شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جام جهانی فوتبال و آرزوهای آفریقا!

كوروش طاهري

 

نلسون ماندلا و آرزوهای جام جهانی

مراسم قرعه کشی جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی در کانونشن سنتر کیپ تاون ،پایتخت آفریقای جنوبی در مراسمی که رنگ و بوی بومی و محلی داشت با میزبانی شارلیز ترون هنرپیشه مشهور آفریقای جنوبی در حضور مربیان ،روسای فدراسیون های سی و دو تیم حاضر در جام جهانی و ده ها مهمان و شخصیت ورزشی اقتصادی و سیاسی و میلیون ها بیننده تلویزیونی در سراسر جهان قرعه کشی شد. بر خلاف دوره قبل در آلمان که از مدرن ترین تکنولوزی های روز ،برای پردازش هنری و طراحی دکور و نور استفاده شده بود، مراسم امشب ساده بود. در مراسم امشب چند عامل در مراسم قرعه کشی مورد توجه بود. از جمله می توان اشاره کرد به  پیام برابری انسان ها فارغ از هر نزاد و تیره ای در قالب حضور فیزیکی، رنگ ها، هنر هنر مندان و آواز های ملی، دو دیگر پیوند انسان طبیعت تکنیک و ورزش با استفاده از پردازش ساده و کلیپ های کوتاه اما با معنی و به تصویر کشیدن  زندگی در آفریقا!

 جام جهانی فوتبال از اروپا،  آمریکای جنوبی و یک بار از آسیا اینک به سوی آفریقا پر کشیده است.تاثیرات سیاسی، اجتماعی، اقتصاد،ی فرهنگی و ارتباطی جام جهانی بر کسی پوشیده نیست حتی در نزد بدبین ترین افراد!

کشورهای گروه هشت که چند میلیارد دلار برای کمک به وضعیت خشک سالی و بهبود وضعیت کشاورزی این قاره سرشار از ثروت در نشست ایرلند اختصاص دادند ،انتظار دارند کمپانی های بزرگ تولید کننده و اسپانسر این کشورها در جریان برگزاری این  جام بتوانند فروش زیادی در بازارهای جهانی داشته باشند! اما در نزد آفریقائی ها تصویر و انتظارات در چند جهت مورد نظر و توجه است :

·          تحرک اقشار خرده پا برای حضور در گردش اقتصادی جام به طور مستقیم با استفاده از کالاها و فرآورده های بومی خود و غیر مستقیم کسب در آمد از طریق حضور در چرخه فروش کمپانی های بزرگ.

·          جذب توریسم برای کسب درآمد و تحرک کوتاه مدت در نزد اقشار خرده پا. تردیدی نیست که بخشی از درآمد توریسم نیز به حساب های بانکی بزرگان اقتصاد کلان واریز خواهد شد.

·          بخش تلویزیونی این مسابقات برای چند میلیارد نفر در سراسر جهان و انعکاس روی داد های قبل و بعد از آن می تواند به معرفی بیشتر آفریقا برای میلیون ها نفر در جهان کمک کند!

 

·          توپ گرد در افکار و آرزوهای نوجوانان  جوانان و خانواده های آفریقائی فصل جدیدی را می گشاید که رسیدن به شهرت جهانی و کسب درآمد از طریق این ورزش از جمله نتایج آن است.

 

·          آیا آفریقا می تواند از پشتوانه حق بخش این مسابقات فسمتی از وضعیت اقتصادی خود را بهبود بخشد؟ باید به آینده نگاه کرد

            

اما در عرصه فوتبال. بعد از درخشش کامرون در جام حهانی 1990 ایتالیا و تثبیت قدرت فوتبال این قاره در فوتبال جهانی اینک آفریقائی ها انتظار دارند تیم های آفریقائی به مانند کره جنوبی یکی از دو میزبان جام جهانی 2002 که سوم شد یکی از سه رتبه مسابقات را کسب کنند. در جام جهانی 2010 تیم فوتبال کشورهائی که حکومت آنان دیکتاتوری است نتوانسته اند به مرحله نهائی راه یابند .

سی و دو تیم در هشت گروه چهار تیم قرار گرفتند. که عبارتند از :

گروه اول: آفریقای جنوبی، مکزیک، اوروگوئه و فرانسه

گروه دوم: آرژانتین، نیجریه، کره جنوبی و یونان

گروه سوم: بریتانیا، آمریکا، الجزایر و اسلوانی

گروه چهارم: آلمان، استرالیا، صربستان و غنا

گروه پنجم: هلند، دانمارک، ژاپن و کامرون

گروه ششم: ایتالیا، پاراگوئه، نیوزیلند، اسلواکی

گروه هفتم: برزیل، کره شمالی، ساحل عاج، پرتغال

گروه هشتم: اسپانیا، سوئیس، هندوراس و شیلی

گروه موسوم به مرگ این مسابقات را گروه تشکیل می دهد جائی که آفریثقای جنوبی ، مکزیک، اوروگوئه و فرانسه حضور دارند و ایتالیا و انگلیس در گروهای سه و شش از وضعیت ایده الی برخوردارند!

این مسابقات روز جمعه 11 ژوئن 2010 با مسابقه آفریقای جنوبی و مکزیک و پس از آن فرانسه با اوروگوئه در ژوهانسبورگ آغاز می شود.جام جهانی 2010 یک ماه بعد در 11 ژوئیه به پایان می رسد.

در مطالب بعدی از اثرات سیاسی ،اقتصادی، اجتماعی و... این جام در آفریقا بیشتر خواهم نوشت!

Korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

کوروش طاهری

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.