شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بازگشت به دامن نظام و محدود کردن جنبش سبز در قلمرو ولایت فقیه!
یادداشت روز کورش طاهری

كوروش طاهري

شعارهای مردم در روز قدس به خصوص نه شرقی نه غربی جمهوری ایرانی , بافت و نظام حکومت جمهوری اسلامی را به سوی وضعیت قرمز و مرز براندازی بیش برد. در این بافت ,  بیشتر از جناح کودتا گر ,  این جبهه به اصطلاح اصلاح طلب و حامیان و رهبران اسمی و رسمی جنبش سبز  بودند که از طرح این شعار به وحشت افتادند.

حبهه اصلاحات به لحاظ چهار عامل ,  در چند قلمرو , موافق بیش روی حنبش فراتر از اعتراضی مدنی مردم نبودند

  1. کارنامه سی ساله مشارکت در حکومت ولایت فقیه
  2. کارنامه منفی و خیانت بار سیاسی و اقتصادی طی دوران هشت ساله تسلط بر قوه ی مجریه و مجلس شورای اسلامی.
  3. نا امیدی در برابر سهم خواهی در آینده حکومت و الیگارشی سپاه پاسداران. اما با امید کسب حداقل از آن.
  4. بازیچه قرار گرفتن توسط غرب در ایحاد تضاد و مخالفت در جهت سهم خواهی سیاسی و اقتصادی از جناح نوظهور اصول گرا و باند احمدی نزاد.

اما پدر خوانده نابهنگام و جبری ,  موسوی ,  کروبی , موسوی خوئینی ها و محمد خاتمی یعنی هاشمی رفسنجانی بهروانی تصور نمی کرد جناح کودتاگر تا مرز باز خوانی چند پرونده مهم او و هم دستانش از جمله بهزاد نبوی بیش برود. بازی با خانواده او از منظر اقتصادی و فساد مالی یک تاکتیک موقت از جانب رقیب بود. بازی مهم تر در تهدید به بازخوانی  پرونده انفجار حزب جمهوری اسلامی و انفجار دفتر نخست وزیری و ترورهای سیاسی در دوران ریاست جمهوری او(نه در راستای همدردی با مردم و اپوزیسیون) در جریان بود که پدر خوانده بقای خود را حتی به صورت تشریقاتی در مناصب حکومتی بر ادامه پدرخواندگی ترجیح داد. از آن سوی جناح امنیتی با نفوذ در دفتر(بخوانید سیار) موسوی موجب گرایش او و کروبی به سمت و سوی آیت اله منتظری را فراهم ساخت. اقدامی که خوشایند هاشمی نبود و از جمله عوامل در قطع حمایت کامل از رهبران اسمی و نیمه رسمی جنبش به شمار می رود.

اینک در فرایند اوضاع سیاسی ایران ,  موج سبز در کوران طرح موسوم به آشتی و وحدت ملی  ,با موضع گیری شفاف ,  التزام رهبران اسمی و نیمه رسمی جنبش را به ولایت فقیه در قالب و بازی با کلمات نظیر نظام قانون اساسی  ,نه شرقی نه غربی جمهوری اسلامی اعلام کرده است! موج سبز به مانند احمدی نژاد شعار دهندگان نه شرقی نه غربی حمهوری ایرانی را عده ای اندک خوانده است!   از آن گذشته مطالبات جنبش و مردم به نوعی حکومتی شده است. به این معنی که در روزهای مربوط به روی دادهای تازیخی و حکومتی مردم می توانند به خیابان ها بیایند و اعتراض کنند!به زعم رهبران در بقیه ایام خواست مطالبات تعطیل است!

به نظر من اینک موضع جناح کودتاگر از بعد از انتخابات قوی تر شده است که یکی از پایه های آن را باید در گفتگو های ایران و آمریکا جستجو کرد.  برای اروپا و آمریکا وضعیت سفید است تا جائی که می توانند برای کسب منافع بیشتر از حکومت جمهوری اسلامی حقوق بشر را فدا کنند! در مسیر این افزایش ابتدا تهاجم از پائین بر علیه موسوی و کروبی  ,موسوی خوئینی ها و خاتمی  شدت می یابد سپس با ایجاد بحران موضعی و انحراف افکار عمومی برای جمع کردن اوضاع ,  نه در قالب طرح وحدت ملی , بلکه در  قامت ولایت فقیه ,  خامنه ای طی یک فرمان چند ماده ای با محوریت گذشت نظام از فرزندان درون خود , مشکل آن ها را حل خواهد کرد.!

از آن سوی به اعتقاد من طی دو ماه آینده و به تناسب مذاکرات با آمریکا و اروپا ,  شکاف ,  ریزش و پالایش  عمده در جبهه به اصطلاح اصلاحات و هم چنین بخشی از اپوزیسیون خوش خیال و دنباله رو گروه ها و جناح های حکومت اجتناب ناپذیر است که این وضعییت نه به طور مدنی و دموکراتیک بلکه با شیوه تند و غیر دموکراتیک خواهد بود.اوضاع هر چند در دریای خزر کمی آرام شده است اما در خلیج فارس وضعیت آتش زیر خاکستر است.

دخالت های حکومت ایران در یمن , تشدید ادعاهای امارات متحده در مورد مالکیت جزایر تنب کوچک و بزرگ تیره گی و تنش تازه در روابط با عربستان سعودی و افزایش تنش با پاکستان از جمله بحرانی تر شدن منطقه است که برای جمهوری اسلامی نعمت و غنیمتی است.

 

یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

Korosh_ims@yahoo.com

کوروش طاهری

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.