شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹ آوریل ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تظاهرات اعتراضی عاشورا ؛ پایان و مرگ ,,اصل ولایت فقیه ؛؛

محمود خادمی

پروسه پایان و مرگ ,, اصل ولایت فقیه ؛؛ که با شروع تظاهرات اعتراضی جنبش سبز در22 خرداد 88 کلید خورده و با مرگ آیت الله منتظری به نقطه اوج کیفی خود رسیده بود در اعتراضات عاشورا بوسیله مردم قهرمان ایران ــ با تمرکز شعارها روی نفی ولایت فقیه ــ مهر تايید خورد و بدین ترتیب مشروعیت 30 ساله تئوری ارتجاعی  ولایت فقیه ــ که رژیم با اتکا به آن در این 30 سال اینهمه شقاوت و پلیدی مرتکب شده بود  ــ به پایان رسید . از این تاریخ به بعد تمامی تلاش های مذبوحانه ولی فقیه و اعوان و انصارش برای احیاء اولیه آن راه به جائی نخواهد برد و آب رفته به جوی ولی فقیه بر نمی گردد .

تبلیغات هیستریک و شبانه روزی علیه معترضین ؛ تهدید و خط و نشان کشیدنهای ائمه جمعه و سایر سردمداران رژیم برای مردم وسران معترضین وگسیل گله وار تمام ظرفیت های نیروئی خود به خیابانهای تهران و شهرستانها به بهانه هتک حرمت از عاشورا ــ که در واقع برای مرعوب و خانه نشین کردن مردم است ــ  و ....  نشان از کاری بودن ضربه معترضین در روز عاشورا بر پیکر فرتوت نظام دارد .

  بنابراین با درگذشت آیت اله منتظری  - که نامش با تحمیل اصل ارتجاعی ولایت فقیه به قانون اساسی گره خورده بود، اما او سرانجام با شجاعت و صداقت از آن فاصله گرفت - از این پس مردم با یقین و امیدواری بیشتری می توانند به خاتمه و بسته شدن پرونده  این اصل امیدوار باشند  . اصل منحوسی  که 30 سال اسارت ؛ تحقیرو دیکتاتوری رابرای مردم به ارمغان آورده بود و حاکمیت مطلق آخوندهای قرون وسطائی را بر جان ؛ مال و ناموس مردم ایران موجه جلوه میداد و هیچ دست آوردی جز قفل و زنجیر بر پای مردم و تحکیم پایه های استبداد دینی نداشت .

 

   شعارهای انقلابی مردم که مستقیما خیمه و بارگاه ولایت را نشانه گرفته اند ، نشان می دهد که  آنها دیگردغدغه و ترس ازاینکه یک حکومت شیعی جدید با محوریت ولایت – که برخی منتقدان کنونی حکومت هنوز از آن دل نکنده اند و با ادعا می کنند که متضمن و مبشر آزادی و حقوق بشر می باشد - وجود ندارد . حتی تصور یک حکوت دینی دیگربه امری محال و ناممکن در جلوی دیدگان همگان قرارگرفته و متقابلا" جرقه های امید به جایگزینی  حکومتی سکولار و مردم سالار به جای رژیم موجود بیش از هر زمان دیگر در میان مردم خسته از استبداد دینی بالا گفته است  .

اما دستاوردهای اعتراضات عاشورا تنها به بسته شدن پرونده ولایت فقیه و امید بیشتر به تشکیل یک حکومت غیر دینی در ایران خلاصه نمی شود و مردم و جوانان ایران زمین ؛ علیرغم تمام سبعیت و وحشیگریهای رژیم نشان دادند که :

1 ــ پایداری و مقاومت شکوهمند مردم با دستان خالی در مقابل قوای تا دندان مسلح رژیم ؛ سرانجام تأثیر خود را بر وجدانهای خفته بعضی از افراد نیروهای نظامی رژیم ــ که در گذشته ممکن است به سوی مردم هم آتش گشوده باشند ــ گذاشته و در جریان اعتراضات روز عاشورا ؛ مردم به عینه با چشمان خود نمونه های زیادی از تمرد و نافرمانی افراد نظامی از دستور فرماندهان خود را مشاهده کردند . کسانی که علیرغم تهدید فرماندهان شان به دادگاه نظامی حاضر نشدند به سوی مردم تیراندازی کنند . این، دستاورد بزرگی برای مردم در جنبش سبز بود  که اگر چه با تأخیر صورت گرفت،  ولی کاملا" طبیعی و قابل انتظار بود .

از این به بعد زمان به ضرر رژیم در سرکوب بیشترمردم معترض پیش میرود . زیرا همانطور که در جریان قیام 22 بهمن شاهد همکاری و پیوستن نظامیان به صفوف مردم بودیم مطمئنا" در آینده نزدیک شاهد تمرد بیشتر افراد نظامی از دستور فرماندهان خود و ترک صفوف قوای سرکوب و پیوستن آنان به مردم خواهیم بود .

2ــ اصرار برسرکوب و جنایات آشکار ازطرف رژیم در جریان 6 ماه تظاهرات قانونی و مسالمت آمیز، بخصوص در روز عاشورا، چشم اندازهر نوع راه حل سیاسی برای بحران بین رژیم و مردم  را تیره ترکرده است . بن بست در حل و فصل سیاسی بحران بین رژیم و جنبش سبز ؛ بناچار منجربه قطبی شدن هرچه بیشترتر جامعه گردیده است .

در این قطب بندی در یکطرف رژیم با همه اعوان و انصار و نیروهای سرکوبگرش و در طرف دیگر مردم مصمم ایران که به وضوح خواهان سرنگونی این رژیم پلید هستند صف کشیده اند ؛ صف آرائی که هر روز عمق و گسترش  بیشتری می یابد . در طرف مردم ؛ آنها در روز عاشورا با شعار ,, ما زن و مرد جنگیم      به جنگ تا به جنگیم ؛؛ برای مقاومت و پایداری تا سرنگونی رژیم  اعلام آمادگی کردند . در طرف دیگرهمانطورکه ازبرنامه ریزی های گسترده  سرکوب ودستگیری های بعد از عاشورا پیداست رژیم هم بهیچوجه قصد کوتاه آمدن و عقب نشینی ندارد .

 همچنین به خاطر از بین رفتن تمام زمینه های دستیابی به یک راه حل سیاسی بین دو طرف دعوا ؛ ترس از سازش ومعامله احتمالی پشت پرده اصلاح طلبان با دار و دسته حاکم - که در گذشته مردم و نیروهای سیاسی را نسبت به آینده جنبش نگران میکرد -  دیگرموضوعیت ندارد و مردم و نیروهای سیاسی ایران با امیدواری بیشتری به آینده جنبش برای کسب پیروزی های بیشتر آماده می شوند .

3 ــ در اعتراضات عاشورا برای اولین بار شاهد فوران گوشه هائی ــ ولو اندک ــ ازخشم نهفته مردم نسبت به رژیم  درمقابله و رویاروئی با قوای سرکوبگر بودیم ؛ اقداماتی مانند فراری دادن مفتحضانه نیروهای نظامی تا دندان مسلح رژیم  ؛ دستگیری وخلع سلاح و به آتش کشیدن وسایل نقلیه و اماکن آنان ؛ اقداماتی که تماما"مضمون دفاعی داشته است و بخشی از حقوق مشروع شهروندی ــ حق دفاع از خود که بایدهر فرد در جامعه  از آن برخوردار باشد ــ به شمار میرود ؛ ولی همین دفاع از خود که برای اولین بار در این 6 ماه اعتراضات ابراز شده ؛ هشداری است به رژیم سفاک ولایت فقیه وقوای سرکوب تحت امر او که دوران تحمل و صبر آگاهانه مردم در مقابل  وحشیگریهای مزدوران رژیم  رو به پایان است و از این به بعد مردم راه های  جدید مقابله و مقاومت در مقابل سرکوبگران  را تجربه خواهند کرد .

 

جنبش سبز مردم ایران بعد از کسب دستاوردهای ارزشمند اعتراضات عاشورا قوی تر و آبدیده تر از قبل به پیشروی خود ادامه میدهد ؛ این در حالی است که حاکمیت در اثر ضربات و پیشروی های جنبش و دیگر بحرانهای گریبانگیر خود به شدت تضعیف شده و لذا به هیچوجه قادر به شکست دادن جنبش سبز مردم ایران نمی باشد . هیچ کس بهتر از زنان و مردان و جوانان داخل کشور ــ که روزانه با سختیها و مصائب مبارزه با این رژیم جنایتکاردرگیر می باشند ــ نمی تواند شعارها و نیز شیوه ها و تاکتیک های درست و ضروری هماوردی با این رژیم سفاک را تشخیص دهد و بکار ببندد ؛ وظیفه ما ؛ همه ما ؛ فقط حمایت از این تنها شانس سرنگونی رژیم و استفاده بهتراز این فرصت تاریخی است .

محمود خادمی ــ 03.01.2010

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
محمود خادمی:[تاریخ ارسال: 04 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: معلول جنگی]  [  ]  
شعار این بود:
ما بچه های جنگیم
بجنگ تا بجنگیم
مرگ بر اصل ولایت فقیه
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.