شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

اعتصاب غذا در بند ۳۵۰ اوین

دویچه وله

سایت کلمه از مرخصی ۱۰ روزه کیوان صمیمی و آماده شدن احکام مرخصی ۱۵ تن دیگر از زندانیان سیاسی خبر داد. قرار است زندانیان بند ۳۵۰ اوین نیز در اعتراض به ادامه بلاتکلیفی و خلف وعده دادستان برای آزادی خود اعتصاب غذا کنند.


 


به گزارش "کلمه"، دستور مرخصی کیوان صمیمی، دبیر انجمن حمایت از حقوق شهروندی، در ۱۱ اسفند ماه صادر شده بود ولی به دلیل پاره‌ای ممانعت‌ها، تا روز ۲۸ اسفند به تعویق افتاد. "کلمه" به آماده شدن حکم مرخصی ۱۰ روزه‌ی ۱۵ نفر دیگراشاره کرده و از احتمال آزادی این افراد تا یکی دو روز آینده خبر داده است.


 شبکه جنبش راه سبز "جرس" نیز از اعتصاب غذای عیسی سحرخیز در اعتراض به شرایط وخیم بند ۳۵۰ اوین نوشته است.  این روزنامه‌نگار باسابقه در گفتگویی دو دقیقه‌ای با خانواده خود تصریح کرده که در اعتراض به عدم حداقل امکانات زیستی در بند ۳۵۰، عدم برخورداری از حق مرخصی و ادامه بلاتکلیفی‌ها، از روز پنجشنبه ۲۷ اسفند دست به اعتصاب غذا می‌زند. سحرخیز یادآور شده که دیگر زندانیان بند ۳۵۰ از اول فروردین به این اعتصاب خواهند پیوست.


امکانات زیر صفر در بند ۳۵۰


Bildunterschrift: سحرخیز در تماس تلفنی با خانواده خویش گفته که وضعیت بند ۳۵۰ اوین از نظر بهداشتی، دارویی و گرمایشی فاجعه بار است و هیچ مسئولی نیز پاسخگوی این مشکلات نیست. به گفته این فعال مطبوعاتی، اعطای مرخصی به زندانیان، آزادی بی‌قید و شرط بازداشت‌شدگان اخیر، لغو یا تقلیل احکام صادره در دادگاه‌های فرمایشی و بهبود سریع وضعیت زندان از مطالبات اعتصاب غذا در بند ۳۵۰ هستند.


سحرخیز بیش از ۸ ماه است که دستگیر شده و در این مدت بدون داشتن پرونده و تفهیم اتهام در وضعیتی بلاتکلیف به‌سر می‌برد. نسرین ستوده، وکیل این فعال سیاسی − مطبوعاتی  تاکنون امکان دستیابی به اطلاعات حقوقی در مورد وی را پیدا نکرده است.


آزادی‌ها و مرخصی‌های نوروزی


آخرین روزهای اداری سال ۸۸ با چند آزادی و یک بازداشت پرسش‌برانگیز همراه بود. به موازات خروج سعید لیلاز، محسن میردامادی، بهمن امویی،علی معظمی، ابوالحسن دارالشفایی، محمد رسول‌اف و چند فعال دانشجویی از زندان، حسین مرعشی سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی روانه اوین شد. به نقل از خبرگزاری فارس، مرعشی با شکایت دادستانی و برای سپری کردن حکم یکساله خود، زندانی شده است. جزییات و دلیل صدور این حکم ناروشن هستند. حسین مرعشی برادر همسر هاشمی رفسنجانی و از منتقدان صریح‌اللهجه محمود احمدی‌نژاد است.


ادامه تجمع مقابل زندان اوین


تعطیلات ادارات در ایران آغاز شده ‌اما بسیاری از بستگان زندانیان سیاسی هنوز به امید آزادی عزیزان خود، شب‌ها جلوی اوین جمع می‌شوند. خانواده‌ها معمولا از ساعت ۱۸ تا ۲۳ جلوی اوین منتظر می‌مانند و از آزاد شده‌ها با فریادهای شادی و دادن شعار استقبال می‌کنند.  الهام احسنی، یکی از حامیان مادران عزادار از جمله کسانی بود که روز پنجشنبه ۲۷ اسفند ماه از اوین آزاد شد. او پس از دستگیری در روز ۱۹ بهمن، ۳۸ روز را در بند ۲۰۹ به سر برده بود.

منبع: دویچه وله، 28 اسفند 1388
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.