شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

مراسم بزرگداشت شهيدان اشرف در اورسوراواز

مريم رجوي

مراسم بزرگداشت شهيدان اشرف در محل اقامت رئيسجمهور برگزيده مقاومت


چهارشنبه، ۱۴ مرداد، ۱۳۸۸ - ۱۱:۲۸


 


براى بزرگداشت شهيدان حماسه پايدارى اشرف، مراسمى در محل اقامت رئيسجمهور برگزيده مقاومت در اورسوراواز برگزار شد
دراين مراسم مادران شهيدان، خانواده
هاى اشرفيان، حاميان و فعالان مقاومت و مسئولان كمسيونها و اعضاى شورا، همسايگان واهالى اورسوراواز، شهروندان و شخصيتهاى فرانسوى و آفريقايى از جمله خانم انيسه بومدين استاد دانشگاه وبانوى اول الجزاير در دوره رياست جمهورى هوارى بومدين، ژان پيربكه شهردار اورسوراواز، اسقف گايو روحانى سرشناس ومترقى فرانسوى، ايوبونه استاندار و نماينده پيشين مجلس ملى فرانسه، ژيل پاروئل رئيس پيشين كانون وكلاى استان والدواز و ارمان ماوينگا (arman-mavinga) محقق آفريقايى، اعضاى شوراى شهر و منتخبان محلى از اورسوراواز و ديگر شهرهاى والدواز شركت داشتند.

شركت كنندگان كه ازمشاهده تصاوير خون فشان مجروحان وشهيدان اشرف و صحنه
هاى دردنده خويى جلادان اعزامى خامنهاى ومالكى درحمله به ساكنان بىدفاع اشرف، به شدت منقلب بودند، با محكوم كردن اين جنايت عليه بشريت، به مقاومت حماسى قهرمانان اشرفى و شهيدان سرفزازشان درود فرستادند.
دراين مراسم، رئيس
جمهور برگزيده مقاومت در سخنرانى خود خطاب به مجاهدان شهر شرف گفت:

يا ليتنى كنت معكم فافوز فوزاً عظيما…
كاش با شما بودم،
با شما كه اين‌چنين به ستيغ قله‌هاى حق و رهايى عروج كرده‌ايد.
با شما اى مجاهدين مظلوم
اى اشرفيهاى به خون نشسته،
كه با فرقهاى شكافته، دست و پاى شكسته و بدنهاى مجروح به مردمتان براى ادامه قيامها روحيه و اميد مى‌دهيد.
 اين روزها هر ساعت و هر لحظه از خود مى
پرسم اين‌جا چه مىكنم؟
و چرا منهم در اشرف نزد شما نيستم تا در اين لحظات سخت و البته غرورآفرين و در اين نبرد مقدس، والا و پرشكوه دوشادوش شما باشم.
البته كه تمام روح و روانم آن‌جاست.
وقتى كه اجساد پاك و مطهر سياوش و حنيف عزيزم را ديدم غرق در حسرت شدم كه چرا در آن‌جا نبودم تا در كنار برادرانم حسن و على و خواهرانم شايسته و عاصفه با آن پسران عزيزم وداع كنم.
چرا در آن‌جا نبودم تا در آخرين وداع مهرداد، امير، فردين، محمدرضا، حسين، عليرضا، مهرداد و ساير شهيدان… . نماز بخوانم.
چرا در آن‌جا نبودم تا خودم، زخمهاى تك
تك شما را مرهم بگذارم!
رئيس
جمهور برگزيده مقاومت شجاعت و صلابت و صدق و فداكارى شيرزنان وكوهمردان اشرف كه دنيايى را به لرزه در آورده است، «قيام سرخ فام اشرف» و «پرشكوه‌ترين حماسه تاريخ آزادى مردم ايران» توصيف كرد و گفت:
كسانى كه مى‌پرسند دختران و پسران دلير ايران در قيامهاى سراسرى، اين همه بى‌باكى و جسارت را از كجا آورده‌اند؟ به اشرف نگاه كنند. با الهام از چنين پيشتازانى است كه چنان قيام‌كنندگانىبه
پامى‌خيزند.
ترجمان مقاومت اسطوره‌يى اشرف اين است كه پايدارى و قيام براى آزادى، سر ايستادن ندارد.
رژيم ولايت
فقيه نه در اوين و كهريزك يا در خيابانهاى تهران و بهشت زهرا توانست از پس مردم بهجان آمده برآيد، نه در اشرف، ياراى مقابله با مجاهدين را دارد.
و چه گواهى بالاتر از اين، كه طلسم ولايت
فقيه درهم شكسته است.
خانم رجوى گفت:
راستى چرا رژيم ولايت
فقيه در بحبوحه قيامهاى سراسرى مردم ايران ايادى دستنشانده خود در عراق را به اين حمله سبعانه عليه شهر اشرف مؤظف ساخت؟
زيرا؛ موضوع اشرف، همان، موضوع قيام مردم ايران براى آزادى است.
و قيام براى به زيركشيدن ولايت
فقيه خون‌آشام، همان اشرف است كه در سراسر ايران گسترش يافته است.
چند ماه پيش كه خامنه‌اى به مقامهاى ارشد عراق از جمله همين نورى مالكى دستور انهدام هر‌چه سريعتر اشرف را مى‌داد، براى جهش‌دادن ديكتاتورى، اسبها را زين كرده بود.
بنابراين مقدم بر هر كار ديگرى مى‌خواست تهديد اصلى موجوديت رژيمش، يعنى شهر اشرف را از بين ببرد.
اما اين بار در نقطه شكست و درماندگى در برابر قيامهاى مردم ايران، خامنه‌اى به اشرف، حمله مى
كند.
آن روز خامنه‌اى يك اشتباه بزرگ مرتكب شد.
و امروز اشتباهى صد بار بزرگتر»

رئيس
جمهور برگزيده مقاومت با يادآورى هشدارهاى مقاومت ايران و هزاران پارلمانتر و حقوقدانان بينالمللى در مورد حفاظت شهر اشرف وجلوگيرى از وقوع يك فاجعه انسانى گفت:
در ماههاى قبل از انتقال حفاظت اشرف، ما بارها نسبت به عواقب انتقال اين حفاظت به مقامهاى ارشد آمريكا هشدار مى‌داديم.
جنايات فجيع نيروهاى عراقى عليه ساكنان اشرف اثبات كرد كه اين هشدارها تا كجا جدى و واقعى بوده است.
بله! اين ننگ، يعنى سركوب و كشتار مجاهدين عيناً سركوب و كشتار مردم ايران توسط پاسداران، در ايران، بر پيشانى دولت مالكى خواهد ماند.
امروز هم بايد هشدار بدهم كه اگر دولت آمريكا به اقدام عاجلى براى حفاظت از ساكنان اشرف و توقف محاصره و حمله و خونريزى توسط نيروهاى عراقى مبادرت نكند، هر جنايتى كه عليه اشرفيان اتفاق بيفتد به حساب آمريكا نوشته مى
شود.
و البته شرم اين سكوت در برابر جنايت عليه بشريت در اشرف، بر دولت اوباما، ثبت شد.
از شروع قيامهاى سراسرى، من بارها به دولتهاى غرب متذكر شدم حال كه حاضر نيستيد از خيزش مردم ايران براى كنار‌زدن استبداد ولايت
فقيه حمايت كنيد، دست كم بى‌طرف باشيد.
حالا باز هم هشدار مى‌دهم كه اگر دولت آمريكا به تعهدهاى خود در مورد حفاظت ساكنان اشرف پشت پا بزند، بى‌طرفى را به سود رژيم آخوندها، نقض كرده است».
رئيس
جمهور برگزيده مقاومت درخاتمه سخنان خود گفت:
 «با درود به هموطنانم در سراسر ايران كه اين روزها صداى حمايت خود را از اشرف با فريادهاى مرگ بر ديكتاتور در هم آميختند و مشت محكمترى بردهان خامنه
اى كوبيدند و اعتراضهاى و تظاهرات خود را در پيوند با اشرف گسترش دادند.

اين است پاسخ ديكتاتور خون آشام و بايد بداند كه هرگز گريزى از عزم و اراده مجاهدين و مردم بپاخاسته ندارد. و هرچه بر وحشيگرى خود بيفزايد، نتيجه معكوس خواهد گرفت.
از همه شما دوستان عزيز متشكرم و به شما درود مى‌فرستم».
در ادامه مراسم فيلمى از حمله
هاى وحشيانه به اشرف به نمايش گذاشته شد

سپس پيام خانم مرضيه بانوى هنرايران قرائت گرديد.
درادامه مراسم، ژان پيربكه شهردار اورسوراوازو نماينده پيشين مجلس ملى فرانسه سخنانى ايراد كرد:
ژان پير بكه شهردار اوور خطاب به خانم رجوى و حاضرين گفت:
خانم رئيس
جمهور، دوستان عزيز ايرانى، دوستان مقاومت ايران
ما در شرايط بسيار منقلب كننده
يى در اين‌جا گردهم آمدهايم. تصاويرى كه هم اكنون ديديم به اين ناراحتى مىافزايد. با افزايش بحران در رژيم ايران، از دو ماه پيش، از فرداى انتخابات قلابى رياست جمهورى در ايران، شرايط نشان مىدهد كه مردم ايران تا چه حد رنج مىبرند و چقدر اين ملت در آرزوى آزادى، حقوقبشر و همه ارزشهايى است كه مقاومت ايران و ملت ايران حامل آنند. آنچه امروز در ايران اتفاق مىافتد و آنچه از چند روز پيش در اشرف اتفاق افتاده است، نشان مىدهد تا چه حد اين ديكتاتورى تلاش مىكند باقيمانده قدرت خود را نشان بدهد.

 اما ما شاهد تشتت عميقى هستيم كه رژيم را فرا گرفته، رژيمى كه در بن
بست قرار گرفته است. مىخواهم به شما خانم رئيسجمهور، و به ملت ايران، بهخاطر قربانيان اشرف تسليت بگويم. از چند هفته پيش ما نگران اين تهاجم بوديم و علائمى در اين رابطه وجود داشت. آب قطع شده بود، اشرف درمحاصره قرار گرفته بود، و مقدمهها فراهم شده بود. خروج بخشى از نيروهاى آمريكا از عراق و افزايش نفوذ رژيم ايران روى عراق به دولت عراق اجازه داد از نيروهاى ضد شورش خود براى ورود خشن به اشرف استفاده كند. ما شاهد خشونت زياد نسبت به زنان و مردانى بوديم كه دست خالى بودند. همه مىدانيم كه در اشرف سلاحى وجود نداشت.

 همان
طور كه بهخاطر دارم در 17ژوئن 2003 در اين‌جا نيز سلاحى وجود نداشت، هنگامى كه نيروهاى فرانسوى با زور وارد اين‌جا شدند در حاليكه نيازى به توسل بهزور وجود نداشت. آن حوادث نشان مىدهد كه ملت ايران يك ملت بسيار شجاع و پايدار است. صفات اين ملت را ما از مدتها پيش مىشناسيم: پايدارى، اراده براى مقاومت، و اتحاد. و ما امروز تاثير آن را روى افكار عمومى جهان شاهد هستيم. آنچه از دو ماه پيش جديد است اين است كه در سراسر جهان همه مدافعان حقوقبشر و دموكراتها به عيان وضعيت را مىبينند و درك مىكنند. پيش از اين مشكل بود و همه چيز در پشت پرده قرار داشت.

 امروز ديگر نمى
توان آنچه وجود دارد را پنهان نمود. هيچ انسان آزادىخواهى امروز نمىتواند از حوادثى كه در آن‌جا اتفاق مىافتد آگاه نباشد. ما امروز بايد تلاش كنيم همه دموكراتها و جمهوريخواهان سراسر جهان متحد شوند تا از قتل عامها جلوگيرى كنند. هم‌چنين براى دادن علائم كافى به حكومت عراق، براى اينكه به فجايعى كه مرتكب مىشود پايان دهد.

 هم‌چنين براى دادن اين علامت به ملت ايران كه تنها نيست و بسيارى در جهان در كنار آن قرار دارند و از آن حمايت مى
كنند و به آزادى آن كمك خواهند كرد. بله، رژيم ايران در يك بنبست قرار دارد. يك حكومت ديكتاتورى كه در آستانه فروپاشى است قادر است به هر جنايتى دست بزند، لذا بايد هر چه زودتر به آن خاتمه داده شود. آنچه اتفاق افتاده واقع دراماتيك است، و تنه از طريق قدرت افكار بينالمللى است كه مىتوان اوضاع را تغيير داد. ما شاهد بوديم كه از ورود رسانههاى به اشرف ممانعت بهعمل آمدآنها نمىخواستند بگذارند از آنچه در اشرف اتفاق مىافتد به گوش جهانيان برسد.

 چرا از چنين خشونتى عليه مردان و زنان بى
سلاح استفاده شد؟ كسانى كه مىدانيم هيچ كار نمىتوانند بكنند زيرا دستشان خالى بود. فقدان حضور خبرنگاران اين را نشان داد كه دولت عراق مىخواست اعمال خود را پنهان كند. ولى مىدانيم كه بخشى از عمدهاى از مردم عراق مخالف اين وضعيت هستند، آنها مىدانند كه رزمندگانى كه آن‌جا هستند مسالمت جو هستند، و براى ايران آزاد و دموكراتيك تلاش مىكنند و نه هيچ چيز ديگر. و بالاخره مىخواستم بار ديگر، خانم رئيسجمهور، در اين شرايط سخت دشوار به شما بگويم ما در كنار شما هستيم و در فرانسه و در جهان صداى كسانى را كه مىخواهند ايران از دست ديكتاتورى خلاصى يابد منتقل خواهيم كرد. ما به آزادى ملت ايران فرا خواهيم خواند. با تشكر

خانم انيسه بومدين استاد دانشگاه، بانوى اول الجزاير در دوران رياست جمهورى هوارى بومدين، در سخنرانى خود گفت:  
قبل از هر چيز مى
خواستم تسليت عميق خود را به خانم رئيسجمهور رجوى بيان كنم، و هم‌چنين به مردم ايران و بهخصوص به ساكنان اشرف و به خانوادههايى كه در اين‌جا حضور دارند. با تماشاى اين تصاوير من عميقا منقلب شدم زيرا يادآور خاطرات سر بريدن بيگناهان در كشور من در الجزائر مىباشد.

 اين حوادث در دهه 1990 بوسيله افراطيون بنياد گراى اسلامى انجام گرفت. اين صحنه
ها يادآور چنين فجايعى بود و مرا عميقا منقلب ساخت. اما بايد دانست كه اين فداكاريها بيهوده نيستند، زيرا نمىتواند در برابر اراده يك ملت ايستادگى كرد و تاريخ اين حقيقت را اثبات كرده است.

تاريخ گواه موفقيت انقلابات ملتها بوده است، كه اولين آن كه مادر همه انقلابهاست انقلاب فرانسه مى
باشد. انقلابى كه در جهت حقوقبشر و آّزادى شهروندان مبارزه كرد. اين همان چيزى است كه ملت ايران در شرف انجام آنست، يعنى مبارزه عليه رژيمى كه ادعاى اسلامى بودن دارد، ولى در واقع از نظر مسلمانان اين يك رژيم كافر مىباشد زيرا كه اسلام توصيه كرده است كه نبايد بىگناهان بقتل برسند.
آنهايى كه ادعاى دفاع از اسلام دارند، در واقع چهره اسلام را مخدوش مى
نمايند بحدى كه كسانى كه مسلمان نيستند با شنيدن واژه اسلام بلافاصله آن را مترادف با تروريسم تلقى مىكنند. مسلمانان واقعى انسانهاى صلحطلب هستند. قرآن مبلغ عشق ورزيدن به انسانهايى است كه حتى هم كيش آن نباشند، يعنى اهل كتاب.
تاريخ مملو از همه اين بى
گناهانى است كه بدليل فقدان بردبارى و منافع اقتصادى قتل عام شدهاند. اما اين خون بيهوده بر زمين نريخته، البته براى خانوادهها بسيار دردناك است اما بايد دانست كه اين فداكاريها نويد آزادى را مىدهند.

من رنج و اندوه اين خانواده
ها را درك مىكنم، اما عزيزانى كه فداى آزادى كردهاند ثمر خود را خواهند داد و آيران آزاد آينده را ترسيم خواهند كرد. ايران آزادى و دمكراسى. ملت ايران به همه ملتهاى ديگر درس شجاعت و اراده داده است و ما را بسيار مفتخر كرده است، ما براى آن آرزوى موفقيت داريم. زنده باد مردم ايران، زنده باد مجاهدين خلق، و در راس آنها خانم رجوى.

ايوبونه استاندار و نماينده پيشين مجلس ملى فرانسه در سخنان خود از جمله گفت:
چگونه مى
توان در چنين مراسمى منقلب نشد؟ سخن گفتن بعد از چنين تصاوير و شنيدن چنين سخنانى، به‌ويژه سخنان خانم رئيسجمهور بسيار دشوار است، اما بايد به سخن اجازه داده شود. ما شاهد يك تراژدى هستيم كه ايجاب مىكند به شما هم تسليت و در عين حال تبريك خود را بازگو كنيم. بايد به كسانى كه جان خود را دادهاند تبريك گفت. بايد به خانواده آنها تبريك گفت. بايد به خانواده بزرگ مقاومت ايران تبريك گفت. از صميم قلب به آنها تبريك مىگويم و بنوعى نسبت به آنها غبطه مىخورم. اين يك تراژدى است، ولى مثل هر تراژدى مايه يك اميدوارى بزرگ مىباشد. اميدوارى و يقينى كه ناشى از اشتباهات عظيمى است كه دشمنان ما مرتكب شدهاند، دشمنانى كه مىتوان آنها را در چهره مشتى افراد ريشو مشاهده كرد. افرادى كه در آنها عدم بردبارى و تعصب و شديدترين آن بنياد گرايى مذهبى را ديد، كه اسقف گايو نيز به نوعى قربانى آن بود و به‌خوبى مىداند راجع به چه صحبت مىكنيم. اشتباهاتى كه مرتكب شدهاند ابتدا عليه اخلاق است خيلى وقتها اخلاق و سياست در مقابل يكديگر قرار مىگيرند…
موفق شده بودند پرده سكوت روى سازمان مجاهدين بيندازند، اما ناگهان پروژكتور روى سازمان مجاهدين و شوراى ملى مقاومت كه شما رياست آن را داريد انداخته شد. اين يك اشتباه عظيم از جانب دشمن است. سازمان مقاومت را مجددا وارد ميدان مى
كند. البته اين مقاومت همواره در ميدان بود اما تلاش مىشد صحبتى از اين مقاومت نرود تا تحولات اخير نتواند بهسود آن تمام شود. آنهايى كه اطلاعيههاى سازمان را دنبال مىكنند و بيانيههاى مسعود رجوى را به‌ويژه در داخل ايران از طريق بخش اجتماعى سازمان، اين اطلاعيهها اثبات مىكند كه اين سازمان در قلب تحولات روز قراردارد. قيام در 43 امين روز خودبهسر مىبرد. تنها قيامى را سراغ داريم كه قادر بوده است با سركوب خشن مقابله كند، رژيمى كه بر دستگاه سركوب متكى است. دومين اشتباه دشمن يك اشتباه ژئو استراتژيك بوده است. در اين‌جا بايد صحبت از ساير دوستان آمريكايى خود بكنم. ما با يك دولت جديد در آمريكا مواجه هستيم كه زير نفوذ معاون رئيسجمهور آقاى بايدن روى گفتگو با رژيم ملاها سرمايه گذارى كرده است. مىدانيم كه دولت قبلى در اين رابطه شكست خورده بود… .
اين استراتژى به اين نتيجه منجر شد كه عليه اشرف تهاجم صورت بگيرد. اما اين سياست با شكست مواجه شد و اين سناريو بكلى باطل بودن خود را عيان كرد. واقعيتى كه عمل كرد مقاومت دوستان و برادران ما در اشرف بود… . به سبب آقاى مالكى و آمريكاييها و ملايان، امروز مبارزه اشرف و مباره درخيابانهاى ايران بهم پيوند خورده و يكى شده ، و اين بسيار مهم است. ما اكنون با كوهى روبه
رو هستيم كه پايهاش شكسته و وسط آن شكاف بر داشته است. چنين ساختمانى معمولا نمىتواند زياد پايدار باشد، از اين‌روست كه فكر مىكنم فداكارى همه كسانى كه جان خود را دادند و زخميها نه تنها بيهوده نيست بلكه بسيار ثمربخش مىباشد. به اين خاطر است كه به شما، خانم عزيز، و دوستان عزيز، تبريك مىگويم و سپاسگزارم.
.
 اسقف گايو روحانى سرشناس و مترقى فرانسوى در سخنان خود با نقل آياتى از انجيل گفت:
دوستان عزيز؛
در حاليكه شب فرا مى
رسد، 9 شهيد اشرف با ما باقى مىمانند. آيا شما به نگاه آنها توجه كردهايد؟ عزم آنها و شجاعتى و ارادهاى كه در چهرههاى آنها نمايان است. امشب 9 شهيد اشرف با ما مىمانند تا مسئوليت مبارزه را به ما منتقل كنند. اكنون بر ماست كه آنچه را كه آنها خواستهاند ادامه دهيم. آنها جان خود را از دست دادند، در حاليكه خيلى چيزها داشتند كه به ما بياموزند. آنچه را كه آنها نتوانستند به انجام برسانند ما با هم انجام خواهيم داد. در انجيل يك آيه هست كه مىگويد: «آنچه با اشك كشته شود با ترانه درو خواهد شد». الان زمان اشكهاست، و دوران درو هنوز نرسيده، اما فرا خواهد رسيد، و از هم اكنون نشانههايى از اميدوارى وجود دارد. مردم ايران هم‌چنانكه ساكنان اشرف، درى را باز كردهاند كه رژيم قادر نيست آن را ببندد. مردم ايران همانند ساكنان اشرف ديوار سركوب را شكاف دادهاند، و رژيم نمىتواند اين شكاف را هم بياورد. لذا بايد به اين مبارزه چه در اشرف و چه در ايران ادامه دهيم، محصول درو فراوان خواهد بود و ما با هم ترانه خواهيم خواند و شادى خواهيم كرد.
ژيل پاروئل حقوقدان و رئيس پيشين كانون وكلاى استان والدواز در سخنرانى خود گفت:
سخن گفتن بعد از شما، اسقف عزيز، بسيار دشوار است، زيرا بسيار عميق و مملو از صداقت و عدالت است. من چندى پيش به اشرف سفر كردم، همراه با آقاى استاندار، به اشرف سفر كردم و با دوستانى كه امروز در رنجبه
سر مىبرند ملاقات كردم. امروز نيز اين شانس را داشتم كه با آنها تلفنى صحبت كنم و بهزاد به من از اراده خود و دوستانش در اشرف براى مبارزه مسالمت جويانه اطمينان داد. خانم رئيسجمهور، مىخواهم پيام سهگانهاى را به شما منتقل كنم. اولين پيام براى شماست، و آن را با همسرم شريك هستم. ازجانب او و خودم تسليت عميق خود را به شما ابراز مىداريم. پيام دومم براى همه شماست، اعضاى مقاومت، اولياء و دوستان مقاومت. چند وقت پيش ما به اشرف سفر كرده بوديم، و در آن‌جا با فرزندان، خواهران و اولياى شما از شما و مبارزهتان صحبت كردم. در بازگشت از آنها براى شما گفتم. وقتى اين فيلمها و تصاوير را مىبينيم، و كسانى را در آن مىشناسيم اندوه و رنج شما را بيشتر مىشناسيم. از خود مىپرسيدم آيا اين فرد يا آن فرد را مىشناسم يا خير و نگرانى ام را با شما تقسيم مىكردم. از خود مىپرسيدم آيا فرزندان شما آن‌جا هستند؟ صادقانه بگويم كه بسيار نگران شدم براى همه كسانى كه آن‌جا هستند، آنهايى كه با دستهاى خالى مبارزه مىكنند و تنها سلاحشان عزم و شجاعتشان مىباشد. اين دومين پيامى بود كه مىخواستم با شما در ميان بگذارم، زيرا مىدانم كه معنى نگران بودن چه مىباشد، زيرا آنها جزئى از خانواده من هستند…
آخرين پيام من براى اشرف است، همان چيزى است كه از بيست سال پيش تكرار مى
كنم. آنها بايد اراده خود را براى ادامه مبارزه صيقل بدهند. مخاطب من همه آنها هستند، اگر چه تعدادى را بيشتر مىشناسم كه من ديده بودم. اين ديدارها خيلى وقت ها در ضيافتهايى انجام مىگرفت و همراه با گفتگو هايى بود كه خيلى از اين شهداء در آن حضور داشتند. بشكل خاص بياد بهزاد و آرمان هستم، و همه جوانان و نوجوانان در اشرف.
آخرين حرفم مطلبى است كه با استاندار ايو بونه هنگامى كه در اشرف بوديم مطرح كرديم و پيشنهاد كرديم كه سازمانهاى غير دولتى بشكل نوبتى در آن‌جا حضور داشته باشند تا تضمين كنند چنين حوادثى روى نداهند. اين ايده
اى بود كه ما با افراد صليب سرخ در محل در ميان گذاشتيم. متاسفانه آنچه پيشبينى مىكرديم اتفاق افتاد.
خانم رئيس
جمهور؛
خيلى اوقات در لحظات شادى با هم شريك بوده
ايم. اما امروز مناسبت غمناكى است. اما بدانيد كه عميقا با شما و با مقاومت ايران هستم.
 سپس دكتر منوچهر هزارخانى مسؤل كمسيون فرهنگ وهنر شورا سخنانى ايراد كرد.
 
دكتركريم قصيم مسؤل كمسيون محيط زيست شورا سخنران بعدى مراسم بود.
خانم زينت مير هاشمى عضوشوراى ملى مقاومت و سردبيرنشريه نبرد خلق سخنرانى كرد.
درادامه مراسم رحمان كريمى شاعر ونويسنده مبارز ميهنمان شعرى را به قهرمان اشرف اهدا كرد.
محقق افريقايى ارمان ماوينگا (
arman-mavinga)، در سخنرانى خود درمراسم بزرگداشت شهيدان اشرف، از جمله گفت:
ابتدا مى
خواستم همدردى خودم را بهخاطر شهداء بيان كنم. شهداى مبارزه بزرگ براى آزادى در ايران. خانم رئيسجمهور، اعضاى شوراى ملى مقاومت و دوستان ايران تسليت عميق خود را به شما ابراز مىدارم. من نمايندگى يك سازمان متشكل از روشنفكران. نام من آرمان ماوينگا مىباشد، يك نويسنده، محقق و معلم و كشيش هستم. در ابتدا بهعنوان كشيش مايلم با شما صحبت كنم. در سال 1996 و 97 فرا خوانى را منتشر كرده بودم كه عنوان آن اين بود كه هزاره سوم هزاره عدالت خواهد بود و قرن بيستو يكم قرن عدالت خواهد بود… … همه دوستانى كه براى عدالت و براى آزادى ملت ايران مبارزه مىكنند بايد بدانند كه خداوند در كنار آنها قرار دارد. ما يقين داريم كه مبارزهاى كه شوراى ملى مقاومت ايران در قرن بيستو يكم انجام داده به ثمر خواهد رسيد. بدانيد كه در قرن بيستو يكم ثمره مبارزه خود را خواهيد ديد، زيرا اين مبارزهاى است براى آزادى، براى عدالت و براى سعادت مردم ايران.
اكنون مى
خواهم بهعنوان يك محقق با شما صحبت كنم. من همواره از كارهاى فوقالعاده اشرفيها شگفت زده بودم و از آنها تقدير مىكنم. من اگر امروز اين‌جا هستم به اين خاطر است كه همواره از مدافعان مصمم ساكنان اشرف بودهام. وقتى به اشرف مىنگرم، به خود مىگويم اشرف الگوى ايران قرن بيستو يكم است. در زمانى كه بعضى رهبران در پى يك ديكتاتورى مذهبى هستند، اشرف منشأء انسانيت و گرماى انسانى است. اشرف يك آرمان و يك الگوست. زيرا يك ملت نمىتواند پيشرفت كند مگر اينكه يك الگو داشته باشد. باعتقاد من و روشنفكرانى كه با هم به اين موضوع مىانديشيم به اين نتيجه مىرسيم كه اشرف الگوى توسعه صلح، آزادى و دمكراسى در ايران قرن بيستو يكم مىباشد.
من قاطعانه حمله
هاى و فجايعى كه در اشرف رخ مىدهم را محكوم مىكنم. اين حملههاى از پيش طراحى شده بود، لذا جامعه بينالمللى، ملل متحد و اتحاديه اروپا بايد تشكيل يك كميسيون تحقيق فورى بدهند و هيأتى را به اشرف اعزام كنند تا عاملان اين جنايت عليه بشريت و اين كشتار عمدى تحت پى گرد قرار بگيرند. لذا حمله به اشرف يك بازگشت به عقب، به بيش از صد سال پيش است. اشرف مدلى است كه بايد از آن حفاظت كرد و آن را نجات داد و ما در اين مبارزه در كنار شما هستيم و يقين داريم شهداى ما زنده هستند و در ميان ما حضور دارند. مزار اشرف مزار مردگان نيست، بلكه مزار زندگان است.
 خدا در كنار كسانى قرار دارد كه براى عدالت، براى محرومان و براى آزادى مبارزه مى
كنند. خداوند با شماست، و من يقين دارم كه شما در مسير پيروزى قرار دارند. نبايد منتظر فردا بمانيم، بلكه بايد آن را خلق كنيم. لذا بايد به تلاش خود ادامه بدهيم و ما در كنار شما قرار خواهيم داشت. رحمت خدا بر مقاومت ايران و مردم ايران.
درادامه مراسم خانم ناهيد همت آبادى هنرمند ارجمند عضوشوراى ملى مقاومت و مادر دو مجاهد اشرفى سخنرانى كرد.
سپس هيأتى از همسايگان و اهالى اورسوراواز كه چند ماه پيش به اشرف سفركرده بودند روى سن رفتند. و نماينده آنان پس ازتسليت به
خاطرشهيدان اشرف، سخنانى ايراد كرد.
استاد جلال گنجه
اى مسؤل كمسيون مذاهب و آزادى اديان و پدر دو مجاهد اشرفى آخرين سخنران مراسم بود.
پايان بخش اين مراسم نثار تاجهاى گل بر بناى ياد بود شهيدان اشرف بود.
درخاتمه مراسم تنى جند ازجوانان و نوجوانان كبوتران سفيدى را به ياد شهيدان اشرفى به پرواز درآوردند.
آن‌گاه شركت كنندگان درمراسم، درحالى كه شمعهاى روشن وشاخه
هاى گل دردست داشتند، مراسم را با راهميمايى به سوى رودخانه اواز به پايان بردند.


http://www.hambastegimeli.com/node/3194


 

منبع: همبستگی ملی، 14 امرداد 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
مريم رجوي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.