شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah   

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

گزارشی در باره آغاز کنفرانس جهانی تغییر شرائط اقلیمی در کپنهاگ دانمارک

كوروش طاهري

جنگ فقیر و ثروتمند در دانمارک!

 

روزهای هفدهم و هیجدهم دسامبر به مدت دو روز کنفرانس تعییر شرائط اقلیمی در جهان با شرکت رهبران بیش از 90 کشور و هم چنین شهرداران بسیاری از کشورها در کپنهاگ پایتخت دانمارک تشکیل می شود. جمهوری اسلامی ایران که در سال 2005 به این کنفرانس پیوست رئیس جمهور کودتاچی خود ,  محمود احمدی نزاد و محمد قالی باف , شهردار تهران را به این کنفرانس اعزام کرده است.

نظر به اهمیت این کنفرانس در اتخاذ تصمیمات جدید در باره تعییر شرائط اقلیمی جهان و روی دادهای مهم پیرامون محیط زیست به ویزه بحث و تصمیم در باره تکمیل ادامه یا حذف پیمان کیوتو و مطالبات کشورهای فقیر و توسعه نیافته در برابر اقدامات سرمایه داران و کارتل های بزرگ اقتصادی جهان در جریان این اجلاس ,  این گزارش   کوتاه تهیه و برای آگاهی بیشتر خوانندگان ارجمند سایت دیدگاه منتشر می شود. تا چه در نظر آید و چه پسند افتد!

چرا محیط زیست!

از نگاه ماتریالیست ها ,  زمینه تکامل اجتماعی انسان در چند دوره ماقبل تاریخ ,  کشاورزی ,  برده داری ,  فئودالی سرمایه داری  ,سوسیالیسم و کمونیسم خلاصه شده است در مقابل ,  ایده آلیست ها و به تبع آن ها ,  طرفداران  اقتصاد آزاد و سرمایه داری بخش زیادی از نظریه ماتریالیستی را رد می کنند. جدای از صحت و تائید هر یک از این مکاتب سیاسی ,  یک واقعیت تاریخی بیش روی ما قرار دارد. یعنی از ابتدای خلقت انسان چه مثل میمون آدم نما و چه مثل آدم و حوا ,  در جریان پیدایش و تکامل تاریخ ,  انسان ,  طبیعت ,  اقتصاد ,  نحوه زیستن ,  ابر ,  باد ,  مه خورشید ,  کوه ,  دشت  ,خاک ,  گاز ,  حیوانات ,  صنعت ,  ده ,  روس ,تا ,  شهر و... پیدایش ,  زایش ,  پالایش  ,  تعییر و دگرگون و تعییر شکل داده اند! اگر پدیده های دیگری چون غذا ,  پوشاک ,  ترافیک ,  ماشین آلات و... به این مجموعه های محیطی زنده و غیر زنده اضافه کنیم , به معنای محیط زیست  می رسیم! بدیهی است هر قلمرو زیستی شامل موجودات زنده و غیر زنده است که اکوسیستم نام دارد.

عوامل زنده اکوسیستم

جانداران را براساس نقشی که در محیط دارند به  سه دسته زیرتقسیم می کنند

1.       موجودات تولید کننده  (  گیاهان سبز

2.       موجودات مصرف کننده  (جانوران

3.        .موجودات تجزیه کننده  (باکتری ها و قارچ ها

عوامل غیر زنده اکوسیستم 

گرما.بیشتر از اشعه مادون قرمز بخشی از  نور خورشید به دست می‌آید و در فعالیت‌های موجودات زنده نیز انرژی به صورت گرما  آزاد می‌شود .

 دما .یکی از عوامل غیر  زنده محیطی است و تغییرات زیادی دارد و کلیه جانداران به نحوی با این تغییرات سازش  پیدا کرده‌اند سازش باعث بقای جانوران می‌شود

نور   .نور نقش مهم در  غذاسازی تولید کننده دارد

گازها   .مهم‌ترین گازهایی که در اتمسفر وجود دارند عبارتند از : اکسیژن و  دی‌اکسید  کربن . که اکسیژن در  تنفس  و در اکسید کربن  در  فتوسنتز  نقش دارد.

 آب   .آب به صورت  تبخیر شده وارد  اتمسفر می‌شود و به صورت  برف  و  باران  به زمین  برمی‌گردد .  

مواد  شیمیایی.  به دو صورت  کانی و  آلی  در اکوسیستمها وجود دارد مواد آلی ناشی  از تجزیه موجودات زنده ، در اکوسیستمهای مختلف مورد استفاده جانداران قرار می‌گیرد . مواد کانی نیز به ترکیبات مختلف مثل  نمک خوراکی  یا کلریدسدیم که در غذای آدمی  مهم است و یا  کودهای شیمیایی  که در  حاصل خیزی خاک  اهمیت دارد .

در ارتباط اورگانیکی این پدیده ها با یکدیگر هرکدام بر دیگری اثرات منفی و بازدارنده یا اثرات مثبت و بیش برنده

 بر جای می گذارند که در وجه منفی آن ,  امروزه موضوع آلودگی محیط زیست و گرمایش زمین و تهی شدن لایه ازن مطرح است.

به همین جهت است که . پانزدهمین نشست  بررسی تغییر آب و هوا در دانمارک تشکیل می شود.                                    تردیدی نیست برفی که در نروژ می‌بارد مواد آلاینده‌ای به  همراه دارد که منشا آن از انگلستان و آلمان است. یا  باران  اسیدی در کانادا نتیجه مواد آلاینده‌ای است که منشا آنها از ایالات متحده است . در آتن ,  گاهی مجبور می‌شوند به علت آلودگی شدید هوا کارخانجات را تعطیل و رفت و آمد  اتومبیلها را محدود کنند. شهرهای دیگر دنیا مانند مکزیکوسیتی ، رم و تهران نیز با  مشکل آلودگی هوا دست به گریبانند. آلودگی دریاها ، رودخانه‌ها ، دریاچه‌ها و  اقیانوسها و جنگلهای نیز نیز موضوع بحث جدی در این میان .هستند.

آلودگی محیط زیست و لایه ازن 

یکی از مسائلی که در سالهای اخیر باعث نگرانی  دانشمندان شده ، مسئله تهی شدن  لایه ازن  و ایجاد حفره در این لایه در  قطب  جنوب  است. لایه اوزون در فاصله 16 تا 48 کیلومتری از سطح زمین قرار گرفته و کره  زمین را در برابر  تابش  فرابنفش  نور خورشید محافظت می‌کند. هر گاه از مقدار لایه ازن ، 10 درصد کم شود،  مقدار تابشی که به سطح زمین می‌رسد تا 20 درصد افزایش می‌یابد. تابش فرابنفش موجب  بروز  سرطان  پوست  در انسان می‌شود و به گیاهان صدمه می‌زند. مولکولهای  کلروفلوئورکربنها  (CFCها) در از بین بردن  لایه ازن موثرند. از این ترکیبات بطور گسترده در دستگاههای سرد کننده و در  افشانه‌ها (اسپری‌ها) استفاده می‌شود .

آلودگی محیط زیست از منابع گوناگون صورت می‌گیرد. با پیشرفت تمدن  بشری و توسعه فن‌آوری و ازدیاد روز افزون جمعیت ، در حال حاضر دنیا با مشکلی به نام  آلودگی در هوا و زمین روبرو شده است که زندگی ساکنان   زمین  را تهدید می‌کند. بطوری که در هر کشور  حفاظت  محیط زیست  مورد توجه جدی دولتمردان است(در ایران وضعیت دولتمردان در این زمینه اسفناک است). امروزه وضعیت زیست محیطی به گونه‌ای  شده است که مردم یک شهر یا حتی یک کشور از آثار آلودگی در شهر یا کشور دیگر در امان  نیستند.

بعد از جنگ جهانی دوم موضوع محیط زیست بیشتر از نتایح و آثار جنگمورد توجه بود اما رشد و گسترش شهرها و توسغه اقتصادی قیزیکی و تکنولوزیکی از دهه 1970 به بعد از یک سوی و از طرف دیگر ظهور رشد و افزایش سازمان ها و احزاب طرفدار محیط زیست که به نیروهای سبز مشهور هستند موجب شد تا محیط زیست به عنوان جدی ترین خطر و تهدید برای محیط و عوامل درونی و بیرونی آن مورد توجه و درجه ای از اهمیت قرار گیرد! در این بین دولت ها علاوه بر وضع و تصویب قوانین و مقررات داخلی داوطلب عضویت در مجامع جهانی و در راس آن سازمان ملل متحد برای مقابله با آلودگی محیط زیست شدند.

اجلاس دوازدهم تعییر شرائط اقلیمی که در دسامبر 1997 در کیوتو زاپن برگزار شد  این نشست یکی از اجلاس هائی بوده است که مصوبات آن مورد حمایت و توجه کشورهای فقیر و توسعه نیافته بوده است.

نشست توکیو

در دسامبر 1997 شهر کیوتو میزبان کنفرانس تغییر شرائط اقلیمی بود. در آن کنفرانس پیمانی به تصویب رسید که به پروتکل کیوتو مشهور است.

روح و مفاد

پروتکل کیوتو در مورد تغییرات اقلیمی با  توافق نامه های بین المللی در سازمان ملل متحد و کنوانسیون چهارچوب تغییرات  و  سازگاریمرتبط است. ویژگی عمده پیمان کیوتو ,  این است که ,  مجموعه اهداف الزام آور برای کشورهای صنعتی گروه بیست و گروه هشت و همچنین جامعه اروپا برای کاهش گازهای گلخانه ای (GHG ) انتشار این مقدار به طور متوسط پنج درصد بیش از دوره پنج ساله 2008 – 2012 بیش بینی کرده است.

می توان اضافه کرد که پروتکل کیوتو پروتکلی در چارچوب سازمان ملل متحد در مورد تغییرات اقلیمی (UNFCCC  یا FCCC ) ، با هدف مبارزه با گرمایش زمین است. UNFCCC  United Nations Framework Convention on Climate Change  این پیمان (UNFCCC or FCCC), معاهده زیست محیطی بین المللی است با هدف aciueving  "تثبیت غلظت گازهای گلخانه ای در جو وسطح که با دخالت خطرناک anthropogenic با سیستم آب و هوایی است." این پیمان را 187 کشور امضا کرده اند.

تعهدات مالی
در پروتکل همچنین قید گردیده  
reaffirms که کشورهای توسعه یافته پرداخت میلیاردها دلار ، عرضه و فن آوری را به کشورهای دیگر برای بهبود شرائط  آب و هوائی و امور مربوط به مطالعات و پروژه ها تقبل کردند.

.
مکانیسم های مالی پیمان کیوتو عبارتند از :
• تجارت گازهای خروجی -- معروف به "بازار کربن"
• مکانیسم توسعه پاک (
CDM)
• اجرای مشترک (جی).
پروتکل کیوتو است به طور کلی به عنوان اولین گام مهم به سوی یک نظام واقعا جهانی است که در محتوی آن کاهش انتشار
GHG و تثبیت گازهای خروجی دیده میشود ، این پیمان بنیان ضروری برای هر گونه توافق بین المللی در آینده تغییر آب و هوا را پی ریزی کرده است.

 


عوامل موثر در گرم شدن دمای حرارت جهان

گازهای گلخانه ای
99 درصد از جو ما این است که تنها دو تا از گازهای ساخته شده است : 78 درصد نیتروژن و اکسیژن در هر 21 درصد. آنها واقعا تحت تاثیر قرار تنظیم آب و هوا بر روی این سیاره.

شش ردیابی گازهای که برای گرم شدن کره زمین مقصر هستند را تشکیل می دهند تنها 1 درصد از گازها در جو است. و عمدتا از گازهای ایجاد شده توسط فعالیت های انسان عبارتند از :

دی اکسید کربن
محیط زیست
اکسید نیتروژن
هگزافلورید سولفور

گروه بیست مسبب و سهامدار توزیع و صادرات آلودگی مخیط زیست!

هشت کشور بزرگ صنعتی جهان به اضاف دوازده کشور دیگرگروهی را تشکیل داده اند که به گروه بیست موسوم است. اکثریت کشورهای تشکیل دهنده این گروه بیشترین نقش و سهم را در صنعت و پدیده های تکنولوزیکی جهان را در اختیار دارند. تعدادی از کشورهای قدرتمند عضو این گروه برای کاهش گاز های گلخانه ای خود و هن چنین کمک اقتصادی به کشورهای فقیر برای بهبود شرائط ناگوار حاکم محیط زیستی آنها تعهداتی را در جریان کنفرانس های بین الماللی یا نشست های منطقه ای و قاره ای متقبل شده اند. در نگاه نخست لفظ کمک اقتصادی و مالی و فنی پر طمطراق است اما در باطن امر به خاطر وابستگی های سیاسی اقتصادی و تکنولوزیکی کشورهای فقیر به کشورهای ثروتمند این کشورهای فقیر هستند که بیشترین صدمه و زیان محیط زیستی را می بینند. آمریکا فرانسه چین عربستان سعودی انگلستان برزیل روسیه زاپن کره جنوبی اندونزی مکزیک آرزانتین آفریقای جنوبی استرالیا ترکیه آلمان کانادا ترکیه اتحادیه اروپا و هندوستان گروه بیست را تشکیل می دهند.

توليد گاز کربنيک  CO2 توسط کشورهای گروه ۲۰ (از بخش انرژی)

کشور

ميليون تن CO2

بر حسب تن در هر کشور CO2

رتبه جهانی

 

چين

6284

4.8

1

 

ايالات متحده آمريکا

6007

19.9

2

 

روسيه

1,673

11.8

3

 

هند

1401

1.2

4

 

ژاپن

1,262

9.9

5

 

آلمان

835

10.1

6

 

کانادا

590

18

7

 

بريتانيا

564

9.3

8

 

کره جنوبی

516

10.6

9

 

ايتاليا

461

7.9

11

 

استراليا

456

22

12

 

مکزيک

453

4.2

13

 

آفريقای جنوبی

452

9.4

14

 

عربستان سعودی

434

15.8

15

 

فرانسه

405

6.3

16

 

برزيل

398

2.1

17

 

اندونزی

319

1.3

20

 

ترکيه

277

3.7

23

 

آرژانتين

166

4.1

29

 

 

اتحاديه اروپا *

4,257

8.7

 

 

منبع : EIA  بی بی سی

تن متريک CO2

رده بندی جهانی تنها از نظر مجموع توليد گاز کربنيک

رده بندی  EIA تنها بر حسب کشور

داده های  EIA : توليد گاز کربنيک از سال ۱۹۸۹ بر حسب  کشور

در کپنهاگ چه می گذرد؟

کپنهاگ به صحنه مبارزه و اعتراض به کشورها و سیاستمداران قدرت های سرمایه داری یا کشورهای عقب مانده با حکومت های دیکتاتوری تبدیل شده است. در این مبارزه چند نیرو و جبهه قرار دارند

 • طرفداران محیط زیست و سبزها و اعتراض های گسترده و تظاهرات و درگیری با پلیس  بر علیه رهبران کشورهای سرمایه داری و محکوم کردن آمریکا و سایر قدرت های بزرگ برای عدم نقش در بهبود اوضاع محیط زیستی در جهان
 • اتحادیه اروپا در برابر آمریکا. اتحادیه اروپا خواستار ورود جدی آمریکا به پیمان سرائط اقلیمی است.
 • انتظار کشورهای فقیر برای تکمیل کردن پیمان کیوتو و اجرای تعهدات کشورهای صنعتی در قبال کشورهای فقیر.
 • کسب تضمین های جدید از قدرت های بزرگ برای کاهش درصد بیشتر گازهای گلخانه ای.
 • طرفداران امضای سند بیش نویس اجلاس
 • کشورهای نگران از آینده محیط زیست خود  و طرح سئوال های نظیر چه کسی کدام وظیفه را در حفاظت از آب و هوا برعهده می‌گیرد؟ دوم اینکه وعده‌ها تا چه اندازه تعهدآور هستند؟ سوم اینکه کشورهای صنعتی چقدر باید به کشورهای فقیر برای مقابله با تغییرات اقلیمی بپردازند؟
  در جریان نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا همزمان با نشست وزرای کشورهای شرکت کننده در جلسه مقدماتی کنفرانس کمک 
  ۲/۷ اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر مورد بحث قرار گرفت. در بین کشورهای اتخادیه اروپا سوئد نروزانگلیس دانمارک بیشترین سهم در ارائه پیشنهاد کمک به کشورهای فقیر را به عهده گرفتند. این در حالی است که نیاز مالی کشورهای فقیر در این زمینه بسی بیشتر است.
 • تظاهرات بر علیه حضور احمدی نزاد در کپنهاگ

بسیاری از ایرانیان ساکن اروپا به خصوص ایرانیان کشورهای حوزه اسکاندیناوی قرار است در روزهای 17 و 18 دسامبر در برابر محل برگزاری نشست سران کشورهای شرکت کننده در کنفرانس کپنهاگ با برپائی تظاهرات اعتراض حود را نسبت به حضور رئیس دولت کودتا نشان دهند. احمدی نزاد و شهردار تهران در شرائطی در اجلاس شرکت می کنند که تصمیمات دولت کودتای او آثار مخربی بر محیط زیست ایران گذاشته است از جمله ممنوعیت احداث صنایع در شعاع 120 کیلومتری تهران که پیش از این توسط احمدی نژاد لغو شده بود، سرانجام دیروز ابلاغ شد . لغو این قانون که از پشتوانه ای 40 ساله در حقوق محیط زیست ایران برخوردار است نه تنها به خودی خود حایز اهمیت است بلکه از این جهت که درست در نخستین روز از آغاز به کار اجلاس کپنهاک این قانون ستیزی توسط دولت دهم اعلام می شود ، نیز از اهمیت دو چندانی برخوردار می شود و این پرسش را در اذهان دوستداران محیط زیست مطرح می کند که اساسا دولتی که در زیر پا گذاشتن قوانین محیط زیستی ید طولانی دارد و هنوز در ابتدایی ترین مفاهیم محیط زیستی مانده است، چه دلیلی دارد در اجلاس کپنهاک هم شرکت کند؟

اصلا قرار است در کپنهاک از کدامین پرونده مثبت ایران در زمینه محیط زیست دفاع شود ؟ از کدام طرح و پروژه برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای می خواهیم سخن بگوییم ؟ از اینکه هنوز یگانه جنگل های ایران در منطقه هیرکانی قربانی طرح های جنگل خواری برخی افراد صاحب نفوذ و مافیای نفتی و پتروشیمی می شود می خواهیم سخن بگوییم یا از توسعه مجتمع مس سونگون که بار دیگر تخریب جنگل های ارسباران را هدف قرار گرفته است؟ از اینکه در ۴ سال گذشته حتی نتوانستیم یک پروژه مکانسیم توسعه پاک در کشور داشته باشیم و نتوانستیم از فرصت های موجود در کیوتو به نفع خودمان استفاده کنیم ؟؟


  پیش‌نویس سند روی میز است
پیش‌نویس سند پایانی کنفرانس نیز آماده است. در این پیش‌نویس ارقام مشخصی برای کاهش گازهای گلخانه‌ای کشورها پیشنهاد شده‌اند. کشورهای صنعتی باید میزان تولید گازهای گلخانه‌‌ای خود را تا سال
۲۰۲۰ بین ۲۵ تا ۴۰ درصد کاهش دهند. کشورهای نیمه صنعتی نیز که برای نخستین بار وظیفه برعهده می‌گیرند، باید ۱۵ تا ۴۰ درصد از افزایش گازهای آلاینده‌ی خود بکاهند.
ارقام یاد شده بلندپروازانه هستند و با مقاومت روبرو شده‌اند. چین انتقاد کرده است که چنین ارقامی بار سنگینی بر دوش این کشور می‌نهد. شاید مهم‌ترین پرسش این باشد که چگونه می‌توان چین و آمریکا را همراه ساخت.
پیش‌نویس سند، تنها کشورهایی را متعهد می‌کند که پروتکل کیوتو را امضا کرده‌اند. بدین‌سان ایالات متحده‌ی آمریکا و کشورهای نیمه صنعتی هر وقت که بخواهند می‌توانند زیر حرف‌های خود بزنند. این مساله بیش از هر چیز مایه‌ی نگرانی اتحادیه‌ی اروپاست. آن‌ها راه چاره را در آن دیده‌اند که در صورت لزوم پیش‌نویس را اصلاح کنند.
چرا جنگ فقیر و عنی!
مردم کشورهای فقیر با دو مشکل بزرگ روبرو هستند نخست پائین بودن سطح درآمدها و بالا بودن میزان هزینه ها در قلمرو زندگی خصوصی دو دیگر فقدان دولت های رفاه برای و وابستگی دولتمردان خود به قدرت های جهانی. پائین بودن درآمدهای سرانه و ناچیز بودن تولید خالص و ناخالص ملی در مقیاس با استانداردهای مورد پذیرش جهانی موجب شده است تا قلمرو زندگی اکثریت جامعه در این کشورها با کمبود و آلودگی محیط زیست روبرو باشند. غذای کم و بد لباس و وسایل کهنه انرزی ناچیز کمبود آب بیکاری نداشتن قدرت مالی برای پالایش و نظافت محیط زیست و... از جمله مشکلات محیط زیستی در قلمرو زندگی اکثریت افراد این جوامع به شمار می رود. در آن سوی بسیاری از درآمدهای دولت ها یا صرف خرید تسلیحات می شود یا در زد و بند های محفلی و سیاسی در تعلق و اختیار و انحصار گروهی کوچک از مافیای اقتصادی کشور قرار می گیرد. این گروه اقلیت با حق خاکمیت و دسترسی به منابع مالی کانی طبیعی  و... راه را برای بهبود اوضاع زیست محیطی اکثریت بسته اند. در آن سوی قضیه وجود نسبی دولت های رفاه در کشورهای پیشرفته و بالا بودن سطح درآمدها و بهره بردن از امکانات تکنولوزی مدرن در بهسازی و سالم سازی محیط زیست در زندگی خصوصی و زندگی اجتماعی تضاد و عمق اختلاف را با کشورهای فقیر نشان می دهد.در کشورهای صنعتی و بیشرفته اختصاص بودجه های هنگفت برای تحقیقات و فن آوری های تکنیکی برای بهبود و افزایش در صد سلامتی چندین برابر در قیاس با کشورهای فقیر است و در کلیت در کشورهای فقیر اختصاص این قبیل بودجه ها ناچیز است. جنگ فقرا هم با دولت ها و حاکمیت های خودی است هم با رهبران و زمامداران کشورهای بزرگ صنعتی و نیمه صنعتی که مواد خام و ثروت کشورهای عقب مانده و توسعه نیافته را ارزان یا بدون پرداخت و از طریق زد و بندهای سیاسی و دست نشاندگان خود به دست می آورند. در اجلاس کپنهاگ این جنگ غلنی تر و رساتر خواهد بود.

منابع

در تهیه این گزارش از منابعی چون پیمان کیوتو سازمان ملل متحد انجمن هواداران محیط زیست ایزان سازمان حفاظت از محیط زیست بی بی سی رادیو آلمان روزنامه اکسپرس سوئد و یادداشت های نگارنده  استفاده شده است.

 

منبع: سايت ديدگاه

Korosh_ims@yahoo.com   

     کوروش طاهری

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.