شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

فوتبال مرد، زنده باد فوتبال!

كوروش طاهري

فوتبال ورزش مورد علاقه نوجوانان و جوانان است. فوتبال مرز نمي شناسد. فوتبال عشق و نفرت است،روئا است، هيجان است،فرياد است، عصيان و پرخاشگري است، جنگ است و صلح، منطق و احساس است،

گذشت و انتقام است، پاك و ناپاك است. علم،سياست،صنعت و فن است. در ايران، فوتبال ارضا ء كننده بخش زيادي از آرزوهاي تحقق نيافتني نوجوانان و جوانان در عرصه هاي مختلف اجتماعي است. رفتن به استاديوم ها و نشستن بر سكوها ، براي مدت كوتاهي خود را فارغ از نا ملايمات و رنج هاي زندگي احساس مي كنند. مكان هائي كه رنگ ها ، نشانه بروز خشم، عشق،تنفر،تشويق و هيجان محسوب مي شوند. اينك در آسمان فوتبال ايران رنگ ها تيره نمايان مي شوند.جائي كه ايده ئولوژي حكومت همه عرصه هاي فوتبال جهان گير و جهان شمول را در قلمرو خود گرفته است. كساني سكان و هدايت فوتبال را در ايران در اختيار دارند كه از جنس ايده ئولوژي ولايت فقيه هستند. رنگ قرمز و آبي در نزد هواداران و خيل عظيم فوتبال دوست محبوب ترين رنگ هاست. حكومت اين رنگ ها را در اساس نمي پسندد و رنگ سياه را بر آن ها ترجيح مي دهد و بالاتر مي داند. از زندگي خصوصي تا طرز لباس پوشيدن، اصلاح كردن سر و صورت و رعايت آداب خانوادگي، فوتاليست ها گرفته تا انعكاس اجتماعي آن، زير كنترل و تيغ حمله حكومت قرار دارند.

در آن سوي سكه، وابستگان حكومت از طريق اكثريت رسانه هاي ورزشي وابسته به خود، به خصوص در محدوده مطبوعات، بر تبليغ و ترويج اين كنترل و تهاجم دامن مي زنند.

در باز خواني بخشي از تاريخ،مكتوب است كه قبل از انفلاب خاستگاه اكثريت به اتفاق فوتباليست هاي ايران را ناسيوناليسم تشكيل مي داده است. اين ناسيوناليسم  آشكارا با جنبش و خواست هاي مردم در پيوند بوده است. در همين بازخواني به زماني مي رسيم كه چند نفر از بازيكنان بزرگ تاريخ فوتبال ايران پا را فراتر از اين مرز گذشته و با عبور از ناسيوناليسم به دروازه هاي سوسياليسم چشم دوخته اند. پرويز قليج خاني كاپيتن و بازیكن بزرگ تاريخ فوتبال ايران به همراه مهدي لواساني مدافع ارزشمند فوتبال ايران در دهه پنجاه به بعد از اين جمله تاريخ سازان پيوند جنبش مردم وفوتبال است. شهيد حبیب ا.. خبيري بازيكن ارزشمند فوتبال ايران كه به جرم عضويت در سازمان مجاهدين خلق ايران در فاصله 61/63  توسط حكومت ولايت فقيه اعدام شد از جمله نقش آفرينان ورزش سياسي در فوتبال ايران هستند.

بعد از انتخابات 22 خرداد و كودتاي جناح راست به رهبري سپاه پاسداران و سيد علي خامنه اي، جنبش مردمي وسيع ضد كودتا شكل گرفت. برگزاري تظاهرات و برپائي اعتراضات همزمان شد با مسابقه تيم فوتبال جمهوري اسلامي ايران با تيم كره جنوبي در چهارچوب مسابقات مقدماتي انتخابي جام جهاني 2010 در قاره آسيا. در جريان اين ديدار، چند نفر از بازيكنان ايران كه، جملگي از لژيونرنشين ها بودند با بستن مچ بند سبز بر دستان خود، همبستگي خود را با جنبش مردم در مخالفت با كودتا و حكومت نشان دادند. جائي كه ميليون ها نفربيننده آن بودند.

ترديدي نيست كه، در اساس فوتبال متعلق به مردم است، اما، رژيم آن را در كنترل خود گرفته است. ده ها سردار ، سپاهي و اطلاعاتي، رهبري فوتبال را در بسياري از سطوح آن در يد قدرت خود دارند. بعد از جنبش 22 خرداد توده ها، بسياري از مردم خواهان مرگ فوتبال بودند.اكثريتي از علاقمندان و هواداران قوتبال در نادرترين واقعه تاريخ، شكست تيم ملي فوتبال جمهوري اسلامي ايران از رقباي خود در مرحله مقدماتي انتخاباتي جام جهاني 2010 خواستار و آرزو مي كردند. دعاي مردم شكست فوتبال بود! زيرا مردم به خوبي دريافته اند كه فوتبال و تيم هاي موسوم به ملي، متعلق به آنان نيست، بلكه متعلق به حاكميت و عوامل آن است.

طي روزهاي سخت و مبارزه هاي جنبش سبز مردم، اين فوتبال در جهت مخالف خواست هاي مردم حركت مي كرد. به جز آن چند بازيكن كه با بستن مچ بند هاي سبز از فوتبال سياسي و نقش آن در روند تحولات اجتماعي دفاع كردند، اكثريت جامعه موسوم به فوتبال يا خاموش بود يا سرگرم زد و بند هاي خود بود.

در بطن جامعه فوتبال، مطبوعات ورزشي بزرگترين خيانت را به جنبش مردم روا داشتند. در روزهائي كه خون جوانان در خيابان ها مي ريخت و گروه گروه دستگير و زنداني مي شدند، اكثريت مطبوعات ورزشي با اخبار دروغين و تيترهاي سرگرم كننده سعي در انحراف اذهان عمومي از مبارزه را داشتند. در گرما گرم اين جنبش، قطبي حيله گر با بازار گرمي و حضور در مراسم تحليف، خود را در زمره خادمين به نيروهاي امنيتي و اطلاعاتي رژيم كه حاكم بر فوتبال هستند نشان داد. وقتي مربي تيم فوتبال جمهوري اسلامي چنين مي انديشد، مردم در اين ميان چه سهمي از فوتبال متعلق به خودشان دارند!

اينك مسابقات ليگ ايران با مرگ تدريجي آغاز شده است. حق داريم كه مبلغ و مروج ورزش و از جمله فوتبال براي نوجوانان و جوانان كشورمان باشيم اما، شايسته نيست از تيم هائي كه به نام جمهوري اسلامي ايران در مسابقات بين المللي حضور مي يابند، دفاع كنيم. باعث تاسف است كه بسياري از سايت هاي متعلق به اپوزيسيون ، در انعكاس اخبار و تفسير هاي مربوط به فوتبال، خود آگاه و ناخودآگاه، سياست هاي رژيم را در اين حوزه مهم، تبليغ، ترويج و انعكاس مي دهند. روزانه ده ها خبر در مورد فساد در فوتبال ايران روي خط خبرگزاري هاي خود رژيم مي رود. ايجاد فضاي امنيتي، رشوه خواري، زد و بند، شكايت بازي، افشا گري هاي متعدد، هتك حرمت، منع كردن بازيكنان از بسياري از رفتارها در حوزه فردي و شخصي، تهمت، افترا، رفتارهاي ضد اخلاقي و ضد انساني دلال بازی و نظاير اين ها از جمله عوامل فساد در اين فوتبال است. به لیست های فراخوان در داخل و خارج نگاه کنیم نشانی از خبرنگاران عکاسان فوتبالیست ها و... این جماعت نیست! این شعار که ورزش با سیاست کاری نیست تبدیل به دکان و بازاری برای اکثریت این جماعت شده است که دلار و یورو اجناس آن را تشکیل می دهند. انسان موجود اجتماعی و سیاسی است که کلیه کارکردهای آن در این دو قلمرو قرار می گیرد. نمی توان از نوجوانان و جوانان ایراد گرفت زیرا اکثریت این خیل عظیم دنباله رو مجریانی هستند که بیش از چهار دهه ماهی گیر این آب گل آلود بوده اند بسیاری از این ها که از زمان شاه تاکنون در رسانه های ورزشی یا مراکز ورزشی حضور دارند در گمراهی و شستشوی فکری و مغزی نقشی چون یک شکنجه گر دارند.  

 وقت آن رسيده كه مرزبندي تازه اي در اين خصوص صورت گیرد و منابع خبری اپوزیسیون در این مورد تحدید نظر کند! اگر زبانم لال تیم فوتبال جمهوری اسلامی به جام جهانی 2010 صعود می کرد به جز تبلیغ ایده ئولوزی ولایت فقیه/ نواحتن سرود/ براقراشتن پرچم اله اکبر به مدت یک سال/تبلیغ برای مشروعیت نظام و... چه سودی برای مردم داشت و چه امتیازی نصیب جنبش می شد؟ اپوزیسیون تا چه زمانی  می خواهد شیپور را از سر گشادش بدمد! اکثریت مردم خواهان حذف تیم از گردونه مقدماتی جام جهانی بودند اما اپوزیسیون بر عکس این خواسته عمل و رفتار می کرد!

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:[تاریخ ارسال: 04 Sep 2009]  [ارسال‌کننده: nima]  [  ]  
تیم های ورزشی رژیم جنایتکار جمهوری اسلامی چه فوتبال وچه کشتی ویا هر تیم دیگر این رژیم ادمکش با شبه ورزشکاران فرصت طلب و نان به نرخ روز ان را باید در همه جا تحریم کرد. چنین رژیم ضد مردمی و ضد ملی و ادمخواری که نمیتواند تیم ورزشی اش که در چار چوب قانون فاشیستی همان رژیم بر پا شده را ملی ! ومستقل نامید. ننگ و نفرت بر فرصت طلبان
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.