شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۹ -  ۴ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

بررسی هفته نامه های فرانسه

رادیو فرانسه

این مقاله در این تاریخ منتشر شده یکشنبه 21 مارس 2010 - آخرین تغییرات در این تاریخ انجام شده است. یکشنبه 21 مارس 2010
انتخابات منطقه ای فرانسه/ محمد رضا حیدری و نگرانی وزارت کشور


نوشتۀ لیدا پرچمی


محمد رضا حیدری از دیپلمات هائی سخن گفته است که به تهران فرا خوانده شده اند و پس از آن دیگر خبری از آنها نیست.وزیر کشور برای جلوگیری از بروز مشکل، گروه کاری تشکیل داده است تا کسانی را که به نظر آنها "خائن" قلمداد می شوند شناسائی و تهدید کنند.


 


با حال و هوای نوروزی به سراغ نشریات هفتگی می رویم که هیچیک نویدی از بهار و  آرزوهای آن با خود ندارند.
می بینیم که بازهم در بر همان پاشنه می چرخد و در نوروز نیز نگرانی ها و تهدیدها، در کنار امیدهایمان باقی می ماند.
با این مقدمۀ گله آمیز، به دنیای واقعیت بر می گردیم و به مندرجات سه مجلۀ مهم هفتگی فرانسه نگاهی می اندازیم که  همزمان با دور دوم انتخابات منطقه ای در این کشور، به بحث پیرامون موقعیت و برنامه های سیاسی و مشکلات احزاب موجود در صحنۀ سیاسی فرانسه پرداخته اند.
 طبیعتا برنامه ها ی نیکولا سارکوزی در مقابله با بحران اقتصادی، اجتماعی بخش اعظم  این بحث ها را تشکیل می دهد.
"کریستف باربیه" در سرمقالۀ "اکسپرس" با اشاره به رقم بالای غایبین در دور اول رأی گیری می نویسد، سارکوزی که جایگاهی بسیار بالا برای خود تجسم کرده بود، امروز می بیند که مردم او را تنها گذاشته اند. او که خود را "پرومته" ای می پنداشت  که آتش را برای انسان به ارمغان آورد، امروز با این حقیقت تلخ روبرو شده است که مانند "سیزیف" محکوم به بیهودگی است.
"ژان دانیل" در سرمقالۀ "نوول اوبزرواتور" با نگاهی به موفقیت راست افراطی در دور اول انتخابات منطقه ای فرانسه، به  نقش سارکوزی اشاره می کند و دلیل این امر را نه مشکلات ایجاد شده توسط  وی که عدم توانائیش در حل این مشکلات عنوان می کند.
"نیکولا باوارز" در "لو پوئن"، نیکولا سارکوزی را در بن بستی می بیند که بواسطۀ بحران مالی آغاز شده در تابستان سال 2007 با آن روبروست و طرح های اصلاحی اش در برخورد با بحران اقتصادی متوقف شده است. او پشت کردن به سارکوزی را ناعادلانه می داند، زیرا  عملکرد او را مثبت تر از حکومت های پیشین ارزیابی می کند. به نظر تحلیلگر "لو پوئن" اشتباه سارکوزی در نشناختن اولویت ها بوده است.  "باوارز" با برشمردن تلاش ها و مشکلات حکومت فعلی، فرانسه را در خطر مواجه شدن با بحرانی نظیر یونان  می بیند و معتقد است که برخورد با این خطر، بجای توقف احتیاج به یک حرکت اضطراری دارد.  به نظر او توقف اصلاحات، جامعه را در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012  به سمت تغییرات سیاسی مهمی به نفع جبهۀ چپ می کشاند.
 تحت فشار قرار گرفتن دیپلمات های ایرانی، "اکسپرس"
در این مطلب که با عکسی از محمد رضا حیدری کنسول سابق ایران در اسلو تزئین شده است می خوانیم که کناره گیری این دیپلمات ، تهران را بشدت عصبی کرده است. زیرا اهدای پناهندگی به دیپلمات ناراضی ایرانی سبب می شود که دیگرناراضیان خاموش نیز از او تبعیت کنند.
رقم این ناراضیان کم نیست. محمد رضا حیدری می گوید، "در سفارتخانه ها 80 درصد مانند من فکر می کنند".
محمد رضا حیدری از دیپلمات هائی سخن گفته است که به تهران فرا خوانده شده اند و پس از آن دیگر خبری از آنها نیست.وزیر کشور برای جلوگیری از بروز مشکل، گروه کاری تشکیل داده است تا کسانی را که به نظر آنها "خائن" قلمداد می شوند شناسائی و تهدید کنند.
خبرنگار "اکسپرس"، می نویسد بخصوص در پاریس چند کارمند سفارتخانۀ جمهوری اسلامی ایران تحت نظر شدید هستند. آنها "ای میل" هائی در حمایت از همکاران سابقشان در اسکاندیناوی ارسال کرده اند.
 القاعده در موقعیت ضعیف، "اکسپرس"
"ژان پیر فیلیو"  استادی است که در امور خاورمیانه  با دانشگاه معتبر علوم سیاسی پاریس همکاری می کند.  او اخیراً کتابی در معرفی و تحلیل وضعیت  القاعده منتشر کرده است و خبرنگار اکسپرس به این بهانه مصاحبه ای با وی به عمل آورده که در چهار صفحه چاپ شده است.
"ژان پیر فیلیو"  معتقد است که القاعده در حال حاضردر موقعیت ضعیفی به سر می برد و برای ادامۀ حیات خود تلاش می کند. این پژوهشگر، میزان شرکت بالای سنی های عراق در انتخابات اخیرو محدودیت حضور آنها را در افغانستان بعنوان نمونه ذکر می کندو می افزاید، القاعده چشم به مناطق قبیله ای پاکستان دارد و این منطقه نگران کننده تر از همه جاست. به نظر "ژان پیر فیلیو"  القاعده می خواهد با اظهار وجود در یمن، این منطقه را بحرانی سازد و آمریکا را بجای افغانستان به یک جنگ دیگر بکشاند تا فرصت بازگشت به پایگاههای قبلی خود را بیابند. او از هشیاری آمریکا ابراز خرسندی می کند که به این دام نیفتاده و از این نقشه آگاه است.
خبرنگاران اکسپرس در خلال مصاحبه، تاریخچه شکل گیری گروه القاعده، زمینه ها و چگونگی فعالیت پیروان اسامه بن لادن را شرح می دهند. با خواندن این مطلب می بینیم که چگونه بن لادن با تشکیل تشکیلاتی مانند یک فرقۀ مذهبی تفسیر متفاوتی از اسلام ارائه می دهد که بر محور جهاد شکل می گیرد. نکتۀ جالب دیگری که در این تحلیل به چشم می خورد، اشارۀ نویسنده به اهمال عمدی آمریکا و وزیر دفاع وقت، رامسفیلد در برخورد با گروه القاعده پس از حمله به افغانستان است.  
و پس از آن صحبت های بوش و جنگ عراق مطرح می شود. "ژان پیر فیلیو"  معتقد است که ساست های تخاصم آمیز و جنگی جرج بوش بستری مناسب برای فعالیت و گسترش القاعده فراهم آورد.

منبع: رادیو فرانسه، 1 فروردین 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
رادیو فرانسه:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.