شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

16 آذر نقطه عطفی در جنبش دانشجویی و در پیوند با امروز ما
علی فیاض

علي فياض

امروز روز شانزده آذر است. سالگرد به شهادت رسیدن سه دانشجوی مبارز دانشگاه تهران؛ قندچی، شریعت رضوی و بزرگ نیا. "این سه قطره خون که بر چهره دانشگاه ما همچنان تازه و گرم است". سه قطره خونی که راه جنبش دانشجویی را از حکومت وقت جدا ساخت و آنان را به فعالیت های سیاسی – اجتماعی کشاند، تا راه آنان خود تبدیل به سنتی شود برای آیندگان دانشگاه. که  این چنین نیز شد. در پیوند و تداوم شانزده آذر بود که حنیف نژادها، جزنی ها،  سعید محسن ها، شعاعیان ها، و بسیاری دیگر از رهبران جنبش های رادیکال و سازمان های سیاسی چپ و عدالت خواه در صحنه سیاسی جامعه ما پدیدار گشتند. شانزده آذر و جنبش های مستقل غیر حکومتی پس از آن، بر پیوند خویش با خواست ها و تمایلات مردم و مطالبات اجتماعی آن تاکید ورزیدند و پایه گذار حرکات اعتراضی مقاطع دیگر تا انقلاب 57 مردم ایران شدند. حضور تاثیرگذار دانشجویان در جنبش های ضد استبدادی، پس از انقلاب و پس از سرکوب جنبش ها و نهضت های دانشجویی دهه 60، در نهایت در خیزش ضد رژیمی 18 تیر تبلور یافت، تا استقلال حرکت های دانشجویی از حکومت ها را بار دیگر به اثبات برساند.   

اگر شانزده آذر نقطه عطفی در اعتلای جنبش دانشجویی و مقاومت آن در برابر استبداد و امپریالیسم به شمار می رود، بدون تردید 18 تیر نقطه عطفی در گسست جنبش دانشجویی از حکومت پس از انقلاب به شمار می رود. فاجعه وابستگی و پیوستگی بخشی از جنبش دانشجویی به حاکمیت استبدادی و سرکوب گر رژیم جمهوری اسلامی و حمایت های همه جانبه و حتی عملی آن در سرکوب دیگر جریانات معترض دانشگاهی، از جمله نقاط تیره و تاریک حرکت های دانشجویی در تاریخ پیدایش آن به شمار می رود. "دفتر تحکیم وحدت" و دیگر دسته های دانشجویی وابسته به رژیم و "حزب اللهی" در دهه 60 خورشیدی و پیوستن آنان به باندهای چماقدار و سرکوب گر رژیم، علاوه بر ایجاد شکافی عمیق در جنبش دانشجویی، خود تبدیل به ماموران شناسایی و سرکوب شدند.

شانزده آذر، در تاریخ امروز ما نیز بی شک موثر خواهد بود. امروز، بدون تردید دانشجویان و جوانان معترض نسبت به استبداد و اختناق موجود، در بزرگداشت یاد شهیدان دانشجویی پس از کودتای 28 مرداد، با اعتراض به وضعیت موجود و پیوند خود با معترضین نسبت به "انتخابات" و کلیت حاکمیت موجود و ولایت فقیه، در تداوم اعتراضات چند ماه اخیر که در روزهای ویژه روی دادهای تاریخ معاصر، خود را نشان داد، باز هم به صحنه خواهند آمد، تا نسبت به کلیت رژیم موجود اعتراض نمایند.

درست است که رژیم در همین روزها با محکومیت های سنگین فعالین جنبش دانشجویی و نیز ارعاب دانشجویان، قصد دارد با ایجاد جو رعب و وحشت، آنان را از حضور در صحنه باز دارد، اما تجربه تاریخ و حضور فرزندان این سرزمین در اعتراض نسبت به درندگی و آدمکشی موجود، حکایت از عدم سازش و عدم تمکین آنان با ظلم و استبداد دارد. سال های زیادی است که رژیم با سرکوب، ارعاب، دستگیری، زندان، شکنجه و اعدام، تمامی اقشار و اصناف اجتماعی را سعی کرده است به بند بکشد. اما باز هم تجربه تاریخ و تداوم جنبش های اعتراضی و مطالبات اجتماعی – سیاسی آنان، رژیم را از کاربرد روش های خشونت بار و سرکوب گر خود نا امید کرده است. و همین است که می بینیم لجام گسیخته دیگر هیچ مرزی و محدوده ای در ایجاد جو ارعاب و وحشت باز نمی شناسد. از آن سوی نیز، در نسل بی شماران، "بی برادر گر کسی افتد، به جایش خواهر آید".

در سالگرد 16 آدر زیبنده است که همه یک صدا، در پیوند و همراهی با جنبش دانشجویی و مبارزات آزادی خواهانه ملی، دست در دست یکدیگر، روز تاریخی دیگری را در رویارویی با رژیم، رقم زنیم. چنین باد!    

 

"یادداشت‌های روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته می‌شوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشت‌های روز سایت دیدگاه" قید کنید.  

 

علی فیاض

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.