شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئیه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

از نصراله چاه کن محله خانی آباد
تا زلزله بوئین زهرا!

كوروش طاهري

17 دی سالروز مرگ جهان پهلوان غلامرضا تختی!

روزگار غریبی است ,  فتوت ,  مردانگی ,  مردم داری ,  فرزند مردم بودن و نان را سر سفره فقرا و تهیدستان تقسیم کردن و کمک به همنوعان ,  به عتیقه و یادگارهای موزه ها تبدیل شده است. اگر در سیاست ,  شعر و موسیفی چهره های ماندگار مردمی زیادی ,  از تاریخ کهن ایران ,  تاکنون با خود داریم اما ,  دریغا  ,در ورزش تعداد این ماندگاران جاودان به تعداد انگشتان یک دست هم نمی رسد ,  بعد از پوریای ولی .  این جهان پهلوان غلامرضا تختی است که ,  جاودانه ورزش ایران است. او ,  زاده محله خانی آباد تهران است ,  محله ای که چون سایر محلات تهران نظیر جوادیه ,  نازی آباد ,  شهر ری ,  چهار صد ,  دستگاه ,  آب منگول و دروازه دولت در فقر و نداری مردمان آن زیسته اند.تختی با مردم و برای مردم بود. او فرزند بسیاری از مادران و پدرانی بود که ,  در رنج فقدان فرزند بر سیمای او بوسه محبت نثار می کردند. او رفیق و برادر مردمانی بود که با دیدن سیمای او کمبود عزیز خود را فراموش می کردند. تختی نان شب برای فقرا بود. او از بازماندگان راه و مرام ,  مرد بزرگ ایران ,  دکتر محمد مصدق بود ,  هم چنان که او ,  از ارادتمندان به مرحوم شادروان مجاهد بزرگ آیت اله سید محمود طالقانی بود. این ارادت و علاقه تا حائی بود که ,  در زمان زندانی شدن طالفانی ,  تختی به دیدار خانواده این مجاهد بزرگ می رفت  ,هم چنان که( من (نگارنده  بارها از مرحوم منوچهر لطیف(از ورزشی نویسان و پیش کسوتان) و عطاله بهمنش ,  شنیده ام که مرحوم طالقانی و تعدادی از رهبران وقت نهضت آزادی بر سر مزار و آرامگاه تختی حاضر می شدند! تحتی ناسیونالیستی بود که ,فعالیت خود را در کمک به جبهه ملی بازتاب می داد. او از سیاست ,  چون ورزش ,  پاکی ,  صداقت ,  راستی و درستی را مطالبه می کرد. خالص بودن تختی در این زندگی ,  بر بخشی از حکومت پهلوی از جمله شاهپور غلامرضا پهلوی برادر شاه و رئیش کمیته ملی المپیک ایران ,  سایه ترس انداخته بود. تا جائی که مردم ساکت و نشسته در سالن محمد رضا شاه پارک شهر در حضور شاهپورغلامرضا ,با دیدن تختی ,  بزرگترین احساسات و استقبال را از قهرمان ملی خود انجام می دادند.

تختی تعریف می کند ,  که در کشتی با علی اف روسی ,  وقتی می خواسته زیر یک خم ,  علی اف را بگیرد ,  به یاد نصراله چاه کن ,  محله شان بوده که ,  در ته جاه مشغول چاه کنی است و پنهان نمی کند و می گوید : در فکر نصراله چاه کن محله مان بودم که زیر یک خم علی اف را گرفتم! تختی دروازه های سیاست را بر ورزش گشود و در جریان زلزله مهیب بوئین زهرا با تشکیل ستاد مردمی به یاری مردم زلزله زده بوئین زهرا شتافت و کمک های زیادی برای زلزله زدگان جمع آوری کرد.

مدال های او فقط آرشیو ورزشی در تاریخ است . اما نام و خصلت او جاودانه تاریخ ایران و جهان است. در دی ماه 1347 بود که خبر مرگ تختی از هتل اتلانتیبک تهران در خیابان تخت جمشید بر روی تلکس خبرگزاری ها رفت و به فاصله اندکی یکی از بزرگترین خوادث تاریخ معاصر ایران رقم زده شد و صد هزار مردم با حضور در خیابان های تهران به نشییع حنازه باشکوه قهرمان ملی خود پرداختند و به رهبری جبهه ملی و جناح بیزن جزنی در مراسم تشییع حنازه مرد بزرگ ورزش ایران تظاهرات بزرگی را سازمان دادند.

یادش گرامی و راهش جاودانه باد!

کوروش طاهری

Korosh_ims@yahoo.com

 

تختی از نگاه ورزش

افتخارات تختی از 1951 (1330) تا 1966 (1345)
1951 (جهانی، هلسینکی) مدال نقره
1952 (المپیک، هلسینکی) مدال نقره
1953 (جهانی، ایتالیا) ایران شرکت نکرد
1954 (جهانی، توکیو) مقام چهارم
1955 (جشنواره بین المللی ورشو) مدال نقره
1956 (المپیک، ملبورن) مدال طلا
1957 (جهانی، استامبول) مقامی به دست نیاورد
1958 (آسیایی، توکیو) مدال طلا
1358 (جهانی، صوفیه) مدال نقره
1959 (جهانی، تهرانِ) مدال طلا
1960 (المپیک، رم) مدال نقره
1961 (جهانی، یوکوهاما) مدال طلا
1962 (جهانی، تولیدو) مدال نقره
1963 (جهانی، صوفیه) شرکت نکرد
1964 (المپیک، توکیو) مقام چهارم
1965 (جهانی، منچستر) شرکت نکرد
1966 (جهانی، تولیدو) مقامی به دست نیاورد

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:[تاریخ ارسال: 08 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: farhad]  [  ]  
با درود خدمت آقای طاهری

خدمت شما عرض کنم که بیبش و دیدگاه دین اسلام با آزادگی و آزاد اندیشی‌ در تضاد است، زیرا دین اسلام همانطور که از نامش پیداست انسان را تسلیم شده و عبد و بنده میخواهد، حال چگونه آقای طالقانی آزاد اندیش است از نظر شما من هنوز نمیدانم!! ضمناً برای یاد آوری شما عرض می‌کنم در نماز عید فطر سال ۵۸ همین آقای طالقانی محبوب شما مانند بسیاری از همفکرانش مخالفین حکومت اسلامی را یک مشت جوجه کمونیست خطاب کرد که پایگاهی در بین مردم ندارند!!!!! و همین آقای طالقانی محبوب شما به جمهوری اسلامی رای آری داد و هر زمان هم دلشان به درد می‌آمد نزد آیت الله خمینی میرفت که به آرامش برسد(نماز جمعه سال ۵۸). جناب آقای طاهری همانطور که گفتم تا زمانی که مردم و روشنفکران و سیاسیون ما پایبند و اسیر توهمات مذهبی‌ و دینی هستند حتا اگر ریششان را بزنند به سینما بروند و بستنی بخورند و در دانشگاه‌های معتبر دنیا درس بخوانند و تحصیلات آکادمیک داشته باشند و در فرانسه و آمریکا ..... زندگی‌ کنند تغییری در زندگی‌ اجتماعی و سیاسی ما پدیدار نخواهد شد و تا زمانی که مولا و روحانی و آخوند و مکلا مانند سالیان گذشته رهبری این جنبش را در دست داشته باشند ما روی سعادت نخواهیم دید. تا اصل ولایت فقیه در ذهن بیمار ما نمیرد از رنسانس در جامعه مذهب زده ایران خبری نخواهد بود حتا اگر دهها کسروی و صادق هدایت و فروغ فرخزاد .. به جامعه هدیه کنی‌ ارتجاع مذهبی‌ آنها را خواهد بلعید.
  

[تاریخ ارسال: 08 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: کوروش طاهری]  [  ]  
با درود به آقای فرهاد
اجازه می خواهم چند مورد را در رابطه با نظر شما بیان کنم . من از شادروان مهدی بازرگان اسمی نیرده ام اما, در مورد مرحوم طالقانی بزرگ, باز, این صفت را به کار می برم, چون من پیرو فکری این مجاهد کبیر نبوده و نیستم, اما واقعیت وحقیقت را نمی توان انکار کرد او, ملای سنتی یا جیره خوار ولایت فقیه نبود, برداشت و تئوری او در مجموع, از مناسبات اجتماعی, اقتصادی,سیاسی و دینی مترقی و منطبق با خواست دنیای مدرن بود. نقش طالقانی, در تبلیع و ترویج افکار مترقی در نزد حوانان مذهبی آن وقت و جلوگیری از افکار ارتجاعی در حوزه دین غیر قابل انکار است. فراموش نکنیم, دین و مذهب, یک امر شخصی و خصوصی است که در قلمرو زندگی فردی و خصوصی برای هر کسی مورد احترام است هم چنان که در بیانیه حقوق بشر آمده است. اگر رضا خان(خان یک لقب ناشی از پایگاه طبقاتی در روند تکامل اجتماعی است) دستور کشف حجاب را صادر کرد به خاطر خواست و گرایشات تجدد خواهان و رجال برجسته آن زمان بود, این اقدام از نظر تاریخی یک گام به بیش بود و در زمان خود مترقی! من ممکن است آدم بی دینی باشم این دلیلی نمی شود که همه را بی دین فرض کنم یا بر علیه هرکسی دین دارد موضع مخالف اتخاذ کنم و برچسب بزنم! در سنجش و معیار برای افراد فرض نسبی بهترین قید و صفت است. اما در مورد تختی نمیدانم شما از زندگی و خصوصیات جهان پهلوان تختی تا چه اندازه اطلاعات دارید اما چند مورد را خدمت شما عرض می کنم تختی کراوات می زد, کت و شلوار می پوشید, آستین کوتاه هم می پوشید, ریش نداشت, صورتش را به قول امروزی سه تیغه می کرد, از دست محمد رضا شاه نیز بازو بند پهلوان سال را دریافت , سینما می رفت .... او در خانواده سنتی متولد شده بود مانند هزاران خانواده دیگر ,چه ,به صورت روبنا و چه به صورت زیر بنا که, مذهب وجود و نفوذ دارد,مگر می شود پهلوان بود و به اعتقادات مادر و همسایه بی احترامی کرد! او جبهه ملی را به خاطر حس ناسیونالیستی انتخاب کرد مگر در جبهه ملی چند ملا و آخوند وجود داشتند!
پیروز و شاد باشید
کوروش طاهری
  

[تاریخ ارسال: 08 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: کیانوش رشیدی]  [  ]  

من تنها یک دیدگاه را اینجا نوشتم. این دیدگاه می تواند زیر هر نوشته ای قرار گیرد

علی ناظر: این نکته دقیقا درست نیست که «دیدگاه می تواند زیر هر نوشته ای قرار گیرد»، و اگر می بینید که گاهی از اوقات چنین اتفاق می افتد، تقصیر و کوتاهی از من است، که از کاربران پوزش می خواهم.
راه درست این است که نظر، و یا پیام در باره مطلبی باشد که آن نظر و پیام ثبت شده است.
  

[تاریخ ارسال: 08 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: farhad]  [  ]  
آقای طاهری خدمت شما عرض کنم که نمیدانم شما با چه بینشی آقای طالقانی یا بازرگان را انسانهای بزرگ و مترقی فرض میکنی‌!! سید محمود طالقانی هم یک ملا بود با همان تفکرات سیاه و ضد بشری که تمام روحانیون دارند و داشتند. طالقانی یا منتظری و یا بازرگان،.... حتا به اندازه رضا خان میرپنج (رضا شاه) مترقی و مدرن نبودند با این که از لحاظ زمانی‌ و سواد آکادمیک از او جلوتر بودند . در مورد تختی هم درست است که ورزشکار برجسته و انسان وارسته ای‌ بود ولی‌ ایشان هم دست بوس مراجع و تقلید و یار و یاور مولا و آخوند بود ، اگر قرار است قهرمانان ما این افراد و با این تفکرات سیاه باشند ملت ما هیچوقت روی آسایش را نخواهد دید
  

[تاریخ ارسال: 08 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: nima]  [  ]  
من متوجه نشدم که کامنت اقای کیانوش رشیدی که در مورد کشف حجاب نوشتند چه ربطی به مقاله اقای کوروش طاهری که درباره غلامرضا تختی می باشد دارد؟. اما برای اطلاع اقای رشیدی باید گفت: در کشوری های استبداد زده مثل ایران ازادی هائی که از بالا داده میشود از بالا هم گرفته میشود! همانگونه که می بینیم رضا خان در ۱۷ دی به زنان ایران کشف حجاب مرحمت می فرمایند و خمینی ضد بشران ازادی را از زنان می گیرد. تنها ازادی ها ئی گرفتنی نیست که با مبارزات مردم بدست امده باشد. در مورد زنده یاد تختی باید گفت . تختی با تفکرات مذهبی که داشت نمی شود بیش بینی کرد که اگر تا قیام ۵۷ زنده بود کدام میسر را انتخاب میکرد. اما چیزی که باعث تاسف است عملکرد های فرصت طلبانه پسر تختی بنام بابک تختی که یک ناشر است و خود و همسرش دستی در ادبیات دارند می باشد . بابک تختی با اینکه این همه کشتار و خفقان و سرکوب رژیم که در تاریخ ایران نظیر نداشته می بیند اماهمچنان خاموش و بی تفاوت نظاره گر است!
  

[تاریخ ارسال: 07 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: کیانوش رشیدی]  [  ]  
روز گذشته،هفدهم دی ماه، روز فرخنده و ملیِ"کشف حجاب" و مبارزه با "حجاب اجباری"،در میهن ما بود. آنان که خواسته و آگاهانه ،مهر سکوت بر لب زده،از کنار این روز فرخنده و ملی گذشتند و یا هنوز درحال گذر از کنار آن هستند،با حجاب اجباری مخالف نیستند، مگر آنکه عکس آنرا ثابت کنند   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.