شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۹ - ۱۹ سپتامبر ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پیرامون جنجال «ارسال طرح کمیته 6 نفره مجمع تشخیص مصلحت نظام به علی خامنه ای»!
یادداشت روز علی فیاض

علي فياض

پس از گذشت حدود 4 ماه از انتخابات "ریاست جمهوریِ" رژیم "آیت الله" ها، و التهابات ناشی از آن، که بر اختلافات درونی آنها بیش از پیش افزود، و نیز تداوم تنش ها و تضادها، شیخ علی اکبر بهرمانی رفسنجانی، که همواره نقش میانه بازانه خود را در میانه میدان حفظ کرده است، از طرح "بزرگان نظام"؟! برای رهایی از بحران و بن بست موجود سخن گفت. این عنصر معلوم الهویه میانه باز -  و صد البته جنایت کار –  که در نخستین "امامت" خویش در نماز جمعه پس از انتخابات، با توجه به اعتراضات گسترده توده ای، تمایلی فرصت طلبانه به اصلاح طلبان حکومتی نشان داد، همراه و همگام با فروکش نمودن اعتراضات مردمی  - که با سرکوب و قلع و قمع آنان کاهش یافت - بار دیگر به جای همیشه گی خود بازگشت و ماهیت ضد مردمی خویش را در معرض دید عموم قرار داد و با کرنش و چاپلوسی نسبت به "رهبر معظم انقلاب"، فرومایگی و همداستانی همیشه گی خود با رژیم ساخته و پرداخته خمینی، شرکاء و همدستانش را به نمایش گذاشت.

البته بدیهی است که هیچ عنصر آگاه و دور اندیشی که تا حدودی با مسائل سیاسی و اجتماعی آشنا باشد، نمی تواند چشم و گوشش به اکبر بهرمانی رفسنجانی معطوف باشد! چرا که به خوبی می داند که او همواره یکی از ستون های اصلی نظام جنایت و سرکوب موجود بوده و از سردمداران اصلی این نظام هولناک مافیایی می باشد. و طبیعی است که او همواره منافع خود و رژیمش را بر هر مورد دیگری – حتی زن و فرزندانش – ترجیح دهد.

اینک و پس از کاهش نسبی و علنی اعتراضات مردمی، جناب شیخ اکبر رفسنجانی، همراه با همقطاران و همپالکی هایی از قبیل حبیب الله عسکراولادی مسلمان، محمد رضا باهنر و ... در "مجمعه" گِرد "مصلحت نظام"! به تکاپو افتاده اند تا آخرین روزنه ی امید مردم را نیز مسدود کنند. طرح این جماعت، ظاهرا این است که همه را با هم آشتی دهند. و البته این بسیار طبیعی و معقول است. چرا که باز هم پای "مصلحت نظام" در میان است! و البته این طرح تا ابراز نظر "رهبر عظیم الشأن"! همچنان سر بسته می ماند!

نکته مهم اما، ابتکار شیخ اکبر است که برای عقب نماندن از قافله رهبری، و با تلاش در داشتن هر دو جناح، ابتکار عمل به خرج داده است، تا هم نشان دهد که "سیاستمداری" شایسته و پراگماتیست است و هم اینکه قاچ زین میانه بازی را محکم چسبیده است!

رفتار و عملکرد اکبر رفسنجانی، محافظه کاری وی و خود بزرگ انگاری اش، و اینکه خود را به مثابه یک کدخدای حلال مشکلات! می داند، و نیز باور او بر حفظ منافع خود و نظام، باعث می شود که همراه و همگام با اصولگرایان به طرح هایی روی آورد که تضمین کننده انسجام درونی رژیم باشد. بر همین اساس آنچه از این طرح سر برون خواهد آورد در راستای حفظ و مصلحت نظام می باشد. چشم داشتن و دل خوش کردن به چنین طرح هایی تنها و تنها نشانه ساده لوحی و ساده انگاری است. آنچه که از طرح "بزرگان نظام"!!! سر برون خواهد آورد، در بهترین حالت رهایی زندانیان حوادث اخیر و مجلس آشتی کنان است و بس. چرا که همه این "بزرگان"! بزرگی خویش را مدیون گستردگی سایه ولی فقیه و قانون اساسی آن می باشند.   

و اما، اینکه آیا در این طرح با تاکید بر آزادی دستگیر شدگان حوادث اخیر، و نیز میدان دادن به اصلاح طلبان حکومتی – که اتفاقا همه ی آنها بر "میراث امام، قانون اساسی و جمهوریت اسلامی"؟ تأکید خاص دارند -  می خواهند قضیه را به گونه ای "آبرومندانه" فیصله بخشند و به تنش ها پایان دهند که در آن تردیدی نیست، باید به آنان گفت زهی خیال باطل! مطالبات و اعتراضات مردم، فقط مربوط به انتخابات نیست که با این زد و بندها به فراموشی سپرده شود. این اعتراضات و روی گردانی ها ریشه در 30 سال حاکمیت ارتجاع و استبداد دارد. و با این ترفندها پایان نخواهد یافت!

"مقصود" آزادی و رهایی و حقوق بشر است، "کعبه و بتخانه بهانه است!"

"یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 

علی فیاض

 

www.fayyaz.blogspot.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.