شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

زندان هاي مخفي در بيدادگاه رژيم خود را نشان دادند!

كوروش طاهري

 نمايش اعتراف گيري از اسراي در بند جمهوري اسلامي ايران در نخستين پرده خود برگزار شد. تصوير اين بي دادگاه ها از نظر تاريخي با دوران قرون وسطي برابري مي كرد. آن چه كه در اين نمايش خيره كننده به نظر آمد، سردرگمي حكومت در عين نشان دادن قدرت و حاكميت تو خالي خود بود. براي هر بيننده كنجكاوي نياز نبود كه صد ها مطلب و خبر در باره وضعيت زندانيان در بند مطالعه كند. بیدادگاهی كه داخل و خارج محوطه آن  تحت کنترل شديد امنيتي و حافظتي قرار داشت. در جریان برگزاری آن بيننده كنجكاو مي توانست مشاهده کند و سپس نتیجه گیری کند كه تعدادي از زندانیان حاضر در سالن در زندان هاي مخفي و خارج از طبقه بندي حكومت یعنی در بازداشتگاه هاي خود سرانه و متعلق به نيروهاي خارج از روال معمول قضائی و قانونی به سر مي برند. اماكن و بازداشت گاه های مخفي : نظير، مخفي چهار در ساختمان وزارت كشور ،كانتينر هاي زندان كهريزك، زير زمين هاي آسايشگاه پادگان امام حسين و ده ها مراكز مخوف دیگر که این اماکن بار ها توسط مخالفان و حتی تعدادی از نمایندگان مجلس و افراد وابسته به جناح های مختلف حکومت نام برده شده اند.

 سازمان دهندگان اين  محاکمه  )  دولت    (  به جهت عجله در انحراف افکار عمومی و گرفتن اقرار از زندانیان در رد تقلب انتخاباتی برای کسب مشروعیت ,  از يك سوي افراد زنداني  ,  در زندان را به دو دسته تقسیم کرده بودند :  نخست چهره هاي معروف اردوگاه اصلاح طلبان نظير ,  ابطحي، نبوي،عطريان فر،صفائي فراهاني،ميردامادي و   . كه اين افراد با لباس زندان و بدون دستبند در طول محاکمه حضور داشتند. رژيم كه شخصيت اين افراد را به اين طريق درهم شكسته بود به اصطلاح براي رعايت کردن  ظاهر امر , از گماردن سربازان همراه و محافظ براي اين افراد خودداري و افرادي با درجه هاي سرواني،سرگردي، محافظ اين گروه از زندانيان بودند. در دسته دوم تعدادي از افراد بدنه اصلاح طلبان قرار داشتند كه اين افراد با دستبند و لباس زندان مشخص بودند. اين افراد را درجه داران و سربازان وظيفه همراهي و محافظت مي كردند.

اما، گروه سوم، بازداشت شده گان را افرادي شامل مي شد كه، فاقد لباس زندان و با لباس هاي عادي در سالن محاکمه حضور داشتند.اين افراد در دو دسته مشخص بودند. گروهي با قيافه هاي خسته و تحليل رفته از نظر قواي جسماني و روحي. گروه دوم با چهره هاي نسبتا سرحال تر. به نظر مي رسيد اين دسته دوم، در شمار بازداشت شدگانی بودند که اخیرا دستگیر شده بودند. می توان حدس زد که رژيم قبل از دادگاه فرصت شكنجه يا بازجوئي را از آنان نداشته است یا حضور آنان را با این وضعیت ترجیح داده . محافظين اين افراد را لباس شخصي ها تشكيل مي دادند.در جريان دادگاه دستبند بر دستان اين جوانان نازنين و برومندبسته شده بود.

آنانی که از نیروهای نظامی و امنیتی ایران شناخت دارند می توانستند تشخیص دهند که  ,ماموران اطلاعات حفاظت سپاه پاسداران،اطلاعات حفاظت قوه قضائيه،اطلاعات حفاظت ناجا در جریان محاکمه حضور داشتند. سابقه نشان می دهد که هر يك از اين مراكز ,  در اعمال شكنجه و كاربرد فشار و اعمال زور براي تسلیم شدن زنداني از شيوه هاي و تکنیک های مختلف استفاده مي كنند.

در این نمایش زجرآور زندانیان در سالن به اصطلاخ دادگاه از شکنحه مضاعف در امان نماندند. سئوال این است چرا!

در پاسخ به این سئوال باید به چند عامل توجه کرد  : از جمله می توان به بی خبری از خانواده ,نداشتن وکیل/عدم حضور رسانه های مستقل/ ، فقدان حضور هیات منصفه در اتهامات سیاسی و پخش نشدن تصاویر مستقیم دادگاه/ حضور یک صد زندانی در سالن/ر محاصره شدن توسط نیروهای نظامی و امنیتی/

شنیدن مطالب حلاف واقع دادستان تحت عنوان کیفر خواست /نداشتن امکان دفاع از خود اشاره کرد

از منظر فنی وقتی تعدادی از زندانیان  نور فلاش یا نور مستقیم به چشم یا صورت آنان برخورد می کرد  از خود واکنش غیر عادی نشان می دادند. انعکاس این امر تداعی کننده این بود که این افراد در سلول های انفرادی و مجل های تاریک زندانی بوده اند.                                                                                                                                            بدیهی است که در بسياري از اوقات/ شكنجه هاي روحي،عاطفي و احساسي به مراتب بدتر و سنگين تر از شكنجه هاي بدني و جسمي است. وضعیتی که در چهره های خسته و پریشان تعدادی از آنان به خوبی نمایان بود.شکی نیست که در حالت نخست ,  فكر،مغز.سلسله عصبي ، ادراكات و احساسات زنداني مورد تهاجم و شكنجه قرار مي گيرد. رقت انگيز ترين و بدترين شكنجه براي اين افراد زماني است كه خود براي ايجاد،برقراري و تداوم جمهوري اسلامي فعاليت،تلاش و مبارزه كرده اند.اما،اينك خود را دربند مي   بینند. تردیدی نیست این افراد که در گذشته صاجب منصب و تصمیم گیرنده در جکومت بوده اند وقتي در درون سلول انفرادي قرار مي گيرند ناخود آگاه و خود آگاه حملات رواني ناشي از اين وضعیت بر افكار و روان آنان مي تازد و غلبه می کند.اين جداي از به كار گيري ابزار و وسائل شكنجه هاي مدرن روحي،رواني و جسمي است. مجموعه اي كه در سالن دادگستري تهران خودنمائي مي كرد.

 

كوروش طاهری

 

korosh_ims@yahoo.com

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.