شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

يكشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ -  ۵ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

جنبش رادیکالتر خواهد شد!
کورش طاهری

كوروش طاهري

چرا مجاهدین خلق ,  چرا کردها , بیشتر از همه!

اگر از پایگاه مذهبی حکومت و جناح اصول گرا و رادیکال دینی به خاطر تعلقات مذهبی و باورهای دینی اقشاری از مردم بگذریم ,  مهمترین جناح سیاسی دیگر حکومت  ,یعنی به اصطلاح اصلاح طلبان ,  فاقد پایگاه وسیع توده ای بوده اند ,  این جماعت ,  از برکت بازی های سیاسی نظام ولایت فقیه برای نجات خود از یک سوی و از سوی دیگر ,  برای سهم داشتن در چپاول ثروت ملی چند صباحی در نظام ولایت فقیه در قدرت سیاسی شریک شدند. این گروه توانسته بود جمعی از اقشار سلطنت طلب ,  چریک فدائی از جنس اکثریتی اش ,  توده ای از نوع خائن اش و چند گروه و سازمان کوچک را پیرو و دنباله رو  ,  درحقیقت بازیچه خود قرار دهد که ,  با شکل گیری اتحاد جمهوری خواهان , جمع دنباله روها تکمیل شد.

جنبش مردم با تکیه بر حرکت مسالمت آمیز خود و پرهیز از هرگونه دفاع خشن یا تهاجم آنارشیستی  ,برای کسب مطالبات خود بار دیگر از سر اجبار  به اصلاح طلبان اعتماد کرد. اما اینان ,  که ,  تاریخ مصرفشان برای نظام ولایت فقیه تمام شده بود ,  نتوانستند به این اعتماد و اطمینان پاسخ دهند و عملا از جنبش عقب ماندند و با نوع مطالبات و خواست های مردم به تدریج فاصله گرفتند. ضعف و ناتوانی صف رهبران اصلاح طلب تا جائی بود که ,  نظام ولایت فقیه ,  از حربه همیشگی اش به مقابله با جنبش بر خاست یعنی ,  مذهب! در واقع مبارزه سیاسی و سقف مطالبات مردم را با جنگ مذهبی و خواست های دینی تعویض کرد. آن بخش از اپوریسیون خارج نشین و دنباله رو نیز ,  با تکیه بر فرمول و سیاست های متزلزل طیف اصلاح طلب عملا نتوانست خود را با حنبش همگام و همراه کند  ,  در بعضی موارد نیز  ,کاسه داغتر از آش یرای حفظ جمهوری اسلامی شد.اما ,  در جریان این مبارزه و اعتلای جنبش ,  مراحل و روی دادهای مثبت و امیدوار کننده به وجود آمد که ,  آن را می توان در همان ضرورت تاریخی و مبحث ریزش ,  پالایش  ,  جذب و دفع جستجو کرد. اگر بحث تقلب را نادیده بگیریم  ,نزدیک به سیزده میلیون نفر به موسوی رای دادند. گروه های رای دهنده  ,می توانند متعدد ,  غیر متجانس ,  مختلف و متنوع باشند ,  هم ,  از منظر عقیده تی ,  هم ,  از جهت سنی و جنسی  ,  هم ,  از منظر قومی و نرادی.با احتساب تقلب این رقم افزایش دارد . تا قبل از 16 آذر ,  می توان گفت ,  اکثریت مردم رای دهنده ,  هم چنان از موسوی و کروبی حمایت می کردند اما ,  بعد از 16 آذز و به دنبال گرایش نسبی به وحدت در اردوگاه اصول گرایان از یک سوی و از طرف دیگر اتخاذ سیاست های دو پهلو از جانب رفسنجانی ,  پدر خوانده اولیه جنبش سبز و ناتوانی موسوی و کروبی و خاتمی در سازماندهی جنبش به خاطر تعلقات برای حفظ کلیات نظام  ,  تردید و گرایش به انشعاب را در اردوگاه مجمع روحانیون مبارز به عنوان تکیه گاه مذهبی جنبش پدید آورد. این وضعیت شرائط آهسته ای را طی می کرد که ,  فوت ناگهانی آیت اله منتظری ,  شوک بزرگی را به جنبش وارد کرد ,   وضعیت رادیکالی تاسوعا و عاشورای سال 57 را بار دیگر برای جنبش تداعی کرد. می توان گفت  ,مراسم خاک سپاری آیت اله منتظری نقطه گذر جنبش از مطالبات قانونی به نفی و سرنگونی حکومت بود. رادیکال شدن وضعیت به معنی جنگ مسلحانه یا خشونت مطلق نیست ,  در کشورهای دموکراتیک نیز ,  همیشه اعتراض و مقابله مردم با پلیس و نیروهای نظامی با نقل و شیرینی صورت نمی گیرد  ,حتی در مسابفات فوتبال  ,خشونت عاملی است برای ارضا و تسکین دردها و آرزوها!در حالی که ,  بعد از 16 آذر به خاطر ادامه سرکوب وحشیانه و ترور فرهنگی ,  احتماعی و شخصیتی مردم ایران ,  توسط نظام ولایت فقیه ,  راهی را به جز تصمیم راسخ برای کسب مطالبات بیش پای مردم نگذاشت. در جوامع دموکراتیک ,  این سندیکاها  ,انجمن ها ,  اتحادیه ها ,  احزاب و سرانحام دولت های رفاه هستند که  ,پی گیر مطالبات و نیازهای سیاسی ,  صنفی , احتماعی و اقتصادی مردم می شوند با این وصف در تقابل پلیس با مردم در این جوامع نیز خشونت و آنازشسیسم وجود دارد!

تردیدی نیست که بخش عمده ای از رای دهندگان به موسوی تبدیل به طیف سومی شده اند که غیر مستقیم به سوی سازمان هائی نظیر مجاهدین خلق ,  طیف کوچکیاز مشروطه خواهان(نه سلطنت طلبان) و سکولار ,  طیفی از منتسبین به روحانیون مبارز ,  گرایش پیدا کرده اند. این گرایش ,  نه کامل ,  خواسته  ,بلکه تا حدودی نا خواسته است دلیل عمده آن هم , موضوع تسریع در سرنگونی و اثبات ناتوانی جناح موسوم به اصلاح طلب است.

آن چه که سازمان مجاهدین خلق را از بقیه متمایز می کند ,  چند عامل است ,  نخست  ,اعتقادات مذهبی سازمان ,دوم ,  سابقه و تقبل هزینه سنگین سازمان در مبارزه با جمهوری اسلامی ,  سوم اعتقاد به جمهوری و عدم دخالت دین و مذهب در سیاست ,چهارم ,  حضور مستمر سازمان در افکار ,  برنامه ,  سیاست و تبلیغات داخل و خارج رزیم است اما ,  اگر سازمان ,  نتواند برنامه دموکراتیکی بر مبنای مطالبات مردم ارائه دهد مشکل بتواند در آینده از حمایت مستمر آنان برخوردار شود ,  به باور من ,  شورای ملی مقاومت به تنهائی نمی تواند بار گذر از یک حکومت استبدادی به یک حکومت دموکراتیک را تقبل کند ,و  حرکت خود محوری با اصول دموکراتیک  ,نیز  هم خوانی ندارد. واقعیتی وجود دارد ,  مردم خواهان ساقط شدن نظام ولایت فقیه هستند  ,مردم به نظام پادشاهی و سلطنت مطلقه باز نخواهند گشت ,  مردم حکومت کمونیستی را تحمل نمی کنند ,  مردم بر زندگی سیاسی به اصطلاح اصلاح طلبان خط بطلان کشیدند ,  مردم خواهان یک حکومت جمهوری فدرال سکولار هستند. در کنار مجاهدین ,  سازمان کومله و حزب دموکرات کردستان ,  طی سی سال گذشته و در حال حاضر بیشترین سرکوب ,  زندانی و اعدام افراد و هواداران خود را داشته اند ,  با این که حکومت ,  در سرکوب اقلیت های دینی چون بهائیان تلاش داشته  ,اما بعد از کشتار سال 60 و 67 ,  محاهدین خلق  ,حزب دموکرات و کومله ,  بیشترین هرینه مبارزه با رژیم را تقبل کرده اند  ,اگر از تمایلات سوسیالیستی کومله بگذریم اعتقادات مذهبی و باورهای دینی اهل تسنن در اعضا و هواداران حزب دموکرات ریشه تاریخی دارد و نظام ولایت فقیه با این شناخت به سرکوب مردم کردستان در این سی سال اقدام کرده است. در کردستان چون پلوچستان یا سایر نقاط اما با تفاوت هائی از نظر ساختاری نسل سوم تشنه پیوستن به مبارزه علیه حکومت هستند ,  زیرا نظامی کردن منطقه و گسترش فساد و بیکاری و سرکوب آزادی های ملی و هویت قومی , خود مهم ترین عامل این تشنگی است. به گمان من عقب نشینی رفسنجانی موسوی کروبی خاتمی یا نسخه پیچی اصلاح طلبان خارج نشین و پیروان چپ نمای آنان نمی تواند از رادیکال شدن جنبش جلوگیری کند این رادیکال شدن به معنای مبارزه مسلحانه نیست بلکه به معنای مقاومت و شهامت در تصمیم راسخ برای تغییر بنیادی است. زمان در آینده نزدیک از مرگ و حذف تعدادی از این نسخه پیچ ها از صحنه سیاسی ایران گواهی خواهد داد.     
  "یادداشتهای روز "، ویژه سایت دیدگاه نوشته میشوند. در صورت تمایل به بازتکثیر متن، لطفا منبع را "یادداشتهای روز سایت دیدگاه" قید کنید

 

korosh_ims@yahoo.com

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:[تاریخ ارسال: 16 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: armin]  [  ]  
آقاي طاهري بحث نمايش انتخابات رژيم و تحريم را وامي گذارم چون با اين قسمت نظر شما موافق نيستم ولي الان ديگر اهميتي ندارد به آن بپردازيم.
ولي در باره نكته مهم بحث شما كه روي مجاهدين تاكيد گذاشته ايد و به نظر من كاملا درست تشخيص داده ايد اين پرسش براي من كه كرد هم هستم پيش مي آيد كدام نيروي سياسي كرد منظور شماست؟
من واقعا هميشه خواهان اين بوده ام كه اين دوستان در جهت منافع مردم كردستان حركت كنند نه خلاف آن كه در مذاكره جويي حزب دمكرات كردستان شاهد ان بوديم و نيز درگيريها بين اين گروهها بر سر هژموني در نوار مرزي ايران و عراق
و يا انشعابات و دل بستن به تحول از درون رژيم و يا چشم طمع داشتن به امريكا و... كه خلاف اصول استقلال طلبانه ما مردم كردستان و ايران است و در شعارهاي مردم هم عيان و آشكار است.
حال پرسش اين است كدام حزب دمكرات و كدام كومله؟
حزب دمكرات هحري يا حسن زاده و ...؟
كومله مهتدي يا ايلخاني ؟
يا كومله عليزاده كدام يك؟
من اساس مدافع حكومت شورايي هستم و بحث فدراليسم بحثي انحرافي است و با واقعيت كشور ايران
جور در نمي آيد زيرا مبناي طرح اين بحث سهم خواهي است نه احترام و اعتقاد به حاكميت مردم
و اساسا تبليغ و تشويغ فرهنگ و سياست تبعيض نژاد ي و قومي غلط است و مدتها بود كه بر فضاي كردستان و آذربايجان سايه افكنده بود و مانع از پيوستن مردم به جنبش سراسري و قيام مي شد اما خون پاك احسانها و كيانوشها اين ابرهاي كدر را پراكند
من فكر مي كنم الان بايستي روي سرنگوني رژيم متمركز شد تلاش كرد شرايطي را ايجاد كنيم كه مردم آگاهانه و آزادنه بتوانند نوع حكومت , قانون اساسي و .... خود انتخاب كنند. به نظر من هدف بايد ايجاد ايراني مستقل و دمكراتيك باشد نه اينكه سهم من و قوم من كجاست؟
و با مشاركت در قيام براي سرنگوني است كه هر فرد و جرياني تعهدش به احترام به حق حاكميت مردم و آزادي نشان مي دهد بدون دخالت در امر قيام و سرنگوني رژيم براي حاكميت جمهور ادعاها تضمين عملي ندارند
آرمين
  

[تاریخ ارسال: 15 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: farhad]  [  ]  
آقای طاهری شما آرزو و خواسته قلبی خودتان را در این نوشتار آورده اید، به همین دلیل نمیتوان آنرا تحلیل سیاسی به حساب آورد، سازمان مجاهدین خلق و بسیاری دیگر از احزاب و سازمانهای خارج از کشور تاثیر آنچنانی بر جنبشهای اعتراضی در داخل ندارند. اگر اینگونه بود خانم رجوی یا سازمان مجاهدین خلق فراخوان تظاهرات در روز مشخصی‌ را اعلام میکردند تا مردم بفهمند این سازمان چه حضوری در داخل جامعه ایران دارد ولی‌ خودشان بهتر میدانند که در داخل چه خبر است و اتفاقا سازمان مجاهدین به خاطر اعتقادات مذهبی‌ و روابط دگم تشکیلاتی و بیشتر فرقه گرایانه برای نسل جوان و امروزی ایران جایگزین مناسبی برای رژیم فقها نیست. در شرایط امروزی ایران و با توجّه به نسل جوان ایران بیشتر افرادی با سابقه ملی‌ گرای و متمایل به لیبرال دمکراسی غرب شانس موفقیت دارند.   

[تاریخ ارسال: 13 Jan 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
مجاهدین خلق خواهان عدم دخالت دین و مذهب در دولت هستند و نه در سیاست, آنطور که نویسندۀ محترم ادعا می کنند. اگر چه مجاهدین با مطرح کردن شعار جمهوری دمکراتیک موقت اسلامی؛بر اساس برنامۀ شورای ملی مقاومت, عملا تناقص گویی می کند.
از سوی دیگر فکر نمی کنم که مردم ایران به صرف مذهبی بودن یک نیروی سیاسی بسوی آن گرایش پیدا کنند و لزوما خواهان قدرت گیری نیروهای ملی ـ اسلامی باشد, آنهم با تجزبه ای که حاکمیت سی سالۀ حکومت اسلامی دارند. حتی در زمان ملی شدن صنعت نفت هفتاد سال پیش, مصدق بدون چسبیدن به شعارهای اسلامی و دینی توانست نیروی قابل ملاحظه ای را پشت سر خود بسیج کند. در حالیکه یک آخوند رذلی به اسم ابوالقاسم کاشانی علیرغم سر دادن شعارهای اسلامی و ارتجاعی نتوانست نیروی آنچنانی را در راه ارتجاع و سرکوب جمع آوری کند. حتی حزب توده نیز که همه در آنزمان می دانستند اعتقادات چندانی به خدا و دین و پیغمبر ندارد, توانسته بود بخش زیادی از توده های تحت ستم را در اطراف خود بسیج کند. بنابراین, جذبۀ مجاهدین خلق در میان بخشی از مردم بخاطر مبارزۀ مسلحانه و ایستادگی آن در مقابل رژیم اسلامی بوده است. حرفهای شما در رابطه با حزب دمکرات و کومله چندان دقیق و صحیح نیست. زیر, در حال حاضر ما دو تا حزب دمکرات(حجری و حسن زاده) و سه تا حزب کومله( علیزاده, مهتدی و ایلخانی زاده) داریم که حتی سایۀ یکدیگر را با تیر می زنند و در عمل باعث گیجی عده ای را فراهم ساخته اند.
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.