شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

صلی علی محمد باراک حسین یاور رهبر آمد!
یادداشت روز کورش طاهری

كوروش طاهري

خبرگزاری ها گزارش دادند که کاخ سفید صدور قعطنامه شورای حکام آزانس بین المللی را به عنوان پیروزی باراک اوباما در متحد کردن کشورهای جهان بر علیه نافرمانی جمهوری اسلامی ایران در موضوع هسته ای تلقی می کند!

در ظاهر امر ادعای کاخ سفید صحیح است اما در بطن حوادث و روی دادهای موضوع هسته ای و تثبیت قدرت در ایران این ادعا نمی تواند در آینده تداوم یا اثرات بیشتری را در پی داشته باشد! چرا؟ پاسخ را می توان از شرائط عینی و وضعیت ذهنی موجود در نزد طرفین متخاصم جستجو کرد. به طور خلاصه چند فاکتور و عامل در یطن این شرائط وجود دارد.

1.در دوران زمام داری جرج بوش حکومت ایران در موضع ضعف و دفاعی قرار داشت. جرج بوش حداقل در تبلیغات سیاسی خود جمهوری اسلامی ایران را در محور شرارت قرار داده بود. موضوع عراق و افغانستان و تا حدودی فلسطین و لبنان محورهای بالقوه و بالفعل برای مذاکرات ایران و آمریکا بود.

2. انتخاب باراک اوباما و ترویج و تبلیغ شعار انتخاباتی وی تحت عنوان تغییر حکومت ولایت فقیه را امیدوار به حفظ نظام سیاسی خود کرد.

3. باراک اوباما در سفرهای سیاسی خود به چند کشور از جمله ترکیه عربستان چین و زاپن بر خلاف روئسای سابق آمریکا رفتاری را انجام داد که با انتقادت زیاد در داخل آمریکا موجه شد. از جمله دست بوسی پادشاه عربستان تعظیم در برابر امپراطور زاپن و... این رفتارها از چشم ملاهای ایران مخفی نماند!شاید ادب بیش از حد اوباما در چهارچوب شعار تغییر در نزد ملاهای تهران به گونه ای دیگر تفسیر و تلقی شود!

4. باراک اوباما بر خلاف روسای آمریکا در طول حیات جمهوری اسلامی ایران برای نخستین بار دو بار برای رهبر ولایت فقیه نامه نوشت و از به رسمیت نشناختن دولت کودتا خودداری کرد و نمایندگان رسمی اش نیز پای میز مذاکره نمایندگان دولت کودتا نشستند! از سوئی آمریکا با عدم قاطعیت در حمایت از جنبش مردم ایران تاکنون ترجیح داده تا فقط با استفاده از کانال تبلیغات به حمایت اندک از این جنبش بپردازد حمایت آمریکا از رزیم ایران با تکیه به رسمبت شناختن حکومت جمهوری اسلامی ایران واضح . روشن بوده است.

5. برخلاف دوران زمام داری بوش که اروپا دنباله روی آمریکا بود اینک وضعیت برعکس شده است.

6. باراک اوباما از نقطه ضعف برای ترغیب ایران به ادامه مذاکرات و پیروی از قوانین جهانی و تهدید اسرائیل به حمله به ایران به رهبر پین پیام فرستاد و این پیام بعد از سفر وی به چین برای ربران پکن ارسال شد.

7. باراک اوباما برای رئیس جمهور برزیل هم پیامی مشابه فرستاد و از وی خواست تا با رهبر کوئتا در این زمینه گفتگو کند. اما هم چین و هم برزیل به جای نصیحت در فکر کسب منافع بیشتر اقتصادی بودند که از جمله چین دو قرار داد نفتی در حوزه استخراج و پالایش در جنوب ایران  و برزیل قرار داد صدور قطعات تانک را منعقد کردند.

8. چین و روسیه اگر در قعطنامه اخیر شورای حکام بر علیه ایران رای دادند ناشی از سیاست خزنده آنان است. چین در این مقطع نیاز داشت تا صادرات این کشور به آمریکا افزایش یابد و کاهش تعرفه های گمرگی برای واردکنندگان آمریکائی کالاهای چینی کمک بیشتری در راه صادرات چین به آمریکا باشد. روسیه نیز خواهان تغییراتی در قرار داد نیروگاه هسته ای بوشهر است. اما در مواقع ضروری تر از جمله شورای امنیت سازمان ملل متحد این دو کشور به آسانی با تحریم های بیشتر بر علیه جمهوری اسلامی ایران موافقت نخواهند کرد. روسیه و چین برای کاهش قدرت آمریکا در منطقه و جهان به جمهوری اسلامی ایران به عنوان برگ بازی نیازدارند هم چنان که جمهوری اسلامی ایران به این دو کشور دارای حق وتو در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیاز دارد.

9. جمهوری اسلامی ایران برای حاد کردن اوضاع و ییچیده گی آن برای دستگاه دیپلماسی آمریکا به این قطعنامه شورای حکام به شدت نیاز داشت. جمهوری اسلامی خواهان بن بست مذاکرات و تحریم های بیشتری از سوی کشورهای 5+1 است. در چنین وضعیتی فعالیت های غنی سازی را برای ورود به تولید بمب هسته ای ادامه خواهد داد. نتیحه این وضعیت حمله اسرائیل به ایران و بحران جدیدی حاد تر از بحران عراق و افغانستان بیش روی دولت باراک اوباما و متحدین غربی آن قرار می گیرد. در این اوضاع و احوال بازگشت اوباما به گفتگوی مستقیم با تکیه بر پذیرش مواضع جمهوری اسلامی اجتناب ناگزیر خواهد بود. نقطه ای شعار صلی علی محمد باراک حسین یاور رهبر آمد جایگزین مرگ بر آمریکا شود. چمهوری خواهان آمریکا برای جلوگیری از ادامه حکومت دموکرات ها در انتحابات بعدی قانون گذاری و ریاست جمهوری نیاز دارند تا دولت اوباما را با مشکلات زیادتری به خصوص در جهان اسلام روبرو کنند.

یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید  

کوروش طاهری

Korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.