شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۰ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

انتقاد برنده‌ی نوبل ادبیات از سفر متکی به اتریش

دویچه وله

دیدار روز یکشنبه ‌(۲۵ آوریل) منوچهر متکی از اتریش، با واکنش منفی الفریده یلینک، برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبیات روبرو شد. اتحاد فراحزبی منتقد سیاست‌های دولت ایران که تحت شعار «بمب را متوقف کنید» فعالیت می‌کند، از یلینک نقل کرده است که: «دولتی چون ایران که اپوزیسیون سیاسی خود را تا حد شکنجه و اعدام سرکوب و در سیاست خارجی نیز کشوری دیگر مانند اسرائیل را به روال ناسیونال‌سوسیالیست‌ها به نابودی تهدید می‌کند، با حداقل خواسته‌های متمدنانه‌ نیز سازگار نیست». یلینک افزوده است: «پذیرایی رسمی از یکی از سیاستمداران بلندپایه‌ی چنین دولتی، اعتبار بخشیدن به آن است و باید بطور گسترده با آن مخالفت کرد».


حقوق بشر پایمال مناسبات اقتصادی


اتحاد «بمب را متوقف کنید» اعلام کرده است که روز یکشنبه از ساعت ۱۰ صبح در میدان مینوریتن وین علیه پذیرایی از منوچهر متکی توسط وزیر خارجه‌ی اتریش تظاهراتی برپا خواهد کرد. سیمونه دیناه، سخنگوی سازمان یادشده گفت که اتریش جزو کشورهایی است که در زمینه‌ی اقتصادی همچنان با رژیم ایران رابطه دارد.


وی افزود: «اتریش جزو نادر کشورهای اروپایی است که در سال‌های گذشته صادرات خود را به ایران افزایش داده است. در سال ۲۰۰۹، کالاهایی به ارزش ۳۵۰ میلیون یورو به ایران صادر شده است که به معنای افزایش ۶ درصدی صادرات اتریش به این کشور است. این در حالی است که صادرات اتریش به دلیل بحران اقتصادی ۲۰ درصد کاهش داشته است».


واکنش یهودیان ساکن وین


سفر متکی به وین، همچنین با واکنش منفی شدید جامعه‌ی فرهنگی یهودیان ساکن وین روبرو شد. این سازمان پذیرایی از وزیر خارجه‌ی ایران را «کاملا غیرقابل فهم» خواند و آن را به شدت محکوم کرد. به گفته‌ی این سازمان، «منوچهر متکی یکی از نمایندگان برجسته‌ی رژیمی است که به نابودی دولت اسرائیل فرامی‌خواند، کنفرانس منکران هولوکاست برگزار می‌کند، در پنهان دنبال تسلیح اتمی است و حقوق بشر را بطور گسترده نقض می‌کند».


در بیانیه‌ی این جامعه‌ی فرهنگی همچنین آمده است که: «متکی کسی است که در تاریخ ۱۱ دسامبر ۲۰۰۶ کنفرانس هولوکاست در تهران را افتتاح کرد، کنفرانسی که در آن ۶۷ چهره‌ی راستگرای افراطی و منکران هولوکاست شرکت داشتند که از سوی دادگاه محکوم شده بودند. در میان این افراد نام کسانی چون رابرت فوریسون، فردریک توبن یا دیوید دیوک از فعالان گروه نژادپرست کوکلوکس‌کلان در آمریکا نیز دیده می‌شود».


جامعه‌ی فرهنگی یهودیان وین در پایان پرسیده است: «مساله این است که آیا اروپا و بویژه اتریش از گذشته درس صحیح را گرفته‌اند و آماده‌اند این درس را با توجه به ایران در مورد حال به کار بندند؟».


گفتنی است که پیش از آن واشنگتن نیز از ملاقات وزیر امور خارجه‌ی اتریش با منوچهر متکی انتقاد و دولت اتریش را به سیاست تکروانه در قبال جمهوری اسلامی ایران متهم کرده بود.


 

منبع: دویچه وله: 4 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.