، وزیرخارجه عراق همراه با چند تن دیگر از مقامات وزرات خارجه این کشور در طول مذاکرات حضور داشت. (بی بی سی 2 مرداد 1386).

 

وقایع چند روز پیش نشان می دهد که معاملات پشت پرده بین دول آمریکا و اروپایی از یکسو و دولت ایران از سوی دیگری در راستای رسیدن به توافقات ادامه دارد. بر خلاف برخی که هنوز از تهاجم نظامی آمریکا سخن به میان می آوردند، و یا این ارتباطات را شکننده و بی اساس جلوه می دهند، باید توجه داشت که دولت ایران از آغاز به قدرت رسیدن، تناقض اساسی با غرب و در رأس آن دولت آمریکا نداشته؛ و "اختلافات" کماکان برای دستیابی به امیتازات بیشتر و تثبیت قدرت سیاسی رژیم در منطقه بوده است. نیاز دولت آمریکا نیز وجود یک نظام سرمایه داری معقول برای تضمین سرمایه گذاری ها و چپاول سهل و ساده منابع ایران بوده است. در نتیجه دعواهای این دولت ها که همه در چارچوب نظامی سرمایه داری رخ می دهد؛ دعواهای خانوده گی است که نهایتاً منجر به اتحاد و توافق می گردد.

 

در مقابل این توافقات و اتحاد دول سرمایه داری؛ نیروهای اپوزیسیون نیز اتحاد خود را می بایست سازمان دهند. پیش شرط این اتحاد نیز در وضعیت کنونی نه تنها در ارزیابی صحیح از ماهیت رژیم حاکم بر ایران دارد، که درک درست از ماهیت امپریالیزم نیز دارد. اتحاد نیروهایی سرنگون طلب نمی تواند جدا از اتحاد علیه امپریالیزم باشد؛ زیرا دول آمریکا و ایران در پیوند با یکدیگراستثمار و ستم را در منطقه اعمال می کنند. به سخن دیگر نیروهایی که به اشکال مختلف نسبت به اهداف امپریالیزم توهم داشته؛ قادر نخواهند بود که ضدیت خود با رژیم را تا به آخر برسانند.

 

از سوی دیگر بر خلاف برخی گرایشات فرقه گرا در اپوزیسیون چپ؛ بخش عمده ای از گرایشات اپوزیسیون سرنگون طلب (آنان که با دولت های شاه و خمینی همکاری نکرده اند)؛ می توانند اتحاد عمل هایی علیه نظام حاکم داشته باشند. اما این اتحادها بستگی به مطالبات مورد توافق نیروها باید داشته باشد. برای نمونه می توان بر محور یک سلسله مطالبات دموکراتیک (آزادی زندانیان سیاسی؛ آزادی تجمع و مطبوعات و تجمع و غیره)؛ اتحاد عملی میان نیروهایی سرنگون طلب صورت گیرد. در این اتحاد ها توافقات برنامه ای پیش شرط قرار نمی گیرد.

 

اتحاد های عمل دیگری نیز بر محور مسایل صنفی کارگری و دانشجویی می تواند در ایران شکل گیرند. اقدامات اخیر جنبش کارگری و دانشجویی راه را برای تشکیل این گونه اتحادها نشان داده است.

 

اتحاد های عمل درازمدت تر تنها می تواند میان نیروهایی باشد که نه تنها خواهان سرنگونی نظام استبدادی حاکم هستند؛ که خواهان قطع استیلای نظام سرمایه داری نیز می باشند.  در این اتحاد توافق بر محور دولت آتی نیز باید حاصل گردد. مطالبه سرنگونی نظام سرمایه داری و تشکیل حکومت کارگری اساس این اتحاد را پی ریزی می کند.

 

اتحاد تشکیلاتی سوسیالیست های انقلابی نیز تنها می تواند تنها بر محور یک برنامه واحد سیاسی انقلابی؛ در درون  یک حزب پیشتاز انقلابی صورت پذیرد.

 

امروز در مقابل نزدیک های و اتحاد های سیاسی میان دول غربی و رژیم ایران؛ تمام اتحاد های برشمرده شده؛ قابل بررسی و ارزیابی است. تحقق هر یک از آنها (اتحاد عمل های عمومی بر محور مطالبات دموکراتیک؛ اتحاد عمل های درازمدت و تشکیل حزب پیشتاز انقلابی) وضعیت اپوزیسیون را در مقابل رژیم بهتر کرده، و در راستای تقویت تناسب قوا به نفع کارگران و زحمتکشان، عمل می کند.

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مازیار رازی:[تاریخ ارسال: 26 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: دوست]  [  ]  
مایلم از نویسنده این مقاله این سوال کلی راکه اساس نوشته اش را تشکیل میدهد بنمایم که ایا بنظر او -اتحادنیروها-و-اتحاد عمل نیروها-یکی است یا اینکه این دو سوزه بک استراتزی کوتاه یابلند/معلوم یانامعلوم ویک تاکتیک موافق ومتغیری را تفهیم میکنند به نظر من دراین نوشته مرز این دو سوزه کاملا مختوش شده ونمیتواند خواننده از درک روشن موضوغ خلاص کند   

[تاریخ ارسال: 26 Jul 2007]  [ارسال‌کننده: جمشید -خ]  [  ]  
جناب مازیار وراست
سرنگونی طلبی وعدم همکاری با دو رژیم نمیتواند پایه یک اتحاد عملی موقت هم باشد چرا که این معیار بر اساس منافع سیاسی مردم زحمتکش نیست. نیروهای راست دارای امکانات وپشتیبانی جناحهای مختلف کشورهای امپریالیستی را با خود دارند و تجربه نشان داده است بویژه در کشورهایی مانند ما میتوانند به سرعت خود را آرایش دهندن وبه سرکوب متحدین دیروزی خود بویژه چپها بپردازند. تجربه رژیم جمهوری اسلامی و با خمینی در زمان قیام سال پنجاه و هفت نشانی از این مساله دارد که چگونه بورژوازی جمهوری اسلامی خود را با رای مردم در ابتدا بر سر قدرت قرار داد وبعد به سرکوب روی آورد . آیا باید با نیروهای راست مانند مجاهدین ، جمهوری خواهان و سوسیال دمکراتها که از کانالهای ورودی امپریالیستها برای حاکم کردن بازار آزاد و سرمایه است دوباره حمایت کرد. مازیار این گونه نگرش را به سکتاریستی متهم میکند د رحالیکه تجربه تاریخی متاسفانه در کشورهای دیگر هم نشان داده است که چنین اتحاد عملی تنها تبدیل شدن جنبش های اجتماعی ونیروهای چپ به نردبان نیروهای راست میگردد. این است که باید گفت چپ مترقی باید یک بلوک قوی ومتحد بین خود ایجاد کند که بتواند دریک مبارزه دمکراتیک با مرز کشی روشن با بلوکهای راست حامی سرمایه به مبارزه و رقابت بپردازد. اتحاد عمل با نیروهای راست به نفع مردم زحمتکش نیست
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.