شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ -  ۲ ژوئیه ۲۰۲۰سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

کدام خودآگاهی و چه نوع آگاهی بخشی؟
علی فیاض

علي فياض

هنگامی که انقلاب مردم ایران به وقوع پیوست، شعار بسیاری از نیروهای مترقی انقلابی و سیاسی – حتی نیروهایی که به مبارزه مسلحانه باور داشتند – شعار "آگاهی خلق ها"، و یا شعار "رهایی خلق ها در گرو آگاهی آنهاست"، از جمله شعارهای محوری آنها به شمار می رفت. ادبیات انقلابی بیشتر نیروهای سیاسی، از جمله مجاهدین، چریک ها، پیروان شریعتی و دیگر نیروهای چپ ترقی خواه مملو از این شعارها بود.

نشریات و اعلامیه ها که مهم ترین حلقه های پیوند با مردم و جوانان تشنه آگاهی بود، نه تنها توده های مردم را به آگاهی، بیداری و "سیاسی" شدن دعوت می کرد که آنها را برای مبارزه با حاکمیت جهل و اختناق آماده می ساخت. نتیجه ی این تلاش های مستمر و فداکارانه، چیزی جز سرکوب، دستگیری، شکنجه و اعدام نبود. فراموش شدنی نیست که چه نوجوانان کم سن و سالی  تنها و تنها به جرم فروش نشریه و پخش اعلامیه آماج چماقداران و کتاب سوزان پیرو ولایت فقیه قرار می گرفتند. سردمداران و رهبران این چماقداران کسانی چون اکبر رفسنجانی، میر حسین موسوی، هادی غفاری، محتشمی پور، حسین موسوی تبریزی، و ... بودند. و البته عناصر رده چندم و نوچه هایی چون محسن سازگارا، اکبر گنجی، ابراهیم نبوی، حسین الله کرم، مسعود ده نمکی و ...  نیز در انتظار فرمان آنها بودند.

تمامی دادستان ها و قاضی های جنایت کار خمینی جلاد، امروز به اصلاح طلب، و طرفدار "جامعه آزاد" و "آگاه" تبدیل شده اند؛ به این اسامی نظری بیفکنیم بد نیست:

موسوی اردبیلی، موسوی تبریزی، موسوی خوئینی ها( چه تشابه اسمی هم دارند!)، یوسف صانعی، و ...

و بسیاری دیگر از این آقایان اصلاح طلب امروز که شاگردان اکنون نیز مدعی خمینی هستند و با افتخار از امام راحل یاد می کنند، به نام خط امام و راه امام، به صغیر و کبیر ما رحم نمی کردند، و من تردیدی ندارم که اگر امروز نیز قدرت در دست اینان می بود، هم اینک نیز اعمال ضد بشری دهه 60 خود را تکرار می کردند.

حالا تصور کنید همه ی این "رجال" پای در میدان بگذارند و طرفدار آگاهی بخشی و آگاهی دهی شوند! به راستی خنده تان نمی گیرد؟

مثلا به اکبر رفسنجانی و ادعاهای آگاهی بخشی اش توجه کنید:

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران می گوید که "آگاهی توده های مردم، جامعه را اصلاح می کند.

و نقد و نقادی در کشور در هیچ مقطعی نباید تعطیل شود و همه باید با امر به معروف و نهی از منکر، نظارت همگانی را گسترش دهند. رئیس مجلس خبرگان رهبری، گفت‌وگو و آگاهی را اصلی مهم در پیشرفت حرکت‌های اصلاحی خواند."

و یا آقای میر حسین موسوی که می فرمایند: «مسئله‌ی آگاهی‌بخشی، موضوعی بسیار مهم محسوب می‌شود»، و «هر «تغییر» وقتی متحقق می‌شود که «ایده»ای متولد شود".

اما این آگاهی که این آقایان می فرمایند، کدام آگاهی ست؟

آگاهی یی که شعار اینهاست، جز ره یافت و بازگشت و بازتولید چیزی آنچه خمینی گفت و انجام داد، نیست. و آنها این را با تمام وجود خود فریاد می کشند.

و مگر خمینی و میراثش چیست؟ که همه ی این "آقایان" در جدال با یکدیگر دارند سنگش را به سینه می زنند! کتاب سوزی، دگر اندیش کشی، خفه کردن هر صدای آزادی خواه و آگاهی بخش، و انباشتن زندان ها، و رواج شکنجه های طاقت فرسای مرد و زن افکن و اعدام و سنگسار و دار آویختن؟

مگر این "آقایان" محترم فراموش کرده اند که در دهه 60 در زندان های خمینی و شرکاء چی می گذشت؟ مگر دستگیری و شکنجه و اعدام نوجوانانی که تنها جرمشان، پخش اعلامیه و نشریه بود، آگاهی دهی به جامعه محسوب نمی شد؟ پس چرا به فرمان "امام راحل" همه ی آنها را با بدترین شیوه های ممکن، "مجازات" می کردند؟

حالا چی شده است که این رجال عظیم الشان بدون محکوم کردن آن همه بی عدالتی و جنایت، خود طرفدار آگاهی و روشنگری شده اند؟ اینان امروز چنان رنگ عوض کرده اند که گویی نه دهه شصتی وجود داشته است، نه کشتاری بوده است و نه خمینی و خط و راهش در آن نقشی داشته اند!

راست است که می گویند آب که سر بالا برود، قورباغه ابوعطا می خواند!!!

 

یادداشت های روز"، ویژه سایت دیدگاه نوشته می شوند. در صورت تمایل به باز تکثیر متن، لطفاً منبع را "یادداشت های روز سایت دیدگاه" قید کنید.

 

alifayyaz@hotmail.se

 

منبع: سايت ديدگاه

@ كپي رايت: اين مطلب ويژه سايت ديدگاه تهيه شده است. بازتكثير آن تنها با قيد منبع مجاز است.
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
علي فياض:[تاریخ ارسال: 07 May 2010]  [ارسال‌کننده: فرزین]  [  ]  
جناب فیاض آیا قادرید که فقط یک فاکت بی‌ آورید که مجاهدین خلق و چریک‌ها و آخوند‌ها و توده ایها از رژیم محمد رضا شاه مترقی تر بودند؟؟؟؟ کافیست فقط یک نمونه بیاورید!! نمیدانم چند سال عمر کرده اید ولی‌ به نظر می‌رسد در میان سالی‌ باشید ولی‌ هنوز رویا پردازید و از واقعیت‌های سخت اجتماع به دور   

[تاریخ ارسال: 06 May 2010]  [ارسال‌کننده: زنگی زنگ]  [  ]  
کاری که شیادان خط امامی در حال حاضر به آن مشغولند، توهم پراکنی است و درست در جهت عکس آگاهی عمل می کند. در میان تمامی این طیف ضد مردمی، حتی یک نفر را هم پیدا نمی کنید که دست اش به خون مردم آلوده نباشد.   

[تاریخ ارسال: 06 May 2010]  [ارسال‌کننده: جمشید پیمان]  [  ]  
با درود بر آقای فیاض گرامی. شما حرف دل مرا زده اید. ای کاش قلم من هم می توانست به این شیوائی ور سائی حق مطلب را ادا کند . به هر حال اخیرا درهمین رابطه شعری را در سایت دیدگاه گذاشته بودم که فکر می کنم آوردنش در اینجا، هرچند تکراری ، بی مناسبت نباشد.

چاره ی کار ،حوالت به قضـا نتوان کرد
با خموشانِ دودل ، شور به پا نتوان کرد

دلِ خونین ،نشود سبز به هر شعر و شعار
با خیالاتِ خطا، هـیـچ صـفـا نتوان کرد

عَلـَـمِ شیـرخدا سبـز و کَلَم زارِ تو سبـز
این میان ، مغلطه در کارِ خدا نتوان کرد

بَعدِ یک عمر دروغ و دغل و رسوائی
ریشِ مخلوق ،بدین رنگ حنا نتوان کرد

خون سرخی،که نــدا داد،مکن مایه ی کار*
رونقِ کسبِ خود از خـونِ نــدا نتوان کرد

نسبت اَت موسوی ، اما به صفت موسا باش
ورنـه با مـارِ ریــا ، کارِ عـصـا نـتـوان کرد

پای در راه بنه ، این همه افسانه مخوان
به عمل کـار برآیـد، به دُعـا نـتـوان کرد

راه اگر هست،نه در قصه ی سبز است و نه سرخ
با سـخـن ،جـانِ پــدر ، دفعِ بَلا نـتـوان کرد

پُـرسی ؛ از بـنـدِ غـم ، آزاد توان کرد وطن ؟
می توان کرد ، ولی بی مـن و مـا نتوان کرد .

*اشاره به ندا آقا سلطان که تیرماه 1388،در جریان تظاهرات
ضد رژیم مردم تهران ، به تیر پاسداران خمینی شهید شد .
  

[تاریخ ارسال: 06 May 2010]  [ارسال‌کننده: مهتاب]  [  ]  
با سلام
آقای فیاض عزیز خسته نباشید. افراد جنایتکاری که نام برده اید فراموش نکرده اند که خمینی کی بود و چه کار کرد ، زیرا اینان همه به قول یک ضربالمثل اروپایی از یک چوب بریده شدهاند ( از یک جنس هستند) . بلکه منافع آنها ایجاب میکند که به "امام" جنایتکار خویش بیاویزند ،زیرا که منافع تمام افرادی کهدر مطلبتان نام برده ا ید در گروه حفظ رژیم سرمایه داری و ضد بشری جمهوری اسلامی است و خصوصا اسلام و سرمایه اش. آنان آگاهانه و دقیق میدانند که چه میگویند و چه میخواهند. فکر میکنم که در ردیف افراد لیست اول اسم میرحسین موسوی و کروبی را از قلم انداخته اید.
موفق باشید
  

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.