شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

به مردم بی احترامی نکنیم!
کوروش طاهری

كوروش طاهري

به بهانه درگذشت آیت اله حسینعلی منتظری

 

زمان مرگ و رفتن به جهانی دیگر فرا رسید و آیت اله حسینعلی منتظری راهی این دیار شد!

شادروان منتظری در مکتب اسلام و فقه شیعه در ایران از بزرگان این مکتب و فقه بود. فوت او در محافل سیاسی و اجتماعی در ایران و جهان و افزون بر آن در افکار عمومی ایرانیان و بخشی از جهان اسلام انعکاس گسترده , با اظهار نظر های مختلف توام بوده است.

آیت... منتظری از اعتبار زیادی در نزد افکار عمومی ایران برخوردار بود زیرا او در اوج قدرت پشتوانه مبارزاتی خود و بودن با مردم را فدای قدرت و رهبری در حکومت ولایت فقیه نکرد. این که او از بانیان مجلس خبرگان و تدوین کننده ولایت فقیه بوده است ,  نمی تواند به عنوان کارنامه منفی این مرد بزرگ ,  مورد اشاره اصلی در نفد عملکرد او باشد. زیرا در زمان سقوط شاهنشاهی در ایران ,  کمونیست ها ,  مجاهدین خلق ,  چپ های دو آتشه , برای به قدرت رسیدن حکومت جمهوری اسلامی تلاش کردند و زیر پرچم خمینی حکومت شاه را سرنگون کردند!

بعد ها مجاهدین خلق و جناحی از چپ به مخالفت با جمهوری اسلامی بر خاستند و منتظری زمانی که در اوج قدرت بود بر علیه حکومت خمینی و اعوان و انصارش موضع شفاف گرفت. وقتی او بر علیه فساد ,  اعدام دسته جمعی زندانیان و نقض خقوق بشر در ایران ,  موضع گرفت بازمانده های حزب همیشه خائن توده و سازمان اکثریت سیاست های رزیم را تایئد می کردند . افزون بر این ها ,  تعدادی از روزنامه نگاران به عنوان منایع خبری و افراد مسئول در نهادهای امنیتی اطلاعاتی که اینک به عنوان رهبران  , سخنگویان و مبلغان چنبش سبز ادعای مبارزه دارند در قبال این جنایت ها یا سکوت یا تائید و همراهی کردند یا خود از عوامل اجرائی آن بودند.

موضع منتظری از لحاظ تاریخی در فراز های زیادی می توان شبیه موضع امیر کبیر دانست.

او در زیر بنای ساختار سیاسی جمهوری اسلامی ایران  قدرت مردم را می دید اما زمانی که دریافت , این قدرت وجود ندارد و حکومت در پی اهداف دیگری است بر علیه آن قیام کرد!

او مردم زیادی را با خود داشت و دارد. هواداران او در دنیای اسلام بیشمار هستند! مردم برای او احترام زیادی قائل هستند!

اهمیت این اسطوره تا جائی است که دشمنان او هم چون ,  خامنه ای ,  هاشمی رفسنجانی و بقیه حکومتی ها ,  پیام تسلیت صادر کرده اند! این سیاست حکومت گران نیست ,  بلکه واقعیت شخصیت آن مرحوم است! در ارزیابی ها به کارنامه های مثبت و منفی و اوضاع و احوال زمان و مکان توجه کنیم!

 

منبع سایت دیدگاه

کوروش طاهری

korosh_ims@yahoo.com

 

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده:  مردم]  [  ]  
کار " روشنفکر " ايراني شده مداحي بعد از مرگ ؟؟!! علي ناظر منتظري را با وجود اینکه در بسیاری از موارد و مسائل، از خمینی و نظام اسلامی پشتیبانی کرده بود مواضع او را در چپ اندیشه اسلامی قرار ميدهد ؟؟ مصداقي مي گويد در سال ۶۳
( سال اعدام ها) به هنگام گوش اجباري به کلاس تفسیر نهج‌البلاغه آیت‌الله منتظری با آن که شنیدنش اجباری و ملال‌انگیز بود ........همان موقع هم به صداقت او باور داشتم، این را از کلامش و نگاهش احساس می‌کردم؟ مسائل را واقع بينانه ديدن را با مداحي فرق است.مواضع اخیر منتظری در مجموع روشنگرانه بود و تاثير خوبي در خیزش مردم داشت ولي در راه احقاق حقوق مردم در مقابل خمینی هيچگاه نايستاد .
  

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: جواد ریاحی]  [  ]  
با تسلیت مجدد به منا سبت درگذشت اقای منتظری می خواستم چند نکته را با بعضی از اقایان از جمله حسن از هلند که از نوع گفتما نشان نی دهد که با ادبیات هواداران مجا هدین حرف می زند والبته بسیار بی مایه که نشان از بی مطا لعه بودن این دست از هوادران مجاهدین دارد چنان از ربودن انقلا ب حرف می زند که گویی دولارهای وتا نکهای اهدایی صدام حسین بوده که ربوده شده است متا سفانه سطح نازل معلومات هوادران سازمان البته هوادران فعلی سازمان چون که نسل اول 57 وفبل 57 چنان انرژی وپتنا سیلی داشتند که هیچ راهی برای خمینی باقی نگذاشت جز قتل عام ان نسل نمی خواهم از بحث اصلی منحرف شوم سازمان زمانی که تصمیم به خروج مسعود از ایران گرفت برای حفظ رهبری وپیش بردن انقلاب بود در این سی سال نه تنها نتوانست کاری از پیش ببرد که هیچ بلکه نیروهایی را هم که داشت وپا یگاه اجتماعی خود را هم از دست داد پس حف بی مایع وکلیشیی از رو حرفهای رجوی زدن هنر نیست انسان شعور دارد وفکر می کند بعد حرف می زند وما باید بسیار مواظب گفتار ورفتار خود باشیم .   

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: احمدابادی]  [  ]  
علت اینکه کار منتظری در بین مخالفین جای خاصی پیدا کرد اینست که
با توجه به اینکه بامجاهدین خلق مخالف بود اما به اعدام جنایت کارانه انها اعتراض کرد
شما یک فرد یا یک گروه را بمن معرفی کنید که وقتی مجاهدین خلق زیر بمباران امریکائی ها وانگلسیها بودند با صد ها کشته ومجروح کسی اعتراض کرده باشد
بله اگر حقارت ها را بخواهیم بگوئیم بیش از اینها است بعضا در دروغ وتهمت روی دست حسین شریعتمداری بلند شده بودند
وبرای جنایتکاران راه باز میکردند ودر برچسب زدن امریکائی واسرائیلی وکوفت وزهرمار روی دست همدیگر بلند میشدید
وحالا که انها با خونشان وزخمهای بدنشان عدم وابستگی خودشان را به جهانیان ثابت کردندشما جرات یک عذر خواهی را هم ندارید منتظری با کاری که کرد از مجاهدین خلق عذر تقصیر نمود
  

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
منتظری تدوین کنندۀ قانون اساسی جمهوری اسلامی با محوریت ولایت مطلقۀ فقیه در سال 1358 بود. او بعنوان رئیس مجلس خبرگان که بفرمان خمینی بوجود آمد نقش محوری و مهمی در قانونی کردن قتل و کشتار نیروهای انقلابی و استقرار قانون ضد انسانی قصاص اسلامی داشت. قانون اساسی خلق شده توسط منتظری و دیگر مرتجعین خمینی صفت بقدری ضد مردمی و غیر دمکراتیک بود که سازمان مجاهدین خلق هم بعنوان یک نیروی اسلامی به آن رأی ندادند و خواهان تحریم قانون دستپخت مجلس خبرگان شدند. به همین بهانه مسعود رجوی بعنوان کاندیدای جریانات و سازمانهای مترقی در آنزمان از لیست کاندیداهای ریاست جمهوری اسلامی حذف شد. تازه, جدا از اعتراض محدود و جزئی منتتظری به کشتار هزاران زندانی سیاسی در سال 1367 که بفرمان خمینی صورت پذیرفت, منتظری تا زمان مرگش با سلام و صلوات از خمینی جلاد نام می برد و با تمام وجود به جمهوری اسلامی عشق می ورزید و تمام ترس و هراسش از این بود که سرمدران کنونی نظام اسلامی حاکم با اقدات بقول وی افراطی خود تمامیت دستگاه ستمگری مشتی دزد و آدمکشی را در معرض فنا و نیستی قرار دهند که خوشبختانه داده اند! منتظری بعد از گذشت سی سال از تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی هنوز نفهمیده بود که بخش زیادی از بذبختیهای خلقهای ایران از همین قانون اساسی حکومت اسلامی است و بیهوده می پنداشت که با اجرای قانون اساسی حقوق مردم برآورده خواهد شد در حالیکه بی حقوقی مردم ایران در بطن ومتن همین قانون مورد علاقۀ منتظری است که در بند بند خود حق حاکمیت مردم ستمدیدۀ ایراان را نفقض کرده است. جالب اینجاست که رژیم ساخته و پرداختۀ منتظری در همان زمان استقرار خود با تمام وجود به سرکوب و کشتار مردم پرداخت و در سال 1360 به اوج خود رسید و کسانی هم که از کشتار در اسارت بسر می بردند بسال 1367 قتل عام شدند تا دایرۀ جمهوری اسلامی تکمیل شود. پس اینکه عده ای بخواهند در تعریف و تمجید از منتظری جار و جنجال راه بیندازند و عواطف و علاقۀ خود به او را بجای واقعییات تاریخی بگذارند چیزی را حل نمی کند. زیرا آخوند جماعت بمانند ویروسهای خطرناکی هستند که اگر جامعه در مقابل آنها واکسینه نشوند از آزادی و رهایی نیز خبری نخواهد بود. یا ویروسی آخوندی یا شادی و رهایی! راه وسطی وجودد ندارد!   

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: nima]  [  ]  
اقای کورش طاهری می نویسند: منتظری از اعتبار زیادی در نزد افکار عمومی ایران بر خور دار بود:! خب ! موسوی جنایتکار هم اعتبار زیادی در نزد افکار عمومی ایران که افکارشان از افکاررهبران رژیم می اید بر خوردار است والا ۲۰ میلیون ایرانی بی خبر از همه جا ! به این ادمکش رای نمی دادند و دلیلش هم خیلی واضح است ! زیرا اکثریت ایرانیان حافظه تاریخی ندارند و الا میدانستند که همین اخوند مرتجع بود که در یکی از ضد انسانی ترین موعظه هایش به پاسداران جنایتکار توصیه کرد که برای اینکه دختران زندانی باکره که از طرف رژیم محکوم به اعدام بودند به بهشت نروند به انها قبل از اعدام تجاوز کنند!. این اخوند عقب افتاده اگر میدانست که دخالت در کار خمینی جلاد در کشتار زندانیان بی گناه در سال ۶۷ برایش گران تمام میشود مسلما دم فرو می بست ومانند اوایل سالها ۶۰ که ده ها هزار نفر را رژیم اعدام کرد و او هیچ نگفت !این بارهم به خاطر منافع شخصی و طبقاتی اش هیچ نمی گفت !.
  

[تاریخ ارسال: 21 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: نادر]  [  ]  
حكم منتظرى به عزل خامنه اى
مسعود رجوى-19تير88

حكم آيت الله منتظرى،مبنى بر ولايت جائرانه خامنهاى و ضرورت عزل او از اين مقام و تأكيد براينكه «ترس از مخلوق شرك به خدا» و حق حاكميت خلق در زنجير ايران است، شايان تقدير است.
بالاترين سرمايه دنيوى و اخروى منتظرى در پيشگاه خدا و خلق همانا عزل او توسط خمينى دجال از منصب جانشينى، بهخاطر اعتراض به قتل عام زندانيان مجاهد است. دست شستن از همكارى با ظلمه و حكام جور و ستم طبق تعاليم صريح شيعه جعفرى و نصّ روايت امام صادق وظيفه هر مسلمان و مؤمن است.
بنابراين عزل از جايگزينى تالى حجاج بن يوسف در تاريخ معاصر اسلام و ايران ، كه خمينى سفاك و خون آشام است، موجب فاصله گرفتن از عذاب اخروى و آتش جهنم است. همانا كه بسيارى از آخوندها و مدعيان روحانيت از راه خدا باز ميدارند ، داراييهاى مردم ايران را به سرقت مىبرند و مىخورند… … پس آنان را به عذاب اليم بشارت ده… .
إنّ كثيرًا مّن الأحبار والرّهبان ليأكلون أموال النّاس بالباطل ويصدّون عن سبيل اللّه و … … . فبشّرهم بعذابٍ أليمٍ
جاى آن دارد كه آقاى منتظرى كه اكنون در 87سالگى بسرمىبرد ، براى خير دنيا و آخرت خود و جبران مافات ، قبل از ممات، تمامى حق و حقيقت را خالصانه و لوجه الله با مردم ايران در ميان بگذارد. حق و حقيقت همانا غصب حاكميت حقوق مردم ايران و سرقت انقلاب ضدسلطنتى تحت عنوان ولايت فقيه است. لكه ننگ و رژيمى كه بايد بالكل از تاريخ ايران و از دامن مطهر اسلام علوى زدوده شود. هم‌چنانكه ديكتاتورى سلطنتى پايانى جز سرنگونى نداشت، سلطنت مطلقه آخوندى نيز كه بقول خود آقاى منتظرى ،روى ساواك شاه را در شكنجه و كشتار و جرم و جنايت سفيد كرده است، محكوم به فنا و نابودى و لعنت ابديست.
اميدواريم كه آقاى منتظرى در همين رابطه، هرگونه ”ترس از مخلوق“ و كفار و مشركان آزادى و حقوق ملت ايران از قبيل خامنهاى و احمدىنژاد را، به كنارى بگذارد و به اين وسيله دين خود را به ايران و اسلام و به‌ويژه به ائمه تشيع، ادا كند. در راستاى اداى همين وظيفه،براى او آرزوى سلامت و توفيق و طول عمر مىكنم.
مسعود رجوى-19تير88
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: گل کو]  [  ]  
زندگی صحنه زیبای هنرمندی ما است
هر کسی تغمه خود خواند و از صحنه رود
صحنه پیوسته به جا است

با درود به آقای کوروش طاهری و با تسلیت به خانواده و طرفداران آقای منتظری.
بسیار به جا و درست است که انسانها را باید با اعمالشان قضاوت کرد و نه با لباسشان. فراموش نکنیم که بزرگترین خیانت های تاریخ معاصر به مردم ایران را کسانی کردند که خود را کمونیست می نامیدند و در قالب حزب توده و اکثریت با رژیم ارتجاعی ایران همکاری میکردند. حتی اکنون هم کوبا و چین و روسیه از طرفداران پر و پا قرص احمدی نژاد هستند. آقای چاوز را فراموش کردم.

بنابر این قضاوت انسانها بر اساس آنچه وانمود می کنند هستند درست نیست. آیت الله منتظری جانشین خمینی بود و به دلیل مخالفت با سیاست های سرکوبگرانه او و به دلیل افشای کشتار زندانیان سیاسی و بعدها چاپ کردن فتوای او در کتابش همیشه مورد غضب بود. هرگز از خامنه ای پشتیبانی نکرد و از مردم حمایت کرد. او تز "حکومت به هر قیمت " را بارها مورد انتقاد قرار داد.

منتظری با اینکه یک روحانی مسلمان بود و دوست داشت در ایران حکومت اسلامی برقرار باشد اما نمی خواست پایه های این حکومت بر کشتار و سرکوب استوار باشند و همان جا راه خود را از مسیری که به زباله دان تاریخ منتهی میشد و اکنون خمینی و فردا خامنه ای و اعوان و انصارش را در خود جا خواهد داد ؛ جدا کرد.

مردم به رغم بسیجی ها و وزارت اطلاعاتی ها از همین حالا در خیابانها هستند و یادش را گرامی میدارند. مطمئنم اگر خامنه ای مرده بود وضع کاملا فرق میکرد و این است که مهم است.
با احترام به منتظری و با تسلیت به خانواده و یارانش.
( با پوزش از طولانی شدن نظر)
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: hasan az holand]  [  ]  
آقای طاهری چرا تاریخ را جعل میکنید. در زمان پیروزی قیام ضد شاه رهبران مجاهدین و فدائیان در زندان بودند.و خمینی شیادانه دستاورد این انقلابیون را دزدید.خدا منتظری را رحمت کند.چرا که تسلیم مطلقه خمنی جلاد نشد و در این بین جانشنیش را فدا کرد.و در قیام اخیر نیز مردانه مقابل خامنه ی قاتل ایستاد.و لطفا حرمت کلمات را حفظ کنید.   

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: زنگی زنگ]  [  ]  
امان از دست مرده پرستی!
امان از دست اسطوره سازی!
این درست است که منتظری انتقاداتی به خمینی دجال و خامنه ای شیره ای داشت، اما نباید فراموش کرد که او جزو بنیانگذاران اصلی نظام ضد بشری جمهوری اسلامی بود و تا پای مرگ هم خواهان تداوم جمهوری اسلامی بود. همین چند روز پیش از مرگ، او از خدمات خمینی ضد بشر داد سخن داده بود.
منتظری یکی از مراجع تقلید شیعه بود، یعنی کسی که مردم را در سطح میمون مقلد پایین می آورد. به امید روزی که دکان شیادی مرجعیت و استثمار مذهبی توده های مردم به کلی تخته شود.
  

[تاریخ ارسال: 20 Dec 2009]  [ارسال‌کننده: بهروز]  [  ]  
با سلام ....
خواهش میکنم آقای طاهری برای جلوگیری از افراط وتفریط هم که شده از مقایسه خودداری کنید ...بله اوتنها «آیت اللهی» بود که گفت :« کشتن چند هزار نفر درچند روز نمیتواند خالی ازخطا باشد...[»مضمون کلام این بود ودرهمین حد نه بیشتر ونه کمتر....
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.