شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

دوشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۹ -  ۸ مارس ۲۰۲۱سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

يک بازمانده قتلعام زندانيان سياسى در سال ۶۷، سخن مىگويد

سایت مجاهدین

سايت روزنامه سوئدى وست روز ۳ مه، مصاحبه خبرنگارش با يک زندانى از بند رسته به نام پيوند باشکندى، خبرنگار، را منتشر کرده است. وى از بازماندگان قتلعام زندانيان سياسى در سال ۱۳۶۷ است. اين روزنامه مىنويسد: ده سال شکنجه و زندان، خبرنگار پيوند باشکندى را ساکت نکرده است. او از زنده ماندگان از  قتل عامهاى سال ۱۹۸۸ در ايران است. اما او نمىتواند بدون هر روز مبارزه براى عدالت، زنده بماند.قتل عامهاى سال ۱۹۸۸
اين قتل عامها در سال
۱۹۸۸ از ۱۹ماه ژوئن آغاز شده و پنج ماه تمام  ادامه داشت و در آن هزاران زندانى سياسى در ايران از طرف رژيم اعدام شدند.   بيشتر اعدام شدهها از اعضاى مجاهدين خلق بودند، اما کمونيستها نيز همچنين در ميان اعدام شدگان بودند. اعدامها آن چنان خشن بود که پيش از آن  در ايران به اين شکل سابقه نداشت.
تخمين زدن تعداد اعدام شدگان متفاوت است و بين 5000 تا 30.000 در تمام دهه
۸۰براورد مىشود.پيوند باشکندى در اين مصاحبه مىگويد: من مىخواهم بنويسم، بخوانم و نفس بکشم. به همين خاطر من به سوئد امدم. من با کمال ميل مىخواهم به ايران برگردم نزد خانوادهام، برادرانم و خواهرانم. اگر  خطر کشته شدنم در همان هواپيما وجود نداشته باشد.روزنامه سوئدى وست مىنويسد: اين سخنان خبرنگار پيوند است که
۹سال بهخاطر عقايدش در زندان بهسر برده است. او نشان مىدهد که چطور مجبور بوده در سلول بنشيند بدون اينکه بتواند کمترين حرکتى بکند. بر روى بلوزى که در تن پيوند است نشان مىدهد که چگونه دو نسل براى آزادى و عدالت مبارزه مىکنند. در طول نه ماه وى (پيوند) بر روى زانو در يک جاى بسيار کوچک و تنگ با چشمان بسته و در حالى که روسرى دور سرش بود، نشسته است.


 


اگر کوچکترين صدايى از پشت او مىآمد و او حرکتى مىکرد يک ضربه بهسر او وارد مىشد حتى اگر کمى در همان جا که نشسته بود جابجا مىشد،   باز هم همينطور (کتک مىخورد). او از سال ۱۹۸۱-۱۹۹۱ در زندان بوده است و حالا بدون اشک ريختن نمىتواند آن را تعريف کند. اما جرم او؟او مىگويد: من يک خبرنگار بودم و اين کافى است. من در يک خبرگزارى بزرگ در تهران کار مىکردم و به آن اندازه کافى فاکتها و ديدههايى داشتم که براى مردم بگويم. من مىخواستم که واقعيتها را به مردم نشان بدهم و مىخواستم که حقيقت را بگويم. يک هدف داشتيم وقتى که شاه را از ايران بيرون کرديم و انهم دمکراسى و انتخابات آزاد رياست جمهورى در ايران بود. اما بهجاى آن خمينى آمد. ”تمام کسانى که براى دمکراسى مبارزه مىکردند، فرار کردند و يا کشته شدند و يا به زندان افتادند“ .


 


پيوند بهخاطر عقايد خودش دستگير شد. او توانست از اعدامها جان سالم بدر ببرد. او برگهاى را نوشت که در آن گفته بود که عليه رژيم کارى نخواهد کرد. او در طول هشت سال، هميشه تحت کنترل بود و فقط توانست شش ماه در روزنامه کار کند. او با اتوبوس به باکو در آذربايجان امد و در آن‌جا بهمدت ۲۰ماه زندگى کرد و مىخواست به آمريکا برود، . اما بدليل ۱۱سپتامبر او بهجاى آن به سوئد آمد. وى مىگويد: من به اين‌جا آمدم در اين‌جا دوستان خوبى دارم که آنها وقتى من در ايران بودم در جستجوى من بودند. در سوئد من در امنيت هستم.”همه مردم در دنيا خواهان اين هستند که بدانند که در ايران چه اتفاقى افتاد. اگر چه که هيچ دادگاهى نبود. اما حداقل تاريخ و سرگذشت قربانيان بايد مستند شود و حقايق پخش شوند“ .


 

منبع: سایت مجاهدین: 14 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
سایت مجاهدین:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.