شبکه‌ی دیدگاه: نیروهای سرنگونی‌طلب متحد شوید didgah      

صفحه‌ی نخست‌

حقوق بشر

يادداشت هفته

 پيوندها 

سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹ مارس ۲۰۱۹سايت ديدگاه


اگر عضو یکی از شبکه‌های زیر هستید می‌توانید این مطلب را به شبکه‌ی خود ارسال کنید:
فیس بوک Yahoo Google Twitter Delicious دنباله بالاترین

۱۸ زندانی کرد دیگر، در صف اعدام

دویچه وله

با اعدام پنچ زندانی که چهار تن از آنان کرد بودند، در رسانه‌ها اعلام شد که در کردستان عزای عمومی اعلام شده. همچنین مردم این استان دعوت به اعتصای سراسری شدند. با مسعود کردپور روزنامه‌نگار کرد در این مورد گفت و گو کرده‌ایم.


 


دویچه‌وله: آقای کردپور اگر ممکن است برای ما بفرمایید که الان شهرهای کردنشین و استان کردستان در چه وضعیتی قرار دارند؟


 


مسعود کردپور: با توجه به این که این افرادی که در زندان بودند و چندین سال است در زندان هستند، به هرحال تبلیغات خیلی وسیعی از طریق شبکه‌های ماهواره‌ای انجام گرفته بود که این‌ها بیگناه هستند و در افکارعمومی نسبت به آن‌ها احساساتی بوجود آمده بود، الان با توجه به این که این‌ها اعدام شده‌اند، و با توجه به این که وکیل آقای فرزاد کمانگر هم که در رسانه‌ها اعلام کرده که ایشان بیگناه بوده و عضو هیچ حزب و سازمان و گروهی نبوده و در هیچ کار تروریستی هم شرکت نداشته، به هرحال مردم در این رابطه ناراحت هستند و با مسئله خیلی احساسی برخورد می‌کنند.


 


در کردستان عزای عمومی اعلام شده و همین طور خبر می‌رسد که ممکن است مردم کردستان دست به اعتصاب سراسری زنند. آیا در این مورد شما چیزی دیده‌یا شنیده‌اید؟


 


البته با توجه به فضایی که در کردستان وجود دارد، از شبکه‌های ماهواره‌ای اعلام کرده‌اند و از مردم به صورت غیرمستقیم خواسته‌اند که مردم به این قضیه اعتراض کنند. ولی هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است. فقط نیروهای نظامی و نیروهای ضد شورش در اکثر شهرها مستقر شده‌اند که اگر حادثه یا مسائل امنیتی اتفاق بیفتد با آن برخورد کنند. ولی تا الان که من با شما صحبت می‌کنم، اتفاق خاصی نیفتاده.


 


فضای شهرها به چه صورت است؟ گفته شده که مثلا در مهاباد و سنندج نیروهای انتظامی حتی در خیابان‌ها مستقر شده‌اند! آیا درست است؟


 


بله، نیروهای انتظامی که اکثراً وجود دارند، همیشه وجود داشته‌اند و در این مقاطع هم حضورشان بیشتر و پررنگتر می‌شود. در اکثر شهرها نیروهای انتظامی وجود دارند و یک حالت آماده باش دارند که اگر اتفاقی افتاد، زود وارد صحنه شوند و دخالت کنند.


Bildunterschrift :


آقای کردپور الان چندین زندانی کرد دیگر در زندان هستند، ازجمله آقای کاوه کرمانشاهی و بسیاری دیگر و این بیم وجود دارد که برای آن‌ها هم چنین احکامی صادر شود. خبری از آخرین وضعیت زندانیان کرد دارید؟


 


زندانیان کرد دو دسته هستند، یک دسته که وابسته به احزاب سیاسی هستند که در اکثر زندان‌های شهرهای مختلف وجود دارند و با توجه به این که این احزاب فعالیت دارند هر روز هم بازداشت‌ها بیشتر می‌شود و تقریبا اکثر شهرها تعدادی از این زندانیان را در خودشان دارند. تعدادی هم مثل آقای کرمانشاهی، فعال مدنی و حقوق بشر بودند که در زندان هستند. البته اکثر فعالین حقوق بشر الان خارج از کشور هستند و بعد از این که بازداشت شدند و فشارهایی از نظر امنیتی به آنها آمد، اکثرا از کشور خارج شده‌اند و به آن صورت دیگر فعال حقوق بشری در داخل کردستان نداریم. سایر زندانیان سیاسی هم که در اکثر زندان‌ها هستند و تعدادشان هم متاسفانه روز به روز زیاد می‌شود، چون به هرحال آزادی‌های اساسی که باید بر طبق قانون اساسی وجود داشته باشد و جزو حقوق شهروندی همه‌ی شهروندان هم هست، الان در ایران رعایت نمی‌شود. از جمله این که احزاب آزاد باشند، یا NGOها آزاد باشند یا تجمعات آزاد باشد، این‌ها رعایت نمی‌شود و خب تعداد زندانیان هم خیلی بالا رفته و این وضعیت متأسفانه با خشونت هم همراه است که می‌دانید در بسیاری موارد برخی از گروه‌های سیاسی با نیروهای دولتی درگیر هستند و بازداشت می‌شوند و احکام سنگینی هم برایشان صادر می‌شود.


 


اطلاع دارید که چه تعداد زندانی کرد الان محکوم به اعدام هستند، یعنی در دادگاه بدوی حکم اعدام برایشان صادر شده است؟


 


قبل از این اعدام‌ها حدود ۲۲ نفر بودند، ولی الان با توجه به این که چهار نفرشان اعدام شده‌اند، تعدادشان کمتر شده است. الان هجده نفر باید حکم اعدام داشته باشند که تعدادی‌شان در زندان اوین هستند یا در سنندج و سقز و اورمیه و این‌ها، تعدادی هم هستند که به هرحال احکام‌شان مراحل قانونی را طی کرده و ظاهرا به دیوان عالی کشور هم ارسال و بعضاً تأیید شده و آماده‌ی اجرا است. حالا چه زمانی اجرا می‌شود، این را دیگر «مصلحت» تشخیص می‌دهد که چه زمانی حکم را اجرا کنند. اما با توجه به حوادث و اتفاقات سیاسی گذشته معمولاً این احکام اجرا می‌شود.


 


مصاحبه‌گر: میترا شجاعی


تحریریه: فرید وحیدی


 


 

منبع: دویچه وله:20اردیبهشت 1389
نسخه‌ی چاپی  
ارسال اين مطلب به دوستان

در آرشيو سايت ديدگاه:
مطالب ديگر از
دویچه وله:در پیوند با این مطلب نظری ثبت نشده است.

  


[www.didgah.net] [email: irancrises@gmail.com] [© Didgah 1996]
بازچاپ مطالب سایت دیدگاه با ذکر منبع آزاد است.