شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - ۲۰ ژوئن ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

عقب‌نشینی ناگهانی ایران در مناقشه هسته‌ای

دویچه وله

علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی‌اتمی ایران، در یک اقدام غیرمنتظره اعلام کرد که جمهوری اسلامی حاضر است ۱۲۰۰ کیلو اورانیوم کم‌غلظت خود را یکباره با ۱۲۰ کیلو اورانیوم ۲۰ درصد غنی شده مبادله کند.


 


این نخستین‌بار است که جمهوری اسلامی ایران برای مبادله یکباره اورانیوم کم‌غلظت خود اعلام آمادگی می‌کند. تاکنون، مسئولان جمهوری اسلامی همواره اعلام کرده بودند که حاضرند اورانیوم موجود در ایران را در چند مرحله، آن هم فقط در داخل خاک ایران با سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران عوض کنند. علی‌اکبر صالحی این بار نیز تاکید کرد که مبادله اورانیوم باید در خاک ایران انجام شود.


تصمیمی در تنگنا؟


آمادگی جمهوری اسلامی برای همکاری با غرب، در شرایطی اعلام می‌شود که اروپا و آمریکا در زمینه گسترش تحریم‌ها علیه ایران به توافق رسیده‌اند. از سوی دیگر، رویدادهای چهارشنبه‌سوری نیز نشان داده است که مقاومت مردم در برابر فشارهای دولت ادامه دارد.


خبرگزاری فرانسه به نقل از علی‌اکبر صالحی نوشت: «آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای می‌تواند ۱۲۰۰ کیلو اورانیوم ما را در خاک ایران دریافت و پس از لاک و مهر کردن ۲۴ ساعته تحت‌نظر بگیرد، تا زمانی که ما سوخت ۲۰ درصدی را دریافت داریم.»


اظهارات رفسنجانی


همزمان با اعلام آمادگی صالحی، خبرگزاری دانشجویان ایران سخنان علی‌اکبر هاشمی رفسنجانی رئيس مجلس خبرگان و مجمع تشخیص مصلحت‌ نظام را منتشر کرد که وی طی آن خواستار رفع سو‌ءظن غرب نسبت به برنامه هسته‌ای ایران شده است.


هاشمی رفسنجانی، در پیامی به مناسبت پایان سال ۱۳۸۸ خورشیدی گفته است:«ما، بارها تاکید کرده‌ایم که اصلا در بحث هسته‌ای نمی‌خواهیم به طرف استفاده نظامی برویم. اگر بی‌اعتمادی هست باید تلاش کنند اعتماد را تقویت کنند. البته ما هم باید در چارچوب شرایط جهانی به‌گونه‌ای عمل کنیم که سوءظن آن‌ها برطرف شود.»


پیشنهاد آژانس


آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز ۲۱ اکتبر سال گذشته به ایران پیشنهاد داد که ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیوم ۳ درصد غنی شده خود را به روسیه و فرانسه منتقل کند. بر پایه این پیشنهاد، اورانیوم صادر شده باید در روسیه تا ۲۰ درصد غنی‌سازی و در فرانسه به سوخت هسته‌ای برای رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل می‌شد.


دولت احمدی‌نژاد یک‌ماه بعد ضمن رد این پیشنهاد اعلام کرد که اورانیوم خود را تنها در صورتی مبادله خواهد کرد که همزمان با آن سوخت مورد نیاز رآکتور تحقیقاتی تهران را  دریافت کند.


 

منبع: دویچه وله، 26 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.