شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ - ۱۸ ژانویه ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

پرسشی از سایت گفتگو
پاسخی از بیژن نیابتی

بيژن نيابتي

اغلب تحلیل‌گران سیاسی بر اهمیتِ حضور پررنگ مخالفان حکومت اسلامی در  تظاهرات ۲۲ بهمن در ایران تأکید می‌کردند. تا ۲۱ بهمن ماه سال جاری، اغلب تحلیل‌ها ، شرکت میلیونی مخالفان حکومت اسلامی در این راهپیمایی را نوید می‌داده است.

 

شواهد چیز دیگری را نشان می‌دهد . چرا ؟

 

- سرکوب دولتی«تجربه ۲۲ بهمن» را به تنهایی توضیح می‌دهد ؟

 

- آیا تاکتیک مخالفان حکومت به تجدیدنظر احتیاج دارد یا استراتژی آنان ؟

 

- در ایجاد وضعیت موجود ، آیا موضع‌گیریهای اخیر مهدی کروبی ( به رسمیت شناختن احمدی نژاد و ولی‌فقیه ) ، و نیز میرحسین موسوی ( اعلامیه های ۱۶ و ۱۷) و ... تأثیری در روحیه مخالفین حکومت داشته است یا خیر ؟ 

- عوامل دیگر کدام بوده است ؟

 

س ـ  شما  تجربه ۲۲ بهمن امسال در ایران و حضور ناملموس مخالفان حکومتی در آن را چگونه توضیح می‌دهید ؟

 

پاسخ ـ  من حضور مخالفان حکومتی در 22 بهمن را غیرملموس نمی دانم . آنچه که غیرملموس بود حضورجنبش رفرمیستی سبز بود .22بهمن فرازنوینی بود درروندانکشاف نیرویی  که خود را برای اولین بار درحضورجسورانه جنبش سرخ انقلابی در خیابان بدون سبزها ، نشان داد . تا اینروز جنبش سرخ علیرغم مشخص بودن خواستها و مطالباتش ، پیوسته در بستر جنبش سبز حرکت می کرد و بخودی خود وجود مستقل و ملموسی نداشت . در اینروز اما در شرایطی که سبزها بعضا با چپیه و ریش و چادر و با تاکتیک سکوت !  به پر و پیمان کردن تظاهرات دولتی اشتغال داشتند ، جنبش سرخ و سبزهای سرخ ، صادقیه و آریا شهر را به کنترل خود دراورده و عکس بزرگ خمینی و خامنه ای را به زیرمی کشند و موتور بسیجی را به آتش می کشند . 22 بهمن امسال ، اثبات عمل کردن قانونمندیهای نوینی بود که بر مرحله کنونی جنبش حکم می راند . درمطلبی که پس از تجربه عاشورا نوشته بودم ، تاکید داشتم که با عاشورا ، جنبش انقلابی مردم ایران با گذارازیک تحول کیفی ، قدم به فازنوینی می گذارد که قانونمندیهای آن اساسا متفاوت با پیش ازعاشوراست . این را ازروی سهو نگفته بودم . تا پیش ازعاشورا من اصلا بحران را انقلابی نمی دانستم وبه بحران فروپاشی باورداشتم . گفته بودم این مانیستیم که قانونمندیها را وضع میکنیم ، هنرما تنهاکشف آنهاست . اگرگذارجنبش درقیام عاشورابه شرایط بحران انقلابی درست باشد که هست بنابراین دیگر نمی توان با تظاهرات مسالمت آمیزجلورفت . دیگر نمی توان قاطی نیروهای رژِیم شد وجهت آنراتغییرداد . اینکاردر روزقدس امکانپذیر بود ولی ازفردای عاشوراهرگز . اینجا دیگرسبزها درچنبره نیروهای رژیم، سیاه وتباه می شوند و حاصل آن می شودسرخوردگی و ناامیدی . یک نگاهی بکنید به سایتهای سبز! دیگر نمی توان هم درکادرساختارضدانقلابی وضدبشری جمهوری اسلامی لول خورد و هم بدنبال اصلاح آن بود . بنابراین اگر چه تمامی عواملی که شما نام می برید از سرکوب دولتی و موضعگیریهای سازشکارانه رهبری جنبش سبز گرفته تا تاکتیک و استراتژی و ...  موثر بوده است اما اینها تنها نقش تاثیرگذارنده داشته و دارند . عنصرتعیین کننده  اما  واقعیت  تغییرفاز  پس از عاشوراست .

 
آری 22بهمن ثابت کرد که قانونمندیها عوض شده اند .  برای رعایت اختصار تلاش کردم که پاسخ  را  حتی المقدور کوتاه کنم . وگرنه این مباحث جای توضیح و تشریح فراوان دارد .

منبع: سايت ديدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
بيژن نيابتي:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.