شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ -  ۸ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

ایمان به حرکت «جبری» تاریخ و نابودی پدیده های ناهماهنگ با آن!
علی فیاض

علي فياض

زمان، همانگونه که باید و شاید، و بنا بر اقتضای خود به پیش می تازد و هر خس و خاشاکی را از صحنه هستی نفی می کند تا به متکامل ترین مرحله خود دست یابد. در این گذار تاریخی، هیچ نوع پدیده ی ناهمخوان و ناهماهنگ با طبیعت  و تکامل بر جای نخواهد ماند. سیر تحول تاریخی انسان بر روی کره زمین، حکایت از این دارد که او همواره – هر چند گام به گام و در مراحلی به سختی -  مرحله های تاریخی گوناگونی را پشت سر گذاشته و  دوره های گوناکونی را سپری کرده و گام به گام، همراه با طبیعت، زندگی خود را تکامل و توسعه بخشیده است. سدهای بسیاری را در هم شکسته است و قله های بس رفیعی را فتح کرده است تا از حاکمیت توحش و قانون جنگل عبور کرده و به قانون سازی و مدنیت نزدیک شود. در این مسیر، قربانی ها بسیار داده، تلاش ها و جهادها کرده تا بتواند از مسیرهای صعب العبور گذر کرده و به میدان های امن اجتماعی – انسانی نزدیک شود. با حاکمیت های فردی و استبدادی، سرواژی، برده داری، فئودالیسم، بورژوازی - و اینک در جدال با سرمایه داری و حاکمیت های "ایدئولوژیک" -  در افتاده است تا به خرد جمعی و حاکمیت شورایی و دموکراسی دست یابد.

این روند، روندی طبیعی است. هیچ پدیده ای قادر نبوده و نیست و نخواهد بود که سد راه این پروسه و مسیر شود. هر پدیده ی ناهمساز و ناهماهنگ با تکامل تاریخی – اجتماعی میراست و در این مسیر بیش از دقیقه ای به حساب نخواهد آمد. بزرگ ترین و از جنبه ی زمانی طولانی ترین رژیم های استبدادی، نه در عرض و نه در طول تاریخ، عددی به حساب نخواهند آمد؛ هر چند که نسلی و یا نسل هایی را به نابودی بکشانند.  

آنچه که امروز در ایران ما می گذرد، و نسل و حرث ما را دستخوش نابودی می سازد،  بیش از "یک آه کوتاه"  در مسیر تاریخ نیست.

زمان همچنان می گذرد و رژیم ملایان، در ناهمخوانی با تاریخ و توسعه و تکامل آن بر شتاب خود در سرکوب و تداوم توحش می افزایند! غافل از این که این "اعراب" به راهی می روند که سر از "کعبه" در نخواهند آورد!  

 

رژیم جمهوری اسلامی یکی از همان پدیده هایی است که به مثابه یک خس و خاشاک، ناهماهنگ و ناهمگون با طبیعت و مسیر توسعه و تکامل، سر انجام در زیر چرخ دنده های بی رحم تاریخ – درست به همان دلیل ضد تاریخی و ناتاریخی بودن – له شده و نابود خواهد شد.

فرزندان این سرزمین، از هر گروه و دسته ای باید به این روند علمی تاریخ ایمان بیاورند. ایمان بیاورند که ظلم و جور رفتنی است. ایمان بیاورند به اینکه، تاریخ، تکامل و توسعه، یک حرکت نیست. خود عین علم است. "جبر" است. جبر به معنای حرکتی ابدی که ایستایی ندارد و هیچ سدی را تحمل نخواهد کرد. جبر است بدین معنا که هیچگاه از حرکت باز نمی ایستد. جبر است بدین معنا که هیچگاه به عقب باز نخواهد گشت. آنچه هست رفتن است و پیشتازی. هر پدیده و نظامی که خود را با آن هماهنگ نکند، از این قطار باز خواهد ماند. تمامی رژیم ها و حکومت هایی که نتوانند خود را با این روند هماهنگ سازند، جایی به جز زباله دانی تاریخ ندارند!

بنابراین هیچ تلاشی و هیچ مبارزه ای همراه، همساز و همگون با تاریخ و حرکت آن، بیهوده نیست. و این درسی است که ما از تاریخ می آموزیم. و صد البته فرزندان ایران زمین، بنا به پیشینه تاریخی ، آن را به درستی درک می کنند!  

 

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.

 

 

 

www.fayyaz.blogsky.com

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.