شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

سال 2009 و پایان آن! پیروزی مجاهدین خلق و تداعی روزهای سقوط شاه!

كوروش طاهري

تا چند ساعت دیگر سال 2009 به پایان می رسد و سال 2010 میلادی در اوج شادمانی میلیون ها نفر از مردم جهان شروع می شود. سال 2009 برای مردم ایران سالی پر از روی دادهای مهم بود که وقایع سی سال از حکومت جمهوری اسلامی ایران را در مجموعه ای جدید برای مردم ما و جهانیان به تصویر کشانید.

شروع سال 2009 مصادف بود با روی کار آمدن باراک اوباما و خوش خیالی های بسیار در باره شعارهای انتخاباتی و برنامه های رئیس جمهور دموکرات آمریکا در محافل سیاسی و خبری جهان!

رایطه با حکومت ولایت فقیه در راس این شعارها قرار داشت رابطه ای که با ارسال نامه ها و پیام های او به رهبر ولایت فقیه و دریافت پاسخ های نوامید کننده از حکومت جمهوری اسلامی به جهتی کشیده شد که باراک ولایت پسند در مراسم دریافت جایزه صلح نوبل با تغییر شعار خور در رابطه با ولایت مبارزه های مردم در خیابان های تهران را برای کسب آزادی و دموکراسی تحسین کرد. او زمانی لب به این تحسین گشود که هم چنان بزرگترین سازمان مخالف جمهوری اسلامی را در لیست تروریستی مورد ادعای وزارت خارجه خود در بایگانی نگهداشته است. در مقابل این فعل و انفعالات در جهت معکوس سازمان مجاهدین خلق در صحنه سیاست پیچپده جهانی با خارج شدن نام سازمان از لیست تروریستی اتحادیه اروپا ضمن کسب پیروزی ضربه سنگینی بر نظام ولایت فقیه وارد کند. تلاش های بعدی حکومت ولایت فقیه در عراق و حوادث اسفناک و مقاومت جانانه  ساکنان اوردوگاه اشرف در عراق به مجموعه شکست های حکومت ایران اضافه کرد.

صف آرائی قبل از انتخابات بیست و دوم خرداد در جناح های سیاسی حکومت و افزایش مطالبات و خواست های دموکراتیک مردم از مهمترین وقایع قبل از انتخابات رئیس جمهوری در سال 2009 در ایران بود. مهندسی و طراحی این انتخابات به گونه ای بود که حکومت در صدد بود چند امتیاز همزمان را کسب کند. نخست مشروعیت بخشیدن به خود در برابر درخواست های مخالفین برای برگزاری رفراندوم ,  دوم بر این وارد شدن به مذاکره با آمریکا با تکیه بر این مشروعیت ,  سوم داشتن امتیاز مشروعیت در مذاکره با گروه 5/1 در مورد موضوع هسته ای  ,چهارم جذب و فریب بخشی از اپوزیسیون خوش خیال به اصلاحات و رفروم در حکومت و سرانجام حذف رقبای جدی حکومت در حال و آینده از طریق برنامه های تبلیغاتی این انتخابات و پی آمدهای بعدی ناشی از آن.

ارسال نامه هاشمی رفسنجانی در چند روز مانده به روز انتخابات و هشدار به وقوع خوادث بعد از آن ,  اوج اختلاف و تضاد در ولایت فقیه را بعد از دو دهه نمایان ساخت که ,   صحبت های خامنه ای در نماز جمعه بعد از انتخابات صحه بر این تضاد و اختلاف گذاشت. ادامه این درگیری ها و نضج تضاد در شرائطی بود که ,  جنبش سبز با تکیه بر دریافت مطالبات دموکراتیک در چهارچوب قانون اساسی نظام ,  تظاهرات میلیونی و اعتراضات گسترده در سراسر ایران و حهان پرپا کرد. دستگیری جمعی بسیاری از رهبران جناخ به اصطلاح اصلاح طلب و برگزاری دادگاه محاکمه آنان ,  بخش دیگر تکمیلی این وضعیت بعد از انتخابات بود. مذاکره و نشست نمایندگان ایران و آمریکا در زنو , بر سر موضوع هسته ای و موضع گیری های دو پهلوی کشورهای اروپا و آمریکا در قبال روی دادهای ایران بعد از انتخابات از جمله موضوعات جاری در سال 2009 بود. افزون بر این همزمان با آغاز مذاکرات در زنو کشف دو سایت محفی هسته ای در قم وضعیت تاریکی بر فضای آن انداخت که سرانجام حکومت از طرح پیشنهادی البرادعی که گروه 5/1 از آن حمایت کرده بود خودداری کرد!

حوادث سیزده آبان 16 آذر پاره کردن عکس خمینی  فوت آیتاله منتظری و خروش مردم در مراسم تشییع جنازه او بر علیه حکومت و طرح رسمی شعار سرنگونی نظام و سرانجام قیام گونه مردم در روزهای تاسوعا و عاشورا در تهران از مهمترین سر خط های خبری در سال 2009 بود.

ظهور طیف سوم از درون دو طیف اولیه مخالف و منتقد در چهارچوب نظام و قانون اساسی با محوریت جامعه روحانیون مبارز و مشارکت در رهبری با حضور مهدی کروبی میر حسین موسوی و محمد خاتمی نیز از وقایع قابل توحه در سال 2009 بود.

اینک در شرائطی سال 2009 به پایان می رسد که بعد از درج عکس معروف تیرباران یک ویتگنگی در دهه 1960.1970 در جریان جنگ ویتنام در یکی از خیابان های سایگون توسط نیروهای دست نشانده آمریکا که جهان را در آن زمان تکان داد دلخراش تر از آن در ماه زوئن سال 2009 در تهران با شهادت ندا آقا سلطان بوجود آمد و باعث شد تا دنیا در ماتم مرگ او و وضعیت اسفناک مردم ایران اشک بریزند و همدردی کنند!

روزهای پایانی سال  برای مردم ما 2009 تداعی کننده روزهای پایانی سال 1978 سقوط نظام شاهنشاهی در ایران است.

با تبریک آغاز سال 2010 میلادی به تمام حهاینان از جمله اقلیت های مسیحی و ارمنی هموطنمان روزهای آزادی و بوجود آمدن فضای دموکراتیک در پی سقوط نظام ولایت فقیه آرزومندم!

 

 

 منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

کوروش طاهری

 

korosh_ims@yaho.com     

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.