شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دادگاههای فرمایشی چه اهدافی را دنبال می کند ؟

عباس رحمتی

« در فوریه 1979 (بهمن 57 ) ناگهان افراطیون قدرت سیاسی را در پی انقلاب قبضه کردند ، کمی بعد از انقلاب ، وحشیگری ها شروع شد ، تعداد اعدامها در دوره چهار ماهه اول حکومت خمینی 250 مورد بیش از دوران 38 ساله شاه بود و این جریان ادامه می یابد (مجله این تاچ شماره سک 2007)  »

 

تشکیل  دادگاههای فرمایشی برای اعتراف گیری از زندانیان سیاسی ، مسئله ای نیست که امروزه رایج شده باشد ، در ایران،  زمان رژیم پهلوی از این نوع دادگاهها به روش های دیگری برگزار می شد با این تفاوت که در آنجا مجاهدان و فدائیان راه آزادی در دادگاههای نظامی محاکمه می شدند ، دادگاههایی غیر علنی  بدون وکیل و هیئت  منصفه با این تفاوت که زندانی ها ، کاملا بیرونی  و با رژیم چنگ در چنگ بودند ، متهمین پس از تحمل شکنجه های فراوان دفاعیه خود را همانطور که می خواستند تنظیم می کردند ، نمونه بارز اینگونه محاکمات  ، محاکمه شهید راه آزادی " خسرو گلسرخی " و " کرامت دانشیان " بود که در دهه 50 از تلویزیون رژیم شاه بخش شد ، که انعکاس آن در جامعه ایران آن زمان اثر مثبتی  داشت ، که از آن تاریخ به بعد ، هر دو آنها تبدیل به قهرمانان ملی شدند. و یا دادگاه مهدی رضایی  که با یک دفاعیه انقلابی در آن زمان زبانزد عام و خاص شده بود بطوری که در جریان انقلاب 57 دفاعیه مهدی  رضایی  به صورت های کاست ( نوار ) و جزوه   برای انگیزاسیون در دسترس مردم قرار می گرفت .

رژیم فاشیستی مذهبی جمهوری اسلامی در سال 1360 با تشکیل  دادگاههای  غیر علنی ،  توسط یک بازجو حکم ها  صادر کرد و فاجعه آمیز تر اینکه همان حکم ها را براحتی  تغییر می داد و به عنوان مثال ، چند سال زندان  را تبدیل به اعدام می کرد و در بعضی موارد در دادگاههای  چند دقیقه ای  زندانیان را محکوم به مرگ می کردند ، رژیم سراسر وحشت  در طول چند ماه ، هزاران نفر جوان و حتا نو جوان ( که سن قانونی هم نداشتند و جرم آنها بیشتر از پخش روزنامه نبود  )   را با   چنین دادگاههایی  محکوم به مرگ  و به جوخه های اعدام سپرد.

در سال 1367 هم که همگان خبر دارند ، زندانیانی را اعدام کرد، که بیشتر آنها  در حال گذراندن محکومیت خود بودند و یا آنانی که آزاد شده بودند  مجددا دستگیر و با تشکیل هیئت های اعدام از طرف خمینی در دادگاههای چند دقیقه ای با شقاوت حیوانی  بیشتر از گذشته  ،  به جوخه های مرگ سپرد بطوری که صدای قائم مقام  رهبری اش (منتظری ) در آمد. در زمان شاه بارها اتفاق افتاده بود که شاه از قضات دادگستری (قوه قضائیه  ) در خواست کرده بود که  دکتر مصدق و مهندس بازرگان و ... را محاکمه کنند ولی قضات شریف زیر بار این قضیه نرفتند از آن تاریخ شاه محاکمات زندانیان سیاسی را در دادگاههای نظامی تشکیل می داد.  دادگاههای رژیم  با فرمان  خمینی   بدون هیچ  محاکمه ای حکم اعدام،  صادر می کرد . محسن کدیور میگوید مثل آب خوردن حکم صادر میکنند و با یک تلفن حکم اعدام صادر می کنند  .[0] که در جریانات بعد از  انتخابات ، این جنایات را به اوج خود رسانده اند که صدای خودی های رژیم را هم درآورده است و یا بهتر بگوییم اعتراضات بعد از انتخابات ، جنایات  30 ساله را برای  خودی ها  روشنتر کرد و حتا گریبان آنها را هم گرفت  ، بطوری که موسوی  و کروبی  این جنایات را برای مردم تشریع کردند،  موسوی بعد از  اولین دادگاه فرمایشی از این دست ، گفته بود که«  دندان شکنجه گران به استخوان مردم رسیده است .» ولی موسوی ، می داند که  این سنت را ،  در قضاوت ،چه کسی پایه ریزی کرده است.   

در واقع خمینی  ، از همان بدو تشکیل ج.ا   شکنجه و تجاوز و حتا  اعدام  را  سنتی کرد که در آن فقط بدنبال اقرار گیری و تواب سازی بود  در واقع چیزی به نام دادگاه وجود نداشت و هرگز  نمی توان نام دادگاه بر آن نهاد ! .دادگاههایی که اکثرا بازجو هایش از پاسداران سپاه هستند و هیچ چیزی از قضاوت  و عدالت نمی دانند ، ولی افرادی مانند خمینی و لاجوردی ، خلخالی و امثالهم زندان های ایران را  دانشگاه می دانستند که مرغ مرده را تو دیگ جوشان به خنده وا می داشت . در حال حاضر رژیم فاشیستی مذهبی با تشکیل دادگاههای  اخیر در ایران،  می خواهد، ضمن رعب و وحشت  ،  از حضور مردم برای اعتراضات بعد از انتخابات  جلو گیری کند و به قول معروف " زهر چشم  " بگیرد تا هر گونه صدایی را در نطفه خفه کند ، در حالیکه سپاه پاسداران بیشترین  ، محاکمات   را بر عهده دارد  دادگاهها  را با پوشش نیروی انتظامی در تلویزیون  نشان می دهد که این هم یک فریب دیگری است که  مردم گول آن را نمی خورند تشکیل  چنین دادگاههایی از سوی رژیم نه تنها باعث فریب مردم  نمی شود که باعث افشای بیشتر ماهیت رژیم  مادون بدوی می شود ، مردم تمامی کسانی که در این روزها در شوهای تلویزیونی  محاکمه میشوند را  می شناسند ، آنها می گویند که این محاکمه خود رژیم است ، چون تمامی متهمین در طول این سی سال از دست اندرکاران خود این نظام بوده اند ،این متهمان یا وزیر بوده اند (بهزاد نبوی )   و یا مشاور   ریاست جمهوری  ( ابطحی ) و یا سخنگو و معاون ریاست جمهوری و یا در وزارت اطلاعات  پست  های معاونت  (حجاریان ) داشته اند .

با شروع  محاکمات پاره ای از اصلاح طلبان  محاکمات خود نظام شروع شده است که باعث آبروریزی بیشتر رژیم می شود و نه جنبش جوان مردم ایران  ! از طرفی ،  رژیم ،دست  به ترفند دیگری زده است تا همه چیز را برای زندانیان تمام شده اعلام کند و آن ، چاپ روزنامه های قلابی طیف اصلاح طلبان  است ( روزنامه های همشهری – اعتماد ملی و...) تا به زندانیان ثابت کند که موسوی و کروبی و خاتمی  هم اعتراضات خود را پس گرفته اند و اعتراضی ندارند .. دیدن چهره های زندانیان در تلویزیون رژیم نشان دهنده این است که هیچکدام از اعترافشان راضی نیستند و معترضان به انتخابات مسئول تمامی این اعترافات را شخص خامنه ای می دانند که یکی از آدم کشان را به عنوان رئیس جمهور کشور بر سر کار آورده است و پشیزی برای رای مردم قائل  نیست . و با تشکیل دادگاههای استالینی ، میخواهد فکر

مردم را مغشوش کند ، در حالیکه مردم،  خود، در متن جریانات بوده ، ولی رژیم  می خواهد همه چیز را در راستای کودتا و سرکوب مواجه نشان دهد ، رژیم قصد آن دارد همچون استالین،  سیستم فکری زندانی را عوض کند[1] ، استالین میگفت : اگر کمونیست را قبول دارید پس اعتراضات چیه ؟ احمدی نژاد و خامنه ای  هم میگن ولایت فقیه را قبول دارید ؟ خوب ، اگر ولایت فقیه را قبول دارید ، او انتخابات را قبول دارد پس شما چه ، می گویید ؟ در حالیکه تعداد زیادی از زندانیان کنونی در بیرون از زندان  ولایت فقیه را قبول نداشتند و به انتخابات اعتراض داشتند ولی در دادگاههای فرمایشی تمامی گفته ها و نظرات خود را زیر شکنجه  کاملا عوض کرده اند  و به اشتباهات تحمیلی اعتراف می کنند ، زندانیانی که بیرون از زندان به حکومت سکولار (جدایی دین از سیاست ) اعتقاد داشتند حال با فشار و شکنجه از این نظرات  خود ، روی برگردانده اند.

رژیم فاشیستی مذهبی حاکم بر ایران با روی کار آوردن شاهرودی (عراقی )  در ابتداء می خواست  ویرانه های قضایی در ایران را سامان دهد ولی دیدیم  نه تنها کاری  نکرد ، که بدتر از گذشته  به اعدام شکنجه و سنگسار  ادامه داد بطوریکه  شاهرودی  دادگاهها را از عرفی بودنش در آورد وبا قاضی شرع درست کردن ، هر جنایتی را مشروعیت داد و علت اصلی آن هم این بود که ، شعبه های 26 و چند شعبه ی دیگر  را بست ، و تمامی اختیارات زندانها را بدست سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات واگذار کرد و  چشم خود را به روی هر جنایتی بست و بدین صورت هرگونه جنایتی را قانونی کرد،حال همان ویرانه را بدتر از گذشته به عراقی دیگری  واگذار کرده است.  

اهداف رژیم :

 رژیم با تشکیل چنین دادگاههایی،  چه اهدافی را دنبال می کند ؟ بعد از تشکیل دادگاههای فرمایشی می خواهد حلقه را بر رهبران اصلاح طلب ، تنگ تر کند،  با اعترافات اصلاح طلبان در زندانهای قرون وسطایی  ، رژیم  به گسترش دستگیری ها پرداخته و به    دفاتر موسوی و کروبی حمله کرده  و اسناد جنایات را به خود می برده اند و دفاتر هر دو را پلمپ    کرده اند که خبر از شدت سرکوبهای دیگر  را می دهد ، با فشارهایی که احمدی نژاد به ارگان های سرکوب می آورد قصد آن دارند که بعد از دستگیری " الویری  نماینده پیشین مجلس  ، شهردار سابق تهران و علیرضا بهشتی از مشاوران موسوی،  این بار موسوی و احتمالا خود کروبی را دستگیر کنند و این خط را در نماز جمعه  دو هفته پیش مطرح کرده بود  (در سخنرانی قبل از نماز جمعه ) و در هفته گذشته  هم ، خامنه ای[2] سرنوشتی دیگر برای سران اصلاح طلب  پیش بینی کرد .(11.09.2009) در واقع رژیم  ، با تشکیل دادگاههای فرمایشی قصد دارد وحشت را در جامعه ، گسترش دهد  و در قدم بعدی به دستگیری کروبی و موسوی که اصلی ترین خواست احمدی نژاد است اقدام کنند[3] و همانطور که دیدیم  اعترافات زندانیان در این دادگاهها حول  محور اشتباهات  این افراد  بوده است . که بعد از تشکیل دادگاه های استالینی  دستگیری ها از طیف اصلاح طلبان،  خصوصا اطرافیان موسوی و کروبی بیشتر شده است .  اهداف دیگر  رژیم ، ایجاد وحشت در جامعه است ، از نظر رژیم ، دستگیری و  تجاوز و کشتار مردم ایران با تشکیل این گونه دادگاهها تکمیل می شود . خیالی باطل که هرگز  در سر نرود .    بعد از دادگاه پنچم که امروز(دوشنبه ) تشکیل می شود  خیلی از این نظرات روشن تر خواهد شد .        

        

[0] از سخنرانی محسن کدیور در آمریکا

[1] فکر استالینی چنین بود که  ، به زندانیان می گفت  مگر کمونیست را قبول ندارید، بعد از جواب آری  ، می گفت  خوب،  پس چرا اعتراض می کنید و چرا حال اعتراف نمی کنید ؟  همانطور  با فشار قرار دادن  زندانیان ،آنها را به اقرار وادار می کرد.

[2] بعد از خطبه های  نماز جمعه این هفته که ،  توسط خامنه ای ، ایراد شد این طور پیداست،  قصد دستگیری کروبی را دارند ، حکم دستگیری وی را رفسنجانی در یکی  از جلسات لو داده است . تشکیل دادگاه پنچم در دوشنبه 23 شهریور 88 این  حلقه را تنگ تر می کند .

[3] احمدی نژاد در سخنرانی قبل از خطابه های نماز جمعه حرفهای جنتی را تکرار کرد و از مسئولان قضایی و امنیتی خواست که با سران و عوامل اصلی جریانهای پس از انتخابات برخوردی جدی داشته باشند و هشدار داد مبادا عناصر اصلی اغتشاشات از مصونیت برخوردار باشند .( 6 شهریور 88  )      

        

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
عباس رحمتی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.