شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

حذف «رنگ سبز» از پرچم ایران؛ دلایل سیاسی یا اشتباه فنی؟

دویچه وله

اخیراَ در برخی از مراسم رسمی در ایران پرچم‌هایی به کار رفتند که رنگ سبز در آنها جای خود را به رنگ آبی داده بود.تکرار این ماجرا بحث‌های متفاوتی را دامن زده و شائبه سیاسی‌‌بودن این تغییر بیش از پیش عمده شده است.


 


پرچم ایران همیشه یکی از عوامل جنجال ساز در طول دهه‌های اخیر بوده است. البته مهمترین عامل اختلاف درباره عبارت و یا نشانه های روی پرچم بوده و در مورد رنگ آن اختلاف وجود نداشته است.با این وجود مدتی است که تغییر رنگ پرچم ایران در مراسم های رسمی، انتقادات بسیاری را به دنبال داشته است.


رنگ‌ها و نشانه‌ها پرچم ایران


پرچم ایران، از دوره ناصرالدین شاه قاجار سه رنگ و دارای رنگ‌های سبز، سفید، و قرمز است. نشان فعلی موجود در پرچم نشان «جمهوری اسلامی» نام دارد که شرح و تفسیر رسمی آن در اصل ۱۸ قانون اساسی آمده‌است. این نشان بیان‌گر لغت عربی «الله» و شعار اسلامی «لا اله الا الله» به زبان عربی است که روی رنگ سفید پرچم قرار گرفته‌است. همچنین ۲۲ «الله‌اکبر» به رنگ سفید و به نشانه پیروزی انقلاب در روز ۲۲ بهمن، در حاشیه پایین رنگ سبز و حاشیه بالای رنگ قرمز نوشته شده است.


با این حال سایت «آینده نیوز» هفتم بهمن ماه امسال در گزارشی از تغییر رنگ پرچم ایران در یک مراسم رسمی دولتی خبر داد.


این وب سایت با انتشار عکسی گزارش داد که در مراسم تودیع رییس قبلی و معارفه رییس جدید خبرگزاری رسمی ایران، ایرنا، در پرچمی که روی بنر دکور مراسم قرار داشته، به جای رنگ سبز از رنگ آبی استفاده شده بود. بر اثر این اتفاق پرچم ایران شباهتی با پرچم کشور روسیه یافته بود.


آینده نیوز احتمال داده بود که «چاپ غیرحرفه ای» و «عدم نظارت» بر نصب بنر موجب بروز چنین اشتباه فاحشی شده است.


ماجرایی که تکرار شد


اما یک روز پس از این گزارش، رسانه های ایران بار دیگر از تغییر رنگ پرچم ایران خبر دادند. این‌بار در مراسم دیدار اعضای ستاد دهه فجر با محمود احمدی نژاد، بنر نصب شده در دکور برنامه به شکل غیرمتعارفی پرچم ایران را به تصویر کشیده بود. در این بنر رنگ سبز حذف و رنگ آبی آسمان بر آن غلبه کرده بود.


تکرار این «اشتباه» در کمتر از ۲۴ ساعت اعتراض رسانه های اطلاح طلب و بسیاری از کاربران اینترنت را در پی داشت. شبکه های اجتماعی با چاپ تصاویر این دو اتفاق نسبت به حذف رنگ «سبز» پرچم ایران اعتراض و آن را نشانه ترس حکومت ایران از «رنگ سبز» و بی احترامی به این نماد ملی قلمداد کردند.


رنگ سبز در ایران به عنوان نماد جنبش اعتراضی پس از انتخابات شناخته می‌شود.


اصول‌گرایان هم معترض شدند


اما ماجرا با تکرار این اتفاق در مصاحبه مطبوعاتی محمود احمدی‌نژاد با رسانه‌های داخلی و خارجی در تاریخ ۲۷ بهمن ماه امسال ابعاد تازه‌ای یافت.


سایت عصر ایران، از وب سایت‌های حامی اصولگرایان و روزنامه تهران امروز که به محمدباقر قالیباف، شهردار فعلی تهران نزدیک است در مطالبی جداگانه نسبت به تکرار «تغییر رنگ سبز پرچم ایران» به محمود احمدی نژاد هشدار دادند.


عصر ایران در گزارش خود نوشت: « کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهور با خبرنگاران داخلی و خارجی ، باز هم محلی برای آبی کردن سبز پرچم ایران بود؛ آن هم در برابر دوربین های رسانه های جهان. تصاویر منتشره از این کنفرانس حاکی از آن است که این بار نیز سبز پرچم ، جای خود را به رنگ کدری از آبی داده است. به راستی آیا می‌توان این بار نیز موضوع را با اشکالاتی مانند تداخل رنگ‌ها در چاپ و بی دقتی و نظایر این‌ها توجیه کرد و مثلاً گفت که رنگ سبز چاپخانه طرف قرارداد ، تمام شده است؟!»


این رسانه اصولگرا تصریح کرده است: « درست است که رنگ سبز در ایام انتخابات و حوادث پس از آن ، به عنوان نماد یک جریان سیاسی مطرح شد ولی مطمئناً استفاده از یک رنگ توسط یک جریان، آن رنگ را به انحصار آنها درنمی آورد و مشخصاً در موضوع حساسی مانند پرچم که نماد ملی یک کشور است ، نمی توان حاشیه‌های سیاسی و جناحی را وارد ماجرا کرد.»


آقای سبحانی، نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ایران نیز در مصاحبه با خبرگزاری مهر به احمدی نژاد توصیه کرد حالا که این موضوع تکرار شده است، به دستگاههای مسئول و به خصوص روابط عمومی برگزار کننده این نشست خبری تذکرات لازم داده شود.


روزنامه تهران امروز نیز در یادداشتی که روز چهارشنبه ۲۸ بهمن با عنوان «یادآوری اهمیت یک نماد ملی» منتشر نمود، تصریح کرد: « تغییر رنگ پرچم ایران به دلیل اینکه ممکن است از نظر حاضران یا مخاطبان یا بینندگان رسانه‌ای، تلقی ورود مناقشات سیاسی به مسائل ملی را داشته باشد ضرورت بازنگری در به‌کارگیری چنین روشی مهم به نظر می‌رسد.»


این روزنامه در ادامه این یادداشت افزود: «هرگونه رفتاری که نشانه دیگری از احترام عمیق و غیرقابل مناقشه بودن چنین میثاق‌ها و نمادهایی را ولو اندک به اذهان عمومی و خصوصی متبادر کند، در شأن مقامات عالی‌رتبه و اجرایی نیست.»


مهدی محسنی
تحریریه: فرید وحیدی

منبع: دویچه وله، 29 بهمن 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:[تاریخ ارسال: 18 Feb 2010]  [ارسال‌کننده: سیامک دهقانی]  [  ]  
زیاد خودتان را اذیت نکنید! چون این پرچم؛پرچم خلقهای ساکن در ایرا نیست و در عمل پرچم طبقۀ حاکم است پس؛ تغییر رنگ یکی از رنگهای آن سبز به آبی تأثیری هم بر زندگی اکثریت مردم سمت ایران ندارد. این پرچم سه رنگ چه در زمان شاه و چه در زمان شیخ سمبل و نماد جنایتکاران حاکم بوده است که در زیر لوای آن ستم و سرکوب ملیتهای محبوس ایران را توجیه کرده اند. بنابراین, شبیه شدن پرچم جمهوری اسلامی به پرچم کشورهایی چون هلند و فرانسه و صد البته روسیه ربطی به منافع اکثریت مردم ایران ندارد. زیرا چه در زمان شاه و چه در زمان خمینی کسی نظر مردم ایران را در بارۀ رنگ پرچم و نشانه های آن یعنی شیر و خورشید و اللۀ وسط آن نپرسید که حالا کسانی بخواهند با تغییر اشتباهی یا عمدی رنگ سبز به آبی دلش برای مردم بسوزد.   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.