شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۴ ژانویه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

یاشاسین تراختور!

كوروش طاهري

هر محله ,  هر کوی و برزن و هر وجب از خاک تبریز ,  یاد آور تاریخ رشادت و دلاوری و سنگر مبارزه ضد استبدادی درمرکز آذربایجان شرقی است. وقتی رهگذر منطقه قرائ ملک باشید ,  یا عزم جزم کنید و سری به خیابان های ستار خان و باقرخان بزنید و ایام کوتاهی را در قهوه خانه های تبریز با نوازندگان حیدر بابا و کوراوغلی بسر کنید یا ,  در مارلان ,  سرخاب  ,  سیلان  ,  ششگلان ,  امیر خیز ,  قره آغاج  ,  کوچه باغ و باغ شمال با تبریزی ها به گپ و گفتگو بنشینید ,  خیلی زود با یک جمله کوتاه آشنا خواهید شد ,  یاشا سین آذربایجان! آذری های ایران .  چنان به این گفته وفادارند که .  هر فردی و تازه واردی را تحت تاثیر قرار می دهند. ملتی که  .مثل سایر ملیت های ایرانی ,  کرد ,  پلوچ ,  لر ,  عرب ,  مازنی و... تحت ستم مضاعف نظام ولایت فقیه قرار گرفته اند. آذری ها  ,مانند سایر ملیت و اقوام ایرانی ,  وفادار به خاک و مرز و بوم ایران زمین هستند که ,  ناجوانمردانه مورد اتهام و بر چسب جدائی طلب ,  زمام داران ولایت فقیه قرار می گیرند. باغ شمال  ,در افکار مردم تبریز ,جایگاهی ویزه ای دارد  ,زیرا بیش از چند دهه ,  تیم های فوتبال تبریز و در راس آنان تیم سرخپوش تراکنورسازی تبریز ,  از این مکان , شادی و غم را به میان مردم آذری برده اند.

 روانشناسی توده ها در ایران , بر این فرضیه استوار است که رنگ سرخ در فوتبال مورد توجه انبوه هواداران و طرفداران است و در این بین تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز از این قاعده مستثنی نیست!   پس از دوری چند ساله  ,بار دیگر ,  تیم فوتبال تراکتور سازی , به لیگ برتر فوتبال ایران بارگشت. این بازگشت مصادف شد با بحران بعد از انتخابات ریاست جمهوری در خرداد ماه و حوادث بعد از آن!

افتتاح استادیوم هفتاد هزار نفری شهر تبریز که نظیر سایر اماکن و معابر به نام یکی از اهل ولایت فقیه یعنی حسن خمینی یادگار امام(اسم استادیوم است)نامگذاری شده است , این فرصت را برای مردم تبریز فراهم کرد تا بتوانند حمایت پرشوری از تیم محبوب شان یعنی تراکتور سازی به عمل آورند.

حمایت پرشور و گرم مردم از سرخپوشان تراکتورسازی به منزله بازگشت به هویت فرهنگی و اجتماعی از دست رفته خود است. تردیدی نیست ,  این حمایت ,  جنبه ناسیونالیستی و میهن پرستی دارد.در مراجعه به تاریخ می توان مواردزیادی مشابه وضعیت کنونی سرخپوشان تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز را ورق و مثال زد. مثلا در زمان زنرال فرانکو در اسپانیا ,  کاتالانی ها  ,همان حمایت و طرفداری را از بارسا و آتلیتکو در برابر دیکتاتوری فرانکو می کردند که ,  اینک ,  هواداران تیم تراکتورسازی از تیم محبو شان طرفداری می کنند. این مردم هوادار نه تجزیه طلب هستند نه وابسته به بیگانه و نه جدای از ملیت های و اقوام ایرانی. سکوهای فوتبال بهترین جایگاه و مکان برای تخلیه دردها بی عدالتی و ... رنج زندگی است! سکوهای فوتبال  ,محل همبستگی و اتحاد است. سکوهای فوتبال ,  مکان های مخالفت با دیکتاتوری و جایگاه های بسیج مردم برای ساختن ایران آزاد و دموکرات است. برچسب و اتهام افکار تجزیه طلبی و وابستگی به بیگانگان و خط گرفتن از جمهوری آذربایحان به این خیل عظیم و مشتاقان سینه چاک ایران ,  و فوتبال آن  ,چسبیدنی نیست و ماموران اطلاعاتی و امنیتی چند نشان حکومت ,  نظیر رضا واعظ آشتیانی ,  مدیر عامل غاصب باشگاه استقلال تهران بداند که , توقیف اقلام تبلیغاتی تیم تراکتورسازی و فشار بر بدنه باشگاه تراکتور سازی و ایجاد مضیقه برای هواداران آن نمی تواند از خروش میهن پرستانه آذری زبان در حمایت از تیم محبو بشان خللی و وقفه ای ایحاد کند.تردیدی نیست روز جمعه(فردا 15 زانویه) تماشگران تبریزی در استادیوم آزادی با حمایت پرشور از تیم دیارشان شکست دیگری را نصیب دستگاه مخوف امنیتی رزیم خواهند کرد. یاشاسین تراختور!

کوروش طاهری

Korosh_ims@yahoo.com

 

   منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
كوروش طاهري:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.