شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

جمعه ۳۰ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۹ آوریل ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بهار پایدار آزادی مردم فرا میرسد!

محمود خادمی

 

هوا دلپذیر شد   گل از خاک بر دمید

پرستو به بازگشت   زد نغمه امید

.....

.....

به خویشان ؛ به دوستان ؛ به یاران آشنا

به مردان تیز خشم که پیکار می کنند

به آنان که با قلم تباهی و درد .....

……..

بهاران خجسته باد       بهاران خجسته باد

 

برخی از سروده ها و یا اشعار به خاطر شرایط سرودنشان؛ جایگاه اجتماعی سراینده  و تأثیرات عاطفی که بر شنونده و یا خواننده از خود بر جای  می گذارند جاودانه می شوند و برای مردم کشوری به یک سند با ارزش تاریخی تبدیل میگردند و در خاطره تاریخی مردم آن سرزمین ابدی می شوند  . سرود "بهاران خجسته باد" ، ازجمله این سروده هاست ؛ سروده ای که در این 30 سال حاکمیت سیاه آخوندی همواره یاد آوردوران کوتاه ــ اما دلنشین و پر از همدلی و امید ــ  بهار آزادی مردم ایران بوده است  *

این سروده انقلابی خود به تنهائی مقطعی از تاریخ سرشار از غرور و امید ملتی را گواهی میدهد که توانسته بودند در سایه همدلی و پایداری زنان قهرمان و مردان تیز خشم خود یکی از قدرتمندترین دیکتاتوران منطقه را به زباله دانی تاریخ بفرستند و دوران کوتاهی از شادی و سرور را برای مردم کشورشان به ارمغان بیاورند  . یادآور زیباترین و خاطره انگیزترین دوران نسلی است که تازه از بند دیکتاتوری  سلطنتی رسته بود ؛ دورانی که برخلاف این روزها  ــ که استبداد دینی در همه جای کشورمان بیداد می کند ــ خمینی و دار و دسته اش هنوزبر ارکان حکومت و خلافت مسلط نشده بودند وجرأت نداشتند به حریم آزادیهای مردم و انقلابیون دست درازی کنند ؛ خلاصه اینکه آزادی هنوز نفس می کشید و انقلابیون و آزادیخواهان غافل از روزهای تیره و تاری که در پیش است عرض اندام می کردند .

 اگر چه ترانه - سرود " بهاران خجسته باد " یادآور دوران سرور و شادیهای زود گذر بهار آزادی بعد از قیام 57 است ولی جا دارد دست اندرکاران این سرود ؛ آن را این بار به زنان و مردان دلیری تقدیم کنند که می خواهند یکبار دیگر شادی یک انقلاب را بر لبان مردم ایران بنشانند و سرنوشت این ترانه سرود زیبا را با سرنوشت آینده پیروزی که درپیش است گره بزنند . مگر نه این است که انقلاب یک حس است و اکنون این حس  در سرتاسر ایران بین مردم کشورمان موج میزند؟

 انقلاب در ایران یک امرحتمی و در چشم انداز است و اگر نخواهیم محدود و اسیر درکلیشه ها و چهارچوب های نظری کلاسیک بمانیم، رایحه و بوی خوش آن را که همه جای وطن را عطر آگین کرده است ، می توانیم ببوئیم . مگر می شود جلوی تابیدن خورشید ظلمت سوز را گرفت و مانع وزیدن نسیم روحنواز و آمدن بهاران سرسبز و پرطراوت گردید ؟

 انقلاب در سرشت و طبیعت انسان  وجود دارد و انسان های انقلابی اند که در جامعه ؛ تدارک انقلاب را می بینند . امروزه همه به وضوح می بینند که مردم ایران و نسل جدیدی که اکنون دوران جوانی خود را می گذراند چگونه متحول شده اند و چگونه  بر علیه هر چه که بوی کهنگی و ماندن می دهد شوریده اند و مصمم اند که زمستان سیاه آخوندی را به بهاران دلگشای آزادی برای مردم ایران تبدیل کنند .

انسانهای متحول و دگرگون شده ، مولد انقلاب اند ؛ پس شک نباید داشت که انقلاب در تقدیر و شایسته ملت ایران  است که اکثر آحاد آن متحول و انقلابی شده اند .

اکنون بعد از طی شدن 8 ماه از اعتراضات مسالمت آمیز خیابانی مردم ــ و سرکوبی شدید این اعتراضات توسط نیروهای نظامی ومزدوران لباس شخصی رژیم و زندانی کردن  و شکنجه و تجاوزبه معترضین  ــ و با نگاهی به گذشته  ؛ دیگر برای همگان اصلاح ناپذیری این رژیم روشن و ثابت شده است ومردم و جوانان میهن از تغییر و اصلاح در درون این نظام قطع امید کرده اند .

 

از طرف دیگر، دوران امیدواری به جناحی از رژیم و دخیل بستن به اصلاح طلبان درون حکومتی نیز به پایان رسیده و ــ در جریان وقایع و حوادث 22 بهمن و به خصوص مواضع و تاکتیک های سازشکارانه بکار گرفته شده از جانب اصلاح طلبان و رهنمودهای حامیان اصلاح طلب  خارجه نشین آنان ــ مهر باطل شد خورد و اکنون مردم و جوانان انقلابی می دانند که بیش از این نباید خود را علاف اصلاح طلبان درون حکومتی کنند . از این امامزاده معجزه ای برای مردم رخ نخواهد داد. بنابراین  باید خود، سکان هدایت  پیشروی جنبش وانقلاب را  در دست بگیرند .

مردم جان به لب رسیده و جوانان انقلابی خوب می دانند که یا باید خود بار سازماندهی و به  پیش بردن جنبش اعتراضی و جهش به سوی انقلاب را بعهده بگیرند و یا منتظر نجات دهنده غیبی بیرون از ظرفیت خود باشند! این در حالی است که تجربه قیام 57 و سر بزنگاه رسیدن خمینی و درو کردن حاصل درد و شکنج مردم و انقلابیون و مصیبت های 30 سال حاکمیت آخوندها را را نیز پیش روی خود دارند . و می دانند که منتظر ناجی دیگری ماندن به جز اتلاف وقت و فرصت جنایت بیشتر به رژیم دادن هیچ ثمری در پی نخواهد داشت

" شرایط انقلابی " که مردم ایران در آن به سر می برند سیال و زاینده است و بیشتر از هر زمانی امکان سر بر آوردن یک آلترناتیوی انقلابی از درون همین زنان و مردان غیور و دانشجویان دلیر در خیابان ها - که میدان اصلی نبرد و کار زار با رژیم است - وجود دارد و این تنها عروه الوثقی و ریسمان محکمی است که در چشم انداز این اعتراضات خیابانی وجود دارد و باید  به آن چنگ زد و آن را محکم در دست ها فشرد .

 تمام شواهد نیزنشان می دهد که نسل به خون نشسته ای که ندا ؛ سهراب ؛ ترانه ؛ اشکان ؛ محسن و ..... را تقدیم انقلاب و مردم ایران کرده است و خود طعم گلوله و خون و باروت را در خیابان شهرهای کشورمان و در میانه کارزار ــ با قوای سرکوب تا دندان مسلح و بی رحم رژیم ــ را چشیده  و از مدار ترس از رگبار گلوله و زندان و شکنجه عبور کرده است ، همین راه صعب را بر گزیده است . از همین رو نیز برای یاوه های یاس آلود میانه بازان و سازش کاران  و نا امیدی و رخوت عده ای دیگر که از عدم تحقق  یک انقلاب سریع الوصول در 22 بهمن شکوه و گلایه می کنند پشیزی ارزش قائل نمی شود و راه خود را تا سرنگونی تمام عیار این رژیم جنایتکار ادامه می دهد واز پای نخواهد نشست .

 در طلیعه بهار آزادی و نوروزی پایدار و تحقق بی تردید صلح ؛ آزادی ؛ رفاه و امنیت در میهن اسیرمان،  پیشاپیش سال نوخورشیدی 1389 که در راه است ــ  بر شیر زنان و دلیر مردان ایران زمین  ؛ که با تباهی و ستم بهر صورتی که هست مبارزه می کنند - مبارک باد .

 

 به مردان تیز خشم که پیکار می کنند

به آنان که با قلم تباهی و درد را به چشم جهانیان پدیدار می کنند

بهاران خجسته باد      بهاران خجسته باد

 

پاورقی

* - شعر بهاران خجسته باد سروده عبدالله بهزادی است  که کرامت دانشیان آن  را به صورت سرود اجرا میکرد. بر مبنای آن، در اوایل  انقلاب، اسفندیار منفرد زاده سرود ماندگار کنونی را ساخت. برای اصل مطلب مراجعه شود به دائره المعارف "ویکیپیدیا" تحت همین عنوان.

منبع: دیدگاه
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
محمود خادمی:[تاریخ ارسال: 12 Mar 2010]  [ارسال‌کننده: بهار میآید]  [  ]  
تبریک جناب محمود خادمی !بالاخره فهمیدید که «الترناتیو »انقلابی از درون همین جنبش «زاییده میشود » . وعده امام الزمانی ؟ البته باید گفت که نه درگذشته که تنها «آلترناتیو» را مجاهدین میدانستید درست میگفتید و نه امروز که در خیالات هستید که از یک «جنبش » ارتجاعی با ماهیت نئولیبرالی یک «االترناتیو انقلابی» بیرون بیاید . هم دیروز آب در هاون میکوبیدید و هم امروز ! هم دیروز نخود سیاه بود و هم و عده «زایش آلترناتیو انقلابی »تان در امروز ! هر دو یکی است ! از جنبش نئولیبرالی سبز آلترناتیو آنقلابی زاییده نمیشود . میبینید که با چند تشر هم همه به خانه هایشان پناه برده اند . البته هرچند این جنبش نئولیبرالی دهها مدعی رهبری هم دارد . که البته یکی اش همان است که در یک روز بهای از دل آن یک «الترناتیو » پدید میآید .   

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.