شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۱۷ تير ۱۳۹۹ -  ۷ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

دکتر ملکی را از یاد نبریم
یادداشت روز علی فیاض

علي فياض

در خبرها آمده است که خانواده دکتر محمد ملکی از وضعیت جسمانی و سلامتی وی ابراز نگرانی نموده و بر این باورند که حکومت گران، قصد نابودی ایشان را دارند. اصل خبر به شرح زیر می باشد:

"بعد از گذشت ۴۵ روز از بازداشت دکتر محمد ملکی و در حاليکه کماکان وی در سلول انفرادی نگهداری ميشود، اکنون نشانه ها حکايت از آن دارد که حال وی در زندان وخيم است و از اينرو خانواده را در بیاطلاعی مطلق گذاشته اند. در ۱۴ روز گذشته دکتر ملکی هيچ تماسی با منزل نداشته است و امروز، دوشنبه، قرار بود که طبق نامه کتبی قاضی پرونده، خانواده با وی در زندان اوين ملاقات داشته باشد، اما در پی مراجعه خانواده اعلام شد بازجو اجازه ملاقات نميدهد و وی ممنوع الملاقات است. اين درحالي ست که وکيل دکتر ملکی اطلاع يافته بود که ظاهرا بازجويی وی پايان يافته است. اين شواهد نشان دهنده اين است که همانطور که خانواده بارها در نامه به مسئولان هشدار داده بود، وضعيت سلامتی محمد ملکی وخيم است و احتمالا اتفاقی برای ايشان رخ داده که مقامات زندان از دادن هر نوع اطلاعی از وضعيت او خودداری مي کنند. دکتر ملکی در تنها ملاقاتی که حدود يکماه پيش در زندان با همسر و وکيلش داشته به شدت از مشکلات بيماری ابراز ناراحتی کرده و خواستار اقدام فوری جهت درمان بوده که عليرغم درخواستهای مکرر خانواده و وکلای وی، هيچ اقدامی توسط مقامات تاکنون صورت نگرفته است.
خانواده دکتر ملکی به شدت نگران وضعيت سلامتی ايشان بوده و بار ديگر هشدار داده و اعلام ميکند که مقامات عالی نظام ظاهرا با شيوه نرم و تدريجی و با علم به بيماريهای تهديدکننده سلامتی محمد ملکی، قصد حذف فيزيکی ايشان را دارند و از اينرو مسئول هرگونه اتفاق ناگواری برای سلامتی وی خواهند بود."                               خانواده ملکی - دوشنبه
۱۳ مهر ۱۳۸۸

دکتر محمد ملکی که اینک در آستانه هفتاد و شش سالگی قرار دارد، بیش از چند دهه سابقه مبارزه با استبداد شاه و شیخ را نیز با خود همراه دارد. او به جز صداقت، پاکی و عشق به مردم هیچ انگیزه دیگری نداشته و ندارد. دکتر ملکی، نه تنها نخستین رییس دانشگاه تهران پس از انقلاب، که جزو نخستین کاندیداهای مجلس شورا، از سوی نیروهای انقلابی و ترقی خواه، از جمله، سازمان مجاهدین خلق ایران، سازمان انقلابی شورا، و ... نیز بود. او در هنگامه ای که بسیاری از چهره های سابقه دار قبل از انقلاب، با تکیه بر سوابق مبارزاتی خویش، در جست و جوی نام و نشان و مقام بودند، پست برجسته ی علمی و معتبر ریاست دانشگاه تهران را در اعتراض به جو موجود رها کرد و عطایش را به لقایش بخشید. و البته این گذشت و رها کردن پست و مقام، تنها دلیل بزرگی و سلامت نفس ایشان نبوده و نیست. او در اعتراض به اختناق و دخالت دولت و حکومت در امور مربوط به دانشگاه، و اختناق موجود، به زندان رفت. و مورد انواع و اقسام شکنجه ها قرار گرفت. من خود هیچگاه به افتخار دیدار ایشان نایل نشدم. اما همسر مهربان ایشان، خانم قدسی میر معز را حد اقل دوبار در منزل پوران خانم شریعتی زیارت کردم. بانویی مهربان و صبور، که به شدت نگران دکتر ملکی بود و صد البته بسیار شجاع. درست به همانگونه که امروز در بیانیه ها و مصاحبه هایش می بینیم و می خوانیم. محمد ملکی را علیرغم سال ها مبارزه با استبداد شاهی و همراهی با نیروهای انقلابی، و همراهی با دکتر شریعتی و مجاهدین، به جرم ضد انقلاب و منافق و ... در دهه ی شصت روانه ی زندان نمودند. اما زندان گویا برای ایشان کافی نبود! او می بایست انواع و اقسام شکنجه های نماینده "امام راحل"، یا همان خمینی جنایت پیشه در زندان اوین و دادستانی انقلاب، به سردمداری لاجوردی معدوم را تجربه کند.  که تجربه کرد!

اما ملکی پس از سال ها زندان و تحمل شکنجه، از پای نیفتاد و انسان تر از پیش بر پای خاست و تن به ابتذال ولایت نیالود. او بارها با نوشته ها و گفته های خویش، رژیم جنایت پیشه جمهوری اسلامی را به چالش کشید و علیرغم اینکه هیچ نیروی مادی بالفعل در اختیار نداشت، کارگزاران حکومت را به نقد کشید. او نخستین کسی بود که در یک نامه رسمی در دهه هفتاد خمینی را به صراحت به دشمنی با آزادی متهم ساخت و عمل او را قلع و قمع آزادی خواهان ارزیابی نمود. هم او بود که در بیانیه ای دیگر سردمداران رژیم را به مناظره برای افشای شکنجه ها و جنایت های حکومتی در دهه شصت، به مناظره طلبید. او اینک در آستانه هفتاد و شش سالگی، در زندان حکومت آخوندی به سرمی برد. او به جز زبانش و حافظه اش، هیچ چیز دیگر برای مبارزه با استبداد و اختناق در اختیار ندارد. رژیم اما علیرغم تمامی امکانات مادی و قدرت نظامی خود، عاجز و ناتوان، تنها راه رهایی خود از این زبان گویا را نابودی او می داند.  آنها در پی نابودی کسی بر آمده اند که زبان گویای اتفاقات دهه شصت می باشد. مردی که دایره المعارف (معلومات عمومی) شکنجه ها و جنایات دهه ی شصت می باشد؛ این سند و مدرک جنایات و خیانات تمامی شکنجه ها و بی رحمی ها و انسان کشی های دهه ی شصت. مردی که به رذالت و ابتذال تن نمی دهد و خود را و قلم خویش را به حراج نمی گذارد. او را نمی توانند تحمل کنند، چرا که زبان گویا و تلخی دارد و دوست دار آزادی و حقوق بشر است. او اینک، در اوج تنگنا و فشار و بیماری، و در عین حال استوار، منتظر همراهی و همیاری ماست. نگذاریم این دایره المعارف افشاگرانه حکومت جنایت و شکنجه، به دست جنایتکاران مدعی اسلام، خاموش شود. او را فراموش نکنیم!  

 

"یادداشت‌های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید .

علی فیاض

 

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:[تاریخ ارسال: 07 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [  ]  
خانم طلوع گرامی
احتمالا شما متوجه منظور من نشده اید و یا من نتوانسته ام خوب توضیح بدهم. قصد ندارم اینجابحث خصوصی کنم اما لطفا به این موج جدید دستگیری ( بعد از قیام ) دقت کنید و ببینید چقدر سیستماتیک است. از زندانیان سیاسی سابق و دانشجویان و فعالان و ... هر که را که رژیم فکر میکند ممکن است خطری فعال یا بالقوه باشد دستگیر میکند. آیا در سی سال گذشته چند بار چنین بسیجی برای دستگیری مخالفان بوده؟ به گمان من این از ترس دوباره پا گرفتن قیام است و حمله به اشرف هم جزیی از همین برنامه است.
رادیو فردا را موجودات فضایی برگزار نمی کنند. هموطنان ما هستند که خبرها را گزینشی پخش میکنند. شما چند تا عکس از اعتصاب غذای گنجی دیدید و چند تا از اعتصاب غذای اشرف؟ چند خبر در باره گروگانهای رو به مرگ؟ در باره مادرانی که در ایران دستگیر شده اند و یکی چشمش را از دست داده؟ این هموطنان یا موظفند اینطور خبر بدهند ومثلا خانم کلینتون برایشان خبر تعیین میکند یا خودشان به هر دلیلی این کار را میکنند و به هر حال اخبارشان منصفانه نیست. بی بی سی هم که توضیح لازم ندارد. ایی میل من در بالا هست برای این که بحث دو نفره نشود میتوانید با ایی میل با من تماس بگیرید تا اگر مایل بودید بحث را ادامه بدهیم. شاد و پیروز باشید.
  

[تاریخ ارسال: 07 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: زهر ه طلوع]  [  ]  
درمورد نظری که خانم ګلکو نوشته است خواستم چند نکته کوچک را دراین نوشته مورد نقادی قرار دهم ایشان می نویسند که
این آخرین دست و پا زدنهای یک رژیم منفور و ضد مردمی است. خیلی رذالت میخواهد که یک پیرمرد مریض با سرطان پیشرفته را بردارند و به زندان و بند 209 ببرند ؛ ؛
درحالیکه رژیم سی سال است که از دختر ۱۳ ساله تا پیرمرد و پیرزن شصت و هفتاد ساله را به زندان و شکنجه ګاه برده و حتی اعدام کرده است ولی آخرین دست وپا زدنش نبوده است . بنابراین نتیجه ګیری از زندان کردن مخالفین پیر ومریض درجهت آخرین دست و پازدن رژیم یک مقدار زیادی خوشبینانه وشعار صرف است . دیګر اینکه نوشته اند؛ رژیم به کمک رسانه های خود فروخته ای مقل رادیو فردا و بی بی سی سعی میکند نیروی ما را با هیاهو بر سر ابطحی و حجاریان و دوم خردادیها تحلیل ببرد تا دیگر وقتی به ملکی و امیرخیزی و اسانلو و دانشجویان و کارگران و رزمندگان کرد و دیگران رسید دیگر نیرویی نداشته باشیم. ؛ درمورد رادیو فردا که همه میدانند سخنګوی رسمی وزارت خارجه آمریکا ست و کلمه خود فروخته بودن اساسا معنایی دراین رابطه نمی دهد . به چه کسی خودش را فروخته است؟ انګار که مثلا رادیویی بوده است نماینده اپوزیسیون و حالا شده است مزدور رژیم . بی بی سی هم یک کمپانی است که درجهت منافع خودش کار میکند مثل هر نهاد سرمایه داری دیګری چون یک برنامه فارسی دارد نباید که ما فکرکنیم شده است طرفدار مردم ایران یا بوده است وحالا شده است خود فروخته . درضمن همین رادیو فردا و بی بی سی چندین بار اخبار مفصل اسانلو و دکتر ملکی را پخش کرده اند خیلی هم بیشتر از بسیاری از سایت های اپوزیسیون (هرچند که بااینکارشان هم باز نباید توهم همدردیشان با مردم ایران مارا ګول بزند) درضمن دکترملکی به عنوان یک اصلاح طلب درهمه سایت های اصلاح طلبان هم مطالبش و هم مصاحبه هایش و هم اخباردستګیریش مرتب پخش میشد ومیشود همانطور که درمورد اسانلو و این برداشت که اخبار حجاریان و ابطحی جلوی توجه به دکترملکی را ګرفته است اصلا واقعی نیست چون اینها اصلاح طلب اند مسلم است که خود اصلاح طلبان هم هوایشان را دارند. شاید بشود ګفت که اخبار تظاهرات اخیر زندانیان سیاسی ګذشته مثل بهروز جاوید تهرانی و ماسوری و نظایر اوررا در محاق قرارداده است ولی نه درمورد دکتر ملکی . درضمن مګر خبر خواندن و خبردادن خیلی انرژی میخواهد که آن رادیوها میخواهند انرژی مارا دراین رابطه تحلیل ببرند؟!! باروزی یک ساعت وقت ګذاشتن میتو ان اخبار کل زندانیها را ګرفت و پخش کرد اینها ر ا نوشتم به صرف اینکه وقتی مطلب یا نظر می نویسیم کمی اول فکر کنیم و بعد بنویسیم چون جوش زیادی زدن چندان کمکی به تحریک احساسات خواننده نمی کند بعضی وقتها هم نتیجه عکس دارد . سعی کنیم منطقی باشیم و با منطق و شیوه تحلیلی درست وارد مسایل سیاسی بشویم و نه فقط با احساسات وهیجان وهیاهو
  

[تاریخ ارسال: 06 Oct 2009]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [  ]  
این آخرین دست و پا زدنهای یک رژیم منفور و ضد مردمی است. خیلی رذالت میخواهد که یک پیرمرد مریض با سرطان پیشرفته را بردارند و به زندان و بند 209 ببرند. رژیم از یک سو زندانیان سیاسی سابق- خانواده های آنان و خانواده های اشرف را دستگیر میکند از سویی دیگر به دانشجویان و نخبگان و نویسندگان حمله میبرد از طرف دیگر در خارج از کشور می خواهد مجاهدین اشرف را به هر قیمت نیست و نابود کند. آنقدر که به اوباما و اروپا هر چه بخواهند باج میدهد.

رژیم به کمک رسانه های خود فروخته ای مقل رادیو فردا و بی بی سی سعی میکند نیروی ما را با هیاهو بر سر ابطحی و حجاریان و دوم خردادیها تحلیل ببرد تا دیگر وقتی به ملکی و امیرخیزی و اسانلو و دانشجویان و کارگران و رزمندگان کرد و دیگران رسید دیگر نیرویی نداشته باشیم. بعد هم وقتی حجاریان را آزاد میکند همه دنیا جایزه بهش میدهند که در حقوق بشر پیشرفت کرده است. باید این ترفندها را شناخت و خنثی کرد. صد در صد باید از آزادی همه از جمله ابطحی و حجاریان حمایت کرد اما باید در نظر داشت که زندانیان سیاسی واقعی هیچ بلند گویی ندارند . اما میشود بایکوت خبری رسانه های دولتی را با خبر رسانی هر چه بیشتر و تقویت سایت ها و رسانه های مردمی خنثی کرد.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.