شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ -  ۸ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

تحریم رژیم، به معنای «تنبیه مردم ایران» نیست!
علی فیاض

علي فياض

باز هم سخن از تحریم ایران است! معاون وزیر خارجه روسیه، درباره تلاش آمریکا برای افزایش تحریم های ایران گفته است اگر در این باره تصمیمی صورت گیرد، باید به صورت هدفمند باشد و نباید مردم این کشور را تنبیه کرد.

موضع گیری روسیه در رابطه با تنبیه مردم ایران! و سپس تلاش برای کاستن شدت تحریم ها، آن هم تحریم هایی چون "ممانعت از ارائه خدمات به هواپیمایی جمهوری اسلامی و کشتیرانی جمهوری اسلامی در خارج از ایران و بند مربوط به منع ارائه خدمات بیمه ای به شرکت های ایرانی و صادرات و واردات کالا به این کشور"، بیش از هر چیز نشان از  عدم همدردی با مردم ایران دارد. و البته همبستگی و همدلی با حاکمان جنایتکار و سرکوب گر موجود. درست به همانگونه که چینی ها نیز عمل می کنند.

هنگامی که سرنوشت یک ملت، ارزشی در حد و حدود یک بازار گل و گشاد و سود آور می یابد، "حقوق بشر" نیز در پای چنین روابطی به قربانگاه می رود. که البته این هم موضوع تازه ای نیست! فاسد بودن رژیم موجود، سوء استفاده همه جانبه ی اقتصادی از منابع و منافع ملی مردم، و عدم پای بندی به اخلاق و حقوق شهروندان، و نیز انزوای بین المللی، زمینه ساز ساخت و پاخت هایی شده است که منافع ملی و حق و حقوق شهروندان ایران زمین، قربانیان اصلی آن به شمار روند.

در این مورد تردیدی وجود ندارد که نه روس ها و نه چینی ها – و البته آمریکایی ها و اروپایی های دیگر نیز! - هیچکدام نه برای حقوق بشر اهمیتی قائل هستند و نه "تنبیه" شدن مردم ایران! آنها بیش و پیش از هر چیز نگران تنبیه شدن آخوندها هستند. و سرنگونی حکومت آنها، که به معنای برچیده شدن سفره پر زرق و برقی است که "طعام و شراب" آنها را تضمین می کند. و گر نه تحریم های نفتی و هوایی و دریایی، دیگر در سرنوشت مردم ایران تاثیر چندانی ندارد. مردم ما سال هاست که از همه ی مواهب طبیعی و غیر طبیعی زندگی محروم شده اند. مردم عادی ما سال هاست که نان در سفره ندارند، سال هاست که گوشت سیری نخورده اند، سال هاست که صورت خود را با سیلی سرخ کرده اند، سال هاست که در عزای حقوق خود به غم و شیون پرداخته اند، سال هاست که با آرامش سر بر بالش نگذاشته اند، سال هاست که رنگ شادی به خود ندیده اند، سال هاست که ...

به راستی این تحریم ها چه چیزی را از مردم ایران خواهد گرفت؟ این تحریم ها چه تاثیری بر زندگی مردمی که هم اکنون نیز از همه مواهب طبیعی و غیر طبیعی محروم اند، خواهند گذاشت؟ آیا غیر از این است که این تحریم ها، زندگی "مرفهان بی درد" و غارتگران منابع و منافع ملی ایرانیان را دستخوش دلهره و آشفتگی خواهد نمود؟ و کسانی که همه منابع طبیعی و غیر طبیعی متعلق به مردم این سرزمین را به سرمایه خصوصی خود تبدیل نموده اند، آشفته خواهد ساخت؟

مردم ما چیزی ندارند که از دست بدهند. سال هاست که چیزی ندارند. سایه ی! آن تحریم ها در سوزش زیستی آنها تغییری ایجاد نخواهد کرد. آنها چیزی برای از دست دادن ندارند. آنها فاقد حداقل شرایط زیستی می باشند. پس، سخن از "تنبیه مردم ایران" یک شوخی سیاسی بیش نیست! مردم ایران بیش از سی سال است که در حال تنبیه شدن هستند!

اگر نمی خواهید مردم ایران تنبیه شوند، پس هر چه زودتر رژیم سرکوب گر و جنایت پیشه "جمهوری اسلامی" را با تحریم های همه جانبه ی سیاسی و اقتصادی تنبیه کنید، تا شاید از این طریق، مردم ایران از "تنبیه" قرن ها و زندان های مداوم  خویش رهایی یابند! همین!

www.fayyaz.blogsky.com

alifayyaz@live.se

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.