شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«تحریمی که تحریم نیست» - کمک میلیاردی آمریکا به شرکت‌های سرمایه‌گذار در ایران

دویچه وله

«کمک میلیاردی آمریکا به شرکت‌های سرمایه‌گذار در ایران»


 


به نوشته نیویورک تایمز، علی‌رغم تحریم‌ها علیه ایران، آمریکا از شرکت‌هایی که با ایران روابط تجاری داشته‌اند بیش از صد میلیارد دلار حمایت مالی کرده است. این اقدام در زمان ریاست‌جمهوری جرج بوش و باراک اوباما رخ داده است.


 


نیویورک تایمز می‌نویسد، شرکت‌هایی که کمک‌های مالی دولت آمریکا را دریافت کرده‌اند، بیشتر شرکت‌های چندملیتی آمریکایی یا خارجی بود‌ه‌اند که با بخش‌های محوری اقتصاد ایران مراوده‌ی تجاری داشته‌اند. قراردادها میان دولت آمریکا در سال ۲۰۰۰ میلادی، دوران ریاست‌جمهوری جرج دبلیو بوش و همچنین در دوره‌ی زمامداری باراک اوباما با این شرکت‌ها بسته شده است و ارزش آنها دست‌کم بالغ بر ۱۰۷ میلیارد دلار می‌شود.


 


از میان ۷۴ شرکتی که به نوشته‌ی نیویورک تایمز مشخص شده با ایران رابطه‌ی تجاری داشته‌اند، ۴۹ فقره همچنان با ایران در ارتباط هستند و تا کنون هیچ سخنی از قطع همکاری‌ها با این کشور به زبان نیاورده‌اند. بر همین اساس نیز به باور کارشناسان، به نظر می‌رسد آمریکا در پایبندی به قوانین تحریمی علیه ایران چندان موفق عمل نکرده است.


 


بر اساس مقاله‌‌ی این روزنامه‌ی آمریکایی که مبتنی بر گزارش‌های دولت‌های بوش و اوباما و همچنین مدارک بازرگانی موجود بوده است، بیش از دو سوم کمک‌های دولتی روانه‌ی شرکت‌هایی شده است که در زمینه‌ی صنعت انرژی در ایران فعالیت داشته‌اند.


 


به نوشته‌ی نیویورک تایمز، از کل مبلغی که به این شرکت‌ها تعلق گرفته، حدود چهار و نیم میلیارد دلار در قالب اعتبارات دولتی یا ضمانت‌های اعتباری و پانصد میلیون دلار نیز به شکل کارهای تحقیقاتی از جمله پژوهش‌های پزشکی بوده است.


 


افزون بر آن، شرکت‌های نفت و گازی که با ایران در ارتباط بود‌ه‌اند طی این سال‌ها موفق به اجاره‌ی تجهیزات مورد نیاز برای استخراج با قیمتی نازل شده‌اند و به این ترتیب توانسته‌اند درمساحتی به وسعت ۱۴ هکتار در داخل و خارج از آمریکا دست به اکتشاف و استخراج نفت و گاز بزنند.


 


از جمله شرکت‌هایی که نامشان در گزارش نیویورک تایمز آمده، کمپانی عظیم نفتی هلندی بریتانیایی "شل"، خودروسازی مزدا، شرکت دولتی "پتروبراز" متعلق به برزیل، و گروه مهندسی "صنایع دائلیم" از کره‌ی جنوبی بوده‌اند.

منبع: دویچه وله، 16 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.