شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ - ۱۴ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
در رژیم جمهوری اسلامی، که خود معلول حاکمیت ارتجاعی ترین نیروی موجود در جوامع بشری به شمار می رود، به جای منطق، خشونت حکومت می کند. خشونتی که ریشه در قوانین ارتجاعی 1400 ساله و یا شاید هم پیش از آن دارد. خشونت غیر قابل درکی که جامه قانون به خود پوشیده و در نتیجه به نام قانون انجام می پذیرد. در حاکمیت ضد بشری جمهوری اسلامی، "جنایت" به جای اینکه توسط جنایتکاران حرفه ای و بزهکاران اجتماعی انجام پذیرد، توسط خود حکومتگران، قانون گزاران و "حافظان نظم اجتماعی" انجام می گیرد! " charset="utf-8" dir="rtl" style="text-align:right">فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«سرکوب» معلول به جای علت!
یادداشت روز علی فیاض

علي فياض

- در رابطه با تهدید جنایتکاران رژیم در "اجرای حدود الهی"!

در رژیم جمهوری اسلامی، که خود معلول حاکمیت ارتجاعی ترین نیروی موجود در جوامع بشری به شمار می رود، به جای منطق، خشونت حکومت می کند. خشونتی که ریشه در قوانین ارتجاعی 1400 ساله و یا شاید هم پیش از آن دارد. خشونت غیر قابل درکی که جامه قانون به خود پوشیده و در نتیجه به نام قانون انجام می پذیرد. در حاکمیت ضد بشری جمهوری اسلامی، "جنایت" به جای اینکه توسط جنایتکاران حرفه ای و بزهکاران اجتماعی انجام پذیرد، توسط خود حکومتگران، قانون گزاران و "حافظان نظم اجتماعی" انجام می گیرد!

این است که می بینیم، خود به هر جنایتی به نام قانون دست می زنند. حقوق بشر، حقوق شهروندی و اقشار مختلف جامعه را با نیروی نظامی به گونه ای سیستماتیک و آگاهانه نقض می کنند، حتی برخی از "قوانین" خود را نیز زیر پا می گذارند، و پاسخ گوی هیچ کسی هم نیستند. اعدام نوجوانان، فرهنگ ورزان و مدافعان حقوق بشر همه و همه نشان از قتل ها و جنایاتی است که  به نام "قانون" اجرا می شود.

سال ها سرکوب، اشاعه خشونت و ... استبداد، فقر و گرسنگی اکثریت مردم ایران، بی کاری و گرانی مضاعف، زمینه ساز خشونت های اجتماعی و بزهکاری شده است. اما سردمداران رژیم به جای تلاش برای حل این ناهنجاری های اجتماعی، با بی خردی هر چه تمام تر به معلول ها می پردازند، با این باور که با اعمال خشونت دولتی و قطع دست "دزد" از جرایم اجتماعی کاسته خواهد شد! خواست پلیس سرکوب گر رژیم جمهوری اسلامی در اجرای "حدود الهی"! نشان از دور تازه  سرکوب شهروندان و تشدید نقض حقوق ابتدایی آنها را دارد:     

"رئیس پلیس آگاهى نیروى انتظامى ایران با بیان این که "اجرا نکردن قانون مجازات اسلامى موجب افزایش ناامنى مى‌شود" از آمادگى پلیس جمهورى اسلامى براى قطع دست مجرمان خبر داد.  رئیس پلیس آگاهى نیروى انتظامى با اعلام آمادگى نیروهاى تحت امرش براى اجراى بیشتر "حدود الهى" گفته است: "اگر حدود الهى در کشور اجرا شود بیش از ۹۰ درصد جرایمى که در حوزه سرقت اتفاق مى‌افتد، دیگر رخ نخواهد داد و این به نفع مردم، امنیت کشور و اعتبار جمهورى اسلامى ایران است."

این که اگر در این سی سال، "حدود الهی" نبوده است که اجرا می شده است، پس چه بوده است، پیشکش همین جنایتکاران رسمی! اما در رابطه با این فرمایش باید پرسید، دستاوردهای شما و قوانین ضد بشری تان در این سی سال چه بوده است، که آمارهای تکان دهنده رسمی حکایت از افزایش روز به روز بیشتر جرایم اجتماعی دارد؟ آمارهایی که فقر گسترده اجتماعی، بی کاری، بی خانمانی، فساد اخلاقی – اجتماعی، گرانی، دختران و پسران خیابانی و ... را باز هم به گونه ای تصاعدی به نمایش می گذارد.

از آنجایی که در رژیم "فقها" [سفها]، علت ها به حال خود رها شده اند، معلول ها را نشانه می روند تا علت های موجود که ریشه در حکوت ارتجاعی و گردانندگان آن دارند، پوشیده بمانند. این است که به جای ایجاد فضای باز برای آگاهی و روشنگری، به انسداد سیاسی روی می آورند و به جای دموکراسی و آزادی، اختناق را پر و بال می دهند. به جای برکندن زندان ها و کاهش تعداد آنها، بیشتر می سازند و نیروهای فعال سیاسی – اجتماعی و فرهنگی، مردم معترض، به جان آمده و گرسنه را روانه زندان می سازند، تا همچنان به بی عدالتی ادامه دهند.

قطع دست، این زشت ترین و جنایتکارانه ترین "مجازات" اجتماعی را که ریشه در قرن ها پیش دارد، بار دیگر مطرح می کنند تا به زعم خود از تعداد جرایم اجتماعی بکاهند! غافل از اینکه تا هنگامی که "علت" [حکومت و روحانیت دست در دست] وجود دارند، معلول ها به گونه ای تصاعدی باز تولید خواهند شد. فساد اجتماعی، فقر، بی کاری، بی عدالتی و اختناق، تنها هنگامی از این جامعه رخت خواهند بست که رژیم از بین رفته و بقایای آن نیز به زباله دانی تاریخ، افکنده شده باشد!

 

یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید   .

 

علی فیاض

www.fayyaz.blogsky.com

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:[تاریخ ارسال: 11 Nov 2009]  [ارسال‌کننده: بهار میاید]  [  ]  
واقعا این گونه است که نویسنده مدعی است:
فساد اجتماعی، فقر، بی کاری، بی عدالتی و اختناق، تنها هنگامی از این جامعه رخت خواهند بست که رژیم از بین رفته و بقایای آن نیز به زباله دانی تاریخ، افکنده شده باشد!
نویسنده مرتبا سخن از «دمکراسی وحقوق شهروندی» سخن میگوید ودرعین حال این گونه نشان مدیهد که تنها در نظام اسلامی حاکم است که بجای برخورد با علت به معلول برخورد میشود.
اگر از مجازات وحشیانه قرون وسطی این رژیم مانند دست قطع کردن که فرمانده سرکوبگرش جامعه را با آن تهدید میکند ودر واقع نظرش مجرمان نیست بلکه میخواهد در کل جامعه وحشت ایجاد کند ، بگذریم رژیم اسلامی تنها یک برداشت مذهبی ارتجاعی قرون وسطی را به مردم ما تحمیل نمیکند بلکه حامی یک نظام است که اسم آن نظام سرمایه داری است که در هر کجای دنیا مشابه عمل میکند یعنی در همه جای دنیای سرمایه داری چه از نوع پیشرفته اش وچه عقب افتاده اش به جای برخورد با علت به معلول برخورد میکنند هرچند نمایشهای سطحی برای باصطلاح برخورد با ناهنجاریهای اجتماعی وبزهکاری را نیز به رخ کشند. این است که اگر این رژیم هم برود وسقوط کند ویا ساقط شود معضل اصلی میماند یعنی چگونه ؟ آیا میتوان با حفظ نظام سرمایه داری که بقول خود رسانه های بورژوازی مانند بی بی سی که در همه پرسی اخیرش از دهها مردم کشور جهان کرده است از سرمایه داری به عنوان یک سیستم عمل کننده ناراضی میباشند ، باید این را راه حل قرار داد ؟این است که تنها جریانی میتواند بر علل ها غلبه کند که نه سود بلکه انسان وطبیعت را در مرکز ثقل سیاستهای خود قرا ردهد و این ممکن نیست مگر با جریانی که ضد سرمایه داری عمل کند وساختارها را دگرگون و طرحی نو براندازد تا در جهت عدالت ا جتماعی وآزادی حرکت کند و زمانی که این باصطاح «جنبش سبز» ویا نیروهای حامی آنرا چه در داخل وچه درخارج بررسی کنیم متاسفانه ماهیت نیروها واعتراضات ضد سیستم سرمایه داری حاکم وحامیانش نیست وشعارهای عدالت جویانه و آزادی خواهانه بطور واقعی در بطن حرکت نیست و این است که اگر این رژی هم ساقط شود باز بازی از نو است وباز ما با همین مشگل روبرو خواهیم بود که به معلول پرداخته میشود نه به علت ! چون در جایی که سود در کانون تلاشها باشد جایی برای انسان ورفتار انسانی عمیق و یک دگرگونی عمیق به سوی نابود کردن علت های فقر که عامل اصلی فساد در جامعه است نیست . ما این را به وضوح در تمامی سیستم سرمایه داری حاکم بر جهان میبنیم تنها مردم با با ارتجاعی ترین نوع آن وشکل آن روبرو هستند
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.