شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۲۳ فوریه ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

«کهریزک با نامی دیگر بازگشائی شده است»

دویچه وله

مهدی خزعلی فرزند آیت‌الله خزعلی در گفت‌وگوئی با جرس افشا کرده که همچنان گروهی از بازداشت شدگان ناآرامی‌های پس از انتخابات ۲۲ خرداد سال گذشته در بازداشتگاه کهریزک نگهداری می‌شوند. به ادعای وی، سردار رادان که در کنار قاضی مرتضوی متهم به هدایت جنایات کهریزک است، با چرخبال به بازدید این محل رفته است.


 خزعلی در مصاحبه خود گفته که این اطلاعات را از یک مقام بلندپایه دستگاه قضائی کشور دریافت داشته که از راه‌اندازی مجدد کهریزک با نام سروش ۱۱۱ به شدت نگران است. 


به گزارش جرس، خزعلی در نامه‌ای خطاب به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه، این موضوع را با وی درمیان نهاده و خواستار رسیدگی به آن شده است. مجلس شورای اسلامی نیز در جریان راه‌اندازی مجدد بازداشتگاه کهریزک قرار رفته است.


علی مطهری، معترضان و جایگاه ولی فقیه


همزمان با افشاگری‌های مهدی خزعلی، علی مطهری نماینده اصولگرای مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد از روش برخورد حکومت با معترضان تقلب‌های انتخاباتی، به نقل از پدرش آیت‌الله مطهری، حکومت ولی فقیه را رد کرده و او را "ناظر" نامیده است.


 Bildunterschrift : Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift :  علی مطهری: ولی فقیه ناظر است نه حاکممطهری در نشستی که زیر عنوان "شاخصه‌های جمهوری اسلامی" در دانشکده پردیس دانشگاه تهران برگزار شد، گفته است:«باید مجوز می‌دادیم مردم بیایند هر شعاری که می‌خواهند بدهند، صدا و سیما هم آن را پخش کند و دولت نیز جواب بدهد.»


 براساس گزارش خبرگزاری کار ایران، فرزند آیت‌الله مطهری و برادر همسر علی لاریجانی افزوده است:«ما نباید می‌ترسیدیم که اعتراضات حتی ۲۰ تا ۳۰ روز ادامه می‌یافت. باید اجازه داده می‌شد معترضان که قابل توجه هم بودند حرف خود را بزنند و پس از بیان تمام شبهه‌ها و پاسخ و اتمام حجت،آن‌گاه نسبت به کسانی که قصد دیگری داشتند،خشونت به کار می‌رفت. اما ما در واقع قبل از ورود به این مرحله به سراغ برخورد رفتیم.»


 نماینده اصولگرای مجلس، درباره دیدگاهی که در باره آیت‌الله خامنه‌ای در مجلس حاکم است، به عنوان نمونه گفت:«در داستان استیضاح مرحوم کردان، خیلی از افراد از ما سئوال می‌کردند که آیا این موضوع را با آقا مطرح کرده‌اید و یا با "بالا" هماهنگ کرده‌اید؟ اما من می‌گفتم ما نماینده ملت هستیم و وظیفه مشخصی داریم.»


نماینده فراکسیون اصولگرایان مجلس در اشاره به پرونده فساد مالی محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی‌نژاد گفت که پرونده وی بسته نشده و در دست بررسی است، اما این موضوع در مطبوعات مطرح نمی‌شود. وی افزود که رحیمی دوبار برای توضیح دعوت شده است.


  Bildunterschrift : Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift :  صادق لاریجانی : فتنه تمام نشده استمعاون اول احمدی‌نژاد متهم به رهبری باند معروف به "شبکه فساد خیابان فاطمی" است که گفته می‌شود با دلالی وام‌های بانکی بزرگ،دهها میلیارد تومان به جیب زده‌اند و به فرمان آیت‌الله خامنه‌ای بحث درباره آن‌ها متوقف شده است.


 


جایگاه ولی فقیه و پرونده کوی دانشگاه


 


فرزند آیت‌الله مطهری درباره جایگاه ولی فقیه اظهار داشت:«شهید مطهری برای ولی فقیه نقش نظارتی قائل بود و فقیه را حاکم نمی‌دانست، زیرا حاکم رئیس‌جمهور است که او را نیز مردم به صورت موقت انتخاب می‌کنند.»


 وی همچنین درباره این که برخی ولی فقیه را منصوب از سوی خدا می‌دانند توضیح داد: «ما واسطه‌ای نداریم که این را به ما بگوید. در نتیجه ولی فقیه را یا مردم تعیین می‌کنند و یا خبرگان.»


در پاسخ این پرسش که بالاخره پرونده حمله خونین به کوی دانشگاه که در مجلس بررسی می‌شود، مطهری گفت:«من به شخصه نمی‌توانم این گزارش را برداشته و پشت تریبون بخوانم. به عنوان نماینده تنها می‌توانم تذکر بدهم و رئیس مجلس هم خواهد گفت که انشاءالله خوانده خواهد شد! بنابراین باید ابوترابی که رئیس کمیته بررسی بود این موضوع را پی‌گیری کند.»


 


حمله رئیس قوه قضائيه به معترضان


 در شرایطی که نماینده اصولگرای مجلس رفتار حکومت با معترضان را نادرست و تعداد آنان را قابل توجه خوانده است، صادق لاریجانی رئیس قوه قضائيه ایران، در سفر به همدان از ناآرامی‌های پس از انتخابات به عنوان فتنه نام برد و رهبران آن را "بدتر از منافقین" خواند.


 رئیس قوه قضائيه گفت:«در فتنه اخیر، از افرادی که توقع نداشتیم حرف‌هائی را شنیدیم و کسانی که همراه امام و مدعی پشتیبانی از ایشان بوده‌اند، یکدفعه به جریانی تبدیل شده و بدتر از منافقین عمل کردند.»


 توضیحات بعدی رئیس قوه قضائيه نشان می‌دهد که وی همچنان نگران ادامه اعتراضات مردم ایران است. وی خطاب به روحانیون و امام جمعه‌های استان همدان گفت:«امیدواریم که جامعه روحانی کشور به این امر که جریان فتنه به پایان نرسیده و بصیرت همچنان لازم است، توجه کنند.»

منبع: دویچه وله: 16 اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.