شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۲۱ مه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جنبش سبز، نیزه ملت!

محمود خادمی

 این جنبشی است تا پیروزی ؛ جنبش عظیمی که از 5 ماه پیش خواب از دیدگان سردمداران رژیم ربوده  و هر بار در فرصتی که می یابد با نشان دادن گوشه هائی ازتوانائی ها واقتدارش نوید محتوم پیروزی مردم را مژده میدهد .

   در 13 آبان 1358 سفارت آمریکا بوسیله جماعتی که نام دانشجویان خط امام بر خود نهاده بودند تصرف شد و بعد از تصرف آن کارمندان سفارت به مدت 444 روز به گروگان گرفته شدند . خمینی ازاین اقدام به عنوان انقلاب دوم اسم برد ؛ اقدامی که  برای آخوندها و سردمداران رژیم واقعا" انقلاب دوم بود ؛ چرا که  با بهره برداری از آن بود که  توانستند هم دولت لیبرال مهندس بازرگان را وادار به استعفاء نمایند وهم گروه های سیاسی که به عنوان رقیبان جدی برای آخوندها می توانستند اقتداردروغین و غیر مشروع  آنها را به چالش بکشند از دور خارج نمایند .  اقدام گروگان گیری همانقدر که برای رژیم حاکم مائده و نعمتی حیاتی  برای نجات از بحران های گریبان گیرش بود واز آن به عنوان سرپوشی بر ناتوانی هایش در برآورده کردن وعده هایش به مردم بهره برد؛  برای مردم ایران جنگ و تحریم و مشقات بی شماری دیگری را طی این 30 ساله  به ارمغان آورد.

  رژیم  یک چنین روزی را که آنهمه دستاورد برایش به ارمغان آورده بود همه ساله با تبلیغات پرسرو صدا وبا  برگزاری مراسم ویژه به نمایش اقتدارومشروعیت خود تبدیل می کرد ؛ اما 30 سال بعد یعنی  در 13  آبان گذشته این روز با اعتراضات گسترده مردم علیه رژیم  به روز نمایش اقتدار ملت تبدیل گردید.  چرا که جوانان غیور ایران زمین ازآن به عنوان فرصت مناسبی برای تجمعات اعتراضی استفاده کرده وارکان رژیم رابه لرزه در آوردند . بی تردید از این پس، این روزبه عنوان روزی بزرگ  برای مردم  درتاریخ جنبش سبز  ثبت خواهد شد .

اعتراضات گسترده و مسالمت آمیزمردم این بار نیزمانند دفعات قبل با بیرحمی تمام و در اوج سبعیت و درنده خوئی  به خاک و خون کشیده شد. در مقابل اما امروز هم مانند  این 5 ماهه مردم  ایران و جهانیان به چشم دیدند که این جنبش علیرغم تمام وحشیگریهای رژیم از مشی مسالمت جوی خود منحرف نشد و کماکان با استفاده از طرق  قانونی حقوق خود را پی گیری نموده و رژیم مستبد دینی را به چالش گرفت .

روشن است که از این ببعد و تا زمان سرنگونی این رژیم پلید ؛ ما باز هم شاهد ددمنشی و سرکوب لجام گسیخته مزدوران نظامی و لباس شخصی رژیم در جریان اعتراضات مردم و ضرب جرح آنها خواهیم بود. اما ازآنجا که هیچ گونه تسلیم و تعطیلی برای اعتراضات مردم وجود نخواهد داشت و زنان و مردان غیور ایران زمین عزم جزم کرده اند تا سرنگونی این رژیم پلید به حرکات اعتراضی خود ادامه دهند ،  ضروری است بررسی شیوه های مقابله با وحشی گری های حکومتیان و کاهش آسیب و صدمات وارده برمردم در جریان اعتراضات  در دستور کاررهبران و مسئولین جنبش سبزقرار گیرد ؛ باید برای دفاع و حفاظت ازمردم بی دفاعی که برای بدست آوردن حقوق قانونی و مشروع خود دست به راهپیمائی اعتراضی مسالمت آمیزمی زنند چاره جوئی نمایند. همچنین بر عهده روحانیون و مراجع مذهبی است که اگرنمی خواهند شریک جرم جانیان حاکم بر کشور  تلقی شوند به طریق مقتضی و با صدور فرامین  و فتاوی مناسب، به تنبیه و مجازات  مزدوران رژیم  را که با فیلم و عکس در حین ارتکاب جنایت شناسائی می شوند ، مشروعیت بخشند، و بدین ترتیب  دست آن ها را در ادامه جنایاتشان ببندند .

  مگر احکام دیه و جزا و قصاص فقط در مورد آفتابه دزدان ومردم بینوائی که از اجبار گرسنگی و فقر مرتکب دزدی و یا ضرب و جرح و قتل می شوند لازم الاجراست  ؟ مگر در میان خروارها حکم شرعی و فتواهائی که طی این 14 قرن بیان و صادر شده حتی یک حکم وجود ندارد که در این شرایط تیره وتارمردم ایران برای کوتاه کردن دست متجاوزین به جان و ناموس مردم بکار رود ؟ مگر فعلی حرام تر و گناهی بزرگ تر  از تجاوز به جان و ناموس مردمی که بگونه ای مسالمت آمیز خواستار حقوق از دست رفته خود می باشند وجود دارد  ؟ مگر مزدوران نظامی؛ بسیجی و لباس شخصی عمله جور و مجری عوامل بارگاه ولی فقیه سفیانی خامنه ای نیستند ؟

  آیا زمان آن فرا نرسیده است که با اجتهادی در این زمینه، حداقل دامن دین خودتان را از آلودگی ها و جنایات این اسلام پناهان ریاکار پاک کنید ، و از آن  مهمتر، وقت آن نرسیده که به  ندای دادخواهی مردم ایران  - که از شما در خواست کمک می کنند - عمل نمائید ؟ مگرنمی شنوید که در همین تظاهرات 13 آبان مردم معترض با شعارهای خود ازهمقطار و هم لباس شریف وشجاع شما آقای کروبی درخواست کمک و یاری می کردند و شعار می دادند: "کروبی با غیرت ؛ برس به داد ملت" ... " کروبی بت شکن ؛  بت بزرگ را بشکن" ...  " کروبی فریاد رس   به داد مردم برس "

   از سوی دیگر، ضمن تأکید بر حقانیت و درستی استراتژی پرهیز از خشونت جنبش سبز، به نظر می رسد که باید برای جلوگیری از آسیب و صدماتی که در جریان اعتراضات به  مردم وارد می شود نیروهای سیاسی خارج کشور نیز دست بکار شده  و با طرح رهنمودها ؛ تاکتیک ها و دستورالعمل های مناسب و ضروری به یاری مردم اقدام  و ابتکار عمل را بدست گیرند .

شاید لازم باشد  جنبش سبز، با پرهیز از مقدس و مطلق کردن مبارزه مدنی ؛ یک سری  تاکتیک های دفاعی (و نه تهاجمی ) متقابل را در پراتیک های سیاسی خود بکار بندد ؛ چه بسا جنبش سبز ایران مانند جنبش ضد آپارتاید افریقای جنوبی به نهادی مستقل مانند "نیزه ملت " نلسون ماندلا  نیاز داشته باشد. وظیفه نیزه ملت ایران،  دفاع از مردم  در هنگام یورش مزدوران بسیجی ؛ لباس شخصی ها و نظامیان برای سرکوب مردم است.  نیزه ملت می تواند با عملیات ایذائی وخراب کاری در وسایل و تجهیزات سرکوب در کار قوای سرکوب دشمن اختلال ایجاد کند و او را در رسیدن به اهداف سرکوبگرانه اش ناکام سازد.

تا زمانی که رژیم علیه اعتراضات مدنی مردم با خشونت و سبعیت رفتار می کند گریزی از دفاع و ناکارآمد کردن شیوه های سرکوبگرایانه رژیم نیست؛ راهی که جنبش سبز برای بقاء واستمرار  بناچار روزی آن را انتخاب خواهد کرد.

 

                                                                                              محمود خادمی  ـــ   07.11.09 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
محمود خادمی:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.