شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تحولات ايران در صحنه شطرنج
نسخه خامنه اي براي كيش كردن!

یادداشت روز کورش طاهری

كوروش طاهري

شيوه ي هويج و چماقي كه چند سالي است چند كشور اروپائي در برخورد با موضوع هسته اي ايران و كلا نظام سياسي جمهوري اسلامي به كار مي برند، اينك تبديل به شيوه و سياست حكومت در برخورد با تحولات داخلي و گروه هاي منتقد خود شده است.با اين تفاوت تجربه اي تاريخي نيز چاشني اين شيوه شده است. اين تجربه تاريخي را مي توان در سال هاي تاسيس حكومت جمهوري اسلامي ايران ، در زمان خميني مرور كرد. آن زماني كه، ابتدا خميني پس از اعزام چند نماينده از جمله محمد تقي فلسفي به نزد آيت اله حسن شريعمتداري خواهان برائت وي از حزب جمهوري خلق مسلمان كه کاظم شريعتمداري از رهبران مذهبي آن بود، تا وقتي كه فرمان عزل آيت اله حسينعلي منتظري را از نيابت ولي فقيه صادر كرد. قبل از اين نيز،خميني در پي فشار باند خامنه اي و هاشمي رفسنجاني، ابوالحسن بني صدر اولين رئيس جمهوري منتخب مردم را با تصويب مجلس شورا از اين منصب عزل كرد. شيوه خميني در آن مقطع به شيوه اول هشدار بعد سركوب در محافل سياسي مشهور بود. در حالي كه انقلاب مردم براي اين دو منظور انجام نشده بود.

اينك خامنه اي به شيوه سابق خميني باز گشته است اما،با تغييراتي چند در تاكتيك و نوع عمل. به همين جهت مي توان اين شيوه را به هويج و چماق تعبير كرد. او خود را در حایگاه خمینی می بیند!

برخلاف تحليل تعداد زيادي از سازمان ها و گروه هاي منتقد يا مخالف جمهوري اسلامي، بايد دقيق بود كه، خامنه اي توانسته است قدرت ديكتاتوري خود  بر مخالفين اصلي خود در داخل نظام از جمله مراجع منتقد و رهبران مذهبي ذي نفوذ در تشكيلات سياسي حكومت را نشان و اعمال كند. او چون خميني را پا را از اين فراتر گذاشته، و حاميان و طرفداران نظامي خود را نيز زير سيطره خود در آورده است. در حكومتي كه چندين طايفه و قبيله آن را اداره مي كنند و اكثريت نيز  فاميل يا نسبت خويشاوندي با يكديگر دارند، اعمال قدرت را آسان تر كرده است.

آن بازي و برنامه اي كه قبل و بعد از انتخابات شروع و طرحي شد، چشم انداز و افق سياست آينده جمهوري اسلامي ايران براي دو دهه آينده را ترسيم مي كند. در اين افق،حذف و جلوگيري از رشد طبقه متوسط و تمايل به سمت و سوي طبقه نيمه متوسط و افزايش فقر براي غلبه بر توهمات توده ها، مورد توجه حكومت واقع شده است. چرا؟

اكثريت نسل سوم انقلاب و نسل دوم آن، از نظر سياسي در قلمرو تكنوكرات و بوروكرات ، از منظر عقيدتي در محدوده اسلام متجدد ، قرار دارند. تا دهه ي 1370 بنياد هاي فكري نظام جمهوري اسلامي بر پايه سنت گرائيان استوار بود، اما، اندك اندك بسياري از مظاهر و مباني سنت گرائي در فقه شيعه مورد نقد و ارزيابي مجدد نسل دوم و سوم قرار گرفت. حاصل اين وضعيت در داخل و گسترش مناسبات بين المللي و به تبع آن انقلاب ارتباطات، رشد شتابان طبقه متوسط را به همراه داشت.در نگاه گذرا، انتخابات خرداد 76 و پيروزي محمد خاتمي اولين رئيس جمهور آبدارچي تاريخ جهان،حكايت از جايگاه و خواست طبقه متوسط را مي داد. اينك شرائط بين المللي در حوزه سياست و اقتصاد كه توام با بحران جهاني است از يك سوي و از سوي ديگر وضعيت رو به رشد طبقه متوسط در ايران اين چشم انداز مقابله با آن را بيش روي جمهوري اسلامي قرار داده است. حذف اصلاح طلبان در ابتدا، انداختن شكاف در جامعه روستائي ايران از طرفداري از مرجع مذهبي و جهت دادن اين جامعه به سمت و سوي مرجعيت حكومتي از ابتداي رياست جمهوري اسلامي احمدي نژاد وضعيت فعالي به خود گرفته است ، در كانون توجه نظام است.

خامنه اي طي سه نماز سه شيوه متفاوت را براي نظام ترسيم كرد. در نماز بعد از انتخابات، خامنه اي ضمن برائت ضمني از رفسنجاني و ناطق نوري، تاكتيك خود را برحمايت از دولت احمدي نژاد و تهديد به مقابه با مردم مخالف قرار داد، در نماز روز موسوم به قدس، خامنه اي از شيوه خميني مبتني بر هويج و چماق استفاده كرد، تا جائي بيش رفت كه تجربه تاريخي،برخورد با شريعتمداري، منتظري(بدون اسم بردن) خلع بني صدر و سركوب مجاهدين خلق را به عنوان چماق براي تهديد رفسنجاني و بقيه مراجع بي خاصيت(نظير موسوي اردبيلي،صانعي و )مورد رستفاده قرار داد. شب بعد از پايان اين خطبه ها، با تلاش سيد محمد حسيني (وزير كنوني فرهنگ و ارشاد اسلامي دولت احمدي نژاد) يكي از نزديكان شوهر خواهر فائزه هاشمي و علي اكبر ولايتي وزير خارجه دوران رياست جمهوري اسلامي رفسنجاني و مشاور كنوني رهبر نظام جمهوري، هاشمي رفسنجاني به ديدار خامنه اي رفت. آن چه كه خبرنگاران مستقل از ايران مي گويند حاكي از آن است كه طرحي را توسط جناح مخالف رفسنجاني در مجلس خبرگان براي نشست سالانه آن كه امروز آغاز شد از قبل از ملاقات رفسنجاني با خامنه اي تهيه كرده بودند كه به موجب آن خواستار خلع يد رفسنجاني از اين مقام شده بودند. در اين طرح تغيير اجلاس سايانه اين مجلس نيز بيش بيني شده بود.

براي چندمين بار هاشمي رفسنجاني از صف منتقدين نظام نه تنها فاصله گرفت بلكه در سخنان امروز خود در افتتاحيه مجلس خبرگان براي خامنه اي و افاضات آن بر عليه مردم و جنبش ملت، سنگ تمتم گذاشت و تا جائي پيش رفت كه منتقدين و رهبران داخلي خود خوانده جنبش را تهديد به بر خورد قانوني كرد. او در ماجراي غلامحسين كرباسچي شهردار گريان (در آخرين محاكمه او در دادگاه در مقابل چشمان ميليون ها بيننده ،شهردار قدرتمند، شروع به گريه كردن كرد) ، در زماني كه محمد خاتمي رئيس جمهور شد با تقويت نهادمجمع  شوراي مصلحت نظام، هر روزه يك نسخه استعمال شربت مخصوص اين مجمع را بر عليه خاتمي تجويز مي كرد.

خامنه اي در خطبه نماز روز قدس، نسخه جديد نظام را براي حذف منتقدين و مقابله با نظام را تجويز كرد. او اينك موفق شده تا صف علي اكبر هاشمي رفسنجاني را از مرز محمد خاتمي،مير حسين موسوي و مهدي كروبي جدا كند و براي تضمين در اين خصوص، ابتدا ارسال نامه تعدادي از اعضاي مورد اتهام خانواده هاشمي به قوه قضائيه،سپس اظهاراتي در نماز عيد فطر كه با شركت تحريم كنندگان قبلي نظير، هاشمي رفسنجاني،ناطق نوري،حسن خميني(كه اين روزها نگران از دست دادن توليت آستان خميني است)، محمد باقر قالي باف شهردار تهران(كه در قر دادن سياسي، دست فروزان و كتايون را از پشت بسته است)در خصوص غير شرعي و غير مسموع بودن اظهارات متهمين در دادگاه ها بر عليه افراد ديگر، از دلايل اين جدائي مرز هستند. بر خلاف ساده انديشان بخش قابل توجهي از اپوزيسيون، خامنه اي براي رام كردن و بازگرداندن منتقدين داخلي خود، چماق تهديد نظام را بر سر آنان كوبيده است. نظام كيست؟ نظام در تعبير و باور جمهوري اسلامي ايران يعني، تمامي كساني كه در اين مدت سي سال برعليه مردم حكومت كرده اند و هر كدام در قسمتي كم يا بيشتر از جنايات اين حكومت شريك هستند. سئوال اين است آيا رفسنجاني زير شكنجه اين سخنان را در افتتاحيه مجلس خبرگان قسمتی از این مطالب را ايراد كرد؟ : 

رهبری فضای تهمت و مشاجرات را محکوم کردند
هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به فراز ديگری از سخنان رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز عيد سعيد فطر تصريح کرد: ايشان فضای تهمت و مشاجرات را محکوم کردند که نشانه توجه به نقطه چرکينی است که باعث می‌شود دل‌ها را دور کند. همه توجه کنند که فضای تهمت و ايجاد ناامنی فکری برای ديگران و آلوده کردن فضا به بدبينی منجر می‌شود که مانند خوره همه چيز را می‌خورد. همه ما، مسئولان و تريبون‌داران بايد به اين موارد توجه کنيم تا فضا بيش از اين آلوده نشود.
رييس مجلس خبرگان رهبری از تدوين متنی توسط خيرخواهان و دلسوزان نظام برای برون رفت از وضعيت فعلی خبر داد و گفت: افراد خيرخواه و با تجربه در حال تنظيم متنی برای برون رفت از وضعيت فعلی هستند.
به گزارش خبرنگار ايلنا، آيت الله اکبر هاشمی رفسنجانی در ادامه سخنان خود در افتتاحيه ششمين اجلاس رسمی مجلس خبرگان رهبری دوره چهارم، به يکی ديگر از محورهای سخنان اخير رهبری اشاره کرد و آن را توجه به قانون دانست و گفت: رهبری به لزوم توجه به قانون تاکيد داشتند، از اين رو چه آنهايی که دست اندارکار هستند، بايد مقيد به قانون باشند و چه معترضان بايد در چارچوب قانون عمل کنند. مجريان و معترضان توقع نداشته باشند که در صورت عمل نکردن در چارچوب قانون، نسبت به آنها بی‌تفاوت باشند؛ زيرا بی قانونی يعنی هرج و مرج در جامعه.
وی به سخنان خود در نماز جمعه بعد از انتخابات اشاره کرد و از تدوين متنی توسط دلسوزان نظام برای برون رفت از وضعيت فعلی خبر داد و گفت:گروهی از افراد خير و خير خواهان و دلسوزان نظام متنی را بر اساس مطالبی که از رهبری شنيديم وديدگاه های افراد صاحب نظر برای انتقال فضای فعلی جامعه به فضای نقادی صحيح در حال تنظيم کردن هستن
یم شعارهاي مخالفين و معترضين در روز قدس،همه اهالي نظام را از خواب غفلت بر عليه جنبش مردم بيدار كرد.تاسف بار است كه باز هم شاهد ساده نگري و در بعضي مواقع فريب خوردن بخش يزرگي از اپوزسيون در مقابل تاكتيك ها و برنامه هاي رژيم هستيم. واقعيت اين است كه در بخش بزرگي از اپوزيسيون، رجال سياسي كه بتوانند در آينده ايران تاثير بگذارند وجود ندارد! به زمان دكتر محمد مصدق مرد بزرگ تاريخ ايران، به دهه هاي چهل تا پنجاه ايران مرور كنيم، رجال سياسي در صف ملي،مذهبي ، دموكراتيك و چپ وجود داشتند! اما، اينك اين فقدان چنان است كه مهدي كروبي كانديداي جايزه صلح نوبل مي شود و مير حسين موسوي به همراه محمد خاتمي آبدارچي رهبران جنبش مردم مي شوند! در آن طرف طنز نويسان ، فيلم سازان ، روزنامه نگاران و مقاطعه كاران سابق سپاه پاسداران، ترسيم كنندگان آينده ايران و جنبش مردم مي شوند! تعدادي از اپوزيسيون را بر اين اعتقاد است كه روز قدس را مردم بردند! نه! “نه! مردم نبردند، بلكه در حال باختن هستند! احساساتي نشويم! سال 1357 را به خوبي به ياد آوريم! بهاران خجسته باد! فقط سه سال و اندي طنين انداز شد!(هر چند براي مردم در حريم خصوصي نوا دارد). جنبش مردم، مبتني بر خواست و كسب مطالبات سياسي،اجتماعي،اقتصادي و آزادي ،با تبليغ يك مچ بند سبز بر دستان فلان هنرپيشه و فلان ورزشكار نه تنها دست نيافتني است بلكه گمراه كننده است.(اقدام فردی این افراد را ارج می نهیم و کار این دسته از افراد در جای حود ستوئنی است) جنبش بدون سازمان و هدف،نمي تواند راه به جائي داشته باشد! كودتادي نظاميان برعليه آلوادور سالنده رهبر دموكرات شيلي را به ياد آوريم! روزهاي قبل از كودتا ميليون ها مردم در سانتياگو پايتخت شيلي شعار زنده باد آلنده را سر مي دادند، اما، روز بعد از كودتا از آن جمعيت ميليوني خبري نبود! تازه، حزب قدرتمند سوسياليست ها و سازمان هاي مترقي و دموكرات از حاميان اصلي دولت و مرام آلنده بودند! زمان گذشته است، اما، گاهي اوقات تاريخ چون سابق تكرار مي شود! حال به قول دانته، تراژدي باشد يا كمدي!

یادداشت‌های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 كوروش طاهري

Korosh_ims@yahoo.com

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:[تاریخ ارسال: 23 Sep 2009]  [ارسال‌کننده: سیاوش]  [  ]  
جناب ناظر و بقیه رفقای یاد داشت روز نویس
به اعتقاد اینجانب لازم است که یک میزان ماکزیمم برای این یادداشت های روزانه پذیرفته و انجام شود. موضوع یادداشت روز معمولا یک موضوع است و روی همان موضوع یا خبر تحلیل کوتاهی داده میشود. اکثریت قریب به اتفاق یادداشت ها طولانی هستند و کلی. تکرار واضحات ضروری نیست. اگر بشود که مثلا حداکثر طول نوشته 15 تا 20 سطر در نظر گرفته شود، بسیار قابل استفاده تر و قابل بحث تر خواهند بود. نظر دادن هم در این صورت جهت دار تر و قابل استفاده تر خواهد بود. این امکان نظر دادن را باید غنیمت شمرد.
موفق باشید
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.