شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بيانيه مریم رجوی درباره بازگشت ساكنان اشرف به ايران با شرايط مشخص

مريم رجوي

همزمان با قيام مردم ايران براي آزادي ساكنان اشرف, اعضاي سازمان مجاهدين خلق ايران در عراق, كه با پايداري 7ساله خود الگويي براي پايداري و مقاومت مردم و جوانان ايران در برابر فاشيسم مذهبي شده اند, به مقامات آمريكايي و عراقي اعلام كرده اند, همچون ساير ايرانيان تبعيدي و داوطلب, با شرايط زير آماده و متقاضي بازگشت به ميهنشان هستند:
1- رژيم ايران در يك نامه رسمي خطاب به ملل متحد, صليب سرخ بين المللي و دولتهاي آمريكا و عراق, كه مفاد آن توسط آنها تأييد و تضمين شود, اعلام و تعهد كند در صورتيكه ساكنان اشرف, طبق ليستي كه مقامات آمريكايي و عراقي در اختيار دارند, به ايران بازگردند, از دستگيري و تعقيب و شكنجه و اعدام و هرگونه پيگرد و پرونده سازي قضايي مصون هستند و از آزادي بيان برخوردارند.
2- صليب سرخ بين المللي و ملل متحد از نزديك بر اجراي اين تعهد در داخل ايران نظارت كنند و بصورت دائمي در دسترس داوطلباني باشند كه گروه به گروه از اشرف به ايران بازميگردند. گروه دوم و گروه هاي بعدي پس از يك پريود قابل قبول زماني براي آزمايش تعهدات رژيم ايران در مورد گروه اول به ايران ميروند.
3- دولت عراق بايستي بلادرنگ وكلاي ساكنان اشرف را كه 7ماه است به موكلان خود دسترسي ندارند مجاز به ورود به اشرف و ديدار با موكلانشان نمايد و كتباً اعلام كند كه ساكنان اشرف ميتوانند اموال غيرمنقول خود را بفروشند و اموال منقولشان را با خود ببرند.
4- كميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد, پناهندگي افرادي را كه داوطلب بازگشت به ايران نيستند بپذيرد و ترتيبات انتقال آنها به كشور ثالث را بدهد.
5- نامه رژيم ايران بايستي توسط 4مرجع فوق الذكر تائيد و گواهي و به ساكنان اشرف ابلاغ شود.
اگر رژيم ايران, اين شرايط را بپذيرد, اعضاي مجاهدين و هواداران داوطلب آنها در سراسرجهان نيز تحت نظر و با ثبت توسط ملل متحد و صليب سرخ به ايران بازمي گردند.
اما اگر رژيم ايران اين شرايط را نپذيرد و چنين نامه اي به مراجع يادشده ندهد, روشن ميشود كه تمام دعاوي پيشين اين رژيم مبني بر اينكه با ساكنان اشرف و اعضا و هواداران مجاهدين در صورت بازگشت به ايران كاري ندارد, صرفاُ يك شانتاژ سياسي و تبليغاتي بوده است. در اينصورت دولت عراق بايد تبعيت از قطعنامه 24آوريل پارلمان اروپا را اعلام كند و آن را به اجرا در بياورد.
تاكنون دولت عراق اصرار داشت كه ساكنان اشرف بايد عراق را ترك كنند و به ايران يا كشور ثالث موهومي بروند.
 پيشنهاد بازگشت داوطلبان به ايران، فشار رژيم ايران بر دولت نوپاي عراق در مورد ساكنان اشرف را به كلي خنثي ميكند. ساكنان اشرف نيز ديگر خواستار اذعان دولت عراق به استاتوي خود نيستند. كما اينكه جابجايي آنها در داخل عراق و همچنين ورود پليس به داخل اشرف موضوعيت ندارد.
 جامعه بين المللي بخصوص ايالات متحده را فرا ميخوانم كه تا پذيرش چنين شرايطي از سوي رژيم ايران, از دولت عراق بخواهند كه قطعنامه پارلمان اروپا را باجرا در بياورد و محاصره شهر اشرف خاتمه بدهد. در غيراينصورت اين دولت آمريكاست كه بايد حفاظت ساكنان اشرف را بر عهده بگيرد. وضعيت اشرف ناشي از جنگ و بمباران و خلع سلاح ساكنان آن توسط نيروهاي آمريكايي و موافقتنامه اي است كه با يكايك ساكنان آن توسط نيروهاي امريكايي درباره حفاظت آنها تا فرجام نهايي امضا شده است.

دبيرخانه شوراي ملي مقاومت ايران
5مرداد1388 (27ژوئيه 2009)


 

منبع: 5 امرداد 1388، همبستگی ملی
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مريم رجوي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.