شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

شما نظر دهید!
یادداشت روز کورش طاهری

كوروش طاهري

خمینی مرد جمهوری اسلامی ماند!

بعد از مرگ خامنه ای جمهوری .....؟

 اسرائیل به ایران حمله خواهد کرد!

تصویر یک

یکی از دوستان صمیمی و اجتماعی من به نام ف.ر که از مدیران ارشد شوروی سابق در تهران بود و اطلاعات دقیق و زیادی از نظام سیاسی ایران و سازمان های اپوزیسیون داشت ,  یک هفته قبل از مرگ خمینی در دیداری معمول و دوستانه که با هم داشتیم در جواب سئوال من که ,  وضعیت بعد از مرگ خمینی را چگونه ارزیابی می کنید گفت , هیچ اتفاقی نمی افتد! همه چیز درست است! من ادامه ندادم چون با خصوصیات و نوع دیالوگ او آشنا بودم حتی وقتی در مورد زن یا خانواده اش یا در مورد تنفر شدید او از حزب همیشه خائن توده صحبت می کرد! وقتی نام آیت اله یا حجت الاسلام را به زبان می آوردم او می گفت که منظور تو آیت اله ک است! یا حجت الاسلام ن! برای من عحیب بود که ف.ن را به عنوان مخالف حکومت قبول نداشت!

خمینی مرد ,  مجلس خبرگان ,  به قول موسوی اردبیلی در وحشت حمله منافقین( مجاهدین خلق) و انفجار آن به مانند حزب منحله جمهوری اسلامی یا دفتر نخست وزیری برای تعیین رهبر جدید تشکیل شد! خامنه ای انتخاب شد! این انتخاب حاصل توافق شوروی ,  انگلیس و تائید آمریکا و چین بود! این را بعد ها از حرف های ف.ر استخراح کردم! هم چنان که دریافتم ,  مجاهدین خلق , هیچ نقشی در انفجارهای حزب منحله حمهوری اسلامی و دفتر نخست وزیری نداشته اند  فقط این سازمان برای بزرگ نمائی قدرت خود در مقابل حکومت اسلامی به خود زنی و پذیرش کذائی آن اقدام کرده است!این موضوع یکی از ده ها اشتباه تاکتیکی و استراتزیکی آنان است!

دقیقا به یاد می آورم که مسابقه فوتبال ایران با تیم جمهوری خلق چین در کادر مسابقات جام جهانی 1990 ایتالیا در تهران بود که ,  به دلیل مرگ خمینی , آن مسابقه به تاخیر افتاده بود. ف.ر میهمان من بود و مسابقه را با هم تماشا میکردیم! با ابراز تعارفات رایج خودمانی ,  از او خواستم تا در خلال بازی سئوالی در مورد نزدیکی شوروی با ایران و دشمنی حکومت با آمریکا را مطرح کنم ! از منظر او آمریکا بسیار نزدیکتر از شوروی به حکومت ایران بود! من در خلال صحبت هایش درک می کردم که نظرات او شخصی نیست و حاصل یک تفکر جمعی است! او می گفت ,  در آمریکا بر سر ایران و نقش آن در معادلات آینده خاورمیانه یک رقابت استراتزیکی وحود دارد! نه ایران با آمریکا مشکل اساسی دارد نه آمریکا با ایران. این موضوع , یک امر دراز مدت تاریخی است در ترسیم آینده منطقه خاورمیانه که شوروی نفش فعال ندارد بلکه نقش انفعالی دارد! او باور داشت که کره شمالی نقش زیادی در نزدیکی حکومت ایران با چین به عهده دارد.

او اشاره می کرد که ثروت کشورهای عربی ,  چون سیاست های شاه ایران , به سمت و سوی کشورهای غربی و تا میزان کمی به سوی شوروی هدایت شود. او در این گفتگوها  ظهور اصلاح طلبان را بیش بینی و معتقد بود که یک جریان زود گذر خواهد بود. او ,  نگارش نامه خمینی به گورباچف را ,  یک سیاست دیکته شده از جانب آمریکا نام می برد. وی معتقد بود ,  نزدیکی رفسنجانی به سوی چین در نهایت به ضرر موقعیت او تمام خواهد شد! او به درستی به نقش جنتی در هرم قدرت نظام اسلامی در تحولات آینده اشاره می کرد.و... ... 

تصویر دو

اینک دوران جدیدی در ایران از نظر اجتماعی و بافت طبقاتی شکل گرفته است که جنبش مردم در مخالفت با حکومت ولایت فقیه از بارزترین آن است. کسب مطالبات و حقوق متعدد توده ها بیشتر از هر زمانی در دوران حیات حکومت دیکتاتوری جمهوری اسلامی رشد کرده و مردم خواستار دریافت آن و زوال ولایت فقیه از زندگی شان هستند! اجازه دهید وضعیت جنبش مردم را از قیاس به استقراء یا بر عکس به یک تیم فوتبال تشبیه کنم! جنبش ,  مملو از ستاره است و تکنیک دارد اما فاقد تاکتیک ,  برنامه ,  رهبری و تیم هدایتی است. این ستاره ها در برابر حریفی که ستاره ندارد اما تاکتیک , برنامه و ابزار مدیریتی و رهبری را به اضافه عوامل دیگر در اختیار دارد در هر مسابقه ای مغلوب حریف بدون ستاره خواهند بود!

تصویر سه

دوران قاجار ,  بار دیگر برای تاریخ ایران تکرار شده است.با این تفاوت ,  یک حکومت ایده ئولوزیکی با لباس ولایت فقیه برای ادامه حکومت خود با کمک عواملی که بنام لابی در عرف سیاسی معروف است ,  ثروت مردم را به تاراج بین المللی گذاشته است. به اعتقاد نگارنده  ,مرگ خامنه ای نمی تواند پایانی برای زوال جمهوری اسلامی ایران باشد! آنانی که به عنوان آلترناتیو کسب قدرت پس از مرگ خامنه ای جدای از محاسبات توده ها در لیست هستند از عوامل راضی و ناراضی خودی این حکومت هستند! هدف حفظ جمهوری اسلامی با بزک کردن جدید است! حمله اسرائیل به ایران برای پایان دادن به جنگ قدرت در ایران و یک کاسه کردن جانشینی است!! شما نظر دهید!

یاد آوری  تعدادی از خوانندگان ارجمند در اظهار نظر های خود نگارنده را به عنوان هوادار یا .... مجاهدین خلق معرفی می کنند. ضمن احترام به این سازمان باید عرض کنم که چنین نیست  , من یک روزنامه نگار مستقل هستم که به لحاظ حرفه ام با سازمان ها احزاب و گروه های مختلف و متعدد در تماس و ارتباط بوده و هستم! حرفه روزنامه نگاری این را می طلبد!

یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید

Korosh_ims@dig@yahoo.com

کوروش طاهری

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:[تاریخ ارسال: 20 Nov 2009]  [ارسال‌کننده: کوروش طاهری]  [  ]  
با سلام و تشکر از آقایان حمید و امرالئه ابراهیمی برای نقد و نظرشان!
1. در تیتر مطلب شما نظر دهیدمورد نظر من بوده است.در واقع مطلب من برای نقد و نظر خوانندگان ارجمند نگارش شده است.
2. انتقاد شما در ماهیت امر درست است.اما زمانی که حکومت ولایت فقیه نام محمد رضا کلاهی را به عنوان عامل انفجار معرفی کردسازمان سکوت اختیار کرد در حالی که آن انفجار بهانه ای بود تا حکومت با انتساب دروغین آن به مجاهدین خلق زمینه سرکوب گسترده تر بعد از خرداد 60 را فراهم کند.بهتر بود من به جای پذیرش کذائی به واکنش و تکذیبیه اکتفا می کردم. بار دیگر از توجه و نقد شما سپاسگزارم!
با درود کوروش طاهری
  

[تاریخ ارسال: 18 Nov 2009]  [ارسال‌کننده: امرالله ابراهیمی]  [  ]  
نمی خواهم وارد جزئیات رابطه و یا گفتگوی آقای کورش طاهری با دوستش ف ر شوم ولی بر این باورم که سازمان مجاهدین خلق نقش پر رنگی در انفجار حزب جمهوری نداشته است. انفجار حزب جمهوری از لحاظ تخصصی کار بسیار پیچیده ای بود که از عهده و امکانات یک سازمان سیاسی اپوزیسیون آنهم ظرف چند روز خارج بود. آقای طاهری نوشتند « این سازمان برای بزرگ نمائی قدرت خود در مقابل حکومت اسلامی به خود زنی و پذیرش کذائی آن اقدام کرده است! این موضوع یکی از ده ها اشتباه تاکتیکی و استراتزیکی آنان است! » نکته ای را برای توجه آقای طاهری و خوانندگان « یاداشت روز » ایشان عرض کنم که سازمان مجاهدین خلق ایران هیچوقت انفجار حزب جمهوری را بر عهده نگرفت. هرچند آنرا تکذیب و یا محکوم نکرد ولی در تمامی بیانات ، نوشته ها ، اعلامیه و اطلاعیه ها از آن بعنوان « انفجار خشم خلق » یاد کرد. از اینکه بفرمائید تکذیب نکردن آن یک « اشتباه تاکتیکی و استراتزیکی » بوده ، بحث دیگری است ولی از اینکه بنویسید « این سازمان برای بزرگ نمائی قدرت خود در مقابل حکومت اسلامی به خود زنی و پذیرش کذائی آن اقدام کرده است » ، یک تحریف آشکار است. یک نکته قابل تأمل را نا گفته نگذارم که در حادثه هفتم تیرماه سال 60 تشکیلات حزب توده از تشکیلات سازمان مجاهدینی که ششمین روز زندگی مخفی ( چریکی ) را می گذراندند ، آماده تر بود. تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل. آقای ناظر !   

[تاریخ ارسال: 17 Nov 2009]  [ارسال‌کننده: حمید]  [  ]  
ّبا سلام
نمی دانم بر اساس چه مبنا یا سندی در مورد انفجارها نوشته اید که سازمان مجاهدین خلق ".... به خود زنی و پذیرش کذائی آن اقدام کرده است!این موضوع یکی از ده ها اشتباه تاکتیکی و استراتزیکی آنان است!"
خواهش می کنم در این مورد منبع استنادتان را ذکر بفرمائید.
البته پیشاپیش عرض کنم که جستجویتان بی حاصل خواهد بود زیرا دوست عزیز مجاهدین هیچگاه چنین مسئولیتی را بر عهده نگرفته اند.
و در اینصورت خواهش می کنم ادعایتان را صادقانه پس گرفته و نوشته تان را اصلاح کنید تا شک و تردید در مبنای دیگر نوشته هایتان نیز یرای خوانندگان پیش نیاید.
با احترام

  

[تاریخ ارسال: 16 Nov 2009]  [ارسال‌کننده: بیدار]  [  ]  
شعار برای 16 آذر


رسوایی ولایت باعث رشد ملت

جنایت خامنه ای ملتو بیدار می کنه

حکومت ولایتو همیشه رسوا می کنه بیدار
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.